ČEZ CHESS TROPHY 2006

06.08.2006 08:00 | Turnaje

Hotel Kampa Stará zbrojnice opět hostí světovou šachovou špičku. Desátý hráč na světovém žebříčku, šachový velmistr Boris Gelfand přijede v pondělí do Prahy, aby se zúčastnil týdenního festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2006. Velmi...

Hotel Kampa Stará zbrojnice opět hostí světovou šachovou špičku.

Desátý hráč na světovém žebříčku, šachový velmistr Boris Gelfand přijede v pondělí do Prahy, aby se zúčastnil týdenního festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2006. Velmistr Gelfand, který býval v první polovině devadesátých let třetím nejlepším hráčem světa po Kasparovovi a Karpovovi, se utká s nejlepším českým hráčem Davidem Navarou.
r>
V pondělí 7. 8. 2006 od 18:00 v hotelu Kampa Stará zbrojnice (Všehrdova ulice, Praha 1) dá velmistr Gelfand šachovou lekci pro klubové hráče i širší šachovou veřejnost. Tématem jeho přednášky bude, jak získat a zesilovat iniciativu v šachové partii. Součástí prvního večera s velmistrem Gelfandem bude i křest a autogramiáda jeho knihy Deset pozoruhodných partií, která právě vychází v češtině.

V úterý 8. 8. 2006 od 14:00 na náměstí Na Kampě (před hotelem U Jezulátka) bude dávat simultánku pro veřejnost nejlepší hráč Slovenska velmistr Sergej Movsesjan. Zahrát si s ním může kdokoli, místa je možná si rezervovat u organizátora. V 18:00 bude šachový festival ČEZ CHESS TROPHY 2006 slavnostně zahájen v hotelu Kampa Stará zbrojnice zápasy v bleskovém šachu, kdy každý hráč má na celou partii jen 5 minut, mezi Davidem Navarou a Borisem Gelfandem, a mezi Janou Jackovou a Vlastimilem Hortem. Slavnostní zahájení a oba zápasy budou vysílány v přímém přenosu České televize na programu ČT-4 Sport. Všechny partie bude komentovat velmistr Lubomír Kaválek.

V dalších dnech (od středy 9.8. do soboty 12.8. vždy od 15:00) se střetnou David Navara s Borisem Gelfandem a Jana Jacková s Vlastimilem Hortem ve čtyřech vážných partií, jejichž výsledek bude započítán do jejich ELO ratingu. I vážné partie bude komentovat velmistr Lubomír Kaválek.
V neděli 13. 8. od 15:00 bude hrát velmistr Gelfand simultánku proti 30 VIP soupeřům.

Festival pořádá občanské sdružení Pražská šachová společnost, které v minulých letech přivezlo do České republiky nejen hráče světové špičky Alexeje Širova, ale i bývalé mistry světa Anatolije Karpova a Borise Spasského.

Boris Gelfand je nejlepším šachistou Izraele, kam emigroval z Běloruska, a desátým nejlepším hráčem světa. Od počátku devadesátých let patří mezi absolutní světovou špičku. V loňském roce vydal sbírku svých nejlepších partií v nakladatelství Olms (anglicky a německy), letos vyšla kniha Deset pozoruhodných partií Borise Gelfanda česky.


David Navara je nejlepším šachistou České republiky a nyní čtrnáctým nejlepším hráčem světa. Velkého úspěchu dosáhl na letošní šachové olympiádě v Turínu, kde mimo jiné porazil světovou čtyřku Petera Svidlera. Je jediným šachistou z první světové dvacítky, který se nevěnuje šachům profesionálně. David Navara studuje logiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.Vlastimil Hort patří mezi nejúspěšnější československé šachisty dvacátého století. V osmdesátých letech emigroval do Spolkové republiky Německo, kde žije dosud.

Jana Jacková je již několik suverénně nejlepší českou šachistkou. Letos v lednu sehrála dvě šachové partie v rapid tempu s Borisem Spasským, bývalý mistr světa vyhrál obě dvě.

0x 1188x pogous
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
 • Vladimir Baklan

  25.02.1978

  Ukrajinský velmistr, národní mistr z let 1997 a 1998. Byl členem ukrajinského týmu, který získal bronzovou medaili na olympiádě v roce 2000.

 • Julio Granda

  25.02.1967

  Peruánský velmistr, pětkrát šampión Peru. Na turnaji Mar del Plata v roce 1993 sdílel první místo s Bent Larsenem.

 • Oskar Naegeli

  25.02.1885 19.11.1959

  Švýcarský dermatolog a šachový mistr. Reprezentoval Švýcarsko na olympiádách v letech 1927, 1928, 1931 a 1935, také i na neoficiální olympiádě v roce 1936 v Mnichově.