Nakamura: Fischer by téměř jistě prohrál s námi všemi

28.10.2022 21:25 | Rozhovory

Toto je hodně slavný rozhovor s Nakamurou, který povídal pro chess.com o tom, co ho baví nejvíc na šachách. O tom, co dělá, když hraje šachy, a co dělá, když nehraje šachy. Jak u partie přemýšlí a i o tom, že by Bobby Fischer dnes neměl šanci

Zdá se, že v současnosti ovládáte své emoce více, než tomu bylo v minulosti.  Je to něco díky nějakému speciálnímu tréninku, nebo to přišlo samo věkem? 

Nejsem si jistý, jestli mám někdy  své emoce opravdu pod kontrolou! Nikdy bych opravdu neřekl, že jsem vědomě pracoval na tom, abych se stal klidnějším a vyrovnanějším, ale myslím si, že životní styl hraje velkou roli. V pozdním dospívání jsem trávil hodně času na západním pobřeží (zejména ve Vancouveru) a to mi opravdu hodně pomohlo. I když si myslím, že s každým dalším rokem jsem klidnější!

Co se Vám děje v hlavě, když si během partie poprvé uvědomíte, že stojíte na výhru? 

Obecně se snažím během hry příliš nemyslet na vnější faktory kromě pozice na šachovnici. Při obzvláště kritických pozicích je však těžké nezačít bloudit v myšlenkách a nemyslet na budoucnost. Nicméně, stejně jako u jakékoli jiné hry nebo sportu, úplná koncentrace je klíčem k úspěchu! Jakmile ztratíte koncentraci, ztratíte partii! 

Je pro vás snadné od šachů úplně vypnout, nebo pořád máte v hlavě varianty, partie a nevyužité šance? 

Můj obecný přístup/filosofie je v tom, že všichni zemřeme, takže bych se chtěl pokusit vytvořit nějaké zajímavé partie, které si budou šachisté pamatovat za 50-100 let! Pokud nehraji šachy nebo turnaje, je pro mě docela snadné na ně nemyslet. Například po mém nedávném turnaji jsem během 2 týdnů dovolené neměl jedinou myšlenku na šachy! Skvělý pocit! 

Jaký vypadá Váš typický den, když nehrajete šachy ?

Pro mě typický den, kdy nehraju šachy, je různý, ale vždy se budu pár hodin denně učit, sledovat některé seriály BBC, ať už je to Frozen Planet, Planet Earth nebo některý z dalších. Přečtu si nějaké knihy (nedávno jsem dočetl Titan: The Life of John D. Rockefeller od Chernowa) a prostuduji si asi 1 hodinu italštiny! Den jako každý jiný. 

Jste rád, že šachy byly vždy středobodem vaší kariéry (a možná i života)?

Musíte každý den na sobě tvrdě pracovat. Musíte opravdu hodně makat a nemáte jistotu, že se vám ta práce vyplatí. Stačí pár špatných výsledků a svět se vám zbortí jako domeček z karet. Musíte hodně cestovat a tedy nemůžete trávit tolik času s rodinou a s kamarády. Ano, šachy jsou mým životem, ale někdy berou víc, než dávají. 

Co je nejlepší na tom, být šachovým profesionálem? 

Nejkrásnější na tom být profíkem je být svým pánem. Nemusíte být osm hodin v zaměstnání. Ten pocit volnosti a svobody je na tom ten nejkrásnější pocit. 

Jak velkou roli hrají počítače ve vašem šachovém životě. Jak moc a jakým způsobem je využíváte při studiu šachu? Hrajete proti nim někdy jako trénink? Co se podle vás můžeme v počítačových šachách naučit a co ne?

Vaše otázka se velmi týká nejen mé šachové kariéry, ale i samotné budoucnosti šachu. Řekl bych, že v dnešní době, kdy studuji, tvoří počítače celkově 90 %  všeho, co hrají špičkoví hráči. 

Už nehraju proti počítačům, protože prohrát každou hru, aniž bych kdy měl šanci, je hrozně deprimující!

Myslím, že hlavně to, co se lze naučit od počítačů, je hlubší pochopení toho, že téměř všechny pozice jsou v pořádku. když hrajete přesně. V minulosti mnoho lidí předpokládalo, že určité pozice jsou automaticky špatné, ale počítače ukázaly, že pravidla a myšlenkové procesy nejsou vždy přesné!


Myslíte si, že někdy v budoucnu nastane doba, kdy budou  Chess960 seriózním soutěžním šachem?

Myslím, že chess960 jsou skvělé, protože je to prostě čistá intuice a porozumění bez teorie nebo počítačů. Podle mě hodně záleží na trendech. Například v tuto chvíli všichni hrají Berlínskou obranu, což výrazně snížilo počet partií s tahem 1.e4. Pokud bude tento trend pokusů „zabít“ vzrušení pokračovat, je těžké uvěřit, že 960 v určitém okamžiku nepřevezme vládu nad šachem. Pokud však v Najdorfu nebo Dračí obraně  začneme vidět spoustu napínavých partií, pak si myslím, že rozsah normálního šachu bude pokračovat ještě velmi dlouho. Čas ukáže. 

Jak by si podle vás Fischer vedl proti špičkovým hráčům jako jste vy, Carlsen nebo Kasparov?

Fischer by téměř jistě prohrál s námi všemi, ale to je dáno tím, že se hra tak zásadně změnila. Kdyby měl Fischer pár let na používání počítačů, myslím, že by byl asi na stejné úrovni.

Kdo byl nejnáročnějším soupeřem, proti kterému jste hrál? 

Bezpochyby mám největší problémy s Aronianem! Prohrál jsem asi 6 zápasů v řadě!

Tento časem zapomenutý rozhovor vzniknul už v v roce 2014, tedy snad v době, kdy Nakamura ještě netušil, že jeho budoucnost je víc na internetu, než za turnajovou šachovnicí, kde získá svobodu, fanoušky, popularitu a peníze. Svět se točí, kdo ví, co se stane v našich životech za pár let. Jak se nám změní a přetočí životy. Třeba se někomu z nás přihodí něco podobného, co potkalo Nakamuru. Tedy, to že se život bude ubírat úplně jiným směrem, než si dnes umíme představit. 

Rozhovor hodně volně přeložen z:

 https://chess24.com/en/read/news/nakamura-public-forum-appearance

47x 5282x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (47) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

Proti Fischerovi s formou z let 70 - 72 by asi neměl šanci nikdo, ani Kasparov či Carlsen a myslím si, že Nakamura už vůbec ne... 

+3 /-1 | 28.10.2022 07:55

Michal1898

To je těžké posoudit. Kasparov i Carlsen by Fischera ze 70. let porazili. Prostě jsou dál. I díky Fischerovi a jeho partiím. 

To srovnání je stejné, jako kdybyste porovnávat auto z roku  1970 se současným posledním modelem.

Kromě toho Kasparov i Carlsen by byli pro Fischera "nepříjemní" soupeři. Fischer hrál dobře, když narazil na měkkého a vstřícného soupeře (jako byl Spasský).

Když hrál proti psychicky odolnému a nekompromisnímu soupeři (jako byl Reshewský, nebo Korčný), tak hrál hůře.

+0 /-0 | 30.10.2022 11:27

Jirikovka@post.cz
Bobby Fischer byl šachový génius! Ten by i v této době vyhrával!
+2 /-0 | 28.10.2022 09:32

sarmatam

....Nakamůra uš vůbec ne ... To mě ROZESMÁLO :-) ....děkuju pane Kadlec .....

+1 /-1 | 28.10.2022 08:29

sarmatam

.....ten si věří.....Fischer neprohrával ....tam by bylo remíz možná hodně s ním .....si myslím ....ALE? ....Bobby neprohrával jenom tak snadno .....JAKMILE ztratíte koncentraci , ztratíte partii ....,, to je hluboká myšlenka ,, ....jj......

+0 /-1 | 28.10.2022 06:17

Petr Koutný

Taky si myslím, že by Bobby dnes i kdyby měl vše, co mají ostatní neměl šanci. Ten šach šel neskutečně dopředu a možná měl štěstí, že žil v době, kdy byl nejlepším.

+1 /-3 | 28.10.2022 06:34

Beran

Jste zcela mimo.

+0 /-0 | 29.10.2022 20:36

lmouse

ten vývoj není zas tak překotný - furt jsou to šachy. Jen se šachy rozšířili po celém světě a skvěle umí hrát kdejaký Ind/Čínan/Nor/... a obecně je ve světové špičce našlapáno.

Ale třeba u nás - já si myslím že postavit naši repre z Luzernu v tehdejší formě proti naší současné repre skončí to pro současnou generaci debaklem - a ani David je nezachrání...

+2 /-0 | 29.10.2022 12:32

ciki333

Některá srovnání kulhají. Šachy jako intelektuální a paměťovou disciplínu nelze srovnávat s atletikou. Rekordy Emila Zátopka staré 70 let dnes budí úsměv. 10 000 m zaběhne těsně pod 29 min lecjaký africký dorostenec a v marathonu by Emil po teleportu strojem času prohrál s ženskými. Fischer s počítačem by i dnes patřil mezi TOP 5. Abdusatorrov a spol. viděli a sehráli za život 100 x více partií než Bobby. To je jejich výhoda. Kupříkladu Nakamura má odehráno cca 300 000 bulletů, Alireza 200 000...

Díky této "porci" by pochopitelně rozdrtili Alechina, Capablanku, Bobbyho...i v simultánce. Nicméně tento fakt nedevalvuje dovednosti šachových mistrů minulého století. Dnešní generaci vše předžvýká stockfish. Bobby a spol. používali vlastní hlavu. Slavný matematik L. Euler (1707-1783) také neměl k dispozici PC a přesto si dovolím tvrdit, že svým IQ strčí do kapsy 99,9% dnešních absolventů VŠ...

+4 /-0 | 28.10.2022 20:43

lmouse

přesněěě !! Fischer byl génius a vynikl by i v našich podmínkám - možná ještě víc. mimochodem nejsou to Chess960 jsou to Fischerovy šachy...

+3 /-0 | 29.10.2022 12:15

RKARKA
Bohapustá, naprosto bezcenná diskuze s cílem zvýšit sledovanost...Mlácení prázdné slámy, kdy nikdo nikdy nezjistí co a jak...Plyne z toho jediné, že lidé dnes nechápou, že jediný význam je žít tady a teď...
+2 /-1 | 28.10.2022 16:05

PanPohoda

Diskuze informuje. Diskuze tříbí myšlenky. Diskuze je místo, kde se dá vypovídat...

+1 /-0 | 28.10.2022 21:22

patmat
Samozrejme, načo sa zaoberať zbytočnosťami, treba rozjímať nad kozmickými múdrosťami z ezoterických knižiek.
+0 /-0 | 28.10.2022 21:03

Petr Koutný
To zní, jakoby se nám po letech , se opět chtělo přikazovat a zakazovat a hlavně kontrolovat co se smí a nesmí. Díky, ale rok 1968 už tady byl.
+1 /-1 | 28.10.2022 16:37

azvl
To patmat jiné chápání určitých pozicí třeba... A nejedná se jen o zahájení. Ten rozdíl je za těch padesát let od zápasu RF BS hodně velký. Ono celkově se na špičkové úrovni hrají mnohem jiné šachy.
+1 /-1 | 28.10.2022 11:29

patmat
To sú také príliš vágne tvrdenia, pripadajú mi zahmlievajúce, aby to vyzeralo viac, než to je.

"Iné chápanie" - čo konkrétnejšie to má byť - nejaký príklad?

+2 /-2 | 28.10.2022 11:41

Alice

Slepému nikdy nevysvětlíš, jak vypadá modrá barva.

+1 /-1 | 28.10.2022 19:29

azvl
Nejlepší se podívat na okomentovane partie 70 let od nějakých tehdy super hráčů. A podívat se na hodnocení těchto partií s motorem. A hodnocení docela dost pozici bude hodně odlišné. Samozřejmě dnešní super hráči nehrají zdaleka jak motor, ale jsou blíž v hodnocení pozicí motorů, než hráči 70 let. O kolik se zlepšila hra je samozřejmě otázka, ale že šachy aspoň na vrcholové úrovni jsou jiné je fakt.
+3 /-1 | 28.10.2022 13:20

RKARKA
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-1 | 28.10.2022 16:03

RKARKA
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-1 | 28.10.2022 16:03

patmat
Vraj šach išiel "nesmierne dopredu" a "je už inde" a podobné silné vyhlásenia.

V ktorých konkrétnych veciach?

Najviac asi v zahájeniach - tam to je, aj počítačovo, oveľa viac prerátané.

Ak sa hráč pripravuje vopred, môže s počítačom skúmať varianty, podľa toho, čo jeho súper hráva.

Takú možnosť má však aj jeho súper, čo sa však dosť navzájom "ruší".

Okrem toho hráč môže, aby tú prípravu narušil, zahrať niečo odlišné, než zvykne hrávať a je po príprave.

Možných pozícií v zahájeniach je také obrovské množstvo, že sa spoľahlivo aj tak na súpera nedá pripraviť.

Potom ešte v málo kameňových koncovkách - prerátané až do remízy či matu, v minulosti s mylným ohodnotením.

No často to je výhra s ťahmi, ktoré sa človek ne je schopný naučiť, či až po 50 ťahoch.

Pre silných šachistoch je asi najvýznamnejšia "taktika", dobrý prepočet variant, či podvedomé skúsenosti v tom - "intuícia" a v tom veru nejaké významné zlepšujúce techniky pre ľudí, voči ktorým by Fischer dnes nemal šancu nevznikli.

+2 /-0 | 28.10.2022 10:45

jarousek

Tato silná tvrzení jsou hluboce pravdivá! Nevím, proč o nich pochybujete a bagatelizujete je. Dnešní šachy jsou úplně něco jiného než šachy doby Fischera. 90 % partií na základě počítačových příprav (rok 2014) je zase pravda. Plytké jsou naopak spekulace - jak by hrál Fischer dnes? Jediná smysluplná odpověď je - nevíme.

Je to stejné jako srovnávat hokejisty s rovnými dřevěnými hokejkami, prakticky "bez výstroje", se současnými špičkově vybavenými a trénovanými hráči. Anebo spekulovat, jak by si vedl nikdy neporažený Žižka proti Hitlerovi. Prostě zbytečné řeči.

Fischer byl géniem "své doby". Průsečíkem velkého talentu, tvrdé dřiny a maximálního využití dostupných prostředků své doby, v níž žil a hlavně vyrůstal. Stejně tak jako Carlsen dnes. 

Jediné, co mají šachy tehdy a dnes společného, jsou dva hráči, kteří se posadí proti sobě, maximálně se pokusí vypnout vnější vlivy a začnou hrát partii. Všechno ostatní je jiné.

 

+1 /-2 | 28.10.2022 12:48

patmat
Na odpoveď , prečo by vyhral v šachu dnešný počítač s dnešným šachovým softvérom proti počítaču s pred 30 rokov je odpovedať jednoduché.

Na odpoveď prečo by mali všetci šachisti širšej šachovej špičky jednoznačne poraziť špičkového šachistu s pred 50 rokov tu odpoveď nevidím.

Ak nebudeme uvažovať znalosti zahájení a niektorých koncoviek, tak ide pri špičkových hráčoch hlavne o taktické schopnosti, prevažne v strednej hre, a tam nejaké techniky, pri ktorých by voľakedajší hráč voči dnešnému nemal šancu, vyvinuté neboli.

Nejaké newspeakové zahmlievajúce heslá o pokroku to nezmenia.

+2 /-0 | 28.10.2022 13:26

sarmatam

......parní lokomotiva = elektrická mokolotiva.......ukrajina kolo=motokolo.....dnešní formule a gdysi F1......jj.......má prafdu Jaroušek.......

+0 /-0 | 28.10.2022 12:59

Rubinus

Schválně jsem mrknul do megabáze, jak se Fischerovi dařilo v Berlínské. Sice +2=1, ale to spíše tím, že tehdy se teorie tvořila, zatímco dnes se každý může pořádně připravit. On samozřejmě nehrál jen Španělskou, ale s hraním pouze 1.e4 by to měl dnes asi o dost těžší. Ono ani to Sc4 v Sicilské není nic extra.

+2 /-2 | 28.10.2022 10:11

28.10.2022 10:07 | Rubinus

-
. kolo -
Rubinus
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+1 /-0 | 28.10.2022 10:07

28.10.2022 10:06 | Rubinus

-
. kolo -
Rubinus

On má pravdu. Bobby byl ovšem dříč, takže pokud by byl mladý v dnešní době, s pomocí počítače by se dokázal vytrénovat tak, že by zase porážel celou špičku. Jen by měl možná dnes z nutnosti podobný styl, jako Carlsen...

+2 /-1 | 28.10.2022 09:55

azvl
Díky počítačům jsou šachy někde jinde než za Fischera. Pokud by hrál jako tehdy samozřejmě by neměl moc šancí. Když by žil v této době, zase by patřil mezi nejlepší. Koneckonců to podobně napsal i Nakamura, jinak porovnávat je samozřejmě nesmysl.
+4 /-1 | 28.10.2022 09:50

Kamil Mihálik
Ono je to ťažké povedať, keďže v tomto storočí šachy nehral. Myslím si, že pracovitý Fischer by mal svoje šance a adaptoval by sa aj na tieto šachy s jeho talentom. Aj keď je pravda, že v dnešnej dobe by sa scvokol asi, lebo by mal toľko materiálov a informácií, že by mu explodovala hlava... Fischer bol stelesnením tvrdej práce, nezlomnej vôle a svojich súperov ničil psychicky...
+1 /-0 | 28.10.2022 07:45

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz