Movsesjan - Spoluhráči počítají, že zase vyhraju!

17.04.2008 08:00 | Turnaje

Během krátkého odpočinku mezi ruskou ligou a ME v Bulharsku jsme doma v Pardubicích zastihli Sergeje Movsesjana, nejvýše postaveného hráče nadcházejícího šampionátu. Sergej byl tak laskav, že nám poskytl rozhovor. NSS: Ahoj Serge...

Během krátkého odpočinku mezi ruskou ligou a ME v Bulharsku jsme doma v Pardubicích zastihli Sergeje Movsesjana, nejvýše postaveného hráče nadcházejícího šampionátu. Sergej byl tak laskav, že nám poskytl rozhovor.

NSS: Ahoj Sergeji! Vrátil si se zrovna ze Soči, kde jsi uhrál další skvělý výsledek a pomohl tak spolu s Davidem Navarou týmu Fineku ke 4.
místu. Jaké to tam bylo?

SM: Na stejném místě se hrálo již předloni, takže jsem to tam znal a docela se těšil. My jsme se do nejvyšší ligy vrátili vloni, kdy nám k postupu dopomáhal Vlasta Babula a letos chtěli vybojovat právo účasti na Evropském klubovém poháru. Sešla se skvělá parta a cíl jsme nakonec splnili, i když jsme tajně doufali, že by to mohla být dokonce medaile. Vedení klubu bylo ale i tak nadšené, zadařilo se totiž i ženskému družstvu, které dokonce překvapivě zvítězilo před favorizovaným týmem poskládaným z es ženského šachu – elitních Číňanek a domácích sester Kosintsevových a Tairové.

NSS: Taktizování v posledních kolech se tedy točilo především kolem Evropského poháru?

SM: Rusko mívá zpravidla 5 postupových míst, ale tím, že v Turecku nevyhrál ruský celek, ale španělská Merida, zbyly místa jen 4 a boj o ně se značně vyostřil. Krom toho se hrálo i o slušné ceny, my jsme třeba za 4. místo brali 150.000 rublů (necelých 100.000,-Kč). V posledním kole jsme nenamítali nic proti remíze s vítězem z Uralu, protože ta nám zajišťovala Evropský pohár a šanci na bronz. David Navara z toho nebyl moc nadšen, taktizování není zrovna jeho styl, ale v družstvech se člověk často musí řídit především zájmy týmu, jinak je nemá cenu ani hrát. Napínavý byl i boj o udržení, především díky tomu, že v něm uvízl jeden z favoritů, Tomsk 400.

NSS: Propadák Tomsku byl asi největším překvapením soutěže. Objevily se zprávy, že by v tom mohly být problémy hráčů s alkoholem…

SM: Pravdou je, že jeden jejich hráč pokutu dostal, ale nic hrozného se nedělo, spíš jim to prostě nešlo.

NSS: A co bys řekl o svém výkonu? Bez prohry jsi nasbíral 4 vítězství bílými…

SM: Někdy mě až zaráží, že mi to teď tak jde - na nějakou přípravu opět nebyl čas. Nebezpečné je, že spoluhráči si mé formy také již všimli a vždy když potřebují zabodovat, dají mi bílé a skoro jako by počítali, že už vedou:-). Je jasné, že to jednou musí skončit, ale zatím si to docela užívám:-).

NSS: Na takový konec to skoro vypadalo v partii s Volokitinem, ne?:-)

SM: To mi ani nepřipomínej:-). Myslím, že to byla jedna z nejlepších partií, které jsem tam sehrál. Ve vyhrané pozici dáma proti věži a pěšci přišel ale totální zkrat. Mohl jsem sebrat pěšce a vyhrát jednoduše, ale chtěl jsem to zahrát čistěji. Když už jsem myslel, že se soupeř vzdá, překvapil mě ústupem krále pod dvojúder mé dámy se ziskem věže. Až po tom tahu jsem ale zjistil, že dáma z e1 nemíří na Vg5! Pak už to taková sranda vyhrát nebyla, a i když počítače najdou v databázích vítězný postup během okamžiku, mě se vyhrát nepodařilo.

NSS: Překvapil jsi mě španělskou s Eljanovem…

SM: Tak já mám z mládí obehrané snad všechny otevřené hry. V předchozí partii s Jakovenkem mi Sc4 žádnou výhodu nepřineslo, tak jsem zkusil Španělskou. Partie s Eljanovem byla také soubojem o nejlepší výsledek na 3. šachovnici, po naší remíze se nakonec z prémie 10.000 rublů radoval Pavel – na 4 výhry totiž spotřeboval o jednu partii méně. Za povšimnutí stojí, že v lize startovali celkem 3 Číňané a všichni vyhráli své šachovnice. Však také dohromady prohráli pouze jedinou partii, to když Ni Hua prohrál s Davidem.

NSS: To bylo v Rusku, teď odlétáš do Plovdivu na ME. Víš, že jsi nasazenou jedničkou?

SM: Už mi to pár lidí říkalo. Původně byl přede mnou Akopjan, ale ten na dubnové listině spadnul. Abych se ale přiznal, neměl jsem ještě čas prohlédnout si pořádně ani nová Ela ani soupeře pro ME. Bude to ale jeden z nejsilnějších Openů, jaký se kdy hrál.

NSS: A s čím na ME pojedeš?

SM: Jako obvykle chci především hrát dobré šachy. Byl bych spokojený, kdyby se mi podařilo vybojovat jedno z 22 postupových míst na Světový Pohár 2009 v Chanty-Mansijsku. Kdyby to bylo lepší, tím lépe. Mám ale teď, myslím, šanci probojovat se na SP i na rating. Uvidíme.

NSS: Uvidíme. My Ti na nss.cz určitě budeme držet palce! Díky a měj se!
1x 484x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
18.04.2008 01:54 | Autor neznámý

Sergej GO! GO! GO!