S Janem Mazuchem o Czech open, Czech tour i v zahraničí - Bulharsko a Thajsko

24.06.2011 09:42 | On-line rozhovor

Šachový festival Czech Open Pardubice 2011 se blíží mílovými kroky. Ke dni 19.6. 2011 bylo přihlášeno celkem 1174 hráčů ze 40 zemí, z toho 58 GM + WGM a 74 IM + WIM. V novinkách na oficiálních stránkách turnaje pořadatelé upozorň...

Šachový festival Czech Open Pardubice 2011 se blíží mílovými kroky. Ke dni 19.6. 2011 bylo přihlášeno celkem 1174 hráčů ze 40 zemí, z toho 58 GM + WGM a 74 IM + WIM. V novinkách na oficiálních stránkách turnaje pořadatelé upozorňují, že uzávěrka přihlášek bez příplatku za pozdní zaslání se prodlužuje do 30.6. 2011. Výše uvedený turnaj ale není jediným tématem on-line rozhovoru s ředitelem Janem Mazuchem. Seriál Czech Tour po Bulharsku přidává na seznam další místo v zahraničí - Thajsko. Své dotazy piště do příspěvkové části, budou postupně zpracovávány.

K. Macek

Hezký den, předem bych Vám chtěl poděkovat za práci, kterou pro šachisty děláte a popřát Vám vše dobré i do budoucích let.
Otázka: Vámi pořádané turnaje v rámci Czechtour hraju řadu let a poslední dobou, resp. v čím dál větší míře mi vadí jejich stále menší "uživatelská přívětivost". Stále více mi připadá, že ze strany pořadatele stačí turnaj prostě zorganizovat, sehnat sál, rozhodčího, šachovnice a tím to končí. Příkladem mohou být turnaje v Hradci , Brně , Liberci i Mariánských Lázních. Celý týden je o tom, přijet na partii, odehrát a jet zase domů. To mě nebaví. Vzorem by mohl být, z mého pohledu skvělý turnaj v Ostravě, kde po partii v místnosti sousedící s hracím sálem lze sledovat rozbory partií, lze se najíst, napít, rozebrat partii, pokecat, obsluha zůstane do té doby, dokud hráči chtějí atd.Na Koníkovi je vidět péče pořadatele ve všech směrech, zájem.U vašich turnajů mi toto chybí. To samé v Klatovech. Na pořadatelích je znát, jak jsou rádi, že k nim hráči jezdí. Hraje se turnaj ve stolním tenisu, fotbale, blicák po kole a ikdyž si někdo přinese pivo do sálu, nikdo nikoho nevyhání. U vás mám pocit, že panu Petružálkovi dělá radost někomu něco zakázat. Co mám dělat v Hradci? Špatné prostředí, rozbory žádné, možnost společenského vyžití 0.

Druhá věc, která vadí mně a věřím, že většině hráčů, jsou dlouhé proslovy před začátky partií. Zejména v Pardubicích. Neznám nikoho, kdo by je měl v oblibě. Chápu, že je považujete za přínosné, ale mně vadí. Děkuju za odpovědi a doufám, že můj názor vám bude přínosem a ještě jednou děkuji za práci, kterou pro šachisty děláte.

Jan Mazuch:
"Děkuji Vám za Vaše dotazy a připomínky k našim turnajům. Vždy se snažíme, aby hráči na našich akcích dostali co nejlepší servis, tzn. pěkný hrací sál, kvalitní hrací materiál a rozhodčího, každodenní čerstvý bulletin, aktuální výsledkový servis na internetu, doprovodný šachový program (rapid turnaj, bleskový turnaj atd.), v době, kdy byla naším partnerem Jihlavanka, též kávu zdarma."

"Domníváme se, že v Hradci Králové je ideální hrací sál, pořádali jsme tam kromě klasických doprovodných turnajů turnaj v holanďanech. Bar u recepce byl hojně navštěvovaný šachisty zejména v době zápasu MS v hokeji. V loňském roce jsme ve spolupráci s ubytovnou AMAS, kde bydlela většina účastníků uspořádali společné grilování, ale zájem nebyl velký. Toto je problém i u většiny dalších akcí, kde jsme se pokoušeli uspořádat společenské večery, exkurze (pivovar Staropramen v Praze, Prazdroj v Plzni, plzeňské podzemí atd.), turnaje v malé kopané (Olomouc), výlety do okolí (Svatý Kopeček u Olomouce). Těchto akcí se obvykle zúčastňuje pouze malé procento lidí, většina dává přednost vlastnímu programu. Z tohoto důvodu nabízíme bohatý program na Czech Openu v Pardubicích (viz - www.czechopen.net). Abychom vyšli vstříc i lidem, kteří se na některý z našich turnajů nemohli dostat, rozšířili jsme on-line přenosy z Pardubic i do Nového Boru, Olomouce a Prahy. Připravujeme i Mariánské Lázně."

"Hlavní částí Vámi zmiňovaných proslovů před začátkem každého kola hlavních turnajů v Pardubicích jsou právě informace o doprovodných programech.
Na turnajích započítávaných na ELO FIDE "bohužel" nesmí být žádný alkohol včetně piva v hracím sále.
Velice by nás potěšilo, kdybyste Vy osobně nebo kdokoliv jiný přišel s návrhem, co by se na kterém turnaji dalo udělat. Příkladem je turnaj v holanďanech v Hradci, který vznikl z popudu Dušana Škalouda a jeho kamarádů."

Karel Orlíček

Dobrý den, mám v úmyslu se zúčastnit obou turnajů a jelikož,shodou okolností,jsem už na Ko Lantě byl/parádní místo/mám dotaz ohledně dopravy pokud už je dořešena.Konkrétně s jakou společností se poletí,s mezipřistáním/Istanbul?/nebo přímo? A hlavně následná doprava Bangkok-Ko Lanta.Jinak než letecky Bangkok-Krabi+přes hodinu autem na Ko Lantu si to nedovedu představit,protože let trvá 1h.,tak co teprve autobus.

Jan Mazuch:
"Zdravíme do Plzně! Poletí se s Emirates Airlines z Prahy do Bangkoku s mezipřistáním v Dubaji. V Bangkoku bude zajištěno ubytování a jednodenní prohlídka města. Poté se poletí do Krabi a z Krabi nás čeká dvouhodinová jízda mikrobusy na ostrov Ko Lanta, kde se bude bydlet a hrát.

Ostrov Ko Lanta jsme vybrali proto, že na něm Petr Laušman vloni byl (stejně jako Vy říká, že je to nádherné místo) a s naším kamarádem, který tam provozuje potápěčskou školu a vymysleli spolu tento "šílený" plán."

Jaroslav Hájek

Zdravím z Chrudimi. Leden 2012 plánuji prožít v teple, mohu hrát Thajsko OPEN?

Jan Mazuch:
"Ahoj Jardo, turnaj plánujeme na březen 22.-28.3. s odletem 20.3. a návratem 3.4. Doufám, že to pro Tebe nebude problém a přijedeš se ohřát! "

Apač

Mě by zajímalo, jak se na Czech Open v Pardubicích vyvíjí poměr českých a zahraničních účastníků a jestli stoupá nebo klesá podíl účastníků z bývalého SSSR.

Jan Mazuch:
"Vypadá to podobně jako v minulých letech. Zvyšuje se počet Čechů na turnajích družstev. Počet hráčů z bývalého SSSR je vždy hodně závislý na momentální situaci s vízy a u Pobaltí a Běloruska také na tom, jestli se najde někdo, kdo zajistí autobus. Celkový počet hráčů z bývalého SSSR se pohybuje okolo 25% všech účastníků v hlavních turnajích."

Roman T.

Dobrý den, chtěl bych poděkovat organizátorům nejen za skvělý CZECH OPEN, ale i za celou sérii CZECH TOUR. Organizačně jsou to jistě nejlepší turnaje u nás a možná i v celé evropě.
Otázka: Chystám se letos do Bulharska a chtěl jsem se zeptat, jaké je možné využití volného času? Dále by mě zajímalo jestli tam funguje něco jako společně večerní posezení u pivečka, nebo u vínečka jako jedna parta?

Jan Mazuch:
"Dobrý den, jsme rádi, že se Vám naše akce líbí. Pokud se s námi chystáte jet autobusem, začíná se tvořit parta již tam. Hrají se tam šachy, karty a většina lidí se tam zná nebo seznámí. Na místě samém je možností vyžití velké množství - perfektní pláže, restaurace, bary a karaoke bary za skvělé ceny nižší než u nás, fotbalové hřiště, tenisové kurty atd. Čeští šachisté se scházejí v hotelové restauraci, kde je příjemné venkovní posezení. Naši šachisté a jejich přátelé mají slevu z již tak nízkých cen 30%. V řadě restaurací včetně této mají výborné pivo českého typu za cca 13 Kč (1 leva). Pro řadu účastníků jsou šachy spíše doplňkovou částí."

Bolek

Bude v provozu oblíbené "áčko" a jak to vypadá letos s párty stanem? Přibude v rámci posezení nějaká novinka a na kterého komentátora se může těšit?

Jan Mazuch:
"Áčko bude v provozu ve stejném rozsahu jako v minulých letech. Loňská novinka - párty stan měla velký ohlas, takže letos s ním opět počítáme. Bude tam probíhat projekce a rozbor partií. K dispozici bude jukebox, fotbálek, šipky a šachy. V těchto hrách se budou také večer pořádat turnaje. V nabídce budou věci na grilu a pivo za dobré ceny, prostě pohodová nejen čekací "zóna". Komentování pártií bude opět zajišťovat IM Petr Pisk, který si bude zvát hosty z řad špičkových velmistrů."

Láďa25

Zdravím, zajímalo by mě jakou novinku jste si pro účastníky připravili na letošní Czech Open? A druhá otázka zda bude opět fungovat z loňska osvědčený party stan?

Jan Mazuch:
"Ahoj, hlavní novinkou na Czech Openu je, že se všechny šachové i nešachové turnaje s výjimkou pokru budou konat na jednom místě - v ČEZ Areně.
Na Czech Touru bude novinkou zařazení turnaje v Thajsku, který bude mít spíše charakter dovolené a šachy budou příjemným doplňkem. Stejně jako Bulharska jsme tuto lokalitu zvolili kvůli výhodnému poměru ceny, zážitků a kvality. Thajsko je exotickou zemí, ale nemusíte se tam strachovat o hygienu, jídlo, bezpečnost a pohodlí. Výhodou je spolupráce s našimi českými kamarády v Thajsku, díky kterým se cesta a pobyt výrazně prolevní. Celkové náklady na tuto 14-denní exotickou dovolenou se dají pořídit do 30 000 Kč."

Kat z LB

Zdravím pana Mazucha! Chtěl bych vědět, zda se osobně zúčastní turnaje Sunny Beach v Bulharsku, případně zda bude sám hrát nějaký turnaj v rámci Czech Tour. A samozřejmě mu přeji vše nejlepší k dnešnímu svátku!

Jan Mazuch:
"Díky za přání! Letos mi to Bohužel nevyjde. Byl jsem tam před 2 lety s celou rodinou. Pro mě osobně to byl ideální mix - trochu šachu, trochu koupání a perfektní večery s kamarády. Letos stejně jako vloni tam bude "na pořádek" dohlížet Petr Laušman. Určitě si zahraju nějaký blicák nebo rapid, vážné partie asi ne."

Odkazy

Czech Open 2011
Czech Tour 2011/2012
3x 1124x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
24.06.2011 11:31 | Autor neznámý

Zdravím,

zajímalo by mě jakou novinku jste si pro účastníky připravili na letošní Czech Open? A druhá otázka zda bude opět fungovat z loňska osvědčený party stan?

24.06.2011 10:08 | Autor neznámý

Mě by zajímalo, jak se na Czech Open v Pardubicích vyvíjí poměr českých a zahraničních účastníků a jestli stoupá nebo klesá podíl účastníků z bývalého SSSR.

24.06.2011 10:07 | Autor neznámý

Zdravím z Chrudimi. Leden 2012 plánuji prožít v teple, mohu hrát Thajsko OPEN?