Tajná služba hraje šachy

16.12.2011 12:03 | knihy

Mimořádně zajímavou knihu o osudu jednoho z nejlepších šachistů historie si můžete nyní pořídit jako dárek pod stromeček. Kniha vám pomůže i zdokonalit se v angličtině a je podepsaná velmistrem, kterého si můžeme i lidsky velmi...

Mimořádně zajímavou knihu o osudu jednoho z nejlepších šachistů historie si můžete nyní pořídit jako dárek pod stromeček. Kniha vám pomůže i zdokonalit se v angličtině a je podepsaná velmistrem, kterého si můžeme i lidsky velmi vážit.

Kniha „KGB hraje šachy – Sovětská tajná policie a boj o šachovou korunu“ obsahuje dva pohledy na jeden život. Šachový velmistr Boris Gulko, který má pozitivní skóre z duelů s Garrim Kasparovem a jako jediný šachista na světě vyhrál mistrovství SSSR i USA, popisuje svůj život a zejména sedm let zajetí v Rusku. Když v roce 1978 vyhrál mistrovství SSSR, což byl nejtěžší turnaj těch let, požádal o povolení k vystěhování do Izraele. Povolení nedostal a stal se z něj refjůznik, člověk pronásledovaný ruskou tajnou policií KGB, šachista se zákazem hrát šachy. Ten samý příběh popisuje v knize i Vladimir Popov, důstojník KGB, který měl šachisty na starosti, a vedl tedy operace proti Gulkovi.

Popov zveřejňuje i plány a operace KGB proti dalším známým šachistům. Například uvádí, že pokud by v zápase o titul mistra světa Anatolij Karpov prohrál se „zrádcem vlasti“ Viktorem Korčným, byl by Korčnoj agentem KGB zavražděn. Do jídla mu měla být podána látka, která by vedla k infarktu. Nebo popisuje, jak se KGB snažila nakazit francouzskou snoubenku Borise Spasského pohlavní chorobou.

Krásnější a zajímavější je přesto část, kterou napsal Boris Gulko. Muž, který se rozhodl zachránit radši svoji duši, než svoji kariéru. Muž, který se nakonec dočkal vytoužené svobody. Velmistr, který se mile usmívá, i když prohraje šachovou partii s mladou dívkou.

Boris Gulko byl jedním z Machrů při letošním zápase se Sněženkami v Mariánských Lázních, kde také knihy podepsal. Podepsanou knihu „KGB play chess“ si můžete objednat na adrese pavel.matocha@gmail.com, její cena je 484 Kč plus poštovné.

Boris Gulko (autor: Martin Chrz)

Jak Boris Gulko při zápase Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match 2011 hrál, si můžete prohlédnout zde. Jeho stručný portrét najdete na webu Pražské šachové společnost a delší článek o něm publikoval tento týden časopis Reflex (č. 50, strana 15, Gulko: porazil Kasparova i KGB).

10x 4975x pogous
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
19.12.2011 18:22 | Autor neznámý

2matocha
Velice se omlouvám, mezitím se to zdražilo o 4 Eurocenty na 10,14 EUR.
Poštovné  do Německa Inladsversnadkosten je 3 EUR.
Jako každý rozumný člověk mám v Německu nejen účet pro bezplatné platby, ale i poštovní schránku Packstation.
Vyzvednutí v rámci nákupu potravin, které už před zvýšením DPH jsou stejně drahé a kvalitnější než v České republice. Musím přitom z Rumbuka ujet asi 8 km, které jsem také nezapočítal.
Ale knihu anï za 13 Euro kupovat nebudu, azbuka je pro nás starší fajn...

 

19.12.2011 11:39 | Autor neznámý

to Marki: Agenti i důstojníci (Popov nebyl naverbovaným udavačem - tajným spolupracovníkem KGB, ale kmenovým zaměstnancem, důstojníkem vysoce postaveným v hierarchii KGB) píší podobné knihy (některé jsou důležité jako například Mitrochinův archív, jiné méně). Co mě překvapilo je fakt, že velmistr Gulko byl ochoten se spolupodílet na knize s člověkem, který ho roky perzekvoval, řídil jeho odposlouchávání, zatýkání... Ptal jsem se ho na to a on odpověděl, že chtěl, aby si čtenáři mohli přečít ten příběh viděný i jeho očima. Knížka je díky tomu hezkou kombinací "history" a "his story".

 

19.12.2011 11:21 | Autor neznámý

to EmilV - Vsadím se o cenu té knihy, že novou knihu "KGB plays chess" se Vám nepodaří přes Amazon získat za 13,10 EUR (10,10 + 3), jak tvrdíte. Ty nejlevnější i na německém Amazonu jsou totiž expedovány z USA (stačí rozkliknout) a cena 3 EUR je cena poštovného v rámci USA. Poštovné do zahraničí je mnohem dražší. Navíc vybíráte nabídku neznámého prodejce, většina z nich neakceptuje platby kartou, takže musíte připočítat náklady spojené s bankovní transakcí. Amazon.de knihu nabízí za 15,99 plus poštovné.

Celkově zaplatíte při nákupu této knihy přes Amazon výrazně více, než 484 Kč (19 EUR), za které knihu nabízím na www.praguechess.cz  a bude bez podpisu velmistru Gulka.

18.12.2011 18:09 | Autor neznámý

Zdravím všechny. Ideologie už poněkud vyčpěla a dneska se spíš zneužívá k biznysu.
Z tohoto hlediska je Gulkův podpis docela drahá sranda.
V USA lze knihu na Amzonu koupit už za USD 9.44 a z Německa ji dostanu za 10.10 EUR + 3 EUR poštovného.
Proč to ale dělat, když si ji člověk může přečíst na čtečce originál v azbuce...

17.12.2011 15:24 | Autor neznámý

@Marki, Tobi: Celkem normální to je z jejich hlediska. V češtině jsem četl například Akvárium (Vladimir Rezun alias Viktor Suvorov z GRU), Hadí doupě (Viktor Šejmov z KGB) - oba uprchlí rozvědčíci. A také Byl jsem agentem STASI (na autora si nyní nevzpomenu). Vůbec nejde o nějakou nápravu, pro ně to prostě byla práce. V případě Suvorova/Rezuna byl například alternativou ruský nevolnický systém. Ač bylo i v Rusku nevolnictví zrušeno v 19.století, přesto ještě ve 20. nemohl rolník jen tak opustit svůj  okres. Suvorov to v Akváriu popisuje, že potřeboval nějaký drobný podvod, aby se vůbec dostal do města ...

17.12.2011 15:18 | Autor neznámý

...v čem vidíš rozpor? ...KGB, v azbuce КГБ, rusky celým názvem: Комитет государственной безопасности (kamiťét gasudárstvěnoj bezopásnosti), česky: Výbor státní bezpečnosti, byl název hlavní sovětské tajné služby, která současně plnila úkoly špionáže, kontrašpionáže a tajné policie v Sovětském svazu.

17.12.2011 15:17 | Autor neznámý

@PeS: Svého času prý kdysi někdo řekl, že CIA je jen krycí agentura pro skutečnou tajnou službu, jinak ti idioti prý nejsou k ničemu. S KGB to třeba bude podobné - vlastně bylo, nyní se FIRMA jmenuje FSB.

17.12.2011 12:26 | Autor neznámý

KGB je tajná služba? Odkdy? 

17.12.2011 09:20 | Autor neznámý

to marki: Normální to asi není, ale mělo by být! Knihu jsem nečetla, ale fakt, že je spoluautorem bývalý agent KGB se mi chce přisoudit svědomí, prozření, potřebě nápravy a jakési satisfakce. Není to snad lepší cesta, než zapírat, zapírat a zapírat? Každá náprava lidských neřestí začíná u přiznání si (se), že bylo něco špatně. Víc takových agentů KGB, kteří by byli ochotni a schopni, když už ne se za své jednání omluvit a uznat ho špatným a po zbytek života pracovat na nápravě křivd, které způsobilo, aspoň se k němu přiznat.

Docela mě mrzí, že mým předním jazykem je němčina. Anglicky si ještě určitě rok, dva nepočtu :-(

17.12.2011 08:29 | Autor neznámý

Musí to byť krásna kniha. Jediná vec, ktorej vôbec nerozumiem je, ako môže byť spolautorom agent KGB, a priznávať sa v nej k spoluúčasti k niekoľkým zločinom. Je to normálne?