Mistrovský titul do Nového Boru. Sestupuje Plzeň a Litovel

13.04.2008 08:00 | Turnaje

Letošní extraligový titul se stěhuje na sever Čech do Nového Boru. Novoborští si zlato zajistili již v předstihu po předposledním kole v Plzni, kde vyhráli vysoko 6,5:1,5 a potvrdili v zápase roli jasného favorita. Zúročili ...

Letošní extraligový titul se stěhuje na sever Čech do Nového Boru. Novoborští si zlato zajistili již v předstihu po předposledním kole v Plzni, kde vyhráli vysoko 6,5:1,5 a potvrdili v zápase roli jasného favorita. Zúročili tak náskok čtyř bodů a oslavy mohly propuknout již při přesunu na zápas posledního kola v Pardubicích.

3.jpg" align="center">
Vítězný tým 1.Novoborský ŠK - zleva první řada: Roman Mužík, Robert Cvek. zleva druhá řada (stojící): Pavel Šimáček, Zbyněk Hráček, Radek Kalod, Lukáš Klíma, Petr Hába, Ján Markoš, Jiří Štoček a Marek Vokáč.


příjemné prostředí připravila domácí Plzeň

Nedělní zápas navštívila Česká televize. Přestože bylo o titulu rozhodnuto, jednalo se o prestižní zápas mezi obhájcem a novým držitelem. Zápas nepostrádal napětí, hned v úvodu proběhlo několik nabídek remíz, ale chyběla správná odezva.
1. Novoborský zvítězil celkově 5:3. Tak trochu symbolicky vrací Pardubicím na domácí půdě porážku ze své loňské nováčkovské sezóny a přebírá pro letošek pomyslnou štafetu držitele titulu.


utkání se hrálo na pardubické radnici


IM Pavel Šimáček byl na televizní kamery připraven

Šestibodový víkden zažila i Mahrla Praha, která ve vzájemném souboji o stříbrnou medaili porazila BŠŠ Frýdek-Místek. BŠŠ si na druhý den poradil 5:3 s Bohemkou a celý tým se může těšit z bronzového stupínku.

Nerozuzlen do posledního kola zůstal tedy alespoň souboj o záchranu. V sobotním kole Třinec prohrál s Grygovem, ale Tatran Litovel remízou s Ostravou se sestupu příliš nevzdálil. Rozhodlo tak poslední 11.kolo, vzájemné utkání obou namočených týmů.
Zápas skončil těsným vítězství třineckých 4,5:3,5, když jedinou výhru, která rozhodla celý zápas, zaznamenal na jejich straně Alexander Mišta. Tatran Litovel se po "nováčkovském" roce s extraligou loučí, společne s Plzní.

Extraliga 2007/2008 konečná tabulka

29x 927x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (29) Aktualizovat
15.04.2008 13:23 | Autor neznámý

Jako pravidelný divák na domácích zápasech mohu dosvědčit, že v týmu vládla pohodová atmosféra. Vím, že vedení se snažilo oslovovat pouze hráče, kteří vedle šachových kvalit umějí dobře vycházet se spoluhráči, realizačním týmem i příznivci. Volní hráči ochotně a vesměs velmi kvalitně komentovali pro diváky probíhající boje. Nezapomenutelným zážitkem byl zejména skvělý výklad GM J.Štočka, bylo by nespravedlivé opomenout neméně kvalitní komentáře GM M.Vokáče a dalších.

15.04.2008 11:58 | Autor neznámý

I já gratuluji

15.04.2008 11:48 | Autor neznámý

Rád bych touto formou poblahopřál Novému Boru k vítězství v extralize a poděkoval za to co pro nás šachové fanoušky dělají. Rád bych také poděkoval Štěpánu Žilkovi za upřímná slova. Lidí jako on (kteří přes nepříznivou výchozí životní situací dokážou na sobě tvrdě pracovat, jít si za svým cílem a při tom zůstat poctivými, upřímnými lidmi) si velmi vážím.

15.04.2008 11:40 | Autor neznámý

Viktore, můžeš prozradit sestavu na ME týmů? Kdo všechno přislíbil účast? Protože loni to bylo slabší...jestli opravdu dá Zbyněk Hráček přednost Novému Boru před Brémami, tak to opravdu respekt...tak jako tak, určitě budu fandit...

15.04.2008 08:00 | Autor neznámý

Štěpána chápu, je hezké se živit něčím, co člověk miluje; u šachů je to fakt hodně těžké a o to víc si takových šachistů vážím. Trochu mě napadá paralela Nového Boru s Grygovem; a Grygov už hraje extraligu dost dlouho :) Jasně, že je to o penězích, ale hlavně je to o schopnostech lidí v čele oddílů. Prostě schopní lidé peníze seženou a ti méně schopní bohužel ne. Věřím tomu, když sponzor vidí, že nevyhodil peníze do vzduchu, tak se ani příští sezónu k oddílu zády neotočí.

15.04.2008 00:20 | Autor neznámý

Jen tak mimochodem pro pana Apače, chtěl jste někdy být v něčem nejlepší? Já v šachách. Pocit z vítězství, hra, to je to, co mám na šachu rád. Mám rád jejich přesnost, logiku, sílu, nevyčerpatelnost. Hra na nízké úrovni by mě nebavila. Nehraju pro peníze, ale bez peněz hrát nebudu. Nesnažím se touto cestou dostat do Boru, jak tvrdíte. Pouze jsem jim pogratuloval k vítězství a vyjádřil nesouhlas s kritikou v některých příspěvcích, popsal jsem stručně pád Litovle do 1. ligy a něco málo napsal o sobě... Chci se zlepšovat. V žádném klubu nebudu domácí odchovanec, tudíž jsem žoldák... To platí pro všechny stejně. Těším se na odpovědi :-) Už jdu spát, dobrou

14.04.2008 23:49 | Autor neznámý

Díky Štěpánovi a Markovi, napsali to hezky:-). Apač má taky pravdu, šachy nejsou nejperspektivnější profesionální kariérou - dobře se s nimi uživí jen ti nejlepší. Na druhou stranu chápu ale mladé hráče, kteří se chtějí profesionály stát - je to o sebezdokonalování ve hře, kterou milují. A na obranu Štěpána - on ví, že je v hledáčku mezi vytipovanými posilami, a že si o nic říkat nemusí...:-).

14.04.2008 22:41 | Autor neznámý

Zdravíčko. Jen tak na okraj pro pana B. - Jednoroční finanční krize nemusí vždy znamenat totální rozpad, ale většinou to bývají krize dlouhodobější, a to nepřežije žádný špičkový klub. Když vás v zaměstnání přestanou platit tak, abyste se uživil, tak také půjdete hledat jinam. Kilometry hrají jen malou roli. A k tomu srovnávání. Pardubice působí v regionu, který má dlouhobou vynikající tradici práce s mládeží, východní Čechy patřily k nejlepším už za mého mládí Chrudim, Hradec Králové, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou - nejmenované jsem prosím nechtěl nijak urazit, je jich moc. A především díky trenérské práci Evžena Gonsiora odsud vzešla řada špičkových šachistů i šachistek. Nový Bor a českolipsko takovou tradici nemá, ani tak výraznou trenérskou osobnost. Našlo se zde ale několik nadšenců, kteří dokázali Nový Bor výrazně zapsat na naši šachovou mapu a mají chuť pro klub pracovat. Uvidíme, co bude za 30 let. Zdraví MV

14.04.2008 22:33 | Autor neznámý

Ale takhle okatě si říkat o angažmá v Boru, nechte to na svém agentovi;-) Jestli chcete vydělávat peníze, doporučuji se věnovat něčemu praktičtějšímu než jsou šachy

14.04.2008 22:08 | Autor neznámý

Gratuluji k zisku titulu, kritiku na Vaše družstvo nechápu. Pořát si stěžujeme, jak jsou šachy špatně dotované, a když už se najde sponzor, který je ochoten investovat do šachu, nelíbí se to. Aby byl šachista dobrý, je třeba mít trošku těch mozkových buněk, solidní znalost jednotlivých částí partie, a vystačí si s tím nadlouho... Aby byl ale šachista z nejlepších, musí pracovat, hodiny denně. A to je dřina, kterou, pokud nebude dobře zaplacena, nebude nikdo dělat. Nebo je tu někdo takový, kdo rád pracuje zadarmo? Jste jeden z týmů, kteří hráčům docela slušně zaplatí čas strávený za šachovnicí (A to není jenom těch necelých 10 hodin o víkendu). Celkově zde nemáme podmínky, abychom vypěstovali HODNĚ (výjimky se najdou vždy!) hráčů 2600+. Kluby jako vy motivují mladé hráče k práci a to už samo o sobě je podle mě dosti. A co se týče narážky na složení Vašeho týmu? Z Vašeho týmu jde alespoň poznat, že se jedná o ČESKOU extraligu. Jestli je ale někomu sympatičtější mít na prvních deskách tři cizince, prosím. Pokud si někdo myslí, že je možné poskládat silné extraligové družstvo pouze z domácích odchovanců..., ...pak se obávám, že ani Pražáci by to neměli jednoduché. Srovnávat českou šachovou extraligu s anglickou fotbalovou ligou????? Radši nekomentuji... ;-) A teď z druhého konce tabulky. Pádu Litovle se dalo zabránit, zápasy nám často utíkaly o pouhé půlky. Nejlépe to ukázal poslední dvojzápas, na záchranu stačilo o víkendu udělat o půl bodu víc. Nestalo se. Objektivně se ale nedá mluvit až tolik o smůle, síla družstva a častá absence opor nás samozřejmě předurčovaly k boji o záchranu. Navíc družstvu chyběl solidní základ pro dělání celých bodů, bez kterých se zápas vyhrát prostě nedá... Já osobně se svým výsledkem v této soutěži určitě spokojený nejsem. Ale po prožitém těžkém období, kdy jsem se musel na hodně let tomuto sportu přestat věnovat je jasné, že nemůže má výkonnost stále jen růst. +200 bodů za poslední dva roky nesvědčí ani tak o usilovné práci jak o tom, že jsem si "dal pauzu" v období, kdy má výkonnost byla o dost vyšší a že navíc se k tomu přičetla obrovská chuť do hry. Přechod na boj s GM a IM hráči mi však jasně ukazuje, že tady už to nejde postavit jen na talentu. To ale v současné době není určitě mým cílem, plácat se někde na tzv. vysoké úrovni. Nebudu se tajit velkými ambicemi i ochotou obětovat šachu dosti času. Pokud si ale někdo myslí, že šachisté k životu nepotřebují peníze, pak já za sebe můžu říct, že já je k životu určitě potřebuji. Šachisté, kteří nadávají (nejen) na Váš tým se nám snaží odlákat i ty poslední sponzory. Pokud naši profesionálové budou muset (minimálně) 8 hodin denně chodit do "normálního" zaměstnání, obávám se, že se zde reprezentačního týmu s průměrem 2650+ nikdy nedočkáme. Přeji hodně úspěchů do dalších let.

14.04.2008 21:44 | Autor neznámý

Keejo, nemuzu speet..

14.04.2008 20:56 | Autor neznámý

Přišel, viděl, zas spadnul, Litovel.

14.04.2008 17:38 | Autor neznámý

Televizní ochutnávka ze zápasu - viz aktualita.

14.04.2008 17:14 | Autor neznámý

Chraňpánbu, že bych to nějak kritizoval, že se peníze využijí. Jen prostě více fandím Pardubkám nebo tomu Frýdku. Rychlý vzestup často následuje rychlý pád, peníze jeden rok nepřijdou a z těch 10 hráčů tam nezbyde ani jeden. Arsenal může při krizi některé hráče prodat, to tady nejde.

14.04.2008 17:09 | Autor neznámý

Bernátek - Ota Válek to vystihl přesně, proto jsme do toho vůbec šli, když se naskytla možnost financování. Fandovi díky za tipy:-)!
K setrvání na špici - to je samozřejmě hodně o penězích, řada našich předních hráčů živí šachem sebe případně i rodinu. Sponzorské financování je časově omezené, s tím je třeba počítat. V tomto vidím výhody klubů, které jsou financovány z více zdrojů a při ukončení spolupráce s hlavním sponzorem, nemusejí hned skončit. Velkou budoucnost má podle mě třeba BŠŠ Frýdek-Místek.

14.04.2008 16:32 | Autor neznámý

Jde spis o to, na kolik let je predplacen sponzor. Titul uz ma, uvidime, co jeste bude mit za motivaci a na jak dlouho. Lokomotiva Moning Brno se tenkrat rozpadla hned po titulu.

14.04.2008 16:09 | Autor neznámý

Nový Bor se rozpadnout nemůže, tam je tak 6-7 špičkových hráčů asi z 10-ti, v Arsenalu tak 4 (Lehmann, Fabregas, Van Persie a Rosa) možná Hleb z 22-ti, ještě tak Navara, Láznička, Babula a titul předplacen na 30 let, jinak taky blahopřeji

14.04.2008 16:02 | Autor neznámý

Arsenal je tradiční klub, který hraje nejvyšší anglickou soutěž od roku 1904, ne poslední dva roky.

14.04.2008 15:58 | Autor neznámý

Blahopřeji k titulu. P.Bernátkovi: 1. Novoborský má šest týmů. Úspěchy áčka a příležitost zahrát si vyšší soutěž mají velice pozitivní efekt na zvyšování výkonnosti místních hráčů. V béčku, které hraje na špici v první lize, už řada novoborských a českolipských odchovanců hraje, někteří z nich velice úspěšně. Není to tak dlouho, co měl Bor jeden tým kdesi v oblastním přeboru.

14.04.2008 15:22 | Autor neznámý

Nojo, však se Arsenal taky rozpadne co nevidět

14.04.2008 15:11 | Autor neznámý

Připojuji se ke gratulacím a věřím, že když v Novém Boru bude vše fungovat tak dobře jako tento web, tak na špici zůstanou ještě hodně dlouho.

14.04.2008 14:58 | Autor neznámý

Gratuluju Novému Boru k zisku titulu. Nicméně - upřímně nejsem nadšen z toho, že titul vyhrál tým, který neměl v základu ani jednoho odchovance, dokonce ani jednoho hráče pocházejícího z regionu. Pohled na základní sestavu říká, že 6 z prvních 10 hráčů, kteří reálně hráli, je z Moravy, 1 ze Slovenska, a po jednom ze Západních Čech, Východních Čech a Prahy. Všichni víme, jak takovéhle týmy dopadly ve fotbale a hokeji - Vsetín nemá mužstvo mužů vůbec, Drnovice hrají IV. okresní třídu a Blšany jsou beznadějně poslední v ČFL (třetí lize). Přímo to vybízí k tipovací soutěži, jak dlouho bude bude Nový Bor extraligu ještě hrát. Tipuju dva roky.

14.04.2008 13:55 | Autor neznámý

Jménem všech hráčů České Lípy Vám blahopřeji k zisku extraligového titulu. Souhlasím s Honzou Hrobarem.

14.04.2008 12:07 | Autor neznámý

Gratuluji. Zasloužíte si to za to všechno co pro šachy v ČR děláte. Vaše webová stránka je nejlepší u nás a díky ní mám spoustu informaci o dění v šachu všude ve světě. Jen tak dál..

14.04.2008 10:57 | Autor neznámý

tak ja teda taky gratuluju :)

14.04.2008 10:44 | Autor neznámý

Bolku, vis ze me to ani neprakvapilo? .-) gratuluju

14.04.2008 09:25 | Autor neznámý

Myslím, že pro naše město je mimořádná událost, která by neměla zapadnout. Srdečně blahopřeji hráčům a vedení klubu, které dokázalo pod hlavičkou našeho města soustředit tak skvělý hráčský kádr. Stanislav valdman, zastupitel NB za ČSSD

14.04.2008 08:05 | Autor neznámý

Desko Liberec gratuluje k zisku extraligovému titulu!

13.04.2008 23:18 | Autor neznámý

Simimu to slusi, nemuzu spat