Open České Švýcarsko 2006 – rekapitulace a partie

26.07.2006 08:00 | Turnaje

Opusťme na chvíli pardubický festival a vraťme se do prvního prázdninového týdne, kdy se, v tehdy ještě nehořícím, Českém Švýcarsku hrál tradiční OPEN. Suverénním vítězem se stal Jan Balhar z ŠK Líně s 8 body. Ztratil pouh...

Opusťme na chvíli pardubický festival a vraťme se do prvního prázdninového týdne, kdy se, v tehdy ještě nehořícím, Českém Švýcarsku hrál tradiční OPEN.
Suverénním vítězem se stal Jan Balhar z ŠK Líně s 8 body. Ztratil pouhé dvě půlky s našimi mladíky – Honzou Oreským a Petrem Kučerou. Na červencové listině FIDE se honosí ELEM 2311 a rozšířil tak řady jejích mistrů.
A to ještě před 3 lety startoval v Krásné Lípě bez ratingu! Ne náhodou je také uveden v ročence ŠSČR jako hráč s nejvyšším přírůstkem ELO za 1 rok. Přinášíme jeho partii s bronzovým Petrem Fojtů.
Na krásném druhém místě skončil Petr Kučera ml. se ziskem 7 bodů. Turnajem prošel bez porážky – remizoval s Buchcarem, Průdkem, Balharem a v posledním kole s Pokorným, porazil Fajfra, Hamalu, Vránu, Jana Fojtů a v 7. kole v pěkné partii Šaburova.
Bronzovou příčku obsadil Petr Fojtů z Biomedika Říčany se 6,5 body.
Horší pomocné hodnocení odsunulo na bramborovou pozici Honzu Vránu. Toho stály lepší umístění prohry s oběma Kučery – s Jardou po vlažně sehrané koncovce a s Petrem po triviálním přehlédnutí (znáte to, člověk proniká do pozice tak hluboko, až mu zůstane skryto, co je na povrchu). Nedostal se tak ani k partii s Balharem. Zde je jeho úvodní partie v oblíbeném králově gambitu.
Až 6. místo zbylo na jednoho z minulých vítězů turnaje – Slávka Daleckého. Uprostřed turnaje narazil na oba bratry Fojtů a oběma podlehl. Vzpamatoval se, sérií 3 výher se dostal na 4. místo, ale v posledním kole narazil na Balhara a z lepšího umístění rázem sešlo.
Poslední kolo zkazilo dobrý turnaj i Honzovi Oreskému, který tak s 5 body skončil až 14. Přitom dokázal remizovat s Balharem, Papayem (s dámou navíc se v časovce nechal zvěčnit), Vránou a Průdkem, porazil Kulhánka, Prince a Valentu. Prohrál ve 4. kole s Dr. Jandou a právě v posledním s Karlem Horákem ml. Z Vyšehradu (1794). Přitom remíza by mu vynesla 9. pozici a výhra 6. místo před Slávkem Daleckým.
Více čekal od turnaje určitě Jarda Kučera. Povedlo se mu přehrát v 2. kole Honzu Vránu, ale ve 3. podlehl P. Fojtů. Revanšoval se výhrou s Doležalem, přišla ale malá rošáda s Průdkem a Bucharem. Porazil ještě Purkyta, ale po prohře v 8. kole s Pokorným a remíze s Veselým, z toho bylo jen 50% a 21. pozice.
Nemohu se nezmínit, že před 6. kolem se hrál i komorní, dvoukolový bleskový turnaj, v němž nenašel konkurenci Honza Balhar. Z 28 partií prohrál pouze 2, a to se mnou a s Valentou (s věží víc si nechal dát mat). Druhé místo pak zbylo na mě (19,5 bodu), když jsem jediný minizápas prohrál s celkově třetímTomášem Buchcarem (19 bodů). Ten kromě mě porazil 1,5 i čtvrtého Jiřího Průdka (také 19 bodů), ale stejně jako já poztrácel řadu bodů se slabšími soupeři.
Nyní se už můžeme těšit na příští ročník. Doufejme, že tento pohodový turnaj přiláká více kvalitních hráčů a přinese nejen našim hráčům další úspěchy a zkušenosti. Vránu a Oreského můžete nyní sledovat v turnaji B1 v Pardubicích, s Kučery bychom se měli setkat na Metalmexu a Open Liberec.

Saburov, V vs Kučera Petr ml.
Balhar, J vs Fojtů, P
0x 1064x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz