Páté zlato pro IM Petra Neumana

06.07.2008 08:00 | O pohár města Klatov

Nastalo nedělní loučení s klatovským turnajem. Z hlediska výsledku může každý začít bilancovat, jak už to bývá, někdo bude spokojený někdo zklamaný. Ale všichni jistě zanedlouho zavzpomínají na příjemnou a na takový po

Nastalo nedělní loučení s klatovským turnajem. Z hlediska výsledku může každý začít bilancovat, jak už to bývá, někdo bude spokojený někdo zklamaný. Ale všichni jistě zanedlouho zavzpomínají na příjemnou a na takový počet účastníků až rodinnou atmosféru.

Turnaj se vydařil i z hlediska dramatičnosti. Kdo si letos odveze Pohár města Klatov bylo až do posledních kol nezodpovězeno. Sobotní osmé kolo vykrystalizovalo hlavní adepty. Zásadní pro celý vývoj
byl na první šachovnici souboj obhájce loňského vítězství Jana Havlíka s nasazenou jedničkou turnaje IM Petrem Neumanem. Ten v partii disponoval výhodou bílých figur a opět předvedl, že do královské indické je neradno s ním chodit.

Do role černého koně turnaje se jednoznačně pasoval Jakub Krejčí (2081). Po sedmi kolech, v nichž získal skalp např. Oldřicha Vedrala (2213), vystoupal na druhou šachovnici, kde ho čekal jeden z hlavních favoritů celého turnaje Jan Sodoma. Krejčí však pražskému "klokanovi" zkřížil plány, a po prohře byl nadějím na hattrick Jana Sodomy konec (vítěz superbleskovek a vítěz bleskového turnaje).


Jakub Krejčí při partii posledního kola

Třetího šestiapůlbodového při vstupu do posledního kola určil souboj na třetí šachovnici. Po celý turnaj perfektně hrající David Kubečka tentokrát nestačil na souseda ze startovní listiny FM Georga Grosse. Půlbodovou ztrátu na vedoucí trojlístek měli IM Josef Juřek a Martin Jaroš.

Deváté kolo odstartovalo v 8.30 hodin a hlavní prim v něm hráli favorité jednotlivých duelů. Na první šachovnici se v partii Jakuba Krejčího s Petrem Neumanem skeptici rychlé remízy nedočkali. Brzy vznikla na šachovnici koncovka jedné věže s jezdcem na obou stranách. Mezitím uplatnil svou sílu na třetí šachovnici Jan Sodoma, který porazil Jaroše. Ve výše zmiňované koncovce se lépe orientoval IM Petr Neuman a záhy ztrestal odvážný pochod bílého krále. Pozice bílého Jakuba Krejčího již nešla bez materiálních ztrát udržet. Vítěznou partií si IM Petr Neuman vybojoval již páté zlato v Klatovech!! a vylepšil svou bilanci na 81 partií bez prohry (účastnil se devíti ročníků).

O zbylých dvou cenných kovech tak rozhodoval duel skoro domácího IM Josefa Juřka s německým FM Georgem Grossem. Prvně jmenovaný letos asi největší měrou přispěl k uveřejňování diagramů ve vycházejících bulletinech. Partie, především s Havlíkem nebo Kadeřábkem, stojí jistě za přehrání. Poslední kolo se však z pohledu Josefa Juřka nepovedlo, a tak celý bod pro Georga Grosse znamenal stříbrnou medaili.

konečné pořadí:
1. IM Neuman Petr 7,5
2. FM Gross Georg 7,5
3. Sodoma Jan 6,5


kompletní výsledky FIDE OPEN A
kompletní výsledky OPEN BNovoborským udělala radost Lucie Jínová, která v posledním kole porazila Adolfa Lacinu a se šesti body obsadila devatenáctou příčku.

2x 2544x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
12.08.2008 17:37 | Autor neznámý

wham jbaoqhf bvaoqszi gykq refnix fpscenrd absgfqhj

06.07.2008 18:28 | Autor neznámý

Prcek, ale přesto to je klatovský velikán!