Olomoucké šachové léto 2022 s MČR seniorů zakončeno

22.08.2022 12:40 | Domácí zprávy

V Olomouci byl o víkendu zakončen tradiční festival Olomoucké šachové léto. V turnajích se dařilo mladým šachistům. Tituly ze seniorského mistrovství si odvezli Vlastimil Sejkora (S65) a Jan Bartoš (S50).

V sobotu 20.8.2022 byl závěrečným kolem ukončen mezinárodní šachový festival Olomoucké šachové léto 2022, nejlépe obsazený šachový festival na Moravě, v jehož rámci se letos konalo také Otevřené mistrovství ČR seniorů. V klimatizovaném kongresovém sále Hotelu Flora se v hlavních turnajích festivalu utkalo na 64 polích celkem 188 hráčů z 25 zemí a 5 kontinentů.

Hotel Flora – místo konání festivalu Olomoucké šachové léto

Hrací sál v Hotelu Flora

V uzavřeném velmistrovském turnaji PROCLIENT CUP zvítězil se 6,5 body velmistr Azer Mirzoev z Ázerbájdžánu, který jako jediný v turnaji neokusil hořkost porážky. S půlbodovou ztrátou skončil na druhé příčce nejvýše nasazený velmistr Jan Krejčí z 1. Novoborského ŠK. Na 5,5 bodu shodně dosáhli dva nejmladší účastníci turnaje – šestnáctiletí Richard Stalmach z Beskydské šachové školy a Ukrajinec Artem Lutsko. Oba se tak mohli radovat ze zisku normy mezinárodního mistra. 

Konečné pořadí velmistrovského turnaje PROCLIENT CUP 

Azer Mirzoev (bílý) v partii proti Richardu Stalmachovi

Uzavřený mistrovský turnaj OPTIMTOP CUP opanovali se 6 body čeští mladíci – vítězný Jakub Stinka z Chess club Písek a stříbrný Jakub Kůsa z Moravské Slavie Brno. O třetí místo se s 5,5 body a shodným pomocným hodnocením rozdělili Alexey Kukelko z Ukrajiny a Ondřej Nytra z Beskydské šachové školy. 

Konečné pořadí mistrovského turnaje OPTIMTOP CUP

Vítěz mistrovského turnaje OPTIMTOP CUP Jakub Stinka

Druhý uzavřený mistrovský turnaj AVE-KONTAKT CUP se stal se 6,5 body kořistí teprve čtrnáctiletého Jáchyma Němce z Moravské Slavie Brno, který suverénně zvítězil s náskokem 1,5 bodu před svými pronásledovateli. I přes celkové vítězství ho bude asi trochu mrzet fakt, že mu těsně o půl bodu unikla norma mezinárodního mistra. V posledním kole o ni bojoval v partii s celkově druhým Markem Míčou z Beskydské šachové školy, nicméně partie skončila po boji remízou. Pět bodů získali také všichni mezinárodní mistři účastnící se turnaje - třetí Stephen Mannion ze Skotska, Richard Biolek z Agentury 64 Grygov a Španěl Rufino Jimenez Camarena

Konečné pořadí mistrovského turnaje AVE-KONTAKT CUP

Začátek partie Srithan Saypuri - Jáchym Němec

Otevřeného turnaje Open Olomouc se zúčastnilo celkem 69 hráčů. Překvapivým, ale zaslouženým vítězem se způsobem start-cíl stal 10. nasazený Paul Muzika ze Španělska. Ztratil pouze tři půlky s nejvýše nasazenými IM Markem Matyášem a IM Al-Ali Husseinem z Iráku a také s celkově druhým Mihailem Jordanovem z Makedonie. Oba uhráli 7,5 bodu a třetímu Jiřímu Houškovi z SK Petřín Plzeň a čtvrtému Al-Ali Husseinovi se vzdálili o celý bod. Velký favorit turnaje Marek Matyáš z Interchess skončil se 6 body až na páté příčce. 

Konečné pořadí Open Olomouc

Vítěz openu Paul Muzika hrající černými v partii proti Al-Ali Husseinovi

Tradiční seniorský turnaj se letos premiérově hrál jako Otevřené mistrovství České republiky seniorů. Na startu se sešlo celkem 89 hráčů, kteří bojovali o tituly přeborníků v kategoriích nad 50 a nad 65 let, tedy v kategoriích, ve kterých se hrají také evropská a světová mistrovství. Absolutním vítězem turnaje se se 7 body stal Vlastimil Sejkora z ŠK Děčín, který současně získal titul přeborníka v kategorii S65. Stejný bodový zisk a jen horší pomocné hodnocení odsunulo na druhou příčku Jana Bartoše z Unichess, který se stal přeborníkem v kategorii S50. Celkově třetí byl také se 7 body František Vrána z ŠK Staré Město. První trojice si své umístění na bedně vybojovala definitivně až vítězstvími v posledním kole v přímých soubojích s dalšími šestibodovými hráči. 

Pořadí Mistrovství ČR seniorů – kategorie S65:

1.Vlastimil SejkoraŠK Děčín7 bodů
2.Pavel NěmecTJ ŠO Chrudim6 bodů
3.Oldřich LorencTJ Štefanydes Polička6 bodůPartie posledního kola Vlastimil Sejkora – Gunnar Johnsen


Pořadí Mistrovství ČR seniorů – kategorie S50:

1.Jan BartošUnichess7 bodů
2.František VránaŠK Staré Město7 bodů
3.Karel DusbabaIndividuální člen6 bodů


Jan Bartoš (bílý) v partii s Petterem Stigarem z Norska

Jedinou tuzemskou účastnicí mistrovství a tím i přebornicí v kategorii S50 se stala Jana Biolková z Agentury 64 Grygov. 

Jana Biolková – přebornice v kategorii S50

Konečné pořadí Otevřeného mistrovství ČR seniorů

V rámci festivalu se konaly také dva doprovodné turnaje v rapid šachu a v bleskovém šachu, kterých se zúčastnilo 74 resp. 62 hráčů. 

Rapid turnaj překvapivě opanovali ziskem 6 bodů ze 7 partií dva mladíčci ze zahraničí. Vítězem se stal třináctiletý Sanzhar Sainov z Kazachstánu a druhé místo obsadil jen o rok starší Gregor Andreas Poschadel z Německa. Třetí skončil Jáchym Bareš z Agentury 64 Grygov.

Konečné pořadí rapid turnaje


Vítězové rapid turnaje – zleva třetí Gregor Andreas Poschadel, vítěz Sanzhar Sainov a třetí Jáchym Bareš

V bleskovém turnaji nedal svým soupeřům nejmenší šanci vítězný Alexey Kukelko z Ukrajiny, když získal 10,5 bodu z 11 možných! S velkým odstupem a ziskem 8,5 bodu skončili druhý Felix Schletter z Německa a třetí Tomáš Filip z Interchess. Bleskový turnaj se hrál současně jako krajský přebor Olomouckého kraje. Přeborníky se stali v kategorií mužů Jakub Vaculík z ŠK Velké Losiny, v kategorii juniorů Adam Zrůbek z Agentury 64 Grygov a v kategorii dorostenců Timofey Bokhnak z ŠK Vinary.

Konečné pořadí bleskového turnaje

Vítězové bleskového turnaje – zleva vítěz Alexey Kukelko, stříbrný Felix Schletter a bronzový Tomáš Filip

Pro účastníky festivalu byl připravený také nešachový kulturní program. Komentovanou prohlídku města Olomouce a výlet na nedaleké poutní místo Svatý Kopeček se známou Bazilikou Navštívení Panny Marie si nenechalo ujít několik desítek účastníků nejen z řad seniorů. 

O bezproblémový průběh celého festivalu se starala čtveřice rozhodčích - Rastislav Diviak, Kateřina Šimáčková, Petr Buchníček a Luboš Drahotský. 

Prostřednictvím internetu bylo každý den přenášeno on-line celkem 36 partií – všechny partie uzavřených turnajů, 5 partií openu a 16 partií seniorského mistrovství. O průběhu festivalu pravidelně informovala zejména místní média – internetové magazíny, tištěné noviny a Český rozhlas Olomouc. 

Konečné výsledky, partie a fotografie z festivalu naleznou zájemci na webových stránkách pořádající Agentury 64 (www.a64.cz) nebo přímo na stránkách festivalu na adrese https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2022/


Jakub Fuksík
ředitel festivalu Olomoucké šachové léto


Kontaktní údaje:

telefon – 608 366 484
e-mail – a64@proclient.cz
web – www.a64.cz

15x 2877x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat
istr
Nevím, co je tak strašného po webu, který se nazývá šachové zpravodajství šachové zpravodajství. Třeba jen v rubrice u kávy.
+0 /-0 | 24.08.2022 09:48

xdavx x

Přesně tak. To by přece vůbec nebylo marné.

+0 /-0 | 24.08.2022 09:45

Druid.Panoramix

Stálé zdraví vespolek. Mě ještě napadla taková kaciřská myšlenka - co kdyby nick Šach ( případně další) zpracoval pár řádků o Memoriálu Ireny Warakomské, vyzvedl skvělý výsledek Jiřího Štočka a připojil přehled o dalším pořadí, případně pokud se účastnili i další hráči z ČR, tak zmínit i je. Taková zprávička v rubrice"Ke kávě" by jistě potěšila další šachisty, kteří Memoriál Ireny Warakomské vypustili z paměti, stejně jako já.

To by mohlo platit i o dalších, kteří ví, že se někde hraje nějaký zajímavý turnaj a byli by ochotni a schopni o něm podat základní informace, prostě taková službička "Šachisté sobě".

+1 /-0 | 24.08.2022 09:33

xdavx x

Šach - a ještě by to chtělo z každého turnaje reportáže a fotografie z místa konání, analýzu každé partie okomentované samotnými hráči, samozřejmě v češtině. Naši hráči by měli mít povinnost každý rok předložit seznam akcí, kterých se chtějí zúčastnit a měla by existovat povinnost všude s nimi jezdit a přínášet denní online zpravodajství. A samozřejmě podrobně informovat o turnajích u nás. Přesně tak, jak tohle dělá marketingové oddělení šachového svazu ČR... oh.. wait? 

+0 /-0 | 24.08.2022 09:31

Petan

Re Šach: Chtít po NSS, aby zpravodajsky pokryli všechny turnaje na zeměkouli je poměrně náročný požadavek a nejsem si jist, zda je reálne ho ve stávajícím personálním složení splnit. Asi by bylo potřeba doplnit tým o několik silných GM, nejépe světového formátu. Strategie zaměřit se podrobně na vybrané turnaje a o nich poskytnout nadstandartní zpravodajství se mi líbí a každodenní reporty GM Cveka z turnaje ve Skalici jsou super.

+1 /-0 | 24.08.2022 09:17

Robert Cvek

Šach: to není ono, asi i sám tušíte, že tímto terč nezasáhnete. Doporučuji

a) vyhledávat pravopisné chyby a upozorňovat na ně

b) ve vhodný monet (načasování je klíčové) napsat jaká žumpa je nss, odpad atd.

c) počkat si na nějaku věc, kterou budete moci napadnout, opět jde o načasování. Dopručuji pozorně sledovat všechny články. V tom množství se něco musí najít.

Doufám, že Vám to pomohlo a pomůže.

+1 /-0 | 24.08.2022 08:45

Šach

Jirikovka. Právě probíhá Abu Dhabi Masters za účasti silných světových velmistrů a na NSS opět ani čárka. Také o tom neví? 

+0 /-1 | 24.08.2022 06:56

xdavx x

Sach, hele uprimne, jsi ty normalni? 

+1 /-0 | 23.08.2022 18:53

Jirikovka@post.cz

Jsem zvědav zda příští MČR seniorů bude zase v Olomouci nebo v Rychnově! Patrně rozhodně,kdo má větší známosti na ŠSČR! Jakub Fuksík je ještě mladý organizátor,ale podpořit by ho mohl manager Chess tour pan Petružálek a pan Mazuch a ti již jistě mají slovo na ŠSČR!

+0 /-1 | 23.08.2022 18:51

Jirikovka@post.cz

Pane Šachu! Já myslím,že na NSS není o memoriálu Ireny Warakomskè ani čárka protože o něm nevěděli! Já jsem o tomto memoriálu nikdy neslyšel!

+0 /-1 | 23.08.2022 18:45

Šach

Jiří Štoček vyhrál Memoriál Ireny Warakomské a na NSS ani čárka...

+0 /-2 | 22.08.2022 21:36

Jirikovka@post.cz

Osobně jsem se zůčastnil turnaje MČR seniorů! Turnaj proběhl v naprosté pohodě a bezproblémů,tak jako celý festival! Poděkování patří hlavnímu organizátorovi a řediteli turnaje Ing.Jakubovi Fuksíkovi i dalším organizátorům jako Kateřině Šimáčkové! Turnaj MČR seniorů se konal poprvé v Olomouci! Pokud by tento turnaj natrvalo zakotvil v Olomouci byl bych rád!

+1 /-1 | 22.08.2022 20:11

xdavx x

super report

+2 /-0 | 22.08.2022 16:16

sarmatam
....taki chválím popis fotografií .....jj ........
+0 /-0 | 22.08.2022 15:46

PanPohoda

Chválím popis fotografií! smiley

+2 /-0 | 22.08.2022 14:40