Na Vaše dotazy odpovídali....

13.06.2006 08:00 | Turnaje

Zajímalo by mě, která z žen hrajících na olympiádě se Vám nejvíc líbila? Zbyněk Hráček: "Nevím. Soustředil jsem se na partie :-)" David Navara: "Nad tím jsem příliš nepřemýšlel (i když po cestě zpět jsme se na toto téma kr...

Zajímalo by mě, která z žen hrajících na olympiádě se Vám nejvíc líbila?

Zbyněk Hráček: "Nevím. Soustředil jsem se na partie :-)"
David Navara: "Nad tím jsem příliš nepřemýšlel (i když po cestě zpět jsme se na toto téma krátce bavili). Líbilo se mi tam více šachistek, ale mnohé z nich ani neznám jménem a nijak jsem nepřemýšlel o tom, která mi připadá nejhezčí. "
B-turnaje" jsem se tradičně nezúčastnil a soustředil jsem se zejména na 64 políček."
Viktor Láznička: "Velmi těžká otázka.Na olympiádě jsme mohli sledovat celou řadu lepých dívek, ať už Jihoameričanky, Afričanky či prostě "fádní" Evropanky. Těžko vybírat tu největší krasavici, nicméně mě byla nejvíce sympatická Cmilyte."
Radek Kalod: "Byly tam zajimave kousky. O jednu byla dokonce bitka mez Aronjanem a Gormellym..:-),,Pro zvidave posilam ukázku"

Jak šachový profesionál řeší situaci, kdy ho při důležitém utkání rozbolí hlava a nemůže se zcela soustředit na hru?

Zbyněk Hráček: "To by mě taky zajímalo!"
David Navara: "S bolestmi hlavy naštěstí problémy nemívám, se soustředěním a neefektivitou myšlení někdy ano. Prostě se snažím hrát co nejlépe jako obvykle, ale občas to dopadne dost neobvykle. Někdy jindy zase v dobré kondici třeba nemusí být soupeř, takže si na smůlu obvykle nestěžuji, ani když prohraji."
Viktor Láznička: "Nevím...s touto situací jsem se během své krátké praxe zatím naštěstí nesetkal. Pravděpodobně, kdyby se tak někdy stalo, bych se snažil co nejrychleji partii ukončit."
Radek Kalod: "Musi zatnout pesti a bojovat!"

Kterou svoji olympijskou partii považujete za nejlepší a proč?

Zbyněk Hráček: "Z této olympiády asi žádnou. Mám rád partii proti Janjgavovi z Moskvy 1994. Pro mě měla tato partie zváštní napětí.Nezaručuji ovšem, že se bude líbit."
David Navara: "Možná partii Navara - Kozul, protože jsem prokázal výbornou přípravu a porozumění pozici, což se mi stává zřídkakdy (zejména co se týče té přípravy). Částečně za to může Zbyněk Hráček, který mi danou variantu před partií doporučil."
Viktor Láznička: "Pro mne byla nejlepší partie určitě s Bareevem.Z hlediska kvality hry bych rozhodně našel lepší,avšak vysoce si cením toho,že se mi s hráčem první světové dvacítky povedlo udržet nepříznivou pozici."
Radek Kalod: "S Sermekem...neni jich moc na vyber.."

Kterou partii z olympiády byste určitě doporučili k přehrání?

Michal Konopka (kapitán): "Navara-Smirin, Navara-Kožul, Láznička-Likavský, Bareev-Láznička, Cvek-Akobian, Babula-Morozevič, Kramnik-Aronian."
Zbyněk Hráček: "I.Sokolov-L.Aronian. Je to krátké a hezké. Taky většinu partií D. Navary, který hrál fantasticky."
David Navara: "Snad všechny nás zaujalo zahájení partie Naiditsch - Carlsen, ale potom to už byla partie jako každá jiná. Pokud se chcete pobavit a máte málo času, můžete se podívat na partii Aronian - Navara. Opravdu nevím, mnoho partií z olympiády jsem neviděl."
Viktor Láznička: "Hluboký dojem na mne udělala hra dvou špičkových šachistů Kramnika a Aronjana.Obdivoval jsem s jakou lehkostí přehrávají své soupeře a bravůrně brání horší pozice.Především bych zdůraznil výkon mistra světa Kramnika v partii s Naidischem."
Radek Kalod: "Líbily se mi partie všech našich hráčů, z cizich hráčů třeba Aronjana, Carlsena a dalších předních hráčů.."

Největší kuriozita na olympiádě (na šachovnici i mimo ni).

Michal Konopka (kapitán): "Nějakou výraznou kuriozitu si nevybavuji. Snad jen příšerné grimasy, které předváděl během svých partií Hikaru Nakamura - to tedy stálo skutečně za to! Pak mě zaujalo, že Jana Malypetrová znovu hrála za Anglii, Zuzana Kováčová na 1. šachovnici za muže Bermud, a nějaký Tomáš Krňan hrál za Kanadu."
Zbyněk Hráček: "Na šachovnici se největší kuriozity odehrávají na posledních 30 sekundách. Kuriozity mimošachové jsou většinou nepublikovatelné."
David Navara: "Netuším. Vím o nějakých zajímavostech, ale o žádné kuriozitě (nebo si nemohu vzpomenout).
Zaujalo mě, že už jsem slyšel od jednoho velmistra, že to byla nejhorší olympiáda, jaké se zúčastnil, ale v časopise jsem si přečetl, že byla podle některých lidí nejlepší. Ale to zase odpovídám na jinou otázku."
Viktor Láznička: "Největší kuriozitou na šachovnici bylo beze sporu neuvěřitelné selhání Repkove v partii proti Kostenjuk, ddy ani čistá věž více nestačila k vítězství.
Mimo šachovnici se stala velmi diskutovaným tématem "bitka" Arménie versus Gormally. V hlavní roli se nám dokonce představil mistr světa Fide Aronjan."
Radek Kalod: "Bitka na Bermuda party..."

Sestavu pro jednotlivá utkání určoval výhradně kapitán?

Michal Konopka (kapitán): "Ano, sestavu určoval výhradně kapitán. Samozřejmě jsem se s hráči radil, co a jak, jak se cítí, ale konečné rozhodnutí bylo na mě. Sestava na další den se tvořila z různých praktických důvodů už večer před zápasem, hned po losování. Hráči tak šli spát a věděli, na čem jsou. Většinou bylo několik možností, jak tým pro další kolo poskládat, takže jsem se musel rozhodovat citem. Někdy to vyšlo, někdy ne. Parádně to vyšlo třeba proti Slovinsku, kdy jsem věřil, že se Radek chytí, a naopak třeba proti Arménii sestava nesedla. Přiznám se, že asi po půlhodině hry jsem měl pocit, že jsme měli nastoupit trochu jinak. Hráček, Babula, Láznička, Kalod. Tak to sedělo na soupeře i na ideální barvy. A průběh zápasu to potvrdil. Kdyby tak člověk dopředu věděl, jak to dopadne...Naštěstí snad těch dobře složených sestav bylo víc než těch chybných. Jinak - na téma poskládání sestavy by se dala napsat dlouhá slohová práce."

Kolikrát naši hráči odmítli nabídku remízy? Kdo nejvíce litoval?

Michal Konopka (kapitán): "To je těžká otázka především proto, že si to už přesně nepamatuji. Robert odmítl remízu Akobianovi a pak tuším ještě jednou a rozhodně nelitoval, Viktor odmítl nabídku Michalevského (když předtím sám nabízel remízu) a vlastně nepřímo odmítl nabídku Nakamury, když se pozice třikrát opakovala a mohl reklamovat remis. Ani jeden z hráčů to neudělal, oba to nechali na tom druhém, oba si mysleli, že by nakonec mohli přeci jen vyhrát. Po partii jsem se Viktora na ten okamžik ptal, protože tam pak musel sedět do 113. tahu a bojovat o holý život, ale nevypadalo to, že by toho nějak litoval. Pochopitelně se může zdát, že je velká škoda, že remízu nepřijal Vlasta Babula v partii s Morozevičem. Vždyť jsme mohli porazit Rusy! Vlasta se ale správně vyhnul opakování tahů, protože stál úplně na výhru. Jednal správně.
Často nabízeli soupeři remízu Zbyňkovi - např. Sutovskij, Griščuk, Papaioannu... V těchto partiích měl Zbyněk černé a remízy (i když stál ve všech případech pohodlně) byly v pořádku."
David Navara: "Abych Michalovi usnadnil počítání, já jsem asi odmítl remízu pouze jednou, a to v partii s GM Ftáčnikem. Nebyl jsem si jistý, zda opravdu nabízel remízu, tak jsem o nabídce neuvažoval a pokračoval ve hře."

Kolikrát soupeři odmítli nabídku remízy?

Michal Konopka (kapitán): "Hned v první polovině turnaje nabízel remízu několikrát Viktor - dvakrát proti Sedlakovi (ten ji odmítl nejprve objektivně, a podruhé už neobjektivně, za což byl po zásluze potrestán), pak Michalevskému (ten ji odmítl, a pak, jak uvádím v předchozí odpovědi, ji sám nabídl, ale to už stál hůře a měl špatný čas). Jinak nějaké křiklavé případy odmítnutí remízy nebyly."
David Navara: "Mne ani jednou, Viktorovi alespoň čtyřikrát, Michal bude vědět více."

Vyskytla se nabídka 4 remíz ve stejný okamžik? V zápasech jiných týmů?
Michal Konopka (kapitán): "Při utkáních českého týmu se podobná nabídka nevyskytla, ani před zápasem, ani při zápase. O zápasech jiných týmů nevím, soustředil jsem se především na náš celek, ale docela určitě se takové nabídky objevily. Zápas posledního kola Arménie - Maďarsko byl dohodnut podle všeho ještě před samotným "výkopem", a nelze se divit, protože oboum celkům remíza 2:2 vyhovovala."


Všem děkujeme za odpovědi.
Za případné chyby (nejspíše) v interpunkci se omlouváme, mohly vzniknout přepisem z emailů.
0x 1196x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat