Juniorský přátelák s Českou Lípou

10.10.2006 08:00 | Turnaje

V sobotním odpoledni 7.10. 2006 se na městském úřadu v České Lípě uskutečnil přátelský zápas mezi mládežnickými týmy DDM Libertin z České Lípy a 1. Novoborského ŠK při DDM Smetanka. Utkala se pětičlenná družstva v partiích...

V sobotním odpoledni 7.10. 2006 se na městském úřadu v České Lípě uskutečnil přátelský zápas mezi mládežnickými týmy DDM Libertin z České Lípy a 1. Novoborského ŠK při DDM Smetanka. Utkala se pětičlenná družstva v partiích rapid šachu (2x15 min.), kdy si každý člen družstva zahrál postupně proti všem hráčům soupeře. Českolipský tým byl šestičlenný, jeho hráči se střídali, všech pět partií sehrála pouze Khuc Huyen Tran, vystupující pod jménem Dana.
Hrálo se olympijským systémem, kdy nezáleží na výsledcích družstva v jednotlivých zápasech (kolech), ale rozhoduje počet dasažených bodů – celkové skóre.

Celou akci oficiálně zahájila starostka České Lípy, paní Hana Moudrá. Ve svém proslovu se přiznala, že sama velkou šachistkou není, ale šachy hraje její syn. Právě jemu zamýšlela předat obě knihy o MČR v šachu, které ji věnoval i s autogramem, velmistr Robert Cvek. Za přítomnosti zástupců místního tisku mohl pak hlavní rozhodčí a moderátor akce v jedné osobě, mezinárodní mistr Petr Pisk, zápas zahájit.

Zpočátku vše nasvědčovalo jasnému vítězství zkušenějších českolipských hráčů. Až na Martina Bureše, nar. 1994, se všichni zbývající členové týmu – Ondřej Bičiště, Jaromír Škoda, Zdeněk Nágr, Khuc Huyen Tran i Roman Ištván – narodili v roce 1991. Drtivé vítězství novoborských ve třetím kole a následná remíza v kole předposledním však napomohla zajímavému dramatu kola posledního. V něm ovšem českolipští předvedli výborné výkony a potvrdili zasloužené vítězství v celkovém poměru 15:10. Všichni hráči obdrželi od českolipské radnice a 1. Novoborského šachového klubu věcné ceny.
To však nebylo vše a sobotní program pokračoval v rychlém sledu dále. Následovala exhibiční blesková partie, ve které se střetli nejlepší hráči jednotlivých týmů - novoborský Tomáš Kriesche, se 4,5 body z 5 partií nejlepší hráč dosavadního průběhu a českolipský Martin Bureš (stejně jako Bičiště a Ištván měl 3 body ze 4 partií, ale jako jediný dokázal s Krieschem remizovat). Bojovný průběh partie komentoval pro přihlížející Petr Pisk. Hrála se Skotská hra s řadou oboustranných chyb. Tomáš ale neuplatnil materiální výhodu lehké figury ze střední hry, naopak figuru vzápětí ztratil, což znamenalo horší koncovku. S tou si Tomáš v bleskovém tempu nedokázal poradit a veškeré naděje pro něj skončily překročením časového limitu. Největší hvězdou celého klání se tedy stal Martin Bureš. Oba aktéři exhibiční partie dostali rovněž knihu velmistra Cveka s věnováním.
Robert Cvek byl hvězdou druhé části odpoledne, když se střetnul v simultánce se čtrnácti soupeři. Všichni hráči měli na partii 1 hodinu a po 1,5 hodině zaknihoval Robert vítězství v drtivém poměru 14-0! Kromě dětí měl Robert za soupeře i čtyři zkušené šachisty - viceprezidenta 1.Novoborského ŠK, Viktora Novotného, trenéra českolipských žáků, Vladimíra Drahotského, a místní borce - Lukáše Švastu a Milana Lesageho. Právě posledně jmenovaný měl v partii velkou převahu a již to vypadalo, že získá velmistrovský skalp. V závěru se ale potvrdila vysoká kvalita a velká zkušenost Roberta, který dokázal využít nepřesnosti svého soupeře a dovést i tuto partii do vítězného konce.

Závěrem bych jménem svým i jménem novoborských svěřenců rád poděkoval všem, kteří se na akci podíleli – českolipské radnici a její hlavě, paní starostce Haně Moudré, Jaroslavu Švehlovi a Petru Boleslavovi, kteří akci zosnovali a organizovali, českolipskému trenéru Vladimíru Drahotskému a jeho svěřencům, moderátorovi akce Petru Piskovi, velmistru Robertu Cvekovi, zástupcům médií za zájem o královskou hru a půvabným hosteskám, které se přičinily o to, že sálem voněla káva a nikdo netrpěl žízní.
0x 658x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat