Vavřín z elitního hustopečského rapidu si odváží Zbyněk Hráček

25.05.2008 08:00 | O pohár starosty města dobrého vína

Turnaj začal slovem starosty Ing. Luboše Kuchynky a minutou ticha na počest památky výrazné postavy nejen hustopečského šachu Václava Otáhala a trenéra Ing. Vratislava Horu. Vícero povinností nedovolilo starostovi přímou účast...

Turnaj začal slovem starosty Ing. Luboše Kuchynky a minutou ticha na počest památky výrazné postavy nejen hustopečského šachu Václava Otáhala a trenéra Ing. Vratislava Horu.
Vícero povinností nedovolilo starostovi přímou účast v turnaji. "Má to i své výhody. Více věcí může člověk ohlídat a zařídit, než když se soustředí za šachovnicí na své výkony." podotkl Luboš Kuchynka. Ve dvě hodiny popoledni absolvoval na míst
ním náměstí uvedení defilé mažoretek, které do města přijely opravdu v hojném počtu. Pak homen zpátky na rapid.


nástup mažoretek

Dramatický průběh a především koncovku jak se patří zažil silně obsazený rapid v Hustopečích. V posledním kole na první šachovnici GM Zbyněk Hráček s GM Davidem Navarou, kdy první jmenovaný potřeboval k úspěchu smazat půlbodový náskok svého soupeře. V přestávce před poslední partií ještě David Navara spekuloval, zda mu půlbod stačí k udržení prvního místa. "Já jen uvažuji čistě teoreticky. Partii pravděpodobně sehraji tak, že možné budou všechny tři výsledky," prohodil první nasazený hráč turnaje.
Pódium hostilo ještě on-line dvojku v podání ex-pardubického souboje IM Jan Bernášek vs GM Viktor Láznička, kde šlo také o prestiž. V tu chvíli oba hráči se 6,5/8 mohli stále pomýšlet na mety nejvyšší, zrovna tak další dvě dvojičky přenášené na projekční plátno v místním sále - GM Vlastimil Babula vs GM Jiří Lechtýnský a GM Jiří Štoček vs Rigo Zsolt. Třetí "šestiboďáci", kteří se nevešli do on-line byli GM Petr Velička vs FM David Holemář.

Davide, to vypadá na "hustopečské prokletí"? "Nemyslím si, dvakrát jsem zde obsadil druhé místo, což považuji za úspěch. Zbyněk naší závěrečnou partii sehrál pěkně a celkové vítězství si jistě zaslouží." Více jsem z Davida Navary nedostal, jelikož už spěchal na domluvenou analýzu právě se Zbyňkem Hráčkem. Jeho vztah a přístup k šachu lze jen obdivovat.
V Hustopečích jde až mráz po zádech, když se postavíte k první řadě stolů a v dálce vidíte ještě např. GM Eduarda Medunu, GM Marka Vokáče nebo GM Roberta Cveka. Vítězství v této konkurenci, kde letos chybělo opravdu jen pár jmen české a slovenské špičky, se dá považovat za vysoce prestižní. GM Zbyněk Hráček po vítězství v poslední partii nad Davidem skromně skrýval svou dobrou náladu. Vítězstvím v letošních Hustopečích tak pomyslně převzal štafetu svého klubového kolegy GM Petra Háby, který nemohl obhajovat své loňské vítězství kvůli povinnostem na Mitropě.
"Zde v Hustopečích jsem již s Davidem v posledním kole hrál. Tenkrát jsem vyšel naprázdno. Jsem rád, že jsem naší hustopečskou bilanci v dnešní partii vyrovnal," komentoval svůj výkon vítězný Zbyněk Hráček.


vzájemná partie Zbyňka Hráčka s Davidem Navarou v posledním kole


Viktor Láznička byl před partií dobře naladěn

Tip GM Viktora Lázničky na vítěze turnaje nevyšel. Po pěti kolech: "Favorizuji Vlastu Babulu." Ztrácíš na přední místa půl bodu, v tvém případě ale ještě není taky nic ztraceno. "Nevyšel úvod, teď se prodírám ze zadních pozic. I když se bodově srovnám, pomocné hodnocení bude asi žalostné," hodnotil svou situaci trochu skepticky Viktor Láznička. Po remíze v šestém kole s GM Jiřím Lechtýnským přišel však mocný tříbodový finiš, což vyneslo nakonec stříbro za 7,5/9.
Bronz připadl GM Jiřímu Štočkovi, který z trojice sedmibodových měl nejlepší "pomocňák". Brambůrku slupnul David Navara, jehož partie se nesly v dosti nekompromisním duchu. Sedm výher a dvě prohry.


vítězná trojice (zleva) starosta Ing. Luboš Kuchynka, stříbrný Viktor Láznička, vítěz Zbyněk Hráček, bronzový Jiří Štoček a Petr Pisk

"Vážení šachoví přátelé, děkujeme za Vaší hojnou návštěvu. Na závěr jsou pro všechny účastníky připraveny ceny. Nechybí klasicky lahvinka výborného hustopečského vínka, mládežníci se musí spokojit s nealkem," slovy uzavíral turnaj Petr Pisk. Všech stodvacetosm učastníků postupně navštívilo pódium, kde předával ceny starosta města Ing. Luboš Kuchynka s pomocí rozhočího Miroslava Hurty a Petra Piska.
Ani letos nechybělo závěrečné překvapení starosty v podobě speciální peněžní ceny. Dcera IM Pavla Jirovského vylosovala jednoho štastlivce z hráčského peletonu (69 startovní listina), kterým se stal František Křížek z Boršic. Odnesl si starostovu prémii 3000,- kč.


uprostřed František Křížek

Neopomeňme, že mezi jednotlivými koly turnaje vyhlašoval Petr Pisk speciální ceny (vybrané odrůdové víno, vstupenky do VIP zóny na ohňostroje konané na brněnské přehradě). Udělovalo se za fair-play (Zbyněk Hráček), cenu pro nejvzdálenějšího účastníka přebírala Zuzana Hagarová a Harald Groetz z Rakouska. Jednu ze speciálních cen dostala partie GM Jiřího Lechtýnského s GM Davidem Navarou.

Po 18:00 hodině sál městského kulturního střediska pomalu utichá a vrací do svých zajetých kolejí. Jak uvádí perfektní on -line reportáž Davida Cipryse na stránkách Jihomoravského šachového svazu, někteří hosté se přesunuli do blízké vinotéky Herbenka, kde se pokračovalo do ranních hodin.

První díl naší reportáže můžeme pomalu uzavřít. V druhém, na který se můžete těšit zítra přineseme převážně obrazový materiál a video velmi adrenalinové partie!

kompletní výsledky O pohár starosty města dobrého vína
on-line partie k přehrání
3x 2643x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
25.05.2008 18:27 | Autor neznámý

Fakt, jo? Tak to chci vidět. :-)

25.05.2008 18:11 | Autor neznámý

no dobrý, ale myslím, že z Hustopečí to bude hustější :)

25.05.2008 15:45 | Autor neznámý

Něco takového? :-)) www.youtube.com/watch?v=fNQjXHjRkNQ&feature=related