21.07.2013 09:00 | Fischerův memoriál 2013

Robert J. Fischer se stal symbolem šachového festivalu v Sousse. Geniální šachista s velmi rozporuplnou osobností by 9. března oslavil 70 let.

První ročník Fischerova memoriálu hostí tuniská metropole Sousse. Festival pořádaný za podpory tuniské a východomoskevské šachové federace, šachového klubu Le Carré Royal K.Mediouni Chess Club a ruské státní sportovní univerzity (Russian State University of Physical Education, Sport, Youth and Tourism), nabídne bohatý šachový program doplněný kulturními akcemi i mezinárodní šachovou konferencí věnovanou R. Fischerovi.

Hotel Mövenpick Resort & Marine Spa, kde proběhnou hlavní akce festivalu. (Zdroj: oficiální web hotelu).

Tématem konference je především 70 výročí narození 11 mistra světa R. Fischera a jeho účast na mezipásmovém turnaji v roce 1967 v Sousse – prvním celosvětově významném turnaji na africkém kontinentu, který určil šestici postupujících do turnaje kandidátů. Oficiální výsledky turnaje ovšem Fischerovo jméno neuvádí. Pro neshody s pořadateli (údajně si mj. stěžoval na příliš zářící křišťálový lustr v hrací místnosti) z turnaje po 10 kolech odstoupil, přestože s 8,5 body bezpečně vedl. Hlavním důvodem sporu byl časový rozvrh turnaje. Fischer požadoval volné soboty (z náboženských důvodů), pořadatelé mu vyšli vstříc, ovšem za cenu nižšího počtu volných dnů mezi partiemi. Podobný rozvrh ovšem Fischer odmítl, nechal si zkontumovat několik partií a následně z turnaje odstoupil. Vzhledem k méně než polovině odehraných utkání (hrálo se systémem "každý s každým" na 23 kol), byly jeho výsledky anulovány.

Robert Fischer v roce 1960. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Mezi účastníky turnaje nalezneme i jména Hort a Kaválek. Vlastimil Hort obsadil dělené 6.-8. místo a proto společně s Reshevskym s Steinem absolvoval v Los Angeles "play off". Vzájemné zápasy na čtyři partie. Rezultativně skončily pouze dvě. Hort jednou porazil a jednou prohrál se Steinem. Všichni tři hráči získali shodně po 4 bodech a v platnosti tak zůstalo pořadí z hlavního turnaje, určené pomocným hodnocením. Poslední, šesté, postupové místo získal Reshevsky. Kaválek obsadil 14. místo a navíc uhrál cennou remízu s Fischerem:

-

Šachový program festivalu tvoří bleskový turnaj (9 kol, 3 min. 2 s/tah), rapid turnaj (9 kol, 25 min. 10 s/tah) a turnaj ve Fischerově šachu. Mezi 23.-29. červencem se odehraje otevřený vážný turnaj (9 kol, 90 min. 30 s/tah) a uzavřený turnaj s možností splnit normu IM.

Hráčům do 14 let je určen turnaj konaný mezi 21. a 27. červencem (9 kol, 90 min. 30 s/tah), na který bezprostředně navazuje dvoudenní přátelský turnaj mládežnických družstev z Tuniska, Ruska, Polska, Ukrajiny, Německa, Francie, Itálie, Velké Británie, atd.

Součástí festivalu je také simultánka velmistra Igora Gleka a studentů šachového oboru moskevské státní sportovní univerzity na 100 šachovnicích.