Online tréninky a online zahájení na měsíc září 2023

04.09.2023 08:29 | Trénink

Jak už jsem říkal před prázdninami, je konečně čas najet na hodnocení pozice a plán hry. Budeme se tímto nesmírně důležitým tématem zabývat pořádně a do patřičné hloubky.

Online tréninky

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Září 2023 - Online trénink" (simpleshop.cz)

Jak už jsem říkal před prázdninami, je konečně čas najet na hodnocení pozice a plán hry. Budeme se tímto nesmírně důležitým tématem zabývat pořádně a do patřičné hloubky.
 
Proč hodnotit pozici, jak ji hodnotit a kdy ji hodnotit a co z toho plyne? To je samozřejmě alfa a omega šachu. (Rád bych zde napsal, že kolikrát stačí """jen""" dobře ohodnotit pozici a stanovit z toho plán hry, místo počítání stovek variant. Což bývá obzvláště v dnešní době kámen úrazu - porozumění pozici je kolikrát daleko lepší než nesmyslné počítání, které nefunguje a jen vás zmate). Rád bych hned úvodem řekl, že my se budeme zabývat jednotlivými prvky hodnocení, ale klíčem je vždycky celek. Protože hodnocení pozice není "jen" o figurách, pěšcích, materiálu a postavení králů, mohou tam být i dynamické faktory postavené na taktice. A to všechno je třeba dát dohromady.
 
Ze správného (dobrého) hodnocení pozice plyne plán hry. Ale jsou pozice, kde hodnocení není tak jasné, jsou pozice, které jsou nespočitatelné, jak tyto pozice hodnotit a jak zde plánovat? Podle čeho se řídit? A co když je pozice rovná a není vidět žádný plán, co pak? Říká se, že je lepší špatný plán než žádný plán, je to skutečně pravda? Nejenom na tyto otázky se v trénincích zaměříme.
 
Začneme od základních věcí co se týče hodnocení pozice a plánu hry a půjdeme hlouběji a hlouběji. Chtěl bych toto téma rozebrat se vším všudy. Chtěl bych vám pořádně vysvětlit (všechny) principy hodnocení a pak plánování v šachové partii.

Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:
 
05. 09. 2023 - 1. díl - Hodnocení pozice a plánování 1. díl
12. 09. 2023 - 2. díl - Hodnocení pozice a plánování 2. díl              
19. 09. 2023 - 3. díl - Hodnocení pozice a plánování 3. díl            
26. 09. 2023 - 4. díl - Hodnocení pozice a plánování 4. díl
           
 
Jde o čtyři díly za měsíc září/september v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.
 

Online zahájení


Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Září 2023 - Online zahájení" (simpleshop.cz)


Je na čase ukázat moji specialitu a sice domečky! Asi víte, že velmi rád hraji systémy s 1.Jf3 a 2.g3 a pokud to jde, stavím rád domeček i po b3 a Sb2. Samozřejmě záleží na zahájení, které zvolí černý. Pokud chce někdo hrát královskou indickou nebo grünfelda, pak rád hraji toto pořadí tahů: 1.Jf3 Jf6 2.g3 g6 3.b3!? Sg7 4.Sb2 atd. Na to se samozřejmě podíváme.

 
Proč hrát systém s 1.Jf3 a g3? Je velmi flexibilní, solidní a strategicky skvěle hratelný (klíčem jsou vědomosti o motivech a plánech, ne nadrcené varianty). Nejenom, že budu ukazovat klasicky varianty, motivy a vzorové partie, ale také naznačím a trochu vysvětlím možné odbočky, které si sami můžete zpracovat a zahájení si tak výhodně rozšířit. Systém s 1.Jf3 a 2.g3 je velmi solidní a mám s ním velkou praxi - navíc skvěle funguje proti "nadrceným teoretikům" (a připravené mládeži). Veškeré své vědomosti o tomto zahájení vám ukáži a vysvětlím, přece jenom, je to moje královské zahájení.

 
Na systémy s 1...d5 a 2...e6 (s Sc8) budeme stavět katalána. Když jsme kdysi brali systém s 1.Jf3 a 2.c4 tak jsme si ukazovali systém s Je5 a Sxc6, nyní se podíváme na klasického katalána za bílého, který vzniká v systémech s 1.Jf3 a 2.g3.

 
Důležitá poznámka: Rozhodl jsem se po posledním online zahájení, že trochu uberu variant a více přidám vzorových partií a pokusím se to tedy více vysvětlit z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to budu brát větší důraz. Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč.
 
Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

07. 09. 2023 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 - 1. díl                
21. 09. 2023 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 - 2. díl
                

Jde o dva díly za měsíc září/september v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut.
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

 
Robert Cvek

0x 1378x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované