OPEN TEPLICE 2008: GM Likavský si v poklidu pohlídal vítězství

22.06.2008 08:00 | Turnaje

Jetě v pátek sliboval dosavadní průběh dramatický závěr. Ale! Výsledky sobotního osmého kola jasně rozdaly karty při vstupu do finiše. Jelikož na předních šachovnicích zaznamenal celý bod pouze GM Mikuláš Maník, který porazi...

Jetě v pátek sliboval dosavadní průběh dramatický závěr. Ale! Výsledky sobotního osmého kola jasně rozdaly karty při vstupu do finiše. Jelikož na předních šachovnicích zaznamenal celý bod pouze GM Mikuláš Maník, který porazil IM Ivana Loktieva, zůstal do závěrečné partie vedoucímu GM Tomáši Likavskému půlbodový náskok na dva šestibodové pronásledovatele..jpg" align="center">
GM Mikhailu Ivanovovi se nepodařilo najít recept v 8.kole na černé figury GM Likavského

Závěrečné kolo se neblýsklo přílišnou bojovností. Na on-line padaly rychlé remízy, které všem zúčastněným vyhovovaly. Složit brzo zbraně nechtěl pouze GM Jiří Lechtýnský s Jaroslavem Danešem a dvojice IM Luch Michal a IM Sebastian Plischki, který ještě mohl významně promluvit do medailových umístění.

I tyto dvě výše zmíněné partie skončily po zhruba pětadvaceti tazích remízou. Ukončily tak očekávání lídra turnaje GM Tomáše Likavského, který se stal se 7/9 vítězem turnaje.


vítězný GM Tomáš Likavský


stříbrnou medaili si odnáší IM Plischki Sebastian

medailové pozice
1. GM Likavsky Tomas SVK 2504 Slovakia 7,0
2. IM Plischki Sebastian GER 2378 Germany 6,5
3. GM Manik Mikulas SVK 2439 SK Sabinov 6,5

kompletní výsledky OPEN TEPLICE 2008

Před rokem, při naší návštěvě teplického turnaje, jsme si povídali s Radkem Bayerem, jedním z hlavních organizátorů. Již tehdy měl v plánu zařazení některých novinek pro další ročník. Nyní jsme mohli zhodnotit jak se co povedlo. "Zrušili jsme dvoukolo, což je jistě přínos pro samotné šachisty. Další novinkou bylo zorganizování bleskového turnaje v průběhu turnaje," začal novinky jmenovat Radek Bayer. Zájem o takovéto doprovodné podniky během samotného turnaje potvrzuje hojná účast. Vítězem se stal IM Oleg Spirin


od prvních minut soustředěný IM Oleg Spirin

Open Teplice probíhá již třetím rokem. Stálou podporou jsou sponzoři na regionální úrovní a pro letošní ročník se přidali i další. I díky tomu se daří organizátorům zpříjemnit účastníkům šachové chvíle na turnaji. Například během partií mají hráči možnost využít občerstvení přímo na sále.
Hráči si pochvalují i novou možnost ubytování, které se organizátorům povedlo o proti loňskému roku podařilo zajistit: "V našem lázeňském městě jsou ceny ubytování poněkud vyšší. Letos jsme využili nově postavený hotel v rámi sportovní haly," uvedl Radek Bayer a dodává: "Hodně jsme uvažovali o rozdělení turnaje na dvě skupiny "A" a "B". Avšak i přes nárůst počtu účastníků (86) jsme se k této verzi neodhodlali. Většina hráčů dnes již má FIDE ELO, takže možná ani není důvod startovní listinu dělit."

Tepličtí sází na rodinnou atmosféru turnaje. "Těší nás, když slýcháme od účastníků, že na ně turnaj působí pohodově a odpočinkově." Zdá se, že již funguje "ústní pozitivní" reklama. Účasti šachistů bydlících v okolí, především Ústí nad Labem, Most apod., přispívá i start kola, který je stanoven šikovně na 16:00 hodin. Letos se přidali i šachisté ze vzdálenějších destinací. Avšak Radek Bayer ještě stále vidí další možnosti: "Rezervy vidíme ještě v příjezdu zahraničních šachistů, kteří by jistě zvedli atraktivitu turnaje. Z Německa k nám není daleko."


druhý rozhodčí Danouš Pletánek (vlevo) v rozhovoru s Radkem Bayerem

V tu chvíli k našemu hovoru přisedá Milan Maščák. Tvůrce oficiálního webu www.openteplice.cz. "Lze to považovat také za novinku v našem servisu. Vytvoření samostatného portálu teplického openu jsme považovali již za nutnost," popisuje Milan Maščák. Na nss.cz se objevovali rozporuplné poznámky na volbu formátu stránek: "Příprava webu zabrala zhruba dva měsíce. Hlavní myšlenkou bylo podat základní informace o turnaji. Důraz jsme kladli i na grafickou stránku," vysvětlil Milan Maščák, který se opět staral o on-line přenos z prvních šesti šachovnic.

Neplánované zpestření pro účastníky turnaje si připravil GM Tomáš Likavský, který uspořádal v úterý dopoledně přenášku na téma "PSYCHOLOGIE ŠACHU". Ohlasy na dvouhodinovou "výuku" byly velmi pozitivní a mezi návštěvníky vládla spokojenost.
Co zlepšit? Co zkvalitnit? Co přidat? Co ubrat? "Nejenom na tyto otázky dostaneme odpověď přímo od účatníků letošního turnaje. Během kol jsme rozdali dotazník, kde hráči mohou odpovědět na dané otázky, nebo uvést své vlastní postřehy a nápady," připomněl Radek Bayer.


pozic na zadumání bylo opravdu dost.

oficiální stránky www.openteplice.cz


23.místo Novosadová Kristýna (2057) Beskydska Sachova Skola 5,5


24.místo WFM Pertlová Soňa (2159) Tž Třinec 5,5


46.místo Sabolová Gabriela (1826) Šk Vysoké Mýto 4,5

10x 2028x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
23.06.2008 09:03 | Autor neznámý

Někdo si po skončení turnaje zapomněl v sále mikinu. Ať se přihlásí u pořadatelů a my mu ji pošleme.

23.06.2008 08:15 | Autor neznámý

Wolfik, apod. : :-) někomu (šachistům) stačí málo...

23.06.2008 07:22 | Autor neznámý

Velice pěkný turnaj (byť jsem tam nehrál). Online přenos jsem v rámci možností sledoval a Tomáš Liki vyhrál naprosto zaslouženě! Trochu mě překvapil "propad" jiných favoritů. A zase naopak výborné výsledky mladých...

22.06.2008 23:06 | Autor neznámý

Teda, slečny pěkné, pane Boleslave. Ale přiznejte se, jak dlouho jste čekal, než se ta Gábinka předkloní? Víte, že jí zatím je jen sladkých šestnáct?

22.06.2008 22:47 | Autor neznámý

Bolku, díky za fotky. K poznámce níže musím pouze dodat, že ta Soňa se Ti moc nepovedla, jinak by jí "cecik" určitě rovněž nevynechal:-).
Janda - Propagaci v cizině má díky dlouholeté tradici zmáknutou zatím zřejmě pouze Czech-tour. Je opravdu škoda, že se nesejde ani těch 20 cizinců, aby se usnadnila cesta k normám. Podobně jsem byl překvapen, že o hlavní náchodskou cenu ve výši 50.000,- se ucházejí zatím pouze 2 tuzemští velmistři. Momentálně jednáme s chessdom o tom, abychom to u vybraných turnajů (kde budeme mediálními partnery) protlačili přes ně. To by pak Teplicím i jiným mohlo pomoct.

22.06.2008 22:08 | Autor neznámý

Nebývá zvykem na závěr děkovat,ale já bych chtěl (alespoň za děčínské) teplickým organizátorům poděkovat.Za velmi příjemnou atmosféru a pohodový turnaj.Bude chvíli trvat,než Open Teplice získá větší kredit,odhaduji to tak na 6 let. Proč nejezdí více cizinců, .to je otázka,možná by to chtělo větší propagaci v zahraničí,nedokáži to posoudit.Když to srovnávám třeba s Open Dresden (hrál jsem 3 ročníky) ,bylo mi záhadou ,proč je tolik hráčů tam ochotno platit startovné 70 Euro ( včetně velmistrů-s nimi se nijak nepárali,jako u nás,žádné výjimky či výhody) + 40 Euro za 1 noc. Ne že bych na to neměl :-) ,ale raději jsem začal hrát Teplice.Překvapila mě záplava dívek,co se letošního turnaje zúčastnila a kdyby těch Sabolových bylo více,jistě by to přitáhlo daleko více nadějných mládežníků :-). Smekám pomyslný klobouk před Beskydskou šachovou školou , dále před 4 násobnému krajskému prvenství Jirky Horáka, a pěknou technikou hry Maníka,ta koncovka s Loktievem se mi moc líbila..Kdo chtěl hledat během turnaje nějakou senzaci,byl jistě zklamán,mě překvapilo,že přes opakované každodenní upozornění rozhodčího je stále někomu schopen "zazvonit" mobil :-). K těm rádobykritikům kolem on-line přenosům, skláním se před člověkem,který to zajišťoval,a přitom v civilním zaměstnání dělá leteckého dispečera.Hluboké koření :-)

22.06.2008 21:33 | Autor neznámý

ta sabolova je pekna kocicka a i novosadova neni k zahozeni :D

22.06.2008 20:31 | Autor neznámý

Když on Bolek byl na místě se svou slečnou, tak asi nemohl pořádně fotit:-)).

22.06.2008 20:27 | Autor neznámý

jj, zapomněl jsem za chvíli přihodím.

22.06.2008 20:02 | Autor neznámý

Ten Plischki by měl místo sezení za šachovnicí radši chodit běhat nebo brzo špatně skončí.... Fotka nějaké pěkné slečny místo něj by tam nebyla?