MS v šachu 10. partie aneb Precizní obrana

24.04.2023 05:58 | Zahraniční zprávy

Nepo udržel tolik očekávanou desátou partii. Mohlo by se zdát, že byla pohodová remíza, ale Nepo musel provést "precizní obranu", kterou zvládl na jedna hvězda.

Ding měl s desátou partií měl potřetí bílé figury, ale každé "vyplýtvání" bílých figur je bolestivé. Nyní bude mítD už  jen dvakrát bílé a 2x šanci něco s nepříznivým vývojem udělat. Desátá partie potěšila Nepa, protože předvedl skvělou obranu a soupeře (vůbec) k ničemu nepustil.

-
. kolo -
Průběh partie:

Ding zvolil anglickou a hrála se stejná varianta jako ve 4. partii, ale v této partii šel Ding "e" pěšcem o dvě pole. Jde o docela svéráznou a ostrou variantu. Tahy následovaly v rychlém sledu a bylo otázkou, kdo je lépe připraven. Jelikož Ding na svůj 10. a 11. tah ztratil kolem 25 minut, bylo jasné, kdo je "doma".Nicméně i Nepo záhy docela dlouho přemýšlel nad svým 14...a 15... tahem. Asi 22 minut. Protože přešel (víceméně vynuceně) do koncovky, kde měl o pěšce méně. Soupeř sice  měl špatné pěšce na dámském křídle, ale po 20.f4 se tak trochu "rozbila" i pěšcová struktura černému, tedy na královském křídle.

Na první pohledem pozici  po 23.g4 jsem hodnotil docela optimisticky pro Dinga. Pěšec na h3 byl slabý a bílý měl jednoduchý plán pěšce napadnout králem a střelcem a sebrati . Jenomže Nepo velmi rychle našel protihru, když asi za minutu zahrál 23...Vac8! s ...Vc5 a ...Va5. Bílý si musel krýt pěšce a4 střelcem a tím byl plán zisku pěšce h3 znemožněn.

Zajímavý moment přišel po 27.Kg3, protože Nepo zahrál "mysteriózní" tah 27...Vh6, nicméně smyslem bylo převést krále na g7 a nenechat si vyměnit věž. Nepo se prostě bránil velmi dobře.

Ještě jeden zajímavý moment přišel po 30.Va8, když Nepo asi po deseti minutách přemýšlení zahrál 30...Vc5!? Obětoval pěšce na a7, ale jeho figury se rozehrály. Navíc měl v pozici pěkný taktický trik, který použil ve 34. tahu: 34..Sb3! Bylo jasné, že partie skončí remízou a skutečně, za chvíli na šachovnici zbyli  jen dva králové.Po partii:


Nečekal jsem, že Nepo s takovým přehledem a klidem partii odpůlí.  Přece jenom bránit podobné koncovky není "medu lízání". Pro Dinga to musela být tak trochu "deprimující partie", když soupeř neudělal vůbec žádnou chybu. Po této partii favorizuji Nepa. Přece jenom 4 partie do konce a Nepo vede o bod. Navíc může být v dobré náladě. Ale uvidíme, stát se může ještě leccos. Otázka také je, jak Nepo "půjde" na 11. partii? Bude hrát tvrdě na výhru nebo spíše na bezpečí? Jakou zvolí taktiku?


Robert Cvek
9x 4638x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ThePot
Skvěly, skvěly, Roberte ) Jinak Sergej Alexandrovič Karjakin poskytl mohutný rozhovor televizi “Cargrad”, vlastněné pravoslavným putinovským oligarchou Vjačeslavem Malofejevem. Sergej nepůsobí jako nějaký pomatenec, ale jasně tlumočí svůj postoj. “Svou zem bez vlajky reprezentovat nebudu. Podporuji prezidenta a armádu” atd. Druhým dechem dodává, že na televizi se koukat nemá, a doporučuje všem vydat se s nim spolu do Doněcku a podívat se tam spolu jak to tam doopravdy vypadá a co si lidé myslí o válce atd. Zajímavější část rozhovoru jsou pak úvahy o dětském šachu, zavedení šachové výuky do škol a podobně. Ať si každý sám udělá obrázek : https://youtu.be/QvWxlAc1vaY
+5 /-1 | 24.04.2023 09:47

Robert Cvek
Děkuji :-) V tom není problém, ať si každý udělá obrázek sám (podívá se). Moje názory jsou jasné, ale nyní a zde je netřeba ventilovat.
+1 /-0 | 24.04.2023 16:10

ciki333
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+0 /-0 | 24.04.2023 15:31

Robert Cvek
Promiňte pane Ciki, ale toto jsem Vám zde musel smazat. Na "nekonečný článek" nechodím, tam snad někdo moderuje, tam to klidně napište. Odkaz na youtube není problém.
+0 /-0 | 24.04.2023 16:09

istr
g4!!
+0 /-0 | 24.04.2023 08:44