1. Novoborský ŠK B - TJ Semily

14.11.2004 08:00 | Turnaje

Po prohře v minulém kole s Českou Lípou jsme k zápasu zasedali, řekl bych, trochu nervózně. Soupeř ze Semil uhrál zatím jen remízu a papírově jsme na tom byli také lépe, takže se čekaly z tohoto utkání body.Však první uklidňují...

Po prohře v minulém kole s Českou Lípou jsme k zápasu zasedali, řekl bych, trochu nervózně. Soupeř ze Semil uhrál zatím jen remízu a papírově jsme na tom byli také lépe, takže se čekaly z tohoto utkání body.
Však první uklidňující bod přišel dost brzo. Na třetí šachovnici Viktor Novotný s bílými kameny rozehrál "svou zavřenou sicilskou".
Počkal na soupeřův neopatrný průlom ve středu šachovnice a po vynucené kombinaci získal kvalitu. Partii ihned rozhodl volný pěšec. Zakrátko přidal druhý bod na třetím prkně Petr Boleslav, který v pár tazích vyhrál po přehlédnutí soupeře, kdy bílý přišel o figuru bez náhrady.
Na první šachovnici získával Honza Vrána iniciativu a nebezpečné útočné možnosti, které úspěšně přetavil v další bod.
Jirka Jína s černými na druhé šachovnici dosáhl také hned v zahájení mnohem lepší pozici. Po remíze Romana Mužíka na sedmé šachovnici, možná již v horší pozici, byl stav utkání 3,5:1,5 pro domácí.
Partie spěly do časové kontroly, což se projevilo na vývoji hlavně u Jirky Jíny, který sice získal kvalitu, ale za dva spojené volné pěšce, podporované jezdcem. Jaroslav Kučera v časové tísni také udělal chybu, ztratil kvalitu a málem i celou partii. Netrpělivě jsem čekali, kdo konečně rozhodne zápas v náš prospěch. Byl to Petr Kučera, který zajistil rozhodující bod. Sehrál pěknou partii bílými figurami. Vytvořil si volného středové dvojpěšce. Po výměně věží, zůstali na šachovnici jen střelci a dámy. Výhodu své pozice bez problémů prosadil.
Mohli jsme si tedy oddychnout a v klidu se podívat na souboje na zbývajících šachovnicích.
Jirka Majstr na osmé šachovnici správně přešel do vyhrané koncovnky jezdec proti střelci. O výhru se však připravil brzkým nástupem volného pěšce a tak partie skončila remízou. Z prekérní situace se dostal, nutno říci že s velkou pomocí soupeře, i Jaroslav Kučera, který po časové kontrole díky volnému pěšci získal nazpět celou věž a tak koncovku s figurou více v klidu vyhrál.
Poslední bod nakonec urval na druhé šachovnici Jirka Jína. Vrátil kvalitu a přechod do pěšcové koncovky mu zajistil výhru.
Nutno říci, že výsledek 7:1 moc neodpovídá napínavému vývoji zápasu. Důležité dva body jsme získali, příští kolo v Tanvaldu bude určitě těžké.
0x 8427x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat