Novoborský ŠK “B“ – Holdia Praha “B“ 4:4

24.02.2008 08:00 | Turnaje

Jestliže jsme chtěli přiživit naši naději na postup, tak jsme dnes bezpodmínečně museli vyhrát. Už při letmém pohledu na sestavy obou družstev však bylo jasné, že to nebude nic jednoduchého – hosté sice přijeli oslabeni, nejsiln

Jestliže jsme chtěli přiživit naši naději na postup, tak jsme dnes bezpodmínečně museli vyhrát. Už při letmém pohledu na sestavy obou družstev však bylo jasné, že to nebude nic jednoduchého – hosté sice přijeli oslabeni, nejsilnější hráč celé soutěže (GM Votava) ale nechyběl. A nakonec to byl právě on, kdo hostům zachránil remízu. K tomu ovšem až později.
Oslabeni jsme nastoupili i my, protože jsme některé stabilní hráče pustili C-týmu, který se snaží vybojovat poslední ligovou soutěž, která našemu klubu chybí – 2. ligu. Papírově se tak dal čekat velmi vyrovnaný zápas.

Jako první dnes skončil Péťa Pisk. Černými sehrál zahájení dobře a čerstvý seniorský mistr Evropy IM Josef Přibyl se rozhodl dále již pozici nepokoušet – 0,5:0,5. Domácí zápas bez online přenosu znamená jediné – náš webmaster Bolek vyměnil místo a usedl za šachovnici. Postavil zavřenou sicilskou se střelcem na c4, ve vhodný okamžik potáhl klíčové f4-f5 a pozice začínala být velmi sympatická. Poté Tocháček nepokračoval nejpřesněji a Bolek nemilosrdně trestal – obětí figury naprosto rozebral obranu černého a po pár dalších tazích mohl slavit – 1,5:0,5. Pěknou partii sehrál i Péťa Kučera – Gregor mu nabídl variantu ben-oni, ve které černý obětí pěšce může po divokém průběhu dosáhnout vyrovnání. Péťa však upřednostňuje klidnější varianty a nejinak tomu bylo i dnes. Po logických vývinových tazích mu ale nezbylo, než se střemhlav vrhnout dámou na dámské křídlo, což se v kombinaci s pěkným taktickým obratem v podobě braní na e4 ukázalo jako rozhodující úder – 2,5:0,5.

Já jsem proti Martinu Fraasovi získal ze zahájení malou, zato trvalou výhodu. Okolo 20. tahu jsem se však zamotal, naprosto ztratil a vzhledem k vývoji zápasu jsem se rozhodl i přes zřejmě mírně lepší pozici neriskovat – 3:1. Stejný pokyn jsem poté udělil i Lucce Jínové, která černými s Kleckerem získala mírně lepší koncovku, případná výhra však byla vzdálená a je otázkou, zda by se o ni šlo bez rizika pokoušet – 3,5:1,5. V tu chvíli vypadal zápas velmi příznivě – Honza Vrána byl sice prohraný, ale Tomáš Kulhánek po překvapivé oběti kvality sahal po celém bodu a i partie Martina Mužíka se mi zdála jako nadějná. Nic jsme si tak nemuseli dělat z podepsání partiáře Honzy Vrány – příliš se mu totiž nepovedla netradiční varianta aljechinky, kterou překvapil spíše sám sebe. Získal strategicky méněcennou pozici, ve které ho zkušený Freisler utrápil – 3,5:2,5.

Pro vývoj zápasu se jako klíčová ukázala partie Adámek – Mužík. Ta mohla skončit jako úplně první – ve slovanské totiž Adámek až na poslední chvíli uhnul z trojího opakování pozice. Podle spotřebovaného času následovala vlastní tvorba, která se však velmi dlouho podobala partii Topalov – Bacrot z roku 2006 a stejně jako tato zmíněná partie pokračovala poměrně divoce. Martin měl pěšce více i lepší čas, ovšem na jeho krále se valila pěšcová lavina. Ta zpočátku nevypadala nikterak nebezpečně, ale už během několika následujících tahů jsem musel své hodnocení kompletně přehodnotit – 3,5:3,5. Pozornost všech účastníků se tak obrátila na první šachovnici, kde Honza Votava vrátil Tomáši Kulhánkovi obětovanou kvalitu a bránil věžovku s pěšcem méně. Ta se vzhledem k deformovanému dámskému křídlu černého zdála velmi nadějná, ale veškeré pokusy bílého nakonec ztroskotaly na chybějícím tempu. Bojovný zápas tak končí remízou 4:4, kterou obě družstva ztrácejí.

Již podruhé se nám tuto sezonu nepovedlo velmi dobře rozjetý zápas (před 2 koly jsme s Vršovicemi vedli dokonce 4:1!) dotáhnout do vítězného konce, což je zvláště při tříbodovém systému hodně cítit. Pankrác tak po výhře 6:2 nad Chrudimí má již 4bodový náskok a k postupu jí chybí již jen pověstný krůček. Přesto zbraně neskládáme a i za 14 dní pojedeme na půdu zachraňující se Chrudimi pro vítězství.
1x 709x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
24.02.2008 21:15 | Autor neznámý

Teda skoda, zes to takhle prokoucoval:-)). Ale nemuze to holt vzdycky vyjit. Sachovnice asi prodame, Bolka je na prenosy vylozene skoda!:-)