Opravdový Dámský Gambit královny šachu - Judit Polgárová

02.02.2021 04:06 | Historie

Dámský Gambit pobláznil svět a strhl šachovou lavinu. Možná největší od dob Bobbyho Fischera a nebo nesmrtelných zápasu Kasparov-Karpov. Dnes bych chtěl psát o opravdové královně ženského šachu a ženě, která šokovala svět.

Judit Polgárová se narodila do židovské rodiny 23. července roku 1976 v Budapešti. Společně se svými dvěma sestrami se zúčastnila rodinného experimentu, který vymyslel její otec Laszlo. Ten byl přesvědčený, že géniem se člověk nerodí, ale dá se vytvořit. Proto dívky od raného dětství zapřáhl do lekcí šachů. A něco na této teorii asi bylo. Všechny tři jeho dcery se totiž staly hvězdami v šachovém světě. Nejvíce prosadit se povedlo právě Judit.


Pochopitelně to nebylo jednoduché. Maďarským komunistům se nezamlouvaly novoty a domácímu vzdělávání rozhodně nefandili, západní komentátoři zase tvrdili, že takový postup připravil všechny tři děti o normální dětství. V té době to bylo něco neskutečného. Něco, co nepochopili i mí rodiče, když mě zakazovali šachy za každou špatnou známku ve škole. Mohl jsem jak chtěl jim dávat za příklad Judit, stejně to nepomohlo. Jednou dokonce za vysvědčení, jsem dostal zákaz jet na turnaj do Vsetína. Ale není to o mě, ze mě žádný šachový génius stejně nemohl být a tak rodiče určitě rozhodli správně. 

Šachy jsou brány jako mužský sport a ženy jsou považovány za slabší hráčky tak nějak z podstaty hry, přestože fyzické síly nebo proporce v něm nehrají žádnou roli. Otec László ale toto vidění odmítal, nechtěl, aby se jeho dcery účastnily jen ženských turnajů, a vždy tvrdil, že na pohlaví v šachu ani v nejmenším nezáleží, protože jde o čistě duševní aktivitu.


Jenže Maďarská šachová asociace to viděla jinak a nepřála si žádné mísení ženského a mužského šachu. Cestu v tom prošlapávala nestarší sestra Zsuzsa, která vítězila v mezinárodních turnajích, přesto jí nebyl udělen titul velmistryně, protože se proti tomu postavila právě její domácí šachová organizace. I tak se stala mistryní světa. A právě Zsuzsa učila Judit šachy, což bylo pro ni zásadní.

Nejmladší ze tří sester byla za šachovnicí tím, čemu se říká zázračné dítě. V roce 1988 jako první dívka v historii vyhrála mistrovství světa chlapců do 12 let. O dva roky později to zopakovala v konkurenci čtrnáctiletých.


Už tehdy měla vyšší rating než ženská mistryně světa Maja Čiburdanidzeová. Legendární Michail Tal tehdy předpověděl, že Polgárová bude jednou mistrem světa i mezi muži.

To nevyšlo, ale na turnajích mistry světa porážela, ať už v klasickém, nebo zrychleném šachu. Má skalpy hned deseti takových hvězd, jsou mezi nimi současný šampion Magnus Carlsen, Anatolij Karpov, Garri Kasparov, Boris Spasskij, Veseliu Topalov, Višvánathán Ánand či Ruslan Ponomarjov.


Rodina Polgárových proslula také tím, že poskytla přístřešek legendárnímu Bobbymu Fischerovi. Stalo se to v roce 1992 - tenkrát Fischer sehrál v tehdejší Jugoslávii po dvaceti letech exhibiční odvetný zápas se Spasským. Na Jugoslávii však už byly uvaleny sankce a Fischer se do USA nemohl vrátit, když navíc před kamerami poplival dopis od State Departmentu zakazující mu tam hrát.

Říkalo se, že Fischer pobýval u Polgárových dokonce několik let, Polgárová to ale vyvrátila.

„Kdepak. Je pravda, že Fischer hned po tom utkání přijel do Maďarska a bydlel u nás, ale jenom týden. Zůstali jsme v kontaktu, potkávali jsme se ještě asi tři roky, ale od roku 1995 jsme se už neviděli. V Maďarsku žil ještě několik dalších let, ale u nás už nikdy nebyl.“


Na geniálního, ale podivínského Fischera, který v roce 2008 zemřel ve věku 64 let v Reykjavíku, Polgárová vzpomínala spíše s lítostí.

„Byl to smutný příběh. Fischer byl šachový génius, ale mentálně byl kompletně nemocný. Na jednu stranu bylo zajímavé ho potkat, na druhou bych si na něj možná nechala lepší vzpomínky jako na šachovou ikonu, kdybych ho nepotkala.“

Byla oceněna v roce 2015 maďarským nejvyšším vyznamenáním, Řádem Sv. Štěpána, a stala se trenérkou národního mužského šachového týmu. Její jméno se nesmazatelně a navždy zapsalo do dějin nádherné hry zvané šachy.

Společně s Věrou Menčíkovou je Judith Polgárová považována za nejlepší hráčku šachové historie a ženu, která dokázala porážet nejlepší šachisty světa. Nejde říct, která z těchto dvou žen je větší legendou. Ale nebojím se říct, že toto jsou ženy, které píšou šachovou historii. 


-
. kolo -

Tento článek je nejen vzpomínkou na nejlepší šachistku všech dob, ale hlavně to je poděkováním všem ženám, které hrají šachy a svou krásou jsou ozdobou této hry. S ženami je tato krásná hra ještě krásnější. 

Petr Koutný

15x 6611x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Morphynista

Při této příležitosti bych zavzpomínal na Rostislava Obrdlíka, známého šachistu a organizátora ze Znojma ( 1959 - 1999 ) . Ten o sestrách napsal knihu " Fenomén Polgár " a i díky jemu se zde začaly hrát turnaje O znojemskou královnu.

+1 /-0 | 03.02.2021 03:42

Petr Koutný
Děkuji všem za komentáře.
+0 /-0 | 02.02.2021 22:32

MaX

... a ještě jedna věc. Byla jedna z prvních kdo komentoval online velké turnaje. Tenkrát ještě slovně na jejím blogu.

+0 /-0 | 02.02.2021 22:25

MaX

U ní jsem si všiml velkého kontrastu mezi fotkami v novinách a fotkami ze života. Jiné GM fotky tak moc neupravují. Takže má ještě další prvenství, jde o nejretušovanější GM hráčku všech dob.

+0 /-0 | 02.02.2021 22:22

Pavel Ch

Viktore, o záměru 6 adoptivních dětí tedy nevím, možná mu to někdo pak vysvětlil,

že od nápadu nakonec ustoupil.

 Vím, jen, že u nás udělal Kellner prestižní osmiletou střední školu, po vzoru anglické. 

Aby dal šanci výhradně dětem z děcáků.

Nakonec od nápadu ustoupil. A smrskl nápad na to, že k 16 dětem přijatým do ročníku přidal 2 nejlepší děcka z děcáků. Když jim spolužáci celou dobu pomáhali a hodnocení měli mírnější, tak to jakštakš zvládli.

 Prostě platí nejen výchova, prostředí, ale i geny hrají roli.   

+0 /-0 | 02.02.2021 19:09

giocozo
Musíš si počkat na článek o Širovovi. Tenhle byl o Judit. ;)
+0 /-0 | 02.02.2021 15:54

mat-lal

Trošku nespravedlivé k Širovovi, ukázat pouze partii, ve které s Judit prohrál, když v pozdějším zápase na šest partií jí naložil 5,5 : 0,5.

+0 /-0 | 02.02.2021 15:45

Petr Koutný
Díky giocozo- mám i výčet neúspěchu, přešlapu, chyb a omylů. Jen jej tady nechci psát:)
+0 /-0 | 02.02.2021 12:13

giocozo
Blbost ! ;) Kdo by vedl dnes nss.cz, kdo by pozvedl šachový oddíl ve Vlčnově a organizoval tamní, velice pěkný rapidový turnaj ? Kdo by dělal šachová videa na YouTube a kdo by pořádal MČR amatérů Petře ?
+0 /-0 | 02.02.2021 11:58

Petr Koutný

Pavle díky....já měl šachy zakázané docela často....Ale jak jsem psal, dnes musím uznat že rodiče měli pravdu :) 

+0 /-0 | 02.02.2021 10:09

Pavel Ch

Vidíš to Petře, jak se říká "jiný kraj, jiný mrav".

Ty píšeš, že jsi za trest nemohl na turnaj do Vsetína.

O jejich otci se v Maďarsku psalo, co hrozného holky provedly, že je všechny tři "za trest?"  přihlásil na blicák non-stop 24 hodin. Juditě bylo 7 let.

Nebo to bylo za odměnu?wink.

Pravda asi byla, že to byla jen součást jeho experimentu, co ještě snesouenlightened.  

 

PS: O tom neudělení velmistryně jsem nevěděl. Sledoval jsem jejich pokrok pravidelně.

+0 /-0 | 02.02.2021 10:08

Petr Koutný

opravuji, díky

+0 /-0 | 02.02.2021 09:54

lmouse

Judit P. a Zsuzsa P.  ten oslavný článek se teda moc nepovedl.

+0 /-0 | 02.02.2021 09:39

xdavx x
Hezký článek, který zbytečně sráží pravopisné chyby. A jedná se o Věru MenČíkovou...
+0 /-0 | 02.02.2021 09:05