Klatovská simultánka

10.07.2007 08:00 | O pohár města Klatov

Na čtvrteční sváteční den 5.7. připravili organizátoři klatovského turnaje malé překvapení pro účastníky (ale i pro veřejnost) jubilejního 15.ročníku. Pro tyto slavnostní chvíle přijali pozvání jednička mužského českého

Na čtvrteční sváteční den 5.7. připravili organizátoři klatovského turnaje malé překvapení pro účastníky (ale i pro veřejnost) jubilejního 15.ročníku. Pro tyto slavnostní chvíle přijali pozvání jednička mužského českého žebříčku velmistr David Navara a jednička ženského českého žebříčku velmistryně Jana Jacková.

I když byla odpolední kola openů posunuta na 16.
00hod, muselo se vzhledem k časově nabitému programu začít již časně ráno - v 8.30hod. Úvodní slovo obstaral ředitel turnaje Václav Kopecký za přítomnosti starosty Klatov, který jako zástupce města celou akci významně podpořil.
Možnost zahrát si simultánku využilo celkem 39 hráčů, z toho dvacítka připadla na Davida Navaru, devatenáct soupeřů měla Jana Jacková.Průměr prvních pěti hráčů hrajících proti Davidu Navarovi činil úctyhodných 2141 ELO. Na první šachovnici Vojtěch Plát v partii musel řešit nemalé problémy, ale až závěrečné přehlédnutí ho stálo alespoň remízu. Na druhé šachovnici nastoupil Jan Havlík (pozdější vítěz Openu A), který velmistrovským tahům odolal a uhrál jistě ceněnou remízu. Sebrat Davidu půlku bodu se podařilo ještě na čtvrté šachovnici hrajícímu Zdeňku Tochorovi. Jedinný celobodový úspěch si připsal na třetí šachovnici Brom Jiří (2118). Celkově tak klání skončilo v poměru 18:2 pro Davida Navaru.

Jana Jacková měla, jak uvádíme výše, o jednoho soupeře méně. V simultánce si dávala více na čas oproti Davidovi, kterého čekal od 11.00hod další program. Jana svým soupeřům dovolila dvě remízy, na páté šachovnici s Miroslavem Vackem a na jedenácté s Markem Štvánem. Sečteno podtrženo - 18:1 pro Janu Jackovou.

Zde si můžete prohlédnout seznam účastníků s výsledky.


Zatímco Jana Jacková stále "pobíhala" po svém šachovém hřišti, David Navara v 11.00hod zahajoval velmi prestižní simultánku s extraligovým týmem mládeže Klatov, který se může pro letošek pyšnit zlatou medailí dorostenecké extraligy.
Jak bylo jejich železným zvykem ze soutěže, nastoupili opět v základní sestavě - Kateřina Palková, Václav Jonáš (kapitán), Lukáš Vlasák, Michal Škut, Kristýna Havlíková a Nguyen Phong Dinh. Tentokrát se přistoupilo k časové kontrole. David Navara měl v každé partii 30minut, jeho soupeři celou hodinu. Po zhruba patnácti úvodních tazích, které proběhly z obou stran celkem svižně, začínal mít David stále více času na alespoň trochu oddechu. Netrvalo dlouho a časy se srovnaly.
Jako první obdržel velmistrův vítězný podpis na svůj partiář Nguyen Phong Dinh, který neubránil hrozící mat na první řadě. Nejohroženější byl David Navara v partii s kapitánem družstva Václavem Jonášem. Ten získal bílými ve francouzské nadějný útok na krále a stačilo zahrát několik přesných (nelehkých) tahů pro úspěšné zakončení. Partii Vám přinášíme k přehrání.

Za stavu 5:0 z pohledu velmistra dohrávala poslední partii Kristýna Havlíková. Věžová koncovka s pěšcem méně se však jevila neudržitelná. Na hodinách dvě minuty proti patnácti Davidovým. I zde se projevilo Davidovo džentlmenství, přestal soupeřce mačkat hodiny a partii v klidu dohráli.Simultánkový čas se tedy naplnil něco po 12.00hod. Byl čas na oběd nebo jen případné občerstvení v místní restauraci kulturního domu. Od 14.00hod začínala beseda s oběma protagonisty. Na úvod hovořil ředitel turnaje Václav Kopecký o minulých ročnících a o plánech do budoucna. Následnou diskuzí hojného počtu návštěvníků s Davidem Navarou a Janou Jackovou provázel předseda šachového svazu Ing. Petr Herejk. Ve vlastním příspěvku nejprve představil oba hráče a jmenoval jejich početnou řadu úspěchů. Z obecenstva zaznívala přehršel dotazů od ryze šachového prostředí po správnou životosprávu nebo školní povinnosti. Zajímavé bylo vyprávění Davida Navary o turnaji ve Wijk Aan Zee (např. neochota Topalova analyzovat partii) nebo na druhé straně vyprávění Jany Jackové o zkušenostech z mistrovství světa.

Nezbývá než dát velké díky pořadatelům a zúčastněným.
0x 3256x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat