Norway chess Šach Mat

04.06.2024 06:19 | Turnaje

Šesté kolo přineslo jednu naprosto neuvěřitelnou partii, respektive závěr. A opět byl smutným hlavním hrdinou Ding Liren.

V partii Magnus Carlsen x Ding Liren se dlouho nic extra nedělo. Magnus měl bílé figury získal poziční tlak, ale Ding se bránil docela dobře. Nicméně pak přišlo něco, co se snad neděje ani v nejčernějších (šachových) snech. Po 29.Ve4 hrozí "trapný" dvou tahový mat, který se měl pokrýt tahem 29...h6. Jenomže mistr světa v šachu viděl jen to, že visí pěšec na d4 a pokryl si ho tahem 29...Vb2????? Z videa jde vidět, že Magnus byl jednak překvapen, jak jinak, ale žádnou radost z toho neměl, když zahrál 30.Dxh7+ s neodvratným matem. Mistr světa přehlédl doslova dětský mat druhým tahem. Do této partie se zdálo, že Ding snad už nic hůře sehrát nemůže, ale další limit padl. Bůh ví, co si o této partii myslel/myslí vyzyvatel Gukesh.

Na partii se můžete podívat zde:
Na video přenos pak zde:

A zde je krásné video, kdy Ding dělá hrubku a pak reakce Magnuse:


A co na to Magnus Carsen zde:


Magnus v tomto rozhovoru potvrdil, že s Dingem, něco není OK. Řekl, že Ding hraje rychle, hlavně pak kritické momenty sehraje rychle, nemá sebevědomí atd. Na konci Magnus popřál Dingovi hodně štěstí.

Rád bych k tomu napsal, že i těm nejsilnějším hráčům se někdy stane, že udělají neuvěřitelnou hrubku, ale u Dinga těch chyb, slabé hry atd. je mnoho. Moc nevěřím, že se dá do listopadu do pořádku. A je docela možné, že listopadový zápas bude podobný, jako když se hrál zápas mezi Laskerem s Janowskim.

Zbylé dvě partie skončily remízou.

Na partii mezi Firouzjou a Praggem se můžete podívat zde: 

Rozhodně stojí za pozornost, jak Pragg obětoval šikovně kvalitu a postavil pevnost. Armageddon ale vyhrál Ali. Na něj se můžete podívat zde:

Remízou skončil i souboj mezi Hikaru a Fabim, partie je zde:
 Armageddon překvapivě vyhrál pak Fabi. Na ten se můžete podívat zde:
Robert Cvek
19x 3827x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Magiland

zmíněný zápas Lasker-Janovskí - to je ten legendární nejnapínavější zápas, kdy jeden den vyhrál bílý a hned druhý den černý - a tak se to stále střídalo ??  :-)

asi to v listopadu bude vypadat podobně, jen s tou změnou že tehdy si trhací kalendář dělal mistr světa z vyzyvatele (ů) - ted to bude pro mistra světa trochu horší. Ale třeba se pletu a Ding se zmátoří

+0 /-1 | 04.06.2024 07:53

Petr Koutný
Rád se budu mýlit. Ale.. vzpomínám si, že před zápasem mistrovství světa, který nakonec Ding vyhrál, Ding říkal že přemýšlel o konci kariéry profesionálního šachisty. Tedy mužů si myslet, že to Ding zkusí a když prohraje ( dá se to čekat) tak pobere lehce vydělané milióny a skončí kariéru. Nikde na světě pro něj neleží tak lehce vydělaná kupa peněz.
+1 /-0 | 04.06.2024 07:58

Pilgrim

Osobně jsem z Dinga rozpolcený. Některé partie hraje moc pěkně a někdy, jakoby zcela ztratil koncentraci, působí unaveně a odevzdaně. Myslím si, že ho trápí nějaká nemoc, možná i duševní. Je mi ho líto. Určitě bude potřebovat na ten zápas ohromnou psychologickou podporu. 

+0 /-0 | 05.06.2024 21:15

kiklos

taky bych řekl, že Ding může být ve své bezstarostnosti na podzim nebezpečný, tak jak porazil Nepa, může nakonec překvapit i Gukeše, prostě jen proto, že Gukeš bude mít nervy a Ding už bude v klidu těsně před důchodem

+0 /-0 | 04.06.2024 08:53

Rubinus

29.Ve4, nikoliv Vd4, tam se to nějak pomíchalo.

+0 /-0 | 04.06.2024 12:39

Robert Cvek
Pro Pavla Č. Díky moc Pavle, dneska dorazilo :-) Nevím, kde jinde to napsat. V Kersku se ale bohužel neuvidíme, ale určitě těch možností bude hodně!
+0 /-0 | 04.06.2024 11:39