Grand Slam 2008

21.01.2008 08:00 | Turnaje

Probíhající turnaj Corus je úvodním turnajem prvního ročníku šachového Grand slamu. Myšlenku série nejsilnějších turnajů světa zveřejnil manažer sofijského turnaje Silvio Danajlov v květnu roku 2006 a v průběhu dalších tu...

Probíhající turnaj Corus je úvodním turnajem prvního ročníku šachového Grand slamu. Myšlenku série nejsilnějších turnajů světa zveřejnil manažer sofijského turnaje Silvio Danajlov v květnu roku 2006 a v průběhu dalších turnajů ladil s ostatními organizátory podrobnosti – jak to tedy bude?

Hned od počátku bylo jasné, že krom sofijského turnaje budou do Grand slamu patřit i nizozemský Corus a mexicko-španělský turnaj Morelia/Linares, tedy turnaje které patří již řadu let mezi nejsilnější na světě. Oficiální založení The Grand Slam Chess Association se datuje na 12.
září 2006, kdy bylo do party překvapivě přibráno i Bilbao, známé doposud spíše z pořádání zápasů šachistů proti počítačům. Bilbao bylo nakonec zvoleno za místo vyvrcholení Grand slamu turnajem nejúspěšnějších hráčů série i za sídlo Asociace. Později bylo ještě rozhodnuto o zařazení dalších klání, jako podmínky pro zařazení byly stanoveny: minimálně 19. kategorie FIDE, dostatečný cenový fond a odboj proti krátkým remízám. Do prvního ročníku byl pak vybrán turnaj v Mexiku.

Výběr hráčů pro závěrečné finále v Bilbau bude probíhat podle starého bodování Formule 1 – 10 bodů pro vítěze, 6 pro druhého a 2 body za bronz. Každého turnaje se bude účastnit 6-14 hráčů, platí pravidlo, že první 4 hráči žebříčku se musí zavázat odehrát Grand Slam celý, jinak nesmějí hrát vůbec. Cenový fond letošního finále v Bilbau byl ohlášen na cca. 400.000 Eur.

Grand slam 2008
Corus Wijk aan Zee – Nizozemí, 11. – 27. ledna
Morelia/Linares – Mexiko/Španělsko, 15. února – 9. března
M-Tel Masters Sofia – Bulharsko, 6. – 18. května
Mexico City – 21. června – 6. července
Final Masters Bilbao – Španělsko, 15. – 27. září

Známi jsou již účastníci Linares (kde kupodivu k citovanému pravidlu chybí Kramnik, šanci dostal přes loňské odstoupení kvůli krádeži notebooku opět Radžabov) i sofijského Mtel masters.
0x 975x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat