MS v šachu 4. partie aneb Ding je zpět 2:2 (!)

14.04.2023 05:55 | Zahraniční zprávy

Asi nejsem jediný, kdo je přímo očarován - až magickou - proměnou Ding Lirena. Čtvrtou partii sehrál s nebývalou energií. Obětoval pěšce a pak kvalitu. Nepo udělal hrubku, ale byl k ní "popohnán" energickou hrou soupeře.

Tento zápas rozhodně nudit nebude. Možná je i dobře, pro fanouška šachu, že Magnus nehraje, protože tento zápas vypadá na ŘEŽBU. To, že "psychicky nalomený" Ding Liren po prvních dvou partiích udělá bod a půl a ještě takovým stylem, asi čekal málokdo. Jsme svědky velkých činů a jen Bůh ví, co nám tento zápas ještě přinese. Ale posuďte sami, stačily pouhé čtyři partie a událo se toho tolik, jako někdy za celý zápas. Drama pulzuje a bude pulzovat dále.PS.: Rád bych jenom pro čtenáře napsal, že partii analyzuji hned po odehrání. 

Průběh partie


-
. kolo -

Ding Liren zahájil anglickou, tahem 1.c4. Myslel jsem si, že k tomu dříve či později dojde. Nepo zvolil klasickou výstavbu s 1...Jf6 a 2...e5. Byl jsem zvědavý, s čím Ding přijde. Zahrál 4.e3!? a na c3 to vzal "b" pěšcem. Za chvíli vznikla pozice, která tak moc obehrána (na dnešní poměry) není. Nepo převedl jezdce na f4, Ding ho sebral. Upřímně řečeno, moc se mi pozice černého nezdála, protože bílý měl mohutné centrum. Podobné pozice měl moc rád (za centrum) M.M. Botvinnik.Že je Ding zcela v pořádku po mentální stránce, ukázal jeho patnáctý tah. 15.c5!? chce kuráž. Přece jen, bílý obětuje pěšce. Bílý na tento tah ztratil asi 11 minut. Černý měl pěšce, ale bílý si ještě více vylepšil centrum. Jeho pěšci d5 a e5 vypadali opravdu nepříjemně.

Nepo pak řešil problém s jezdcem na a5. Převedl ho na b7 a zahrál 23...f6!? Což je samozřejmě dvojsečný tah. Sice jezdec získal krásné pole na d6, ale černé věže se ještě více tísnily pod nadvládou bílých pěšců, konkrétně pěšce e6.

Rád bych zde napsal svoji domněnku. Nepovi podobné pozice (silně) nesedí. Má rád živé, taktické pozice a ne podobné blokády, kde mu ještě figury stojí stísněně. Nevím, zda to byla náhoda nebo Ding Lirenova geniální psychologická taktika :-) ale Nepo se musel cítit dost nepříjemně. A právě pak přišla hrubá chyba. Někdy to bývá ze špatných pocitů, které "zahýbou" s koncentrací. Nepo zahrál osudný tah 28...Jd4?? ani ne za dvě minuty. Ding Liren samozřejmě zahrál 29.Vxd4! a to mu sebralo zhruba jednu minutu.A to byl, vážení čtenáři, konec. Ding Liren pak soupeře přejel, nedal mu ani jeden, co paprsek, ani foton, šance. Nic. Nepo se dlouho kroutil, šklebil se, ale už s tím nic nešlo udělat. Zažíval přesně to, co my všichni, když uděláme podobnou hrubku. Nic příjemného to není. Nicméně Nepo vzdal partii s úsměvem a možná i tak chtěl pogratulovat soupeři. Protože Ding Liren sehrál brilantní partii.Po partii

Wow. Co více napsat? Ding nehodil dvě šestky za sebou, ale rovnou čtyři. Tím chci jenom napsat, že toto jsem vůbec nečekal a moje překvapení je obrovské. Protože toto bylo monstrum jménem Ding Liren. Kde je ten chlapík, co se klepe zimou a neví co mu dělá mysl, vypadající spíše na utečence, než vyzyvatele o mistra světa. Smekám před Dingem a raduji se. Protože v tomto zápasu jsem fanoušek dobrého šachu a zatím, na čtyři partie, je to skvělé. 
Nepo má nyní volný den, aby se oklepal a zatnul. Začíná se znovu od znova. Možná, to možná bych rád podtrhnul, se Nepo nakazil, stejně jako autor těchto řádků myšlenkou, že zápas už je více méně rozhodnut. Není. Bude ještě pořádná řežba. Ding je zpět 2:2 (!)


Robert Cvek

 - foto chess.com - 

odkazy: 

oficiální stránky mistrovství
On-line přenos 
Video rozbory na Youtube
Video rozbory na Streamu

10x 5895x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ddf

Tak Nepo naprosta hrubice Jd4. Zahral to velmi rychle. Nevim, co mel proti g5 a pak Dg6. Ale jsme jen lidi. Tohle jsem opravdu netipoval po prvnich dvou partiich. ale pro zapas jen dobre.

+2 /-0 | 14.04.2023 14:06

riddler64
Opět skvělý rozbor. Jen bych dodal, že se mi zdálo, že přišla stejná chyba jako ve 3.partii, a to, že si přípravu zaměnil s partií Rapporta (sekundant Dinga) z roku 2013, kde černý zahrál stejný postup Jh5-Jf4, což však není nejlepší. Ding přišel k partii velice dobře připravený a první tah který neměl v přípravě byl pravděpodobně 13.Sd3?!, což je malá nepřesnost pro Sg4 a černý má aktivní hru(dál hraje B6 aby zabránil tahu c5). Lepší bylo 13.Vad1 a připravit si c5 s podobným průběhem jako v partii. Po Ja5 c5! už Ding Nepovi nedal šanci a tah 28...Jd4 byla pro Nepa finální chyba.
+1 /-0 | 14.04.2023 11:17

riddler64
V tuto chvíli bych dokonce mírně favorizoval Ding Lirena, protože z prvotního stresu, který ovlivnil první dvě partie, se otřepal a hraje daleko lépe a hlavně sedí o dost více u šachovnice. Navíc jeho příprava s nebezpečnými myšlenkami Rapporta mi přijde lepší než příprava Nepa, který v ní očividně nemá úplně tak jasno. Karty se podle mě obracejí.
+1 /-0 | 14.04.2023 11:46

ThePot
V zásadě nic nového. Tihle dva mají vzájemné skóre jak na houpačkách. Jistě to tak bude i pokračovat
+1 /-0 | 14.04.2023 08:47

lubomir1959

Znovu mohu jen zopakovat, co jsem napsal už dřív: Zajíci se počítají až po honu! Nevím, kdo z těch dvou vyhraje, čas ukáže, nikomu nefandím, takže je mi to jedno, jo kdyby tam hrál někdo z našich, třeba Navara, Van, Plát, Stalmach...

+2 /-2 | 14.04.2023 06:41

gandalf

Je jedno kdo hraje. Záleží na tom jak se hraje. A v tuto chvíli, myslím, můžeme být spokojeni.

+2 /-0 | 14.04.2023 08:31

Poutnik

Myslím, že byste nechtěl, aby tam hrál někdo z našich. Podívejte se na to, jak tvrdě hrají oba aktéři. Naše hrdiny by rozsekali na kaši. 

+3 /-2 | 14.04.2023 07:58

lubomir1959

Pane Poutníku, s tou kaší by to nebylo tak divoké, možná by ani jeden z našich hráčů nebyl favoritem, to by fakt asi nebyl. Ale i ti nejlepší velmistři jsou jen lidé a lidé chybují. Jasně, zřejmě by nikdo z našich hráčů je neporazil, ale už jen to, do takového utkání se kvalifikovat, by byl obrovským úspěchem našeho šachu (a mohl by vzbudit zájem mezi mládeží o šachy) a náš hráč by neměl co ztratit, mohl by jen získat.

+1 /-1 | 14.04.2023 08:41

istr
Fénix povstal z popela :) Za mě je větší sympaťák Nepo, ale jsem rád za vyrovnání. Ten zápas má správný grády.
+2 /-0 | 14.04.2023 08:19

kiklos

krásná partie a krásný komentář

když jsem se včera díval naživo, taky jsem si říkal, že Ding hraje přesně ty šachy, které mu sedí a Nepovi nesedí (mimochodem, já jsem příznivcem právě takových Dingových pozic - neutralizace, všude pěšci a postupné mačkání s nějakým pěkným kombinačním závěrem)

 

naopak Nepo by teď měl hleat zahájení s co největší dynamikou, hlavně žádné blokády

+4 /-0 | 14.04.2023 07:51