Květen za šachovnicí

01.05.2007 08:00 | Turnaje

Je tu opět první den nového měsíce, takže nastává příhodný okamžik podívat se, co nám květen přinese. V plném proudu je Ostravský koník (28.4.-6.5.), i s početnou novoborskou výpravou. Těšit se tedy můžete na zajímavosti od s...

Je tu opět první den nového měsíce, takže nastává příhodný okamžik podívat se, co nám květen přinese. V plném proudu je Ostravský koník (28.4.-6.5.), i s početnou novoborskou výpravou. Těšit se tedy můžete na zajímavosti od samotných aktérů, později i na komentované partie. Naopak v unas.cz/" target="_blank">Karlových Varech (27.4.-1.5.) se místní krajský přebor již chýlí ke konci a dnešní závěrečné kolo rozhodne o celkovém vítězi. Nejlépe má zatím nakročeno IM Petr Neuman, který je spolu s IM Přibylem také největším favoritem turnaje.

Ještě před skončením Koníka bude na jižní Moravě, konkrétně v Dubňanech (4.-8.5.), zahájen další z řady otevřených turnajů hraných jako okresní či krajský přebor. Na tento sympatický turnaj je dosud přihlášeno už téměř 80 hráčů, čímž šlape na paty řadě zavedených turnajů. Skutečnost, že jih Moravy bude o tomto víkendu (5.-6.5.) vskutku šachový, potvrdí další ze seriálu turnajů Czechtour, který se přesouvá do Znojma (5.-6.5.), aby zde proběhlo finále Poháru České republiky družstev v rapidu a bleskovém šachu a zároveň tradiční Znojemská královna. Klasický turnaj Czech Tour se zde letos bohužel neuskuteční. Koncem května (19.-26.5.) se koná open v Orlové, tedy u čerstvého účastníky 1.ligy-východ.

I v zahraničí je květen na události velmi bohatý – mistr světa Vladimir Kramnik pokračuje v sérii rapid zápasů – po těsném vítězství nad Maďarem Lékó se jeho dalším vyzyvatelem stane Levon Aronian (2759). Superturnaj, kde diváci nebudou ochuzeni o žádnou partii kvůli krátké remíze – to je MTel Masters v Sofii hraný v termínu 9. – 20. 5. Jedinou vadou na kráse je oproti dřívějším ročníkům trochu slabší startovní pole, protože Veselin Topalov (hlavní tvář tohoto turnaje), jeho manažer Danailov a organizátoři turnaje jsou v současné chvíli „na kordy“ s FIDE, která nemilosrdně hned týden po skončení tohoto turnaje zvolila termín pro turnaj kandidátů nového cyklu MS. V Sofii se tedy nakonec utkají Veselin Topalov (2772), Liviu Dieter Nisipeanu (2693), Shakhriyar Mamedyarov (2757), Gata Kamsky (2705), Michael Adams (2734) a Krishnan Sasikiran (2690). Výše zmíněný turnaj kandidátů začíná v Elistě 1. kolem již 27. 5. Z 16 účastníků po dvoukolovém play-off vzniknou 4 postupující, kteří doplní již jisté postupující z loňského světového šampionátu (Kramnik, Anand, Morozevič a Švidler). V úvodním kole se utkají dvojice Aronian – Carlsen, Lékó – Gurevich, Ponomariov – Rublevsky, Gelfand – Kasimdžanov, Bacrot – Kamsky, Grischuk – Malakhov, Polgar – Bareev, Shirov – Adams. Hraje se vždy 6 partií, poté přichází na řadu tiebreak. Více se můžete dočíst na stránkách FIDE.

Z řady dalších zahraničních událostí pro Vás vybíráme 25. Liechtenstein Open (11.-19.5.), který je hraný jako další díl ženské grand prix. Předběžně je přihlášena početná československá výprava 11 hráčů (Češi: Beneš, Matocha, Baláček, Slováci: Likavský, Kantorík, Repková, Peterson, Kováčik, Sarmir, Horňák, Repka). Mladý Tadeáš Baláček se poté z Lichtenštejnska přesune do Švýcarska, protože má naplánovaný start ještě v Neuchatelu (25.-28.5.).

Pokud Vám v našem přehledu chybí nějaký zajímavý turnaj, o kterém byste se v našem zpravodajství chtěli dočíst, tak neváhejte, diskuze pod článkem je Vám otevřená.
0x 1239x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat