Paul Morphy & Adolf Anderssen - Koryfejové 19. století

25.04.2011 15:39 | knihy

Na českém šachovém trhu se objevila již třetí kniha z "dílny" Davida Dejfa Kaňovského Paul Morphy & Adolf Anderssen - Koryfejové 19. století. Jak z uvedeného názvu vyplývá, zabývá se autor osobnostmi dvou šachových velikánů 19. s...

Na českém šachovém trhu se objevila již třetí kniha z "dílny" Davida Dejfa Kaňovského Paul Morphy & Adolf Anderssen - Koryfejové 19. století. Jak z uvedeného názvu vyplývá, zabývá se autor osobnostmi dvou šachových velikánů 19. století.

Po autorově úvodníku čtenáře čekají stručné, ale přehledné a výstižné, životopisy obou šachistů, které samovolně navodí atmosféru dob dávno minulých. Přicházející chuť pustit se do nesmrtelných děl Paula Morphyho a Adolfa Anderssene se stane nepřekonatelnou.

Komentovaných partií je v knize celkem na padesát, rovným dílem rozděleno mezi Morphyho a Anderssena (s tím, že některé z nich jsou vzájemnými souboji těchto dvou hráčů). Přílohy obsahují turnajové a zápasové tabulky, nekomentované partie zápasů Anderssen - Morphy a Anderssen - Steinitz a také rejstřík v knize obsažených partií.

Ukázka z knížky

"Paul Morphy a Adolf Anderssen, dvě šachové legendy, dvě jména, která by měli znát všichni šachisté. Oba dva brali šachy především jako vášeň, přesto byli ve své době nejlepší. Anderssen několik desetiletí, Morphy jen několik let. Můžeme dnes říci, kdo z nich byl lepší? Teoreticky Morphy, neboť Anderssena v zápase porazil, ale kdo ví, jak by dopadla další střetnutí těchto dvou gigantů?"......

....."Lásce k šachové historii mne naučil především pan inženýr Vratislav Hora, úžasný trenér, díky němuž jsem dnes šachově tam, kde jsem. Partie Morphyho i Anderssena mne vždy fascinovaly, cítil jsem k nim obdiv zejména díky jejich neuvěřitelným kombinacím a strhujícím útokům. To mi samozřejmě zůstalo, ale dnes už chápu, že tito dva šachisté byli ve své době jedineční i proto, že rozuměli též pozičnímu chápání šachové hry. Ještě i dnes se můžeme z jejich hry mnohému naučit. A to zvláště mladí šachisté, pro které je tato kniha především určena. Ale samozřejmě nejen pro ně, věřím, že i odrostlejší šachisté v ní najdou zalíbení. Jsem přesvědčen o tom, že podobná publikace na našem šachovém trhu chyběla. Doufám, že alespoň částečně vyplní určitou mezeru a přiblíží čtenářům část šachové historie 19. století, tedy éru nazývanou též obdobím „romantického šachu“. Nechť čtenáři sami posoudí, nakolik „romantičtí“ byli Paul Morphy a Adolf Anderssen."

Nové dílko

"Myšlenku napsat knížku o Morphym a Anderssenovi jsem nosil v hlavě již delší dobu. Loni jsem se rozhodl, že na ni nadešel správný čas, tak jsem se do ní pustil a napsal ji," říká autor David Kaňovský. Tato kniha se od autorovy prvotiny "100+1 nejkrásnějších studií aneb Absolutní pohoda" žánrově značně liší. "Tuto publikaci pojal více "vědecky", bral jsem ji částečně jako svou "velmistrovskou diplomovou práci"...:) Sice jsem tím trochu předběhl, protože do titulu velmistra mi ještě něco málo schází, ale pevně věřím, že se mi ještě letos podaří i tuto metu úspěšně zdolat."

Knihu můžete zakoupit v našem e-shopu za 200,- Kč (registrovaní za 180,- Kč). (Pevná vazba, 170 stran, bez fotografií)

3x 3417x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
26.04.2011 13:45 | Autor neznámý

Autor má můj obdiv a uznání a knihu si samozřejmě koupím...

26.04.2011 09:31 | Autor neznámý

přes svátky jsem jí neměl hned po ruce. údaje jsem doplnil

25.04.2011 19:41 | Autor neznámý

Dobrý den, nová kniha pana Kaňovského bude jistě vhodným dárkem pro mladé i starší šachisty. Ale zde uveřejněný její popis neuvádí ani kolik má stran, jakého je formátu, zdali je vázaná či brožovaná, jsou-li v ní obrazové přílohy. Snad byste mohli doplnit tyto běžně publikované nakladatelské informace - viz třeba web Karla Mokrého. Pak bude snadnější rozhodování, zda si ji koupit, či ne. Také ukázka z knížky je prakticky nicneříkající. Srdečně zdraví kal.