Dnes na pořadu 3.kolo Ostravského koníka

30.04.2007 08:00 | Turnaje

V sobotu 28.4. byly zahájeny všechny tři turnaje Mezinárodního šachového festivalu - Ostravský koník 2007. Los prvního kola proběhl s malým zpoždněním. Oproti plánu se začínalo hrát okolo šesté hodiny. GM superturnaj sv...

GM superturnaj svedl hned v úvodním kole proti sobě dvě pardubické opory, GM Sergeje Movsesiana a GM Viktora Lázničku.
Pravidlo nastavené pořadateli, že hráči výše zmíněného turnaje nesmí nabízet remízu do 30.tahu, moc jejich partii neovlivnilo. Skeptiky, kteří očekávali v jejich vzájemném souboji poklidnou remízu, vyvedli dokonale z omylu. Sedmdesátitahová partie končila kolem 23.00hodiny v celém sále jako jedna z posledních.

V druhé partii GM Krasenkow Michal - Hráček Zbyněk získal černý zajímavou hru s mírnou výhodou. Zbyněk Hráček později vlastními slovy komentoval: "V mírně lepší pozici ve čtyřvěžovce jsem nedocenil možnosti bílého a po výměně jednoho páru věží jsem více jak remízu nehledal."

FIDE Open se neobešel v úvodním kole bez překvapení. O první se postaral Tomáš Pecha z BŠŠ Frýdek-Místek. Černými porazil nasazenou trojku turnaje GM Tomáše Likavského.
Na prvních dvou šachovnicích přenášených on-line nepřipustili favorité pochyby. Novoborský IM Pavel Šimáček si černými poradil s Janem Didim z místní ŠK Elspol s.r.o. Ostrava.
Ani pozdní noční příjezd nasazené dvojky turnaje IM Nikity Maiorova neovlivnil neblahým způsobem jeho výkon v úvodním kole. Na úvod porazil Václava Hromadu ze Slezanu Opava.

V nedělním druhém kole zasedl GM Sergei Movsesian opět za bílé figury, tentokrát proti GM Michalu Krasenkowovi. Ač mu tentokrát bílé figury vítězství nepřinesly, stále vede v turnaji s náskokem 0.5bodu.

Poslední vzájemný souboj GM Viktora Lázničky s GM Zbyňkem Hráčkem jste mohli sledovat v druhém extraligovém kole v Novém Boru. V zápase připsal Viktor Láznička důležitý bod pro Pardubice. Tentokrát, opět černými, zvolil Zbyněk Hráček v zahájení gambitové pokračování, pohybujících se někde ve "volžských vodách". Po celou partii měl za pěšce dostatečnou kompenzaci. Partie nakonec skončila po dohodě remízou.

V dnešním 3.kole GM superturnaje uvidíme níže uvedené dvojice. Ve FIDE Openu se ve třetím kole začínají vytvářet na předních šachovnicích vyrovnanější dvojice. V on-line přenosu uvidíme jedničku turnaje IM Pavla Šimáčka, který se černými utká s IM Vesselovským. Druhou šachovnici stále drží IM Nikita Maiorov, který narazí na IM Mariana Kantorika.