Napětí do poslední chvilky

19.04.2016 11:30 | Tht extraliga 2015/2016

Město Turnov se po roce stalo opět centrem nejvyšší soutěže družstev v šachu České republiky. Dvanáct týmů odehrálo poslední tři kola extraligového ročníku 2015/2016, titul posedmé v řadě získal Nový Bor.

Šachově prodloužený víkend měl nabídnout odpovědi na posledních pár nezodpovězených otázek končící sezony. Již páteční deváté kolo bylo hodno vyřešení tajenky držitele mistrovského titulu. Poslední písmenko doplnili Novoborští díky výhře nad domácím Turnovem a mohli se pustit do oslav osmého titulu v historii klubu. Turnovští naopak nepřidali žádné body potřebné k záchraně a dál tak museli hrát doslova s nožem na krku. „Páteční zápas nevypadal tak jasně jak nakonec skončil. Už před víkendem jsme doufali, že by se nám mohlo podařit přerušit šňůru Nového Boru,“ uvedl Michal Konopka.

-
. kolo -

Za Nový Bor skóroval i na první šachovnici hrající Radek Wojtaszek

Z týmů ohrožených sestupem uspěl plnobodově pouze Duras Brno, který smáznul Tatran Litovel a připsal tři důležité body. „Na pátek jsme plánovali povinnou výhru, jsem velice spokojen, že to vyšlo,“ řekl s úsměvem brněnský Tomáš Polák.

Na medailové pozice pokukoval pro mnohé možná překvapivě Slavoj Poruba, ale páteční derby s Ostravou nevyšlo dle představ. „Dvě naše neštěstí jsou Frýdek a Ostrava, musíme jednou zlomit to prokletí,“ komentoval vývoj Petr Dostál, když přišel v sobotu definitivní konec nadějím po prohře s Frýdkem-Místkem. Úspěšně vyšly z pátečního zápasu s Marhlou Praha Pardubice a i díky remíze Frýdku-Místku s Třincem dál živily naděje na cenný kov.

(komentuje IM Tadeáš Kriebel)


-
. kolo -

-
. kolo -


Výsledky 9. kola

Domácí9.koloHosté
SK mesta Lysa nad Labem B-Vystaviste Lysa nad Labem
TŽ Třinec4-4BŠŠ Frýdek-Místek
Rapid Pardubice5-3AD Mahrla Praha
ŠK Duras BVK-Tatran Litovel
Labortech Ostrava5-3ŠK Slavoj Poruba
1. Novoborský ŠK-Zikuda Turnov


Sobotní bezstarostné ráno prožíval tým Nového Boru, zbylé týmy dál kuly zápasové taktiky. Hlavní tým Lysé nad Labem utrhl tři body v zápase s Turnovem díky výhře Ponomariova na první šachovnici a dostál stříbrného klidu, naopak pod Turnovem se ještě více rozevřela sestupová propast. „Opět velmi vyrovnaný zápas, který rozhodla nepřesnost velmistra Ftáčnika. I bod pro nás tonoucí by bodnul,“ konstatoval Michal Konopka.

(komentuje IM Tadeáš Kriebel)


-
. kolo -

Pevnou půdu pod nohama začalo cítit Brno, když zúročilo dobře načasovanou formu proti favorizovanému Rapidu Pardubice. „Po pátku jsme si řekli, že zkusíme vyhrát taky, ale v předvíkendových plánech to rozhodně nebylo,“ uvedl Tomáš Polák poté, co Pardubicím zhatili šance na cenný kov. „Pátek výhra, dobrý výkon. Sobotní zápas se nevydařil a ztratili jsme i teorii na medaili. Z průběhu sezony musíme být zklamaní, nestávalo se, aby poslední zápas o ničem nerozhodoval,“ uvedl kapitán Pardubic Roman Krmenčík.

Jakub Roubalík zařídil pro Brno důležitý bod na osmé šachovnici s Milošem Jirovským

Na medailové pozice začala nečekaně pokukovat Ostrava. Na víkend do Turnova dorazili ostravští hráči s cílem urvat tři body a nenervovat se sestupovými myšlenkami a náhle po druhé výhře v sobotu nad Třincem měli našlápnuto na bronz (jak to všechno mělo, mohlo být a nakonec bylo, nám brzy osvětlí Jirka Hurta, který v Turnově samozřejmě nechyběl). Opačný osud prožívali hráči Slavoje Poruba, kterým prohra s Frýdkem-Místkem definitivně zavřela dveře do síně slávy. „V pátek o medaile, v sobotu o naději a v neděli o čest,“ výstižně glosoval Petr Dostál.


Výsledky 10. kola

Domácí10.koloHosté
Tatran Litovel3-5AD Mahrla Praha
ŠK Duras BVK5-3Rapid Pardubice
ŠK Slavoj Poruba3-5BŠŠ Frýdek-Místek
Labortech Ostrava-TŽ Třinec
Zikuda Turnov-Vystaviste Lysa nad Labem
1. Novoborský ŠK-SK mesta Lysa nad Labem B


Neděle díky dosavadnímu vývoji mohla opět nabídnout napínavou podívanou. O titulu bylo sice již rozhodnuto, ale v souboji mistra se stříbrným celkem jde vždy o prestiž. Vývoj skóre zápasu určilo na úvod několik smírných výsledků, pak se bodově začali prosazovat hráči Nového Boru. Úřadující mistři zakončili sezonu s plným počtem zápasových bodů a na druhou Lysou nad Labem s náskokem plných jedenácti bodů.

Na 6. až 8. šachovnici porazil Nový Bor Lysou nad Labem 3:0

(komentuje IM Tadeáš Kriebel)


-
. kolo -

Přímý souboj o bronz se rozhořel mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou, která však oslabená o dva hráče základní sestavy musela nakonec před soupeřem položit svého krále.

(komentuje IM Tadeáš Kriebel)


-
. kolo -

Krvelačné zraky ovšem mířily na další stoly. Bitva o všechno probíhala mezi domácím Turnovem a rezervou Lysé nad Labem, Třinečtí potřebovali vytěžit maximum s již lehce demotivovaným Slavojem. Málo pravděpodobnou cestičku, jak se neradostně dopracovat mezi dva sestupující celky, znalo i Brno. Sejít z ní mohl Duras výhrou nebo alespoň remízou s Mahrlou Praha, ale z dobře rozehraného zápasu nedorazil ani bod. Rozuzlení bylo jako vždy v těchto případech kruté. S extraligou se loučí Turnov, který pouze remizoval s Lysou nad Labem B a Třinci tak nepomohla ani výhra nad Slavojem Poruba.

"Záchranu v extralize jsme už neměli ve vlastních rukách - pokud by Třinec porazil Porubu, sestupovali bychom tak jako tak. To se nakonec stalo, navíc my jsme nedokázali vyhrát zápas s béčkem Lysé. Klíčová byla partie na poslední šachovnici s klasickou dvojicí našich zápasů s Lysou - Sodoma - Priehoda. Náš hráč prohrál pozici s velkou výhodou a ztrátu jsme dokázali už jen vyrovnat. Mimochodem, zdá se, že proslulá partie těchto protagonistů z extraligového ročníku 2011/12 přinesla Turnovu v dalších zápasech s Lysou jen prokletí..." uvedl Michal Konopka.

(komentuje IM Tadeáš Kriebel)


-
. kolo -

Nguyen Thai Dai Van (8/10) byl hlavním strůjcem setrvání Lysé nad Labem B v extralize, v posledním kole porazil velmistra Vokáče

„Bezprostřední pocity nejsou nijak příjemné, do poslední chvíle jsme věřili, že se nám podaří extraligu zachránit,“ řekl Michal Konopka a jmenuje možné příčiny neúspěšné sezony: „Příčin bylo několik. První je nasnadě - extraliga je těžká a vyrovnaná soutěž. My jsme si nikdy nepřipouštěli, že by se záchranářské práce mohly týkat i nás, ale může se to stát kromě tří čtyř týmů každému. Druhou příčinou byl náš úzký kádr, po odchodu Tomáše Poláka se nám nepovedlo získat nejen adekvátní, ale vůbec žádnou náhradu. Další příčinou byla letošní slabší forma hráčů na 7. a 8. šachovnici, Pavla Čecha a Honzy Sodomy. Kluci v minulých letech spolehlivě bodovali, letos udělali dohromady mínus 9. A dále bylo pro nás osudové, že jsme v 8. kole trestuhodně nevyhráli vyhraný zápas v Třinci. Po katastrofálním startu (čtyři prohry na úvod, především však s Litovlí a Brnem) jsme další tři zápasy odehráli dobře. Kdyby se nám povedlo vyhrát onen zápas s Třincem, posílilo by to naše sebevědomí a věřím, že bychom se nakonec zachránili. Konečný výsledek tohoto zápasu - 4:4 při osmi remízách - dokumentuje, co turnovský tým dlouhodobě trápí - nízká rezultativnost.“


Výsledky 11. kola

Domácí11.koloHosté
Vystaviste Lysa nad Labem2-61. Novoborský ŠK
SK mesta Lysa nad Labem B4-4Zikuda Turnov
BŠŠ Frýdek-Místek-Labortech Ostrava
TŽ Třinec-ŠK Slavoj Poruba
AD Mahrla Praha-ŠK Duras BVK
Rapid Pardubice-Tatran Litovel

Rychlý souhrn za Třinec poskytl i Jan Sikora: „Po čtyřech letech extraligového působení přišel pád do 1. ligy, takže jsme z toho trochu smutní. S naším kádrem udělat 10 bodů je velice slušné, bohužel nás letos srazilo několik překvapivých výsledků, kdy naši konkurenti na sestup podali super výkony jako třeba Duras s Pardubicemi, Výstaviště B s Frýdkem nebo Litovel v dvojzápase s Lysými nad Labem. Nám se nic takového nepodařilo, uhráli jsme si možná svoje maximum a to na udržení nestačilo.“
Jak kluby naloží se vzniklou situací? V Třinci zdá se vládne optimismus. „Na příští sezónu se díváme optimisticky, naše Béčko už 4 roky postupuje z 2. ligy do 1. ligy, ale kvůli kolizi s Extraligou z toho byla vždy jen medaile. A protože Béčko postoupí do první ligy, tak bychom tam nechtěli mít 2 družstva, proto budeme muset i Áčko posunout zpět do Extraligy. Čeká nás v Třinci zajímavý šachový rok, kdy ještě plánujeme s pomocí našeho hlavního sponzora rozjet trénování šachů na školách "ve velkém". Tak mě napadá, že zas tak moc smutní být ani nemusíme,“ uzavírá s úsměvem Jan Sikora. V Turnově ještě tak jasno není: „Logické by bylo, kdybych odpověděl, že se chceme do extraligy co nejdříve vrátit. Velká otázka ale je, jaký se nám podaří sestavit kádr pro příští sezónu. 1. česká liga koliduje s německými termíny, navíc je nejasné, kdo zůstane jako kmenový hráč a kdo jako host - někteří členové současného kádru budou jistě chtít hrát extraligu i příští rok, tedy za jiný klub,“ předjímá Michal Konopka.


Konečná tabulka

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.1. Novoborský ŠK11003363.542
2.Vystaviste Lysa nad Labem7132247.025
3.BŠŠ Frýdek-Místek6232048.024
4.Rapid Pardubice5241747.023
5.Labortech Ostrava5151644.523
6.AD Mahrla Praha4341543.023
7.ŠK Slavoj Poruba4251442.517
8.Tatran Litovel4071235.518
9.ŠK Duras BVK3171040.021
10.SK mesta Lysa nad Labem B2451039.519
11.TŽ Třinec2451038.515
12.Zikuda Turnov146739.012


Mistr České republiky 1. Novoborský šachový klub (zleva stojící:) místostarostka Jana Svobodová, IM Tadeáš Kriebel, GM Radek Wojtaszek, Petr Boleslav, GM Mateusz Bartel, GM Zbyněk Hráček, náměstek hejtmana Libereckého kraje Josef Jadrný, GM Štěpán Žilka, GM Nikita Vitiugov a GM Petr Hába
zleva sedící: GM Ján Markoš, GM David Navara, GM Robert Cvek a GM Vlastimil Babula

2. místo Lysá nad Labem (zleva stojící:) Petr Saeckl, GM Najer, GM Vlastimil Jansa, GM Rogozenco, GM Jan Krejčí
zleva sedící: IM Vojtěch Plát, GM Ponomariov a GM Tomáš Oral

3. místo BŠŠ Frýdek-Místek (zleva stojící:) GM Fedorov, GM Antoniewski, GM Azarov, IM Vesselovsky, IM Jasný, GM Rausis
zleva sedící: Martin Surma a IM Petr Pisk


(foto: Vladimír Jagr)

7x 4994x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
20.04.2016 11:12 | Ota Válek

Díky za nádherný popis dějů v partii Širov - Šimáček; ještě se k němu vrátím. Dál jsem se dosud nedostal.

19.04.2016 21:47 | Petr Boleslav

SB: taky jsem během pár tahů na něj pěkně koulel očima smiley

19.04.2016 21:44 | Tadeáš Kriebel

@ SB: devil

19.04.2016 16:41 | MaX

moc pěkný článek, výborné komentáře. (obzvlášť "Šimi" mě komentářem pobavil)

19.04.2016 14:07 | SchwartzBlack

Každý není takový fintař jako Tadeáš Kriebel, aby hanil v komentářích Benoni a pak ho začal hrát ve vážných partiích. :-)

19.04.2016 14:01 | SchwartzBlack

Jaký brutální psychologický útok,Úďo? 1.h4 a 1.- h5 je u Aleše Krajiny noumální. :-)))

19.04.2016 13:01 | Bun

Bundesliga Fußball, wann ist bundesliga fußball, bundesliga Datum, bundesliga Fußball mal, Bundesliga ergebnisse. Die Bundesliga ist der professionelle Fußball-Liga auf Deutschland mit ther höchste Zuschauerzahl weltweit. Es ist die primäre Fußball-Liga in Deutschland. Die Bundesliga wurde 1962 in Dortmund gegründet. Seine erste Saison wurde im Jahre 1963 gehalten Es wurde von Deutsch Fußballverband gegründet wurde, aber es ist jetzt von Deutsch Football League behandelt wird.