Baden-Baden-Baden

12.02.2008 08:00 | Turnaje

O víkendu proběhlo v Německu 8. a 9. kolo Bundesligy, nejsilnější soutěže družstev na světě. Několik našinců na něj nebude vzpomínat zrovna rádo, jiným se naopak dařilo. Všichni ale bojovali, vždyť z 16 zápasů skončilo 7 nejt

O víkendu proběhlo v Německu 8. a 9. kolo Bundesligy, nejsilnější soutěže družstev na světě. Několik našinců na něj nebude vzpomínat zrovna rádo, jiným se naopak dařilo. Všichni ale bojovali, vždyť z 16 zápasů skončilo 7 nejtěsnějším rozdílem, 4 výsledkem 5:3 a 2 remízou!

Souboj o titul ovšem již tak napínavý není. Dvounásobný šampión, OSC Baden-Baden, jasně kráčí za titulem i letos, když má na druhý Mülheim-Nord náskok 5 bodů (a to jsou za výhru jen 2 body)! Však byli také v místním plátku šachisté zvoleni týmem roku! V sobotu ale největší favorit málem zaváhal proti 6.
Solingenu. Solingenští vstoupili do zápasu skromně, když odevzdali dvoje bílé – Naumann (2548) zvolil na Bacrotovu (2695) Slovanskou i z naší extraligy již osvědčené přetažení c5 a poté neústupnost s tahem Sf4. O 2 desky dále si zase Ragger (2528) pomohl k rychlé půlce s Harikrišnou (2668) výměnnou španělskou. Opačnými barvami zase nikterak dlouho nezkoušeli dokázat převahu ratingu Carlsen (2714) s Jussupovem (2583) a ani Nisipeanu (2668) proti Hoffmanovi (2471) – Rumun stál v sicilské dokonce spíše podezřele. Pátou remízu pak připsal černý Širov (2739), když skončil ve věžovce s pěšcem méně proti Nikoličovi (2657). Pikantnost pořádného dramatu tomu pak dodal na první šachovnici Svidler (2732), který se nekompromisně vrhl na malou rošádu Stellwagena (2639) a obětoval materiál. Jenže mladý Holanďan byl na výši a vše vykryl a byl to nakonec Svidler, kdo se zapletl! Nejtěsnější výhru tak musel Bádenským zachraňovat zadek, konkrétně Nielsen porazil Sipkeho a Schlosser Wegerleho. V neděli se slabým Wattenscheidem (11. místo) to už byl ale zase ten starý Baden-Baden – 7:1! A to za ně nehrál Sergej Movsesjan!:-)

Nejčeskoslovenštějším týmem Bundesligy je v současnosti TSV Bindlach Aktionär – a tomu víkend vyšel skvěle. V sobotu vyhrál s 9. Katernbergem 5:3, když prohru Lázničky s Firmanem kompenzovali Slobodjan, Markoš a Štohl, Navara remizoval s Postnym. V tomto zápase se „vyznamenal“ i další známý z naší Extraligy – turnovský Falko Bindrich. Hraje se bez přídavků na 2 hodiny/40 a hodinu do konce a nebývá nouze o závěrečné hektické časové tísně. Do jedné takové se dostal i Bindrichův soupeř Siebrecht, naštěstí ale v dámské koncovce patřil jediný pěch právě jemu. Přestože pozice byla objektivně vyhraná, nezbyl mu už na závěrečnou techničinu čas a rozhodl se nabídnout Bindrichovi remízu – ten ji však odmítl! Někteří hráči jsou pro bod schopni udělat opravdu mnoho. Siebrecht tedy reklamoval remízu u rozhodčího (neusilování o výhru), ten nechal v partii pokračovat (do pádu praporku), reklamaci ale nakonec uznal jako oprávněnou. V neděli rozhodli o výhře 5:3 nad 2. Müllheimem právě našinci – Navara přehrál v divoké partii Landu, Markoš rozdrtil Saltaeva. Mezi partiemi 9. kola mají čísla 17 a 23 – pěkné kousky. Ostatní partie zápasu skončily dělbou bodu. Bindlach se díky těmto výhrám dostal s 11 body na 5. místo.

Dalším zajímavým týmem z našeho pohledu jsou Brémy, za které již dlouhá léta nastupují i Hráček a Babula. V sobotu jim vůbec nevyšel zápas s Ramagenem, když k 5 remízám přidaly velkou rošádu (mj. Babula – Mainka 2496), v neděli si poradily 5:3 s posledním Godesbergem (ale Jenni 2511 – Hráček 1-0). Předposlední příčka pak po víkendu patří Erfurtu s Votavou a Hábou v sestavě – oba zápasy totiž Erfurt se silnějšími soupeři prohrál. Zatímco ale Hábovi víkend vůbec nevyšel, Votava (který nehraje MČR mj. proto, že teď hraje prý špatně:-), remizoval s Halkiasem (2590) a porazil Fridmana (2621).

Veškeré informace najdete na stránkách www.schachbundesliga.de.
2x 891x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
12.02.2008 09:33 | Autor neznámý

Kdyby to nešlo, řady profesionálů by notně prořídly. Volbu jediného týmu musí hráč provést jen pro Evropský Pohár - někteří by tam mohli nastoupit hned za několik družstev.

12.02.2008 09:24 | Autor neznámý

Díky za zajímavou reportáž. Btw připadá mi velmi zvláštní, když tentýž hráč může hrát soutěže družstev ve více zemích :( Holt šachy nejsou týmová hra a na hře družstva neutrpí, když hráč přijede, odehraje a zase odjede.