K rozšíření MČR mládeže

05.03.2008 08:00 | Turnaje

V sobotu (8. 3. 2008) bude na Seči u Chrudimi zahájeno MČR mládeže v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let. Bouři nevole a protestů způsobilo ale rozhodnutí Komise Mládeže ČR, které bylo zveřejněno 29. 2. na svazových stránkách, o ...

V sobotu (8. 3. 2008) bude na Seči u Chrudimi zahájeno MČR mládeže v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let. Bouři nevole a protestů způsobilo ale rozhodnutí Komise Mládeže ČR, které bylo zveřejněno 29. 2. na svazových stránkách, o rozšíření počtu účastníků dvou nejstarších kategorií po dvou hráčích, kterým byla přidělena divoká karta. Na problém nás upozornil Václav Růžička, který vyjádřil svůj názor zde
. O co jde?

Kdo sleduje náš server delší dobu, tomu jistě neuniklo, že řevnivost v oblasti mládežnického šachu je vyšší než by bylo zdrávo – a nezpůsobují ji děti. MČR je vrcholnou domácí událostí roku a má vypracováno jasná postupová kritéria, která jsou dílem KM a fungují již několik let. Problém je v tom, že ta byla těsně před mistrovstvím prolomena novým rozhodnutím Komise mládeže, která přidala po dvou hráčích v nejstarších chlapeckých kategoriích (dívek je tradičně méně, ty hrají open). Takovéto zásadní rozhodnutí pak zdůvodnila takto: „KM tak upřednostnila sportovní důvody našich talentů. Zároveň bude na svém nejbližším zasedání jednat o změně systému DK a přihlášek.“

Z textu je patrno, že KM je jasné, že rozhodnutí není zrovna legislativně čisté, a že si toho je plně vědoma – před čím jiným by upřednostňovala sportovní důvody než před platnými předpisy. Rozhodnutí opírá o čl. 4.2.2. Soutěžního řádu, který vkládá úpravu práva účasti v soutěži do kompetence řídícímu orgánu, kterým je v tomto případě právě komise. Jenže změnou pravidel pro právo účasti po vydaní rozpisu soutěže se rozpis a Soutěžní řád dostávají do kolize, což SŘ ve svém článku 2.1.5. zakazuje. Je zřejmé, že 22 „původních“ účastníků se přihlásilo do soutěže podle jiných pravidel, než ti dva dodateční a shoduji se s názorem V. Růžičky, že pak jsou výsledky celého MČR v těchto kategoriích napadnutelné soudní cestou, k čemuž by mohlo dojít, nejen vybojuje-li si někdo z dodatečně zařazených právo postupu na ME či MS.

No dobrá, nějak jsem si už zvykl, že na Svazu se vlastní předpisy moc nedodržují. Vadí mi ale, že když se extraligová mužstva na losovací schůzi 2 měsíce před začátkem soutěže jednoznačně shodnou, že např. nechtějí pomocné hodnocení podle vyhraných partií, je jasně řečeno, že to nepůjde, když jsme se přihlásili podle rozpisu, kde toto je stanoveno. A rozpis přece měnit nelze….Za nešťastné považuji též zdůvodnění daného rozhodnutí pouhým odkazem na „sportovní důvody“. Vůbec se pak nelze divit, že vzniká podezření na kupčení s divokými kartami a podobné praktiky. Poprosil jsem Ing. Říhu, šéfa komise mládeže, aby se vyjádřil k problému rozšíření, aby prozradil, jak se hlasovalo a jak to bylo s žádostmi o divoké karty. Z jeho odpovědi uvádím:

…Pro rozšíření: Říha (Říčany), Sabol (Chrudim) Fiala (Světlá n/S), Novák (Orlová)
Proti: Kalužný (Údlice), Kopal (Liberec)
Jak vidíte nikdo není spojen s nominovanými a naopak pan Kopal, kterého se to týkalo osobně, byl proti.
Rozhodnutí, že by nehráli druzí nasazení (Braun, Kočiščák), je špatné pro čs. šach a děti. Rozhodnutí pro rozšíření je také špatné. Špatně jsou totiž historicky nastavené pravidla, které chceme na Seči změnit.
Všichni hráči byli vybráni na základě jejich žádosti o udělení DK. Navíc se sešlo 1x Morava, 1x Čechy.

Ani tato odpověď mi neodhalila celý problém a hlavně důvod jeho vzniku, dává jen určité náznaky. Ing. Říha se omlouval za stručnost - stejně jako asi všichni, kdo se mládeži věnují, nemá holt času nazbyt. Novoborskému šachovému serveru se ale nakonec podařilo zjistit, že tak špatné to s rozhodujícími orgány není. K rozšíření nedochází kvůli tomu, že by někdo chtěl protekčně protlačit své dítko na MČR, ale protože se někteří zapomněli přihlásit! KM tak doplnila startovní listiny o náhradníky a zveřejnila je. Je asi pochopitelné, že když to zjistili oni zapomnětlivci, jímala je hrůza. KM nakonec poměrem 4:2 uznala, že ti nebozí talenti za to nemohou (většinou to hlídají jejich trenéři) a že by bylo vůči nim kruté, aby nemohli hrát, když si postup poctivě vybojovali.

Měl-li bych to shrnout, tak rozhodnutí KM chápu. Nicméně legislativa je tu od toho, aby se dodržovala, a proto s ním (za sebe) nemohu souhlasit. Co mi ale vadí více než nelegální rozhodnutí je způsob komunikace s šachovou veřejností. Pravý důvod se člověk z rozhodnutí prostě nedozví. Pevně doufám, že právě tento neduh minulého vedení Svazu bude odstraněn a že nové vedení bude ke svým členům otevřené a upřímné – však zapomínáme všichni.
123x 730x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (123) Aktualizovat
07.03.2008 16:43 | Autor neznámý

...znám a nevnucuj druhým co si mají myslet...takovej patent na rozum zase nemáš :-))))

07.03.2008 15:30 | Autor neznámý

Asi neznáš starýho Pláta. V případě že bys ho znal, tak bys spokojený nebyl.

07.03.2008 14:21 | Autor neznámý

to je od vás hezká ukázka anonymního hrdinství.Chudáčkové.

07.03.2008 14:14 | Autor neznámý

re prd: V tom případě jsem celkem spokojenej - jako prd... :-)))))

07.03.2008 13:16 | Autor neznámý

zapomněl jste upozornit soupeře Tomáše Krause, že vzledem k jeho dnešnímu svátku je jeho soupeřům po dobu jednoho týdne zakázáno s ním hrát na výhru a kdykoli v průběhu partie má Tomáš povoleno táhnout dvakrát :))) A kdyby náhodou k partii nedorazil, je soupeř povinen partii v prvním tahu vzdát, chápejte, že taková oslava svátku může být dost náročná! :)))

07.03.2008 12:45 | Autor neznámý

Ze sobotního zahajovacího projevu Xíhy: Vážení hráči legální i nelegální, naivní rodiče a trenéři, otřesení hosté a vážený přihlížející vedení této neplatné sešlosti vítám Vás zde jménem seriozní komise mládeže. Vidím mezi Vámi, že všechny mazlíčkovské divoké karty se dostavili a tak bych chtěl ještě upozornit na některá další rozšiřující pravidla na kterých se KM nyní před 5 minutami shodla: 1.) Jirka Kočiščák již dlouho žádný mistrovský turnaj nehrál, dlouho si nic nevybojoval a proto buďme lidé a pokud do 20.tahu jeho soupeř bude stát vyrovnaně, má tento soupeř povinnost Jirkovi odevzdat lehkou figuru. 2.) Marek Braun trpí zapomínavostí (jak jistě známo zapomněl i na přihlášku) a i jemu se nesmějme a protihráč, kterému se Marek nedostaví do 1 hodiny od započetí turnaje nařizujeme, aby byl shovívavý a došel si pro Marka na pokoj č.116 - on chce hrát, ale nemůžu za svou nemoc. 3) Protihráči Tomáše Krause je tímto nařízeno brát v úvahu jeho fyzický a psychický stav - resp. pokud Tomovi nebude nejlépe , partie se odkládá dle libovůle Toma - Tom také chce hrát, ale až mu bude dobře. Tyto 3 nařízení jsou povinná, další uvedené budou již pouze doporučeními od KM: Langner je již náš šachový talismánek a Pospíšil je z Říčan, takže protihráč těchto dvou šachistů by měl mít na paměti, že pokud již uvidí, že nemá možnost bojovat o postup, měl by zvážit nějakou tu remízku pro Pospíšila či Langnera - KM to jistě při svých dalších uvážených rozhodováních ocení. Tak to je snad na úvod vše, tak se do toho dejte a spusťte ty zatracené hodiny.....

07.03.2008 12:44 | Autor neznámý

Pokud ne, tak IQ máte asi stejné. :-)

07.03.2008 11:37 | Autor neznámý

Netrefil ses prde... :-)))))

07.03.2008 08:58 | Autor neznámý

Děkujeme panu Plátovi (...) za vyjádření.

06.03.2008 23:27 | Autor neznámý

Díky Marcelovi za vyjádření, přeji hodně štěstí v turnaji! O on-linu nevím, Svaz má šachovnice, ještě zda to bude mít kdo obsluhovat. Možná by se dala informace najít v propozicích či vyhlášení konkurzu (jako podmínka). Nějak se mi příčí, jak se tady všichni anonymně navážejí do Langnera. Důvod udělení DK podle dosud zvěřejněných informací byl ten, že 1)o kartu požádal 2) byl asi vhodnějším kandidátem než druhý žadatel z Moravy/Slezska. Jméno toho druhého neznáme a nejsem si ani 100% jist, zda je vhodné být i v tomto bodě úplně otevřený vůči veřejnosti. Minimálně druhý žadatel by ale měl dostat vyrozumnění se řádným zdůvodněním, proč byl Langner upřednostněn. Nebo byste to viděli jinak? To je docela zajímavé téma - zveřejňování neúspěšných žadatelů DK...

06.03.2008 22:46 | Autor neznámý

Pokud by nevěděli v Lize mistrů jak na to rozšíření, nebo se snad báli nějakých machinací - doporučíme jim naše české specialisty Říhu, Sabola a spol. ty se neštítí ničeho, takže se v EU neztratí.

06.03.2008 21:59 | Autor neznámý

Real Madrid je super klub, vcera nepostoupil jen diky kolapsu v obou polocasech. pro Ligu mistru bude zachranou rozsireni cvrtfinale o 2 kluby...

06.03.2008 21:33 | Autor neznámý

Taky bych řekl, že to tu až moc zveličujete. Na MČR by měli hrát ti nejlepší, ale KM by si měla dávat bacha, co dělá. Zaspali a teď chtějí dohánět, ovšem vypadá to jako objednávka BŠŠ. Kočiščáka chápu, určitě by měl hrát (i když se nemusel na kval. vybodnout), ale opravdu mě překvapuje "turista" Langner - zajímalo by mne proč?! Že by kvůli abnormálně "vysokému" ELO???

06.03.2008 21:32 | Autor neznámý

ano jistě pro Langnera existuje velmi podstatný důvod a to, že to je již tradice dostal ji i v 2004, 2007, tak proč ne 2008 od těch hodných hochů z KM do třetice? Vždyť je to taky jistě hodný hoch, možná měl úplavici, možná i zvracel tak mu to nekažme a komisi mládeže také nekažme její radost ho tam stále cpát.

06.03.2008 21:28 | Autor neznámý

super kluk, kolaps, 6/6, příúšnice, nedejbože ještě nějaké skryté nemoci - ne? To jsou argumenty? Nedejte se vysmát - takových by bylo.

06.03.2008 21:27 | Autor neznámý

existuje nejaky rozumny duvod pro Langnera?

06.03.2008 21:09 | Autor neznámý

Kraus je super kluk a ucast si zaslouzi. Jen upresneni na MCech nemel 6 ze 6, ale 5,5 ze 6.

06.03.2008 19:09 | Autor neznámý

zajímalo by mě zda budou nějaké partie on-line z M ČR mládeže. Dokáže mi na to někdo odpovědět!!!

06.03.2008 18:14 | Autor neznámý

Jmenuji se Marcel Bednář a jsem jedním z těch, které komise mládeže dodatečně „nasadila“. Na Mistrovství Čech jsem hrál všechny partie na výhru, nespokojoval jsem se s remízami a možná právě proto mi postup unikl o půl bodíku pomocného hodnocení. Rozhodl jsem se podat „žádost o divokou kartu“. Tato žádost má poněkud oficiální charakter. Nicméně ještě měsíc po rozhodnutí Komise mládeže nebyly výsledky udělení divokých karet známy. Očekával jsem také, že mi dá KM vědět o svém rozhodnutí. Nestalo se tak. Až dodatečně jsem se dozvěděl, že pořadatel udělil DK do kategorie H16. Tím zaniká právo na divokou kartu od komise mládeže. Něco podobného jsem očekával, takže jsem se rozhodl hrát Open A O tom, že bych měl hrát MČR jsem se dozvěděl od p. Sabola, kterému děkuji za zprávu. Dodatečné rozhodnutí komise mládeže jsem sice přivítal, bylo mi však více než divné zdůvodnění: komise mládeže se rozhodla upřednostnit „sportovní důvody našich talentů“. Pojal jsem podezření, že moje úloha je jediná, a to dělat „KŘOVÍ“. Je víceméně jasné, že rozhodnutí komise mládeže je rozporuplné. Proto jsem váhal, jestli vůbec mám MČR hrát. Dospěl jsem k tomu, že má neúčast by situaci nepomohla. Nicméně tato situace dává komisi mládeže jasný signál – někde se stala chyba, kterou je potřeba rychle napravit. Doufám, že se tak stane na Seči. Všem, kteří se na MČR „probojovali“ se tímto hluboce za svou účast omlouvám. Znám hodně účastníků osobně a nemyslím si, že by se jich moje účast nějak dotkla. Doufám, že má hra nebude ostudou turnaje. Slibuji, že se vynasnažím být důstojným KŘOVÍM…

06.03.2008 15:24 | Autor neznámý

spravedlnost bývá slepá, ale komisi mládeže si najde

06.03.2008 15:24 | Autor neznámý

pawn: také mně mluví ze srdce, lépe bych to napsat nemohl. Když jsem byl ještě žákem a dorostencem, bylo velmi skličující poznání, že jsou si mezi rovnými někteří rovnější... Rozhodovali známosti a kontakty, přednost dostávlai při jinak shodné výkonnosti ti, kteří byli lepší dříve; když je potom někdo dohnal, tak to bylo jedno, cestičky měly prošlápnuté ti dřívější. Jak vidno, nic se nezměnilo.

06.03.2008 11:47 | Autor neznámý

...hmmm,alespoň to nebude mít "rozzlobený" daleko na hřbitov až ho z toho vzteku klepne - Olšany má hned za plotem...:-)))))

06.03.2008 11:38 | Autor neznámý

to 2008-03-06 08:16:48 | rozlobený: Jsem rád, že jste konečně odhalil, že tomu vůbec nerozumíte. Pokusím se ještě jednou Vám to vysvětlit i když je mi jasné, že je vám to úplně jedno. Hlavně že zde můžete anonymně kritizovat. 1)Pospíšil dostal regulérně divokou kartu po hlasování v komisi mládeže 2)Po nepřihlášení Brauna v termínu se automaticky dalším oprávněným hráčem v pořadí stal Kraus (viz výsledky M Čech 2007) Pokud chcete něco kritizovat, zjistěte si nejdříve správné informace.

06.03.2008 10:12 | Autor neznámý

Dobře, a proč by měl někdo přijít o mistrovství ČR jen proto, že se narodil na Moravě a ne v Čechách nebo naopa? Mohlo se třeba losovat mezi 1. náhradníky, když bylo potřeba zajistit sudý počet účastníků.

06.03.2008 10:05 | Autor neznámý

Gratuluji Říhovi k jeho doznání se k porušování platných směrnic na svazových stránkách. Tímto budou veškeré dokazovací procedury daleko jednodušší.

06.03.2008 09:58 | Autor neznámý

K diskusím o systému bych rád řekl, že stávající systém je velmi dobrý a fungující, byť nutí i výrazné talenty hrát nižší stupeň soutěží, což nemusí být nutně na škodu viz letos příklad Krause - i jeden mnohem slavnější trenér než já,říkal že člověk se nejvíc naučí porážkami a prohrami... Měnit systém kvůli excesům je hloupost. Uvědomte si že MČech není Open ale postupový turnaj! Uvědomte si že jen třeba takový KP SŠS hraje cca 150 dětí a také to není Open ale postupový turnaj ze kterého postoupí cca 30 nejlepší na MČech. Open MČR je nesmysl ať už z hlediska počtů účastníků tak ze sportovního hlediska. Už letošní MČech v kategorii H12 s open přihlášenými dívkami a benevoletně udělovanými DK bylo na hraně regulérnosti! Systém přidělování DK ve skutečnosti žádný není - podle mě je DK pro výrazný talent který se z vážných důvodů (např. nemoc) nemohl zúčastnit nižšího stupně a talenty kde je předpoklad prudkého nárústu výkonnosti. Je jasný že takový Langner který dostal DK v H10, loni v H12 a letos v H14 /ale třeba i na posledním MČR v rapidu by u mě neměl šanci.

06.03.2008 09:55 | Autor neznámý

Imouse - Supr, kéž by to takhle bylo vždy. Ten přehled DK je zajímavý, zrovna vloni jim to ale moc nevyšlo:-).

06.03.2008 09:55 | Autor neznámý

Rozhodnutí i zdůvodnění panů Sabola i Říhy se mi zdá logické a smysluplné a tímto rozhodnutím není poškozeno ŽÁDNÉ dítě. Vytknout se dá jedině to, že to zdůvodnění nebylo zveřejněno ihned, ale to už je napraveno.

06.03.2008 09:37 | Autor neznámý

Jarda Říha napsal na svazových stránkách zdůvodnění rozhodnutí KM.

06.03.2008 09:31 | Autor neznámý

2 Španěl: OK, změňme tedy pravidla do budoucnosti, ale dodatečně? Řešíme tento konkrétní případ ne obecnou podporu mládeže. Co dítě, které by se kvalifikovalo, pokud by byl okruh účastníků byl širší od počátku? To si nezaslouží podporu? Je opravdu takl slabé? To si troufá někdo říct? A ty DK karty byly skutečně uděleny těm nejlepším? To si také troufáte říct. Tak proč se nekvalifikovali podle předem daných kritérií? Víte jistě, že již neexistují hráči, kteří by si výkonností také účast zasloužili, ale třeba byli nemocní, měli smůlu apod.? odkdy je trvání na dodržování pravidel házením klacků pod nohy. Pokud třeba takový Kočiščák plánoval, že se nezúčastní kvalifikací, mohl si dohoudnout změnu pravidel předem, ale on zřejmě spoléhal na donominaci, která bude v rozporu s pravidly.

06.03.2008 09:23 | Autor neznámý

Je rozdíl mezi kvalifikací profesionálních sportovců a dětí, které chodí do školy a přitom se snaží trénovat a jezdí po silných turnajích. Myslím si, že výjiměčně nadané děti, které nás úspěšně reprezentují např. na ME nebo MS by měly mít účast umožněnou i přesto, že nehrají kvalifikaci. Samozřejmě to nesmí být na úkor těch, co se právem kvalifikovali, ale když se rozšířil počet účastníků, tak není co řešit! Snažme se podporovat mladé talenty a neházejme jim klacky pod nohy!

06.03.2008 09:18 | Autor neznámý

pawn for president taky si myslím, že tento ročník měl být dohrán, a pokud měla KM problémy s danými pravidly, měla se snažit je do příštího ročníku změnit taky mě bude zajímá, co bude KM dělat, až se po MČR ozvou Třetí nebo Čtvrtí, že je KM připravila touto změnou o možnost reprezentovat :-) Jak dlouho potrvá schůze KM v neděli ? Ještě že začíná po 2. kole a do večera je času dost.:-) Ale aby bylo jasné, cením si všech talentů a šikovných dětí, tedy i těch dodatečně nominovaných. Oni za tuto situaci nemohou. Nenechte se tím znechutit a přeji hodně štěstí.

06.03.2008 09:13 | Autor neznámý

Je to na psychinu, je mi míto těch 22, kteří si účast právoplatně vybojovali. Potáhne se to s nima celý život a ti protekční rozmazlenci budou nafoukaní ještě víc, protože uvidí, že všichni kolem nich skákají, jak rodiče a spol. pískají. S přirovnáním s atletikou souhlasím, nominační pravidla jsou jasná a neměla by se porušovat.

06.03.2008 09:05 | Autor neznámý

A opak je tu taky ta reprezentace na MS a na ME. Někdo od stolu prostě řekne (aniž by znal ještě, jak turnaj dopadne), že pokud nebudou donominováni nektěří hráči je ohrožena reprezentace ČR. Chápete to nebzepečí? Tu aroganci. Samozřejmě, že si mohu myslet o síle hráčů cokoli, ale kde berou příslušní činovníci tu jistotu? Vždyť i hráči, kteří by si takto vybojovali právo účasti, mohou velmi dobře reprezentovat, bněco musejí umět, mohou se ještě pilně připravit na tu mezinárodní akci. Někdo tu prostě nahrazuje výsledky za šachovnicí svými domněnkami a tužbami. To se nedá spočítat, to se nedá předvídat a proto by to nemělo být dovoleno. Transparentnost jedině může bránit různým neetickým tlakům, ale ta se v ČR obecně nenosí.

06.03.2008 09:03 | Autor neznámý

to pawn: vystihnul jste to, lépe bych to neřekl

06.03.2008 08:58 | Autor neznámý

Můj názor je ten, že nerespektování předem daných pravidel byď by to bylo motivováno dobrými úmysly, je vždy velmi nebezpečné. V této věci jsou dobré úmysly navíc velmi pochybné. Proč ty DK byly zrovna 4. Proč ne rovnou 6 anebo naopak jen 1. Není tak docela jedno, zda se mistrovství zúčastní o dva hráče méně nebo více, protože kvalifikace proběhla na určitý počet účastníků a někteří by tak měli šanci se kvalifikovat, pokud by bylo více míst. Že se někdo nemohl kvalifikovat kvůli nespravedlnosti osudu, smůle naprosté nadvládě, která mu brání účastnit se kvalifikací? Tak tedy nestanovujme pravidla hry. To, že někdo od stolu řekne, že si někdo zaslouží hrát i přes nesplnění kritérií je nespravedlnost. Proč se asi dělají přijímačky na školy? Když se někdo nezúčastní nebo to psychicky nezvládne, tak ho mám přijmout i tak s tím, že si to žádá úroveň školy? Pokud by škola přijala takto třeba 204 žáků, i když měla přijmout jen 200, chtěl bych vědět, jak by si poradila s těmi 4 těsně pod čarou. Vždyť sport je přece krásný v tom, že nejde nalajnovat, že mohou vyhrát i slabší hráči. Pořadí v turnajích se přeci nedělá podle ELA. Vemte si takovou kvalifikaci atletů USA. Nejlepší destibojař O´Brain neskočil základ v tyči a tak prostě na MS nejel. Je to spravedlivé, když byl nejlepší? Mohli ho samozřejmě nominovat ze sportovního hlediska, ale kde by byla spravedlnost? Nebo takoví keňští běžci vždy absolvují domácí kvalifikaci, i když by třeba na mítinku v evropě mohli v tu dobu vydělat slušné peníze.

06.03.2008 08:49 | Autor neznámý

Také si myslím, že tady někteří dělají z komára velblouda (nebo sobola :)) ? Vysvětlení pana Sabola mi stačí, zdá se mi logické a rozumné. Čím silnější turnaj bude, tím lépe pro celý náš šach a přimloval bych se pro to, co navrhuje Viktor Novotný, nechat několik míst podle ratingu, příp. jak píše sojka hrát open, čímž by se sice akce sice hodně zvětšila, ale odpadnutím kvalifikací by se určitě pro svaz zlevnila. A ti, co tady vyhrožují soudy apod. ať se vzpamatují a své úsilí ať zaměří k mnohem důležitějším věcem!

06.03.2008 08:41 | Autor neznámý

Co to tady blábolíš.Nemyslím si,že by komukoliv z hráčů připadalo MČR zpackané-naopak všichni sme rádi,když si můžeme zahrát s těmi nejlepšími.Ale jak sem tady četl,tak být mezi lepšími není tak jednoduché-hned se do vás všichni "strefujou".Asi kvůli tomu,že jejich děti na to nemaj nebo co?Nevím kdo,nebo co je KM,ale je úplně jedno jestli bude hrát 22,nebo 24 hráčů a taky je jedno,jestli z těch 24 bude jeden nebo dva jen do počtu.Ve všech sportech je vždycky někdo někde z protekce,ale na ty hráče si za rok za dva nikdo ani nevzpomene,ale proč to chcete znechutit nám ostatním,které šachy baví tomu nerozumím.Řešíte si tady svoje problémy.To nemáte dost soutěží dospělých?Já si chci jednou nebo 2x za rok zahrát s těmi nejlepšími a je mi jedno jak se tam dostanou,když tam stejně patří,protože jsou stejně nejlepší ať je tady pár lidí pomlouvá jak chce.Radši naučte svoje děti hrát šachy pořádně a nemusíte tady řvát kvůli nějakým divokým kartám.

06.03.2008 08:40 | Autor neznámý

Hráči se nebojí konkurence, ale protekčních mazlíčků svazu, které už třeba jednou porazili na MČech, nebo se vůbec nenominovali a teď s nimi mají proti platným regulím hrát. Cítí se podvedeni. Rodiče a trenéři věnovali od malička tisíce hodin s přípravou svých svěřenců a tak si regulernost MČR jistě zaslouží. Nikdo nevyhrožuje, taková bude realita - jsou jen 2 možnosti - buď si KM nebo VV uvědomí, že tam bude 22 hráčů v H14 a H16 anebo je třeba s touto nespravedlností bojovat.

06.03.2008 08:39 | Autor neznámý

Souhlasím s pravidelným čtenářem - za kritikou bijící hlava nehlava se ztrácí cíl. Mistrovství mládeže na jakékoliv úrovni jsou dobré akce. Děti se seznámí s vrstevníky, užijí si volna i trochu nervů za šachovnicí, které jim většinou hlavně dělají doprovody. Před pár lety po šachu ve veřejnosti nikdo ani nevzdechl, dnes díky popularizaci (a za tou je třeba vidět práci šachových funkcionářů dole i nahoře) se o šachu píše, je pravidelně v televizi, dokonce i ve sportovních zprávách mnohem častěji než některé jiné malé sporty. Pokud chcete vrátit šachy zpět, tak se suďte a zpochybňujte, pak se ujměte vedení svazu a uvidíme. Kritikové by se měli přihlásit do openu, který bývá slušně obsazený a pak hodnotit.

06.03.2008 08:25 | Autor neznámý

Problém se mě jeví jako silně nafouknutý. Opravdu Vám vadí , že místo 88 si zahraje 92 chlapců MCR? Vždyť mají všichni na startu stejné podmínky a zisk medaile na počtu zúčastněných nezávisí. Jedině slabší hráči se bojí větší konkurence a jejich trenéři, rodiče proti tomu protestují a vyhrožují.

06.03.2008 08:16 | Autor neznámý

to Marian: pane Sabol, vždyť vy jste se do toho už tak zapletl, že ty bludy už ani neumíte alespoň hodnověrně zdůvodnit: níže ve svém příspěvku píšete: "Kraus se tím pádem stal oprávněným účastníkem a víc není co s ním řešit." Kraus má ale od KM neplatnou DK a oprávněným účastníkem se stal švindlem Pospíšil. Alespoň se propříště naučte, jak to máte vysvětlovat, aby to bylo v souladu s neplatným rozšiřovacím ustanovením KM. Připojím se k žalobě, taková drzost KM nemá v šachu obdoby.

06.03.2008 08:15 | Autor neznámý

neviděl bych to tak černě, ale problém tady je.

06.03.2008 07:55 | Autor neznámý

Tak nám to KM předvedla a vysvětlila. Donominovala s pořadatelem neúspěšné favority z MČech a MM, omluvila zaspanou přihlášku, omluvila spoléhání na DK (hrát nominační MM je pod úroveň hráče). Aby to nebylo málo je špatý systém, kritéria pak nefungují a proto jej dodatečně dostatečně poupravíme, ono totiž taky na MČR jde o účasti na ME, MS s dotací a zápisy na listiny talentů (finance ! ). Napasujeme to na sportovní hledisko. A co finanční a psychologické ? Pokud transparentně dotáhne KM svou myšlenku dokonce, nebude třeba nově MČech a MM, nanominují se na MČR Ti, co tam budeme chtít mít (nejlépe ve variabilním počtu dle síly ročníků), ti ostatní ať si hrají pro ně vhodné jiné soutěže. Argument, že je vpodatě dobře, že někdo dělá fukci v KM i když blbě je taky zajmavý. Máme z toho pěknou bramboračku a mistrovství íje už teď zpackané.

06.03.2008 06:51 | Autor neznámý

No už se těším, až někdo třeba skončí třetí za Kočiščákem, Braunem apod. a bude se domáhat účasti na ME/MS s odkazem na to, jakým způsobem se Kočiščák, Braun apod. kvalifikoval na MČR ...

05.03.2008 23:11 | Autor neznámý

Už takto se to blíží, tuším, ke 400 osob, Openy, jak navrhuje sojka, by musely být nejspíš odděleně. P.s. Rybu mi sežral někdo jinej...:-)

05.03.2008 22:35 | Autor neznámý

Klimecký Tomáš : nápodobně :-) jak se dívám, tak dívky to mají jednodušší, ty hrají Open. Ale u kluků si to nedovedu představit. Spočítejte si účasti na obou mistrovství, doprovody, přidejte něco navíc a zajímalo by mě, kde by se turnaj mohl uskutečnit. :-)

05.03.2008 22:09 | Autor neznámý

zdravím všechny , také se s dcerou chystáme na Seč, jede na takový turnaj poprvé a doufám , že toto bude jediný problém kolem turnaje.

05.03.2008 21:50 | Autor neznámý

sis pochutnal?

05.03.2008 21:46 | Autor neznámý

MiM - ten jsem vygoogloval, tak dodatečně uvádím zdroj:-). S rybkou vpravo jsem se ale vyřádil více:-).

05.03.2008 21:26 | Autor neznámý

Pěkný obrázek v článku :-)

05.03.2008 21:15 | Autor neznámý

Aby bylo učiněno za dost VŠEM ZÁJMŮM, navrhuji soutěž vůbec zrušit!!! "Oprávnění" účastníci i všichni ostatní by si síly změřili s GM Babulou (šampionem ČR!) a kdo by vyhrál, byl by mistrem ČR ve své věkové kategorii. Kdyby vyhrálo "dětí" víc, rozhodl by o vítězi SAMOTNÝ BABULA - jako GM + šampion by řekl, čí hra se mu líbí!!!

05.03.2008 17:24 | Autor neznámý

To Josef Spejbl: Děkuji za opravu.

05.03.2008 17:22 | Autor neznámý

DK se často udělují na základě ratingu. A ten je samozřejmě zrcadlem předchozích úspěchů...

05.03.2008 17:07 | Autor neznámý

trochu alibistické, nemyslíš? U mužů to je s ratingem jinak nez u mladeze, tam casto rating vůbec nic neznamená Naopak u velmistrů, kde rozhoduje každý bodík.

05.03.2008 17:04 | Autor neznámý

Jen opravím tvrzení M.Sabola: T.Kraus měl na Mistrovství Čech "jen" 5,5/6, šestibodoví postupovali všichni až na 10.Pospíšila. Možná proto se KM rozhodla udělit DK říčanskému hráči coby jedinému nepostupujícímu se 6 body.

05.03.2008 16:56 | Autor neznámý

sojka - civilní žaloba opravdu nemá s trestním oznámením nic společného...
Problém byl hlavně v tom, že KM nakonec nemohla dát DK tomu, kdo si jí zřejmě zaslouží. Jednoduchým řešením je stejně jako u mužů nechat několik míst podle ratingu. Pak nebudou muset nejsilnější hráči hrát slabé kvalifikace ani žádat o DK. Problém, který zmiňoval GM Hába u MČR, je odřeknutí účasti a další obsazování tohoto místa. U mužů se čeká na lednový rating, kdy je turnaj již pomalu za dveřmi.
Pokud by byly zachovány DK (a byl bych spíše pro), je pak nutné přesněji ošetřit proces výběru - především otázku zveřejnění důvodů výběru toho kterého kandidáta.

05.03.2008 16:11 | Autor neznámý

Žádná pravidla nikdy nebyla a nebudou výhodná všem - v tomto sojkovi závidím jeho optimismus. Nesouhlasím s tím, že již nyní nemůže KM nic dělat se svým rozhodnutím - ba naopak - může - jen člověk velký duchem umí přiznat svou chybu a pokud ji nepřizná, může stále do konání 1.kola zakročit VV ŠSČR, pokud bude předvídat děj dalších událostí, jistě na to přijde. Na Seči si pak pánové z KM nastaví pro budoucnost taková pravidla, že už nikdy v budoucnu nebudou zpochybnitelná - zkrátka dají si tam takovou klauzuli, aby měli volné ruce - tak co tady chcete navrhovat, když budoucnost je jasná - KM si dál bude dělat co chce a do budoucna ještě s větší nemožností ovlivnit její licitace, o tom jsem přesvědčen a změna pravidel mi buď dá za pravdu, nebo budu velmi rád a překvapen pokud nedá.

05.03.2008 16:05 | Autor neznámý

re: pozorovatel 2: rozhodně nebude, tím se systém nevyřeší, nastavujete další limit. To je špatně. Přijde limit, přijde okamžitě jeho porušení. Jde to ruku v ruce. Já navrhuji hrát Open. všechny komplikace by se vyřešily a především bychom si nemuseli vyhrožovat žalobou...

05.03.2008 16:02 | Autor neznámý

porušení pravidel je důsledek systému. Podle jedné z teorií psychologie se chováte podle toho, v jakém jste prostředí. To, že jsou pravidla nastavena špatně s sebou nee to, že tyto pravidla budou porušovány. tj. Nejsou to pravidla výhodná všem. Proto se musíme snažit najít společnou řeč, domluvit se nas systému, který by nepoškozoval mládež a její zapálení pro šachy.

05.03.2008 15:59 | Autor neznámý

Změntě kritéria na 24 v každé kategorii=3x7 +1 DK pořadatel+2 DK KM už navždy ? A bude to stačit ?

05.03.2008 15:57 | Autor neznámý

Aby se neopakovalo co, porušování stanovených pravidel? Pokud jsou pravidla stanovená, schválená, tak je buď porušujete, či ne, nic mezi tím. Nedokáži si představit, kdo by pracoval v komisi mládeže, pokud by např. za porušení pravidel, byť v dobré věci, měla komise odstoupit. Kdo by to dělal?

05.03.2008 15:45 | Autor neznámý

Di se vycpat i se svým trestním oznámením opsaným z wikipedie. Radši navrhni řešení tak, aby se už situace neopakovala.

05.03.2008 15:44 | Autor neznámý

To Ota V.: Děkuji za podporu i za příklad z dávné minulosti. Právě proto, aby podobně "neskončili" se šachem například Kraus (Braun nebo Kočiščák) jsem navrhoval příslušnou změnu pravidel ohledně postupů.

05.03.2008 15:43 | Autor neznámý

Hromadná žaloba v širším slova smyslu se dá rozdělit na žalobu ve veřejném zájmu a skupinovou žalobu. Zatímco hromadná žaloba v užším slova smyslu je aplikovatelná v případech, „kdy právo, jež je žalováno určitým individuálním subjektem, nenáleží jen jemu, ale určité skupině subjektů, kterou však není možné uzavřít – jde o případy typicky žalob negatorních, kde je skupina dotčených lidí při skupinové žalobě vymezena a žalobním petitem je positivní plnění. Stačí?

05.03.2008 15:41 | Autor neznámý

edělejte prosím z komára velblouda. Lze polemizovat, zda rozhodnutí KM bylo v pořádku, nebo ne, ale šachové šarvátky šarvátkyby se u soudu řešit neměly. Chtěl bych upozornit zástupy renomovaných právníků, nacházejících se na tomto webu, že nejdřív se podává trestní oznámení, to musí schválit vyšetřovatel. Pak to jde ke státnímu zástupci a když i ten to pustí dál, jde to k soudu. Myslím si že žádný soudce nebude řešit, jestli v turnaji mělo hrát hráčů 22 nebo 24. Vždyť je to naprostá malichernost. V jednom ale máte pravdu. Jd eo princip, který by se měl dodržovat. Jenže problém je v tom, že systém, který byl nastaven, jsde již delší dobu špatně... a nikdo s tím nic nedělá... To jsou důsledky, pánové. V tomto okamžiku již nelze měnit systém, ale chtěl bych vás poprosit o trochu benevolentnosti. Problém tady je. Je potřeba ho vyřešit. Rozhodnutí KM nezměníme, a i kdyby někdo u toho soudu vyhrál, bude to tak maximálně na omluvu, přeci se nebude konat nové Mistrovství! to by Svaz totálně zrujnovalo. Navíc soudní přestřelky by se objevily v médiích - "INTELIGENTNÍ LIDÉ SE NEDOKÁŽÍ DOHODNOUT". už to vidím: "DRUHÉ MEGALITICKÉ ŠACHOVÉVÍÁLKY"Takhle to prostě nejde, pro tentokrát nevyhrajeme. Tahle diskuse by se měla odvíjet směrem co udělat, aby se to již nikdy neopakovalo. diskutujme o řešení. navrhujme, zamítejme. Nemá cenu tady vykřikovat že někdo na někoho podá trestní oznámení (Kdybyste viděli kolik lidí mě takhle vyhrožovalo - a ani jeden!) Jedině tak můžeme dojít k nějakému smysluplnému řešení, které lze pak Komisi mládeže navrhnout. Oni potřžebují především náměty od šachových fandů a to poslední co potřebují je vysedávání u soudu... Tím šachu neprospějete. Děkuji

05.03.2008 15:36 | Autor neznámý

Já Marianovi Sabolovi velmi děkuji za otevřenost, takhle vše konečně vypadá srozumitelně a jasně a můžeme jen polemizovat, zda stálo za to měnit ten rozpis. Tam bych asi zmínil i finanční důvody pro Svaz - je v jeho zájmu, aby na ME a MS postupovali ti nejlepší, protože na jejich výsledcích závisí dotace na mládež (teď si nejsem úplně jist, ale asi i na výsledcích dospělých). Kočiščák a Braun jsou dvojky ve svých kategoriích, takže zájem Svazu na tom, aby hráli je jasný a pochopitelný.
Sice MČR nehraju, ale s mládeží dělám a jsou-li mi takto jasně dány důvody, rozhodně necítím znechucení, jak někteří píšete. Na druhou stranu ale nevím, zda ty druhé DK dostali opravdu ti nejvhodnější kandidáti - to nemohu posoudit. I některé jiné výhrady jsou jistě na místě. Od judge bych rád viděl petit té žaloby, předpokládám ale, že tak daleko to nedojde.
Máte zde jedinečnou možnost poradit KM, jak by to měla nastavit do budoucna, tak do toho!

05.03.2008 15:35 | Autor neznámý

To David: Oprávněně mohl spoléhat proto, neboť v minulých letech vždy hráč s takovou výši ELO a s takovým rozdílem ELO oproti ostatním žadatelům o DK, divokou kartu vždy dostal.

05.03.2008 15:34 | Autor neznámý

Mohutná diskuse potvrzuje, že mládežnický šach je velice citlivá a ostře sledovaná oblast, přičemž děti se s křivdou zpravidla smiřují mnohem hůře, než životem na ledacos zvyklí dospělí. Dodnes s trpkostí vzpomínám na neblahé rozhodnutí bafuňářů z doby před mnoha desetiletími, kteří místo vítěze okresního přeboru dorostu, což jsem byl já, poslali do kraje jiného, objektivně lepšího hráče, který se OP nemohl zúčastnit. Kvůli této křivdě jsem zanechal na několik let šachů. Přimlouval bych se za to, aby v mládežnických soutěžích vládla max. transparentnost a úzkostlivě se postupovalo podle neměnných všem známých pravidel.

05.03.2008 15:33 | Autor neznámý

Neznám Sejkoru, doufám ale, že ten bordel, který teď je, zastaví. Přeji mu k tomu hodně štěstí a pevných nervů.

05.03.2008 15:31 | Autor neznámý

Omlouvám se za hrubky v mém předešlém příspěvku. Naprosto souhlasím s Davidem, "oprávněné" spoléhání je úplně ujeté. Pokud chtěl hrát mistorvství, měl se účastnit Moravy. A ne jet do Ruska. Jestli někdy se svou výkonností dojde trochu dál, třeba na úroveň průměru letošního MČR mužů, tak se máme na co těšit.

05.03.2008 15:30 | Autor neznámý

Se chystáš podat sám hromadnou žalobu???Při tvém právním vzdělání nám tady určitě popíšeš jak je to technicky možné :-)))

05.03.2008 15:17 | Autor neznámý

Bohužel, nestandartní rozhodnutí "na hraně či za hranou" už od začátku včetně DK . Kontroverzní řešení ve svém důsledku poškodí a znechutí všechny - dodatečně nominované i ty co si postup řádně vybojovali, KM, pracovníky s mládeží, šachisty. A to, že Kočiščák hrál místo MMS soutěž v Rusku a " oprávněně" spoléhal na DK je už opravdu ujeté.

05.03.2008 15:14 | Autor neznámý

to Marian: také děkuji za vyjádření a jsem rád, že zvítězil zdravý rozum.

05.03.2008 15:12 | Autor neznámý

Všechny své citové projevy, které jsou v rozporu se současnou legislativou bude mít jistě pan Sabol i ostatní z KM možnost vysvětlit u soudu. Fakta jsou však jasná-komise mládeže nepochopila svou funkci a nekompetentní rozšíření DK považuje za přiměřené některým "životním osudům" nebohých šachistů. Uvidíme jakého názoru bude soud při hromadné žalobě.

05.03.2008 15:09 | Autor neznámý

Marian: Děkuji za vyjádření. Nesouhlasím téměř ve všem. Navíc si myslím, že tak staré děti (H14 a H16) už by měli být na takové úrovni, že si můžou běžné věci, jako pohlídat termín přihlášek, pohlídat sami. A co se týče Krause, tak stejně jako vyjímečný kolaps 0/3, se mne jeví zcela vyjímečně i 6/6. A turnaj končí 9. kolem, ne šestým. To je teda vrchol...

05.03.2008 14:50 | Autor neznámý

Protože jsem jeden z členů KM, kterého se vše týká, chci se ke všemu podstatnému vyjádřit. 1)Otázka ligitimity změny M ČR, M Čech, MMS a třeba KP jsou samostatné soutěže. Takže tvrdit, že KM změnila "něco" v průběhu soutěží není úplně pravda. KM "pouze" změnila počet postupujících a to tak, že jej navýšila. Myslím si, že kdyby došlo k omezení počtu účastníků, tak by to bylo asi něco jiného. 2)H16 Hned když jsem 22.1 zjistil, že se nedostalo na Kočiščáka z důvodů již mnohokráte popsaných, navrhoval jsem změnu počtu účastníků. Jirka Kočiščák bezesporu na M ČR patří. Možností jak se dostat na letošní M ČR byly tři: 1)Postoupit z loňského M ČR (nezúčastnil se - protože 3 týdny před tím hrál M ČR mužů, zameškal 14 dní školy a navíc měl vybojovaný postup na MS v H18), 2)Postoupit z MMS (nezúčastnil se, protože díky kolizi termínů hrál mnohem silněji obsazený turnaj v Rusku a oprávněně se spoléhal na DK), 3)Dostat DK (protože si v této kategorii vybral právo udělit DK pořadatel a udělil ji někomu jinému i tato možnost padla) 3)H14 Objevily se zde zajímavé "myšlenky", bohužel jen velmi málo pravdivé. Pokusím se vše jasně shrnout. 22.1. se KM rozhodla dát DK Pospíšilovi (druhý žadatel byl Kraus). Okamžitě jsem navrhoval totéž co v H16 - rozšířit počet účastníků. Důvody:1) V roce 2007 musel Kraus po 2.kole opustit M ČR - příušnice??,2.Na MČech 2007 měl 6 ze 6-ti a asi jen vyjímečný kolaps způsobil závěr 0 ze 3 a tím pádem pád na nepostupové místo. 3)DK dostal místo něj Pospíšil (mírně řečeno - překvapivě). Takže od této doby je známo 22 účastníků bez Krause. Po zvěřejnění přihlášek vyšlo najevo, že se zapomněl přihlásit Braun - loňský medailista a účastník ME mládeže. Kraus se tím pádem stal oprávněným účastníkem a víc není co s ním řešit. Otázka je co s Braunem? Opravdu si myslím, že by za chyby rodičů a trenérů neměli pykat jejich svěřenci, a proto jsem oprášil svůj návrh na rozšíření počtu účastníků. 4)Pro dosudění se vzali ještě další 2 účastníci Samozřejmě, že je to velmi nestandartní řešení, které se v minulých letech neuplatňovalo. Ale skutečnosti, které tomu předcházely, se v minulosti (pokud je mi známo) také nevyskytly. Z mého hlediska je mnohem lepší umožnit účast talentovaným reprezentantům na M ČR, když se z různých příčin nemohli zúčastnit kvalifikací (M ČR 2007) než striktně trvat na postupových klíčích. Marian Sabol

05.03.2008 13:45 | Autor neznámý

Já souhlasím s Viktorem, myslím že to v tom posledním odstavci napsal moc hezky, to podepíšu. Mě se taky to rozhodnuti KM z principu, nelíbí, na druhou stranu chápu že KM měla na výběr jen ze samých špatných řešení - já bych teda vybírat nechtěl... Je velká škoda že někdo z KM nezveřejnil: došlo k tomu a tomu, vyřešili jsme to tak a tak, vedlo nás k tomu to a to..., myslím že zvláště KM musí se šachovou veřejností a rodiči spolupracovat! Ještě bych chtěl dodat že všechny členy KM osobně znám a myslím že jsou včetně předsedy ti správní lidé na správném místě. Shrnuto - nelíbí, ale respektuji.

05.03.2008 13:30 | Autor neznámý

to pozorovatel_2: Super, to je jiná. ;-) A souhlasím s Tomem, rozhodnutí KM je pořádnou fackou ostatním dětem a trenérům, kteří s dětmi pracují. Je to demotivující rozhodnutí, znamená také toto: Děti, uhrejte si nebo si našvindlujte elo, s tím národním to přece jde a já už zařídím, abyste se dostali tam, kam chceme. A proboha - nehrejte žádnou kvalifikaci, ještě by jste nepostoupili!!

05.03.2008 13:28 | Autor neznámý

re sojka - omyl - pokud soud dospěje k názoru, že nebylo postupováno podle platných předpisů a tudíž bude H14 a H16 neplatné, jsou veškeré náklady s touto akcí vymahatelné, neboť je lehce prokazatelné, že není možno každý den dojíždět atd. Tak již bylo mnokrát rozhodnuto v jiných sportech.

05.03.2008 13:21 | Autor neznámý

re judge: nesmysl, ubyt, strav. nesouvisí s se soutěží. Navíc kvůli 1000 - startovné se nikdo rozumný soudit nebude. Ješte by prohrál a platil by 10 x více za soudní výdaje

05.03.2008 13:17 | Autor neznámý

H14 a H16 bude vcelku jistě neplatné. Veškeré náhrady (cestovné, ubytování, stravování) legálně se zúčastněných - tedy šachistů, kteří si účast vybojovali+povinného doprovodu je možno soudně nárokovat s velkou pravděpodobností na úspěch. Komise mládeže si tak ve své slepotě neuvědomuje, že zaviní šachovému svazu přinejmenším statisícové škody.

05.03.2008 13:15 | Autor neznámý

Můžeme nadávat oddílům či jednotlivcům za snahu protlačit své svěřence na MČR, ale meritem celé diskuse je fakt, jak se krátce před "republikou" zachovala KM ŠSČR. Skupina těcho lidí dala mnohým šachistům pořádnou facku, bohužel se to týká dětí.

05.03.2008 13:15 | Autor neznámý

technická pro Viktora:Jirka Kočiščák sve nuly na MČR mužů přestal sbírat 16.2., MČR do 16 začínalo 10.3. - o důvodech proč nehraje talent mistrovství své kategorie se tu loni taky spekulovalo - vysvětlení si žádné nepamatuji...

05.03.2008 13:11 | Autor neznámý

Pravidla jsou v naší společnosti gumová nejen v šachách, to se asi jen tak nezmění. Ale vždyť se zase moc neděje - MČR ani Evropa či svět není pro rozvoj šachového talentu nic extra, ze zábavy se stává pro děti ohromný a nesmyslný stres. Ambice trenérů a rodičů, které se projevují mimo jiné i emotivním bojem o DK, jsou stejně většině hráčů na škodu.

05.03.2008 13:10 | Autor neznámý

..... to byla spíš otázka pro KM k zamyšlení.

05.03.2008 13:08 | Autor neznámý

Na Seči vznikne jen další komplod, budeto nedotáhnuté řešení, v naší situaci je potřeba přijmout razantní opatření a změnit celý systém od základů. Stávající systém je naprosto nevyhovující, Na MČech postupuje prakticky kdokoliv, i když je to omezeno na myslím první 3 z kraje. Už dnes se hraje MČech a MMoravy jako Open. Prostě se tam dostane každý - když hezky poprosí. Je to v pořádku, ale měl by se přijmout stejný model i u MČR. tzn Open. Prostě vítěz musí porazit i slabší hráče. Je známo několik případů v minulosti, když hráč dokáže porážet silné hráče, slabší však nikoliv... To je věc psychiky člověka! Tudíš nešachový faktor. Připadá mi, že se už dnes hraje MČR jako Open, jen to napsal oficiálně.

05.03.2008 13:02 | Autor neznámý

re: to určitě není

05.03.2008 13:01 | Autor neznámý

...hele,zapšklý pozorovateli,schovej si svoje osobní averze na doma... Já si dost dobře neumím představit MČR jako open - už jen z kapacitních důvodů si myslím,že je to nereálné.Ale jak se zdá,současný systém nevyhovuje a vytvoření nového je v nedohlednu.Uvidíme co vytvoří KM na Seči - jen by to chtělo větší otevřenost a informovanost šachové veřejnosti.Už jen kvůli tomu aby se zamezilo všem spekulacím a fámám.

05.03.2008 12:56 | Autor neznámý

Neuvědomil ... :-) ... a proto je tady KM, aby upřednostnila sportovní důvody našich talentů! Takže nehrát MM, protože je to pod někoho úroveň, je sportovní důvod, aby hrál M ČR? :-((

05.03.2008 12:54 | Autor neznámý

Já tedy argumenty pro udělení DK pro Kočiščáka plně chápu, přesně pro takové hráče DK KM jsou. Druhá věc je, že když pořadatel využil své právo na 1 divokou kartu právě v H 16, neměla tam KM už žádnou další přidělovat. Ale psát o žádosti ze strany BŠŠ jako o úletu je nesmysl.

05.03.2008 12:54 | Autor neznámý

:-) To je jedna kategorie. A co kategorie H14 ? Proč byla rozšířena ? Protože chtěl jet na MČR i hráč, kterému se evidentně nominační turnaj nepovedl, skončil pod čarou a k tomu vhodně přidali "moraváka", který vůbec MMaS nehrál ? Co na to říkají náhradníci ? Určitě nasazení hráči budou ozdobou turnaje, ale hlavní problém je, že KM změnila podmínky závodu ještě před cílem. Jak může někdo kalkulovat, že se na MČR dostane jinak, než podle podmínek daných na začátku sezony je pro mě záhadou. A to je pro pozorovatele našeho vrcholného šachu špatné.

05.03.2008 12:50 | Autor neznámý

pokud vím, hrál MMoravy i Pecha z Frýdku. Řekl bych, že jsou na stejné úrovni.nemá cenu glorifikovat Jirku Kočiščáka, on si prostě myslel, že jeho elo (nebo ego?) zapůsobí a dostane DK. Jen si neuvědomil, že Pořadatel může dát DK do kategorie H16. nepochybně ale zvedne úroveň turnaje.

05.03.2008 12:45 | Autor neznámý

re...: intuice tě nezklamala, ale rozhodně nejsem zlý vlk.

05.03.2008 12:43 | Autor neznámý

Souhlasím s mystikem. Toto není první "akce" xíčanského Xíhy.

05.03.2008 12:40 | Autor neznámý

Navrhuji 50 divokých karet pro hráče Frýdku-Místku v jakékoliv kategorii na jakémkoliv turnaji. Proto volám: Nehažme hráčům Frýdku klacky pod nohy!!! Ostatním pod nohy balvany!!! :-D

05.03.2008 12:39 | Autor neznámý

Zásadním problémem je, že KM nemá onu božskou možnost si rozhodnout, že ten ano, nebo ten ne. Za současného stavu pouze 1 DK i kdyby bylo Kočiščákovo elo třeba 3000. Kočiščák je uváděn na 24.místě - tedy podle současných klíčů neplatném místě a na tom nic nezmění ani případná genialita dotyčného.

05.03.2008 12:35 | Autor neznámý

Aha, tak on požadavek hrát kvalifikaci je házení klacků pod nohy. Pěkné!!!! Asi by ten klacek způsobil to, že by se skutečně na MČR nedostal.

05.03.2008 12:33 | Autor neznámý

Připadá mi to jako totální úlet ze strany Frýdku-Místku, požadovat pro Kočiščáka DK a nenutit ho hrát Mistrovství Moravy. Že by měl strach, že by Kočiščák nepostoupil? Na Moravě je hodně silných hráčů, kteří mají podobné nebo nižší elo, než on a hrají velmi dobře. Mohlo by se celkem normálně stát, že by skutečně nepostoupil. Jak by to potom vysvětloval ve Frýdku sponzorům, že jiejich hvězdička nepostoupila? ...

05.03.2008 12:32 | Autor neznámý

oni nepohrdají svými soupeři! ale prece jen je takový turnaj jako morava pod jirkovu úroveň. hrál jste někdy turnaj, kde druhý nasazený byl o dvě třídy (ne-li více) slabší?! mohu vás ujistit, že já ano a je to ztráta času. Neříkám, že je jirka nějaká hvězda, ale chce se zlepšovat a daří se mu to a tak si myslím, že bychom mu v tom měli jít vstříc a ne mu házet klacky pod nohy.

05.03.2008 12:25 | Autor neznámý

2sojka: ...jsem nevěděl,že se chystáš přiletět na Seč... :-)))))

05.03.2008 12:11 | Autor neznámý

Mystik by řekl: za vším hledej Xenu :-)

05.03.2008 11:55 | Autor neznámý

re kozák:za vším hledej ženu re ...: Červená Karkulka bude až Seč navštíví zlý vlk.

05.03.2008 11:53 | Autor neznámý

Gratuluji panu Antonínu Surmovi k pohádkově nelegálnímu zdůvodnění žádosti o DK pro Jirku Kočiščáka. To jako z čeho pramení, že některé rádobyhvězdy nebudou hrát MM, protože nechtějí hrát s nižšími soupeři? Pokud pohrdají svými soupeři, pohrdají i celým MČR a tak tam nepatří!

05.03.2008 11:41 | Autor neznámý

2mystic:...a ještě tu o Červené Karkulce prosím... :-)))))))))

05.03.2008 11:36 | Autor neznámý

Za vším hledej peníze

05.03.2008 11:32 | Autor neznámý

Evžen Xospíšil důrazně žádal Xíhu, že když je teď šéfem, nemůže Xospíšil ml. zkončit pod čarou bez účasti na MČR (pozn.všichni z Xíčan). Tedy Xíha domluvil se s Xopalem, že Xraun se jako zapomene přihlásit-dá se mu DK a tím se tam již Xospíšil ml.dostane legálně. No a aby se nezapomnělo na křiklouny s vysokým fidem přidáme tam ještě Xrause a za Moravu protekčního Xangnera. Podobný komplot vzniknul i v H16. Můžete věřit a nemusíte. Na faktech to však nic nezmění.

05.03.2008 11:30 | Autor neznámý

Tak jste na mě tlačili se zveřejněním, že jsem nepostíhal poptat se všech zainteresovaných a teď jsem zjistil, že zapomnětlivost není jediným důvodem rozšíření. Bylo mi divné, že by BŠŠ zapomněla přihlásit Jirku Kočiščáka, a tak jsem zavolal Antonínu Surmovi...

Ten mi potvrdil, že žádali pro Jirku DK s vysvětlením, proč nehrál kvalifikace (předchozí MČR kvůli MČR mužů, pokud si dobře pamatuji; MM protože má o 200 větší ELO než druhý nasazený). Problém s divokými kartami je v tom, že pořadatel si vybere 1DK v kterékoliv kategorii a v této kategorii pak nemá KM možnost nikomu kartu udělit. Toto byl dost možná jeden z hlavních důvodů, proč vůbec KM s nápadem na rozšíření přišla a proč chce nyní systém přidělování DK změnit.

05.03.2008 11:08 | Autor neznámý

Opet z pohledu ucastnika minulych turnaju - myslim, ze je dobre hrat MČech (MMS) a pak mistrovství republiky. Takovy normalni mladý šachista nemá moc šancí (mimo prázdniny) si zahrát. Na MČech hraje jednou za rok trochu pod tlakem a možná i s vidinou postupu na republiku. Open pro všechny se mi zdá jen zdánlivě jako dobrý nápad - je třeba si uvědomit, že pak agilní oddíly tam přijedou s hráči, kteří neumějí dát mat věží, takže šachista s Elem přes 2000 může hrát 2-3 kola s hráči s ELO do 1600, což ho určitě bude dost nudit a ztrácí čas. I na postup na MČech jsou určitá kritéria, i když pod heslem "mladých šachistů je málo" se pak také různě doplňuje, ale většinou o šachisty, kteří už šachy přece jen umějí. Pokud jde o vyšší startovné - tak si myslím, že to nic neřeší. To pak můžu vyhrát ve sportce a požadovat, aby náš oddíl s hráči ELO 1800 hrál extraligu?

05.03.2008 11:06 | Autor neznámý

OK, ale pořadatel většinou nedokáže nasadit ani jednoho důstojného hráče. Stejně nedůstojné je podlě mě prodávat divokou kartu. Sice je to celkem praktické, ale neetické.

05.03.2008 10:59 | Autor neznámý

Ja jsem jednoznacne pro DK udelovane poradateli. Akorat by jich nemelo byt moc. Tj. idealne jedna, nejvys dve.

05.03.2008 10:53 | Autor neznámý

Na Seči bude rozšířená KM (všichni krajští předsedové atd...) o systému, DK a dalších věcech jednat. Zde je tedy možnost jim něco poradit. Open i možnost zaplatit si účast jsou zajímavé návrhy. Jiným takovým úsporným postupem je zrušit DK pro komisi a dát tuto možnost pouze pořadateli, kterému by se zároveň snížila dotace. Pořadatel by se pak našel buď proto, že chce aby hrál jeho svěřenec (svěřenci) nebo by mu k financování dopomohl prodej DK - místo rizika korupce se z toho udělá regulérní byznys.

05.03.2008 10:42 | Autor neznámý

Jedna z veci, ktera se mne (a co tak vim i spouste jinych sachistu) na sachu vzdy nejvice libila je, ze jsou jasne dana pravidla (tj. pohyby jednotlivych figur), ktera vsichni dodrzuji a vysledek partie je vzdy odrazem, toho jaky vykon, ktery ze souperu aktualne predvedl a zvule nekoho jineho (napr. rozhodciho) hraje daleko mensi roli nez v jinych sportech. Rozhodnuti, podobna tomu vyse popisovanemu, ktere ucinila KM, myslim, ze nejen mne, dokazou pekne otravit. Rekl bych, ze mezi sachisty je velmi mnoho lidi se smyslem pro dodrzovani pravidel a po podobnych rozhodnutich jejich odhodlani venovat napr. svuj volny cas mladeznickemu sachu silne klesa.

05.03.2008 10:41 | Autor neznámý

re pozorovatel: už jsem kdysi říkal, že pokud chce být talent úspěšný, musí mít SPONZORA. Tvým návrhem se to jen potvrzuje.Být hráčem tak bych za 20 000 radši odletěl někam na Mauricius, pěkně bych se válel na opláži a vysmíval se těm, co se pachtěj za šachovnicí aby se mohli pachtit ve Vietnamu.

05.03.2008 10:39 | Autor neznámý

sojka: souhlasim, ze 20.000,-- je ujetych, kdyz ma ale nekdo zajem, tak proc ne? Nejsou vsichni chudi a sponzory potrebujeme. :-D

05.03.2008 10:37 | Autor neznámý

Viktore, to podrbání jsem fakt potřeboval, děkuju re pozorovatel 1,2: nesouhlasím, 20 000 je ujetý. Domnívám se, že MČR pomalu ale jistě ztrácí svou vážnost a taky hodnotu. Mnoho talentů radši upřednostní silně obsazený turnaj v zahraničí. Ale stejně jsem pro hraní Openu, tak, jak je to dnes v rapid šachu, myslím. Ušetří se peníze (hraní MČech, MMoravy) a taky se ušetří týden času tak aby mohli MČR hrát všichni hráči. Postupový systém MČR je špatný, protože se omezuje na mimošachové jevy, jako je fyzička, psychika anebo výkonnost. Navrhuji hrát open.

05.03.2008 10:22 | Autor neznámý

Tak zjistuji, ze uz nejen pod jmenem Plata sr. a pod jinymi jmeny, ale i pod mou prezdivkou, pise nekdo uplne cizi - viz uplne prvni prispevek. Tomu, kdo to psal, gratuluji. Ted k veci: Osobne jsem presvedcen, ze by mel mit u dorostencu moznost hrat MCR kazdy, tedy i ten, kdo si postup nevybojuje. Ale mel by za to zaplatit, treba nejakou peknou castku, napr. 20.000,-- Kc. Jednak se tim zachova urcita ferovost, jednak by tato castka mela poslouzit na dalsi rozvoj mladeznickeho sachu.

05.03.2008 10:22 | Autor neznámý

Sojko, máš pravdu, drbu Ti záda!:-)

judge - na renomovanosti nezáleží, hradí se maximálně do výše advokátního tarifu, to co stojí renomovanost navíc není možno požadovat na druhé straně sporu.

sachista - Místo těch, co se nepřihlásili, postupovali náhradníci. DK pak ale dostávali ti, kteří si právo vybojovali, ale zapomněli se přihlásit. I když nevím, zda ve všech případech, po jménech jsem to nerozebíral.

05.03.2008 09:47 | Autor neznámý

Z vlastní zkušenosti vím, že v minulosti ti, kteří postoupili, si termín MČ velmi hlídali, protože to pro ně byla svým způsobem prestižní akce s praktickými důsledky: uvolnění ze školy, příprava na turnaj. Navíc organizátor všem s právem postupu poslal s předstihem přihlášku. Nerozumím proto, že se někdo nepřihlásí včas. Pokud se nepřihlásí, buď nemá zájem nebo možnosti a neměl by tedy startovat a měl by nastoupit náhradník, tedy další v pořadí t příslušného mistrovství a ne někdo na DK.

05.03.2008 09:42 | Autor neznámý

Pokud možná strana žalovaná-ŠSČR eventuální soudní spor prohraje, má žalobce (resp.hromadní žalobci) nárok nejen na náhradu ve věci žalované, nýbrž i na plnění ze strany povinné-ŠSČR na zaplacení soudních výloh a výloh zastupování (renomovaný právník stojí velké peníze). Diletantství KM ŠSČR může v konečném důsledku vážně ohrozit finanční rozpočet celého ŠŠČR.

05.03.2008 09:00 | Autor neznámý

re pozorovatel : bylo myšleno ti, kteří si postup vybojovali ale nepřihlásili se včas

05.03.2008 08:18 | Autor neznámý

Nechápu, jak těmto nelegálnostem ze strany KM může přihlížet výkonný výbor šachového svazu, kterému musí být jasné, že MČR v H14 a H16 bude neplatné a tím veškeré vynaložené prostředky na tuto akci ztrátou, kterou zapříčiní KM.

05.03.2008 08:03 | Autor neznámý

... ti nebozí talenti za to nemohou (většinou to hlídají jejich trenéři) a že by bylo vůči nim kruté, aby nemohli hrát, když si postup poctivě vybojovali. Poslední věta je špatná. Oni si postup nevybojovali. Někteří nominační turnaj nehráli vůbec a někteří skončili pod čarou postupu.