M-Tel Masters: do vedení se dostává Sasikiran

18.05.2007 08:00 | Turnaje

Výsledkový průběh turnaje namíchal zajímavé včerejší 7.kolo. Utkaly se stejnobodové dvojičky průběžného pořadí - první s druhým (3,5bodu), třetí se čtvrtým (3body) a pátý se šestým (2,5bodu). Tak se dalo předpokádat, že ...

Výsledkový průběh turnaje namíchal zajímavé včerejší 7.kolo. Utkaly se stejnobodové dvojičky průběžného pořadí - první s druhým (3,5bodu), třetí se čtvrtým (3body) a pátý se šestým (2,5bodu). Tak se dalo předpokádat, že musí dojít k některým změná v pořadí tabulky.
7.kolo přineslo dvě remízy a jednu rezultativní partii. Právě ta rozhodla o vystřídání GM Mamedyarova na vedoucí pozici GM Sasikiranem.


Sasikiran měl s Mamedyarovem černé figury. Brzy se situace na šachovnici přiostřila, bílý začal podkopávat černé pěšcové centrum, černý hledal aktivitu na královském křídle. První zlomový moment přišel ve 31.tahu, kdy Mamedyarov odmítl opakování tahů. Vykoupením však byla výměna dam. Po této změně již nebyly bílého figury tak nebezpečné, naopak se nepříjemně rozehráli černí střelci. V dosti prekérní situaci po 40.tahu mohl ještě bílý vynutit remízu 41.Jxd8 Sh3 42.Jf7+, přišlo však chybně 41.d7?. Po odpovědi Sasikiriana se Mamedyarov ihned vzdal.

(Mamedyarov - Sasikiran 0-1 pozice po 40....Sxf1)


Mamedyarov si připsal na turnaji druhou porážku, minisouboj se Sasikirianem celkově prohrává 0,5:1,5. Inda naopak třetí výhra vyhoupla do průběžného vedení, dnes ho čeká bílými Kamsky, s kterým se mu povedl první duel na jedničku.

GM Adams získal bílými s GM Veselinem Topalovem velice slibnou pozici a zdálo se, že již je jen otázkou času, kdy Bulhar podlehne. Bílý však poněkud promarnil výhodu aktivity svých figur a po značných výměnách přešel do věžové koncovky dokonce s pěšcem méně. Tu však již bez problémů udržel a tak i druhů duel těchto soupeřů skončil remízou.
Pořadí na konci tabulky se nijak nezměnilo, jelikož Gata Kamsky s Nisipeanu taktéž sehráli partii s remízovým výsledkem.

V dnešním 8.kole se můžeme těšit na splácení účtů. V partiích těchto dvojic v první fázi turnaje jsme zaznamenali rezultativní výsledky. Výhodu bílých figur pro srovnání skóre budou mít Topalov a Nisipeanu, naopak Kamsky se o výhru musí pokusit černými.

výsledky 7.kolo
Kamsky,G - Nisipeanu,LD 1/2
Mamedyarov,S - Sasikiran,K 0-1
Adams,M - Topalov,V 1/2

pořadí po 7.kolech:
1. Sasikiran Krishnan 4.5
2. Mamedyarov Shakhriyar 3.5
3. Topalov Veselin 3.5
4. Adams Michael 3.5
5. Nisipeanu Liviu-Dieter 3.0
6. Kamsky Gata 3.0

los 8.kolo
Nisipeanu,LD - Adams,M
Topalov,V - Mamedyarov,S
Sasikiran,K - Kamsky,G

oficiální stránky M-Tel Masters

0x 766x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat