Online tréninky a online zahájení na měsíc září/september v roce 2021 - Robert Cvek

24.08.2021 08:05 | Zprávy

Prázdniny nám rychle utekly a přicházejí další online tréninky. Velmi rád bych začal probírat co je nejdůležitější v šachu (ze strategie) a to jsou figury. Cit pro figury a hodnotu figur.A co zahájení?Budu vás učit poziční hraní po 1.e4!?

Online tréninky a online zahájení na měsíc září/september v roce 2021


Online tréninky na měsíc září 2021 naleznete ZDE.


Online tréninky (září/september):


Prázdniny nám rychle utekly a přicházejí další online tréninky. Velmi rád bych začal probírat co je nejdůležitější v šachu (ze strategie) a to jsou figuryCit pro figury a hodnotu figur. Chtěl bych to spojit s pěšcovou strukturou a chtěl bych udělat jednu novinku. Chtěl bych se zaměřit hlavně na jednoho vybraného hráče. Nebudu ukazovat jenom jeho partie, ale bude takový středobod a budu to stavět na jeho partiích.Chtěl bych ukázat španělské struktury jak se hrají černými a hlavně z hlediska figur. Říká se, že španělská je prubířským kamenem šachu. Již Capablanca doporučoval - kdo chce nalézt své mistrovství - měl by studovat a hrát španělskou. Jde o velmi bohaté zahájení. Kde se jednak blokuje centrum, někdy se otevírá, někdy se pěšcové struktury různě mění. Někdy se hraje na dámském křídle, někdy v centru, někdy na královském atd. atd. Je toho hodně. Téměř každý mistr světa se tohoto zahájení "nějak" dotknul.

Chtěl bych vám to ukazovat a učit dle partií našeho skvělého velmistra Jana Smejkala. První partii, kterou naleznete v databázi pana Smejkala, je partie Tal - Smejkal z roku 1960. Samozřejmě španělská. Poslední partie, kterou pan Smejkal sehrál, byla s panem Jansou, byla v roce 2001 a opět španělská. Ačkoliv se ty partie nepovedly, tak to, co je mezi nimi, je poklad. Málokdo tak skvěle cítil toto zahájení - velmistr Smejkal hrál španělskou černými celý šachový život! Proto se to budeme učit (hlavně) od partií Jana Smejkala.

Hlavní cíl těchto tréninků je pochopení plánů, pěšcových struktur, hodnocení pozic a citu pro figury. Hlavní důraz bude jednoznačně na figury. Cílem je, abyste vznikajícím "španělským" pozicím rozuměli, věděli co se tam dělá (plány) a dobře cítili figury. Nevadí pokud toto zahájení nehrajete, klíčem bude více porozumět figurám. Zlepšit si cit pro figury, což pokládám za číslo jedna strategie.

Mimochodem, ačkoliv já sám jsem španělskou nehrál moc často, tak jsem jednu dobu, když už jsem byl silný hráč, sehrál stovky tematických rychlo partií na španělskou za černé. Cítil jsem v té době, že nemám moc hloubku a často tápu ve strategii, proto jsem volil tuto "hutnou" školu.

Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:

1.díl  španělská za černé                      7.9. 2021
2.díl  španělská za černé                    14.9. 2021
3.díl  španělská za černé                    21.9. 2021
4.díl  španělská za černé                    28.9. 2021

Jde o čtyři díly za měsíc září/september v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online zahájení (září/september):


A co zahájení? Přiznám se, že nad tím jsem hodně dumal. Měl jsem v hlavě dva nápady. A) probrat 1.e4 tak jak jsem hrál v minulosti - agresivně nebo B) probrat 1.d4. Ne komplet, spíše jak jsem hrával určité systémy. Nejlépe by bylo ukázat obě zbraně. Nakonec jsem se rozhodl udělat C) variantu :-) Mám v šachu (v šachu!) rád nové věci a určitou hravost a rozhodl jsem udělat tradiční 1.e4 netradičně. 

Budu vás učit poziční hraní po 1.e4!?


Online zahájení na měsíc září 2021 naleznete ZDE.

Proč?

A) Pokud bychom probírali ostré hlavní varianty, byl by to neuvěřitelný "kýbl" počítačových variant. 
B) Mnoho z vás nejste profíci a spoustu vynucených variant se nedá naučit/zapamatovat.
C) Poziční cítění-znalosti je přesně to, co rozhoduje a co bych vás chtěl učit.
D) Budu ukazovat takové systémy, které nejsou tak populární, ale mají v sobě dost "pozičního" jedu.
E) Klíčem bude znát dané pozice, struktury a ROZUMĚT jim. Konkrétní zběsilá znalost variant nebude dominantní, ačkoliv v dnešním šachu je také důležitá.
F) Vzorové partie budou hrát prim. A to jsem měl vždycky rád na zahájení.

První díl se seznámíme se základními myšlenkami pozičního 1.e4 a ukáži vám co budeme hrát. A půjdeme hned na Skandinávskou. Druhý díl probereme Aljechinku.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

1.díl     Pozičně 1.e4 Skandinávská                        9.9.2021
2.díl     Pozičně 1.e4 Aljechinka                             23.9.2021


Jde o dva díly za měsíc září/september v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Robert Cvek
0x 1797x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované