Kirsanův cyklus

21.12.2006 08:00 | Turnaje

Prezident FIDE, Kirsan Iljumžinov, odhalil v rozhovoru pro ruský deník Sport Express plány FIDE ohledně cyklu mistrovství světa včetně nejbližšího období. Plán vypracovala zvláštní komise FIDE pro MS a po vyslyšení zástupců všech...

Prezident FIDE, Kirsan Iljumžinov, odhalil v rozhovoru pro ruský deník Sport Express plány FIDE ohledně cyklu mistrovství světa včetně nejbližšího období. Plán vypracovala zvláštní komise FIDE pro MS a po vyslyšení zástupců všech 165 federací a šachových profesionálů se o něm bude rozhodovat na setkání Prezidentské komise FIDE 26.-29. ledna 2007 v Turecku.


Co nás čeká v nejbližší budoucnosti? 26. května – 14. června se v Elistě utká 16 velmistrů o postupová místa na turnaj kandidátů v Mexiku. Hrají se malé zápasy na 6 partií, úvodní dvojice jsou již známy:
Aronian-Carlsen,
Leko-Gurevich,
Ponomariov-Rublevsky,
Gelfand-Kazimzhanov,
Bacrot-Kamsky,
Grischuk-Malakhov,
Polgar-Bareev a
Shirov-Adams.
Vítězové si to pak o 4 postupová místa rozdají mezi sebou.

Od 12. září se pak 4 postupující z Elisty utkají o titul mistra světa s již kvalifikovanými hráči - Kramnikem, Anandem, Svidlerem a Morozevičem. Hrát se bude dvoukolově systémem každý s každým. 1. října pak povstane nový mistr světa a může začít nový cyklus.

Ten bude dvouletý – liché roky budou patřit Světovému poháru, který dozná jistých změn a určí vyzyvatele, v sudých letech se uskuteční samotné zápasy s mistrem světa.

Nejbližší Světový pohár se bude konat na přelomu listopadu a prosince příštího roku v Khanty-Mansysku. 128 hráčů bude rozděleno do 16 skupin po osmi hráčích, ve kterých se utkají se všemi ostatními. 16 vítězů se poté rozdělí do dvou skupin po 8 a sehrají další turnaj každý s každým. Nato se oba vítězové utkají v zápase na 4 partie o právo vyzvat mistra světa. Takový zápas by měl proběhnout v roce 2008 a měl by být delší než na 12 partií.

Exmistr světa a vedoucí hráč žebříčku, Veselin Topalov, dostane svou šanci k znovuzískání titulu pravděpodobně až v Khanty-Mansysku. Poslal sice Kramnikovi výzvu k odvetnému zápasu, na který má právo podle předchozích dohod, není ale vůbec jisté, zda dokáže splnit všechny podmínky. Navrhuje termín, který zasahuje do zakázaného období půl roku před MS v Mexiku a neposkytl zatím ani bankovní záruky.
0x 1222x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat