MS v šachu 12. partie Vyrovnáno !!!

27.04.2023 17:13 | Zahraniční zprávy

Sledovali jste dvanáctou partii? To totiž byla PARTIE, která ukazuje šachy v plné šíři. Hrubé chyby, brilantní tahy, nervy, nervy a nervy. A naprostou agónii Nepa, který se pozdě zamyslel, a naopak Dinga, který připomínal Sfingu, čekající na osud Nepa.

Strnulý, majestátní a čekají na nevyhnutelné. Kapitulaci soupeře. 6:6 !!!Ať už utkání dopadne jakkoliv, bude tento zápas patřit mezi nejnapínavější vůbec. Po několika "uklidňujících" remízách přišla neskutečná bouře, dvanáctá partie. Nejdříve se zdálo, že Nepo vyhraje a tím by nejspíše celkově zvítězil, ale v klíčové momenty ani moc nepřemýšlel (!) Hrál rychle, odcházel od partie. Přitom stačilo "trocha" soustředění a Nepo by měl vyhranou pozici. Tento "rychlo styl" se plně vymstil ve 34. tahu. Nepo po 3 minutách, přestože měl hodně času, zahrál 34...f5 a po 35.Vxe6 byl konec. Přišla pak sprška emocí, ani sebelepší herec by to utrpení, co Nepo zažíval, nemohl zahrát lépe. To jsou ty situace, kdybyste nejraději smetli figurky ze šachovnice a pak si nafackovali za takové lajdáctví. Navíc na MS! Nepo prožíval otřesné momenty a občas "chladil" systém úsměvem, ale víme, co se v takových momentech za "úsměvem" skrývá. Ding byl nehybný, sem tam se podíval na soupeře a zdálo se, že je mu Nepa líto. Ale samozřejmě, je to sport. Bod je bod, obzvláště na 6:6 na mistrovství světa! 

Průběh partie:


-
. kolo -

Nechce se tomu věřit, ale na šachovnici byl znovu Karlovar! Hrál se dámský gambit, který vypadal (po chvilce) jako CaroKann. Nepův manévr ...Sd7 a později ...Sg4 vypadal velmi divně. Nicméně Ding reagoval příliš rutinně a získal nic moc pozici. Měl hrát 9.De1!? s Je5.

Nepo v klidu vyrovnal a Ding se rozhodl hru trochu "zamotat" a zahrál dost riskantní 12.Sxf6!?. Nicméně tím na sebe otevřel "g" sloupec. Čehož Nepo samozřejmě využil. Navíc velmi hezky převedl jezdce do útoku 15...Je7! Ding se rozhodl hrát na aktivitu tahem 17.g4!?

Nicméně pak udělal chybu, když zahrál pomalé 19.Sc2? Měl raději naplánovat a provést postup f2-f4. Nepo toho okamžitě využil a sám zahrál 21...f4! Ding se dostal do velmi těžké pozice......dokonce tak, že zahrál zoufale 24.c4!? Dal soupeři pěšce alespoň za "stín" protihry. Nepo pak reagoval tahem 26...b4 což šlo, ale mohl si pěšce klidně pokrýt s obrovskou výhodou. 

Ve 27. tahu Nepo zahrál velmi rychle 27...Vag8, ale silnější bylo 27...Jf3! již zřejmě s vyhranou pozicí, ale to by tolik nevadilo, protože hned v dalším tahu po 28.Dc6 se mělo stát 28...Jf5!! nejspíše s vyhranou pozicí (!) Ale Nepo tam rychle "šoupnul" 27...Sb8?? a byl to Ding, který nyní mohl po 29.Sxg6! vyhrát partii. Nestalo se však!

Partie nabírala na dramatičnosti, pokud jste sledovali online, tak jste možná i místy zapomněli dýchat :-) Tajil se z toho dech, mně určitě. Klíčový moment nastal po 34.Ve2. Pozice je objektivně rovná, správně nejasná. Nepo měl ještě dost času, ale asi neudržel na uzdě emoce a nervy a po 3 minutách tam "práskl" 34...f5???? Neskutečnou hrubici, protože po 35.Vxe6 je okamžitě konec. Bylo bolestné, obzvláště, pokud jste fandou Nepa, sdílet tyto okamžiky s Nepem, který prožíval peklo. Ale i toto je sport. Fanoušci Dinga naopak byli v extázi. Je to 6:6, dámy a pánové, řežba pokračuje.

Po partii:Nepo to bude mít těžké. Usne vůbec? Ještě štěstí, že má v další partii bílé figury. Nyní bude klíčem se z toho nesesypat. Ale nebude to snadné. Protože toto byla skutečně brutální rána.


Robert Cvek

30x 5542x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (30) Aktualizovat
xdavx x

Libretardi narky vycpeleho Stohla ukazuji uroven techto vseznalku v plne parade. V partiich MS Tala, Aljechina, ale i Topalova, Ananda byla take vzdy velka spousta chyb. Nezbyva nez se ptat, proc Stohl a jemu podobni, nikdy hru o MS neabsolvovali....

+1 /-3 | 27.04.2023 20:31

igors
"Zkus to bez dratu, Marconi" je nesmrtelne, "Zkus to bez osobnich urazek, Brazino" je zrejme zbytocne. Rad sa necham od Teba poucit vo fyzike, ale Ty odo mna v sachu nie. Cim to asi bude?
+2 /-0 | 27.04.2023 21:57

xdavx x
Tak treba ja nekritizuji Briana Greeneho, kdezto ty Nepa v pohode... Ze by v tomhle Igore?
+0 /-1 | 28.04.2023 00:21

igors
Nie, hlavný dôvod je v tom, ze si proste hulvat.
+1 /-0 | 28.04.2023 01:27

igors
Skúsim hrubú analógiu: pozerali by ste radšej dedinský futbal, kde padne 10 gólov, alebo finále ligy majstrov, kde budú tie góly možno 2-3? Väčšina šachistov, čo majú rating vyšší, ako súčasný letopočet, nie je hernou úrovňou zápasu v Astane veľmi nadšená, taký Dubov to formuloval ešte ostrejšie. Ding tuším na nejakej tlačovke aj priamo povedal, že on ani Nepo nie sú takí profíci ako Magnus - s podtónom, že diváci nemajú od nich očakávať priveľa. A tak teda neočakávame - a aj víťaz zápasu vie, že kým bude Magnus ďalej hrať, šachový svet bude jeho titul brať takpovediac "s rezervou". To sa tiež môže postupom času zmeniť. Keď som začínal hrať šach, Fischer v r.1975 neobhajoval proti Karpovovi. Tolja sa tak stal majstrom sveta bez boja, ale v druhej polovici 70-tych rokov bol tak dominantný, že nikto nepochyboval o tom, že titul je v správnych rukách...
+1 /-0 | 27.04.2023 17:57

Pavel Ch

Igore, jak píšeš: "....kým bude Magnus ďalej hrať ..."

Rozdíl mezi Tolja x Bobby a mistrem světa o víkendu je ten, že pak už Bobby vůbec nehrál, tak koho měl šach. svět "uctívat"? Dnes bude asi stále více hrajícího  Magnuse.

+0 /-0 | 27.04.2023 19:28

Cnc-profi
Od koho máme čakať skvelé šachy, ak nie od dvojky a trojky svetového rebríčka? My hráči na 62496.mieste si to chceme užiť :-)
+1 /-0 | 27.04.2023 19:14

Petan

Užíváme si to, ale zároveň vidíme ten rozdíl mezi úrovní hry Magnuse Carlsena a tím, co předvádí světová dvojka a trojka.

+1 /-0 | 27.04.2023 20:15

Cnc-profi
Nepo v tej ružovej košielke ako ružové prasiatko. Teda fakt menej klobások a bude to ok.
+1 /-1 | 27.04.2023 16:19

vpr
tohle že je zápas o mistra světa? Úroveň této partie co do počtu a "kvality" chyb předčila i ty předchozí a degraduje zisk titulu na šachově snad nejvíce bezvýznamnou epizodu historie bojů o titul. Nového "mistra světa" nebude brát vážně nikdo, snad ani on sám sebe..
+2 /-4 | 27.04.2023 10:09

lykan

Jméno Příjmení: Když jsem kdysi s šachama začínal, jednou z mých nejoblíbenějších knih byly "Rozhodující partie" od Pachmana. Kdyby si to přečetli i místní diskutéři, třeba by v diskuzi podobných blábolů ubylo.

+1 /-0 | 27.04.2023 15:27

Kamil Mihálik
Práve naopak je to veľmi zaujímavé. Vidí sa mi, že víťazí sa väčšinou len bielymi asi až na jeden prípad. V tom sú silní tými bielymi a, že nehrajú to nejak psychologicky, ale skúšajú úplne všetko. Nepamätám taký zaujímavý zápas o majstra sveta, kde by sa videlo toľko otvorení. Bola španielska, francúzska (s tým nie som si istý), anglická, londýnsky systém, dámsky gambit, dámsky pešiakom. Jednoducho všetky populárne otvorenia. Z tohto pohľadu je to veľmi atraktívne oproti predošlým zápasom, kde sa hralo väčšinou to isté na remízy. Ten, čo sa stane majstrom klobúk dole, lebo vedieť sa orientovať v toľkých otvoreniach ako boli tieto MS nie je len tak...
+2 /-1 | 27.04.2023 13:59

xdavx x

to jsou silacke kecy ze stockfishem ze? kolik bys tech chyb ty sam odhalil a napocital hvezdo? 

+3 /-2 | 27.04.2023 10:54

Tomáš Klimecký
Roberte děkuji , nejlepší začátek dnešního narozeninového dne , díky Tomáš
+0 /-0 | 27.04.2023 06:04

Robert Cvek

Vše nejlepší Tome :-)

+1 /-0 | 27.04.2023 11:18

kiklos
Krásná partie i komentář. Přišlo mi, že Ding vsadil na své nervy a vlezl schválně do této divné varianty. Ten postup f4 možná nedocenil. A pak už jen hledal komplikace - dát Nepovi možnost to ještě nějak zkazit. V těchto dynamických pozicích je Nepo o dost lepší, ale nervy má lepší Ding.
+0 /-0 | 27.04.2023 06:39

Robert Cvek
Díky moc :-) JJ, nečekaný obrat z hlediska psychiky, pokud si vezmeme ten začátek...
+0 /-0 | 27.04.2023 11:18

pse
Díky za rozbor! 34. .. f5 je hrozná hrubka, ale černý už stojí stejně hodně špatně. Bílý pozici ubránil a za černého není vidět žádný konstruktivní plán nebo motiv. Lidsky obtížná pozice, i když stroj ukazuje jen malou nevyhodu. Černy musí hlídat dlouhou diagonálu, bílý může postupovat pěšci a b, myslím, že Ding by už vyhrál i tak. Partii jsem si přehrával se slabším enginem a i ten pozice hodotil velmi odlišně od vševědoucího Stockfishe. Pozice byla opravdu extrémně komplikovaná i pro ty nejlepší a když se k tomu přičte důležitost partie, tak ty chyby lze pochopit.
+0 /-0 | 27.04.2023 06:52

Robert Cvek
Děkuji :-) Rozbor jsem dělal hned po skončení a ten moment jako divák jsem hodnotil nejasno, stroj to potvrdil, ale třeba Fabi, jak jsem později slyšel, na to měl jiný názor, jak píšete.
+0 /-0 | 27.04.2023 11:17

ThePot
Skvělý komentář, Roberte -) (Dále bude humoristický komentář. Slabší povahy, prosím, nečíst). Nepova růžová košile nakonec nedokázala udržet energetickou rovnováhu. Energie infantilismu, starých zlozvyků a impulzivity nakonec vybuchla a pohřbila Něpomňašího. Co to? Ono to prostě jedno jde ruku v ruce s tim druhým. Nemůžete hrát v růžové košili na výhru, můžete hrát pouze na remízu! Jinak košile ztratí svou ochrannou sílu a energie se dostane do stavu náhodnosti. Z pohledu mocného čínského tygra, podvědomí čínského hráče, tahle zatracená růžová košile všechno zamotala! Kdo je přede mnou? Krutý a rozhodný tygr, vyceňující zuby, se toulá džunglí a hledá kořist. Není spásy! Ale co to je? Co je to přede mnou mrká za vtipnou růžovou opici? A proč je tak nechytatelný a úhybný, ten zatracený makak!? Tu skočí na strom, pak hodí hůl na ocas shora. Je to snad iluze džunglí, existuje vůbec? Nic s nim nenadělám! Běžíš za ním - zmizí. Chceš ho chytit - skočí na strom a směje se. Skoro zoufalý tygr ale nakonec zkusil jiný trik. Co když tuhle opici nachytám tam, kde si myslí být nejsilnější? Trochu překousnu její oblíbenou větev, a když už si bude myslet, že se zase brilantně houpe, spadne mi akorát na zem a roztrhám ji. Toho dne nic netušící makak jako vždy exhiboval, pískal, utíkal a skákal po stromech. Až nakonec ona osudná větev ho zradila a tygr svou práci dokonal. Muže už tygr odpočívat? Nebo mu džungle dnes chystají novou výzvu?
+1 /-0 | 27.04.2023 09:56

Robert Cvek
Díky moc :-)
+2 /-0 | 27.04.2023 11:16

Pavel Ch

Pamatujete zvraty ve dvou zápasech, jejich posledních partiích, Kasparova x Karpova ?  Co akteři, ale co diváci, ochránci  Garryho nebo Tolji. V SSSR měla absolutní vliv skupina stojící za mistrem světa. Ti úplně šíleli v posledních dvou partiích jak to dopadne. 

+0 /-0 | 27.04.2023 06:54