Morozevič do Prahy a Karpov do Bratislavy

16.06.2008 08:00 | Turnaje

Velmistr Kramnik již z Prahy odjel a Pražská šachová společnost připravuje několik dalších mimořádných akcí. Ještě neutichly analýzy rapid partií, které sehrál GM David Navara v rámci ČEZ CHESS TROPHY 2008 a už se na něj ...

Velmistr Kramnik již z Prahy odjel a Pražská šachová společnost připravuje několik dalších mimořádných akcí. Ještě neutichly analýzy rapid partií, které sehrál GM David Navara v rámci ČEZ CHESS TROPHY 2008 a už se na něj valí další hráč z absolutní světové špičky. Do Prahy zavítá GM Alexander Morozevič. Uvidí ho fanoušci šachu?
Anatolij Karpov by neměl chybět jako čestný host mezistátního zápasu českých a slovenských topmanažerů... A v prosinci v Karlových Varech "šachovo - filmový" trhák Sněženky v
s. Machři.
Na podrobnosti jsme se zeptali předsedy Pražské šachové společnosti Pavla Matochy.

NSS.CZ: Na vašem webu www.praguechess.cz jsme zaznamenali informaci, že Davida Navaru čeká další zápas s šachistou z absolutní špičky, s aktuální světovou trojkou velmistrem Alexandrem Morozevičem. Můžete o tomto zápase prozradit více informací?
Matocha: Podařilo se nám domluvit pro Davida Navaru tréninkový zápas s velmistrem Morozevičem. Tento fenomenální ruský šachista stráví v Praze první půlku července, kdy sehraje s Davidem šest partií a poté budou společně týden analyzovat.

NSS.CZ: Jakým tempem budou hrát a kde bude možné partie sledovat?
Matocha: Bude se hrát klasickým tempem: 2 hodiny na 40 tahů, 1 hodina na dalších 20 a půl hodiny do konce partie. Partie nebude možné sledovat, půjde o tréninkový zápas, který se bude hrát bez přítomnosti diváků.

NSS.CZ: Budou mít šachoví fanoušci možnost Morozeviče potkat na autogramiádě, přednášce nebo simultánce?
Matocha: O tom s velmistrem Morozevičem jednáme. Podaří-li se to domluvit, dáme o tom šachistům vědět na našich internetových stránkách www.praguechess.cz.


GM Alexander Morozevič

NSS.CZ: Při šachovém festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2008 zmínili velmistři Hort a Kaválek během svých přednášek, že společně připravujete dvě knihy…
Matocha: Ano. Ještě letos vydáme dvě pozoruhodné knihy, které by žádnému šachistovi neměly uniknout. První bude monografie o mistru Karlu Opočenském, prvním českém šachovém profesionálovi. V ní čtenáři najdou nejen nádherné texty o této pražské legendě s viržínkem, jejichž autory jsou Vítězslav Houška, Lubomír Kaválek a Vlastimil Hort, ale také více než třicet krásně okomentovaných Opových partií. Komentáře k partiím s takovými hráči jako byl třeba mistr světa Aljechin napsal velmistr Hort.
Druhou knihou bude soubor partií nejlepšího šachisty dvacátého století, Bobbyho Fischera, která sehrál s českými velmistry. Dva tucty partií proti velmistrům Pachmanovi, Filipovi, Kaválkovi a Hortovi vyjdou s komentáři hráčů samotných a v případě, kdy je nebylo možné získat, budou partie okomentovány velmistrem Davidem Navarou.

NSS.CZ: Kdy knihy vyjdou?
Matocha: Doufám, že letos na podzim. Kniha Bobby Fischer versus čeští velmistři určitě, u té druhé se může stát, že její vydání posuneme na první pololetí roku 2009.

NSS.CZ: Co dalšího pro letošní rok připravujete?
Matocha: V říjnu chystáme druhý ročník mezistátního zápasu českých a slovenských topmanažerů. Maty by si páni ředitelé měli dávat v sobotu 11. října v Bratislavě v Art Hotelu William. Společně s hlavním sponzorem společností Jenewein zvažujeme, že tu sobotu bychom šachy vytáhli i do bratislavských ulic a do slovenského hlavního města pozvali i Anatolije Karpova.
První prosincový týden chceme uspořádat v Karlových Varech zápas Sněženky vs. Machři, nadějné juniorky proti zkušeným legendám. Bude to zápas těch, co to mají v paži, proti těm, co mají ještě všechno před sebou, jak říkají na rádiu Beat.

11x 1443x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
18.06.2008 13:57 | Autor neznámý

Ja myslim ze takovy trenink bude dobry pro oba-jsou to kreativni hraci, prilis se nespolehajici na zahajeni budou si urcite rozumet... Nejvic by me ovsem zajimalo koho to napadlo a kdo s tim prisel-ze by Moro???

18.06.2008 11:13 | Autor neznámý

Morozevič se má od Davida ještě hóóódně co učit :-))))))

18.06.2008 00:16 | Autor neznámý

Já si myslím, že je to super pro Davida. Pokud to má být přípravný tréninkový zápas, je jasné, že tahy nemohou jít do světa, když budeme mít štěstí, třeba vyklouzne nějaká ta kombinace či koncovka. Ale je třeba si uvědomit, že pro nás to není, je to prostě trénink, takže to nemůžeme brát ani jako akci, jak si stěžuje masabob.

17.06.2008 18:38 | Autor neznámý

Morozevičovi asi zaimpononval Navarův ostrý kombinační styl, který předváděl v Baku (proto ta analýza :-). Ale jinak si myslím že rozdíl v současné úrovni obou soupeřů je příliš velký, vždyť Morozevič rozdrtil v Sarajevu i Movsesiana, který má nyní mnhem lepší formu než David, takže si myslím že to není moc dobrý nápad i když nejde o výsledek

17.06.2008 13:59 | Autor neznámý

No tak já se příště polepšim :-). Dobrý poznámky jsem měl k článku Outdoor šachy, ale bolehlav je vymazal.

17.06.2008 11:00 | Autor neznámý

Byl jsem u tebe zvykly na tvrdsi narazky a tahle situace by si ji mozna i zaslouzila. Ten kohout to je hruza.

17.06.2008 00:46 | Autor neznámý

takova akce bez divaku je spatna skoda

16.06.2008 16:10 | Autor neznámý

Uvidíme, jak to Davídkovi půjde, v dleším tempu mu to možná půjde lépe. Moro si vybral zajímavého sekundanta, škoda, že partie nepůjdou vidět...

16.06.2008 13:12 | Autor neznámý

Ten Matocha je s tim kohoutem ve vlasech opravdu kouzelnej.

16.06.2008 10:04 | Autor neznámý

Aspon bude mit David poradneho sparing partnera...Ovsem v zapase =proti Morovi bych na nej asi nevsadil:)

16.06.2008 09:57 | Autor neznámý

Hm... Vyvstává pár zajímavých otázek... Kdo s tím přišel jako první...? Moro..? David..? Že by zajímavá spolupráce do budoucnosti? Sekundant..? Na co bude v analýzách kladen důraz..? Na koho se bude Moro s Davidem připravovat? atd...