Olomoucké šachové léto 2023 přede dveřmi

09.08.2023 16:24 | Domácí zprávy

Letošní již 24. ročník tradičního mezinárodního šachového festivalu Olomoucké šachové léto 2023 – Memoriál Jaroslava Fuksíka již klepe na dveře a vrcholí poslední přípravy.

Do hlavních turnajů, které se budou odehrávat od 12. do 19. srpna 2023 v Hotelu Flora, se letos přihlásilo na 250 šachistů z 28 zemí a 4 kontinentů. Nejvzdálenějšími účastníky budou hráči z Japonska, Jižní Koreje, Jihoafrické republiky nebo USA.

Obsah obrázku venku, mrak, strom, obloha

Popis byl vytvořen automaticky

Hotel Flora – místo konání festivalu Olomoucké šachové léto

Festival bude zahájen v pátek 11.8.2023 tradiční šachovou simultánkou na Horním náměstí v Olomouci. Od 16 hodin zde proti soupeřům z řad účastníků festivalu, ale i volně příchozích, postaví olomoucký velmistr Pavel Šimáček. Hrát bude proti 18 soupeřům současně. Počasí by v pátek mělo být po delší době příznivé, takže srdečně zveme jak zájemce o hru, tak i diváky.

Obsah obrázku obloha, oblečení, muž, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

Simultánka s velmistrem Pavlem Šimáčkem na Horním náměstí (2022)

Hlavní festivalové turnaje budou zahájené v sobotu 12. srpna 2023 v 16 hodin. Nejkvalitněji obsazené budou letos dva uzavřené velmistrovské turnaje. Nejsilnějším hráčem bude stejně jako v loňském roce velmistr Jan Krejčí, aktuálně 9. hráč českého žebříčku. Z velmistrů se v turnajích představí také další Češi, například Vojtěch Plát nebo Petr Neuman. Ze zahraničních pak obhájce loňského prvenství velmistr Azer Mirzoev z Ázerbájdžánu. O zisk velmistrovské normy, nezbytné pro udělení titulu velmistra, bude v těchto turnajích usilovat 14 hráčů, mezi kterými je stejně jako v loňském roce řada mladých talentovaných českých šachistů. Turnaje se zúčastní Richard Stalmach, nejlepší český junior, který velmistrovskou normu v Olomouci vybojoval již v loňském roce. Dále mezi účastníky najdeme Adama Franka – letošního dorosteneckého přeborníka ČR, Jakuba Kůsu nebo Petra Gnojeka – trojku a čtyřku českého dorosteneckého žebříčku. Nejmladším účastníkem bude teprve dvanáctiletý Bayarjavkhlan Delgerdalai hájící barvy Starého Města, kterému patří druhé místo v žebříčku nejlepších českých hráčů do 12 let.

Stejně jako v loňském roce se uskuteční také dva uzavřené mistrovské turnaje. V těchto turnajích půjde téměř doslova o souboj generací, když věkový průměr účastníků s titulem mezinárodního mistra je 57 let a naproti tomu věkový průměr 14 zbývajících hráčů bez titulu je 23 let. A toho ještě významně zvyšuje norský mistr FIDE Petter Stigar, kterému je dvaašedesát. Nejsilnějšími titulovanými hráči jsou domácí Richard Biolek s Janem Michálkem a Němec Sebastian Plischki. Mezi jejich nejsledovanější soupeře bude patřit letošní přeborník ČR do 16 let Matyáš Paseka a druhý hráč českého žebříčku H16 Jáchym Němec, který bude obhajovat loňské vítězství.

Do openu je přihlášeno téměř 90 hráčů, prvním nasazeným je domácí Dominik Kula. Vzhledem k nárůstu počtu účastníků se bude otevřený turnaj letos odehrávat v nejvyšším patře Hotelu Flora s krásným výhledem na historické centrum Olomouce. 

Obsah obrázku obloha, venku, budova, dům

Popis byl vytvořen automaticky

Hotel Flora – hotel s nejkrásnějším výhledem na Olomouc (© foto Hotel Flora)

V rámci festivalu se uskuteční také otevřené Mistrovství České republiky seniorů v kategoriích S50 a S65. O tituly přeborníka se bude bojovat ve dvou samostatných turnajích podle věku. V kategorii 50+ je nejvýše nasazeným Leonid Nikolaev z Ukrajiny, z českých hráčů pak obhájce titulu Jan Bartoš, Petr Matoušek a Jan Krejčí. V kategorii 65+ je nejvýše nasazený hráč také ze zahraničí – Gabor Glatt z Maďarska. O prvenství s ním bude bojovat loňský absolutní vítěz mistrovství Vlastimil Sejkora nebo další nejvýše nasazení hráči Antonín Kubíček nebo Oldřich Lorenc

Obsah obrázku osoba, oblečení, nábytek, interiér

Popis byl vytvořen automaticky

Hrací sál v Hotelu Flora (2022)

Jednotlivá kola všech hlavních turnajů začínají shodně vždy v 16:00 hod. s výjimkou posledního kola, které je na programu v sobotu 19. 8. 2023 od 9:00 hod. Slavnostní zakončení festivalu proběhne v sobotu v 15:30 hod. Diváci mají vstup do hracího sálu v Hotelu Flora zdarma

Více než 40 partií z jednotlivých turnajů bude přenášeno on-line na internetu, kde je budou moci sledovat fanoušci z celého světa. Bližší informace o festivalu a odkazy na on-line přenos partií naleznou zájemci na webových stránkách pořádající Agentury 64 (www.a64.cz) nebo přímo na stránkách festivalu na adrese https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2023/

Festival Olomoucké šachové léto 2023 se koná za finanční podpory Statutárního města Olomouce a Olomouckého kraje. 

Jakub Fuksík
ředitel festivalu Olomoucké šachové léto

Kontaktní údaje:

telefon – 608 366 484
e-mail – a64@proclient.cz
web – www.a64.cz

1x 1278x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jirikovka@post.cz
Olomoucké šachové léto je seriál krásných turnajů! Je škoda,že již není mezi námi zakladatel těchto turnajů pan Jaroslav Fuksík! Překvapivě je mnoho hráčů na seniorském turnaji D2 65 plus a to 87 hráčů oproti senioři D1 50 plus,těch je jen 34 hráčů! D2 může konkurovat Openu kde hráčů je 90!
+0 /-1 | 12.08.2023 09:06