7. kolo Kramnik - Topalov

04.10.2006 08:00 | Turnaje

Tisková konference po 6. partii byla velmi očekávaná. Zápas pokračoval, Topalov podal Kramnikovi ruku a ten černými lehce remizoval. Navíc si prezident FIDE sedl mezi oba hráče, takže bylo vcelku málo otázek... Kirsan ILYUMZHINOV: Dra...

Tisková konference po 6. partii byla velmi očekávaná. Zápas pokračoval, Topalov podal Kramnikovi ruku a ten černými lehce remizoval. Navíc si prezident FIDE sedl mezi oba hráče, takže bylo vcelku málo otázek...

Kirsan ILYUMZHINOV: Drahý Vladimire, drahý Veseline, v zastoupení vedení FIDE a milionů šachových fanoušků z celého světa, dovolte mi, abych vyjádřil velký vděk za to, že jste přišli k této partii a zachránili zápas o mistrovství světa! Díky Vám za Vaše odvážné rozhodnutí!

– Veseline, jedno z prohlášení vydaných Tvým týmem tvrdilo, že si s Vladimirem nebudeš podávat ruce a nebudeš se účastnit společných tiskovek.
..
Veselin TOPALOV: Nejspíš to znělo příliš emocionálně. Není to nic, na co bych byl pyšný. Podal jsem Kramnikovi ruku a zápas pokračoval. Věřím, že hraje fér a mé rozhodnutí pokračovat v zápase to potvrzuje. Jsme lidé a někdy se dopouštíme chyb.
– Takže souhlasíš, že jsi se rozzuřil?
V.T.: Ano, jasně.

– Na začátku partie jste hráli tak rychle...Je to proto, že Vám šachy tolik chyběly?
Vladimir KRAMNIK: Myslím, že jsem na tuto partie byl vcelku dobře připraven. Co se týče rychlosti...ano, chyběly mi šachy - posledních pár dnů jsem se zabýval jinými věcmi, které mě od šachy odváděly.
V.T.: To bylo jen běžné zahájení, dobře propracovaná varianta. Člověk samozřejmě může strávit nad těmi tahy hodinu, ale není lepší zahrát známé tahy během minuty a nemrhat časem?
– Otázka na p. Kramnika. Vladimire, jaký je stav zápasu po dnešní partii?
V.K.: Zveřejnil jsem oficiální protest. Považuji rozhodnutí odvolací komise za protiprávní. Nemyslím, že bych v 5. partii prohrál. Rozhodnutí tohoto problému je odloženo a mé další kroky na něm závisejí. Pokud odvolací komise rozhodne opakovat partii (což je právně a morálně správné), budu pokračovat v zápase bez dalších podmínek. Pokud ne, poradím se se svými právníky...
– Vladimire, kdy přesně jsi přijal rozhodnutí pokračovat vb zápase od 6. partie? V.K.: Včera večer, jako všichni ostatní.
– Otázka na presidenta FIDE. Kirsane Nikolayevichi, kdy bude Odvolací komise přezkoumávat Kramnikovo odvolání a můžeš nám říci jména jejích nových členů?
K.I.: Nová Odvolací komise se skládá z prezidenta ECU, Borise Kutina, mezinárodního rozhodčího z Azerbajdžánu, Faika Gasanova, a prezidenta federace Latinské Ameriky, Jorge Vegy. Odvolání bylo obdrženo ve 14.30 a nyní prochází formálním procesem.
– Otázka na p. Kramnika. Kdy jste se rozhodl hrát dnešní partii?
V.K.: Byla to velmi obtížná volba. Abych byl upřímný, dlouho jsme zamýšlel tuto partii ignorovat, což by znamenalo konec zápasu. Nicméně jsem se po zdlouhavém zvažování rozhodl proti zrušení zápasu. Necítil bych se příjemně tváří v tvář šachové komunitě. Stále doufám v pozitivní výsledek mého odvolání.
– Budete pokračovat ve hře pokud bude Vaše odvolání zamítnuto?
V.K.: Jediné, co vím jistě je, že budu v této kauze žalovat FIDE. Budu se muset poradit s právníky, abych se rozhodl, zda v zápase pokračovat.
– Otázka na oba hráče:
Do jaké míry ovlivnily všechny předchozí hádky hru?
V.K.: Dnešní partie nebylo moc vzrušující. Promrhali jsme veškerou naši energii v nešachové bitvě. Ne, dělám si legraci. Samozřejmě je lepší hrát po dni klidu, když je opravdu klidný. Hrát dnes bylo pro nás pro oba trochu složité.
V.T.: V tomto smyslu to bylo snažší pro mě, protože můj manažer, Silvio Danailov, vedl téměř všechna jednání. Proto jsem se unavil odpočinkem a opravdu jsem se chtěl vrátit k šachovnici a zahrát si dobrou partii. Bohužel se tato partie ukázala jako nejnudnější v zápase, ale to se nestalo úmyslně.
– Vladimire, kdo dnes nabídl remízu?
V.K.: Veselin.
– A co 4. partie, kdy byla Tvá pozice po 20. tahu vcelku nepohodlná?
V.K.: V té partii jsem nabídl remízu já, protože jsem hodnotil pozici rovně. Nabízení remíz je tak říkajíc moje práce a je na Veselinovi, zda nabídku odmítne či přijme. V dnešní partii se vše vyměnilo automaticky.
– A jiná otázka ohledně 4. partie. Je to džentlmenské nabízet remízu černými ve 20. tahu, když je stav zápasu 2-0? Nebo to byl psychologický tah?
V.К.: To nemělo s psychologií co dělat. Koho zajímá 2-0?! Pozice byla přibližně vyrovnaná, takže na mé nabídce nebylo nic neetického. Pokud to někomu přijde neetické, jak potom ohodnotit jednání druhé strany? Je těžké najít ta správná slova...
– Kirsane Nikolayevichi, včera jsi řekl, že pokud bude zápas pokračovat, stane se jeden z hráčů hrdinou. Hodnotíš Vladimirovo rozhodnutí jako hrdinské a kdy bude oceněn jako Hrdina Kalmykie?
K.I.: Víte, situace v pátek v noci vyžadovala nějakou okamžitou akcii a míč byl na mé straně hřiště. Udělal jsem vše, co jsem mohl: vyměnil Odvolací komisi, vyřešil spor s koupelnami...Proces začal. Potom byli na tahu hráči. Veselin nebo Vladimir – jeden z nich musel ustoupit. 3-1 nebo 3-2? Vladimir ustoupil (musíme se pouze rozhodnout ohledně jeho odvolání k 5. partii). Vyjadřuji mu vděčnost v zastoupení celé šachové...zde je text přerušen, a to je dobře, protože se mi klíží očka:-).

Jen musím ještě poznamenat, že Odvolací komise zamítla Kramnikovo rozhodnutí. Důvodem je, že jsou novou Komisí a nemohou v žádném případě měnit rozhodnutí učiněná komisí předešlou. Takže uvidíme, zda se dnes Kramnika dočkáme...

Live běží od 13:00!
0x 568x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat