Sponzoři by byli, ale….

20.10.2009 13:25 | Mistrovství světa juniorů

Od 21. října do 4. listopadu pořádá Argentinská šachová federace v Puerto Madryn (1375 km od Buenos Aires) Mistrovství světa juniorů, tedy hráčů a hráček narozených nejpozději 1. 1. 1989. Na dlouhých 13 kol vyrazila do Argentiny jed...

Od 21. října do 4. listopadu pořádá Argentinská šachová federace v Puerto Madryn (1375 km od Buenos Aires) Mistrovství světa juniorů, tedy hráčů a hráček narozených nejpozději 1. 1. 1989. Na dlouhých 13 kol vyrazila do Argentiny jediná česká zástupkyně, Tereza Olšarová (předturnajový rozhovor uvedeme ve čvrtek). Účast mezi mladými muži potvrdil původně za Českou republiku i IM Vojtěch Plát (foto), z jeho účasti ale nakonec sešlo. Na důvody jsme se zeptali všech zúčastněných stran a můžu Vám prozradit, že to není veselé čtení.

Junioři bez naší účasti

V zápisu z posledního jednání VV ŠSČR se objevila zpráva, že nominovaný IM Vojtěch Plát odřekl svou účast a Česká republika tak nebude mít na MS svého mužského zástupce. Na příčiny tohoto kroku jsme se zeptali otce našeho talentovaného juniora, Miroslava Pláta.

M. Plát: Svaz Vojtovi křivdí

„Svaz Vojtovi nabízel 7500 Kč na letenku do Argentiny pokud poletí společně s Terezou Olšarovou. Tereza letí nakonec sama a tudíž dostane na letenku 15000 Kč od svazu a ještě ji zaplatí 100 euro startovného. To Vojtovi nenabízeli. Navíc svaz dodatečně za dva měsíce po Vojtově kývnutí, že do Argentiny poletí určil, že Vojta musí mít sebou doprovod starší 18-ti let. O Vojtově zařazení na listinu talentů do B skupiny se mi už taky nechce hovořit. Loni jsem odmítl sepsat se svazem smlouvu ohledně využívání Vojty pro svazové účely a tak se odveta dala čekat. Protěžováni začínají být jiní. Další důvod, proč jsme účast na MS juniorů a trénink s M. Dvoreckým v Mariánských Lázních odmítli, je kolize s českou a slovenskou extraligou. Na Slovensku hraje Vojta v Dubnici 1. šachovnici a v 1. a 2. kole ho čekají dva velmistři. V Třinci to bude obdobné i když bude hrát trochu níže. Jinak svaz ohledně MS juniorů v Argentině se mnou vůbec nekomunikoval. Zaslal Vojtovi dva maily, zda nemá zájem letět. Takže vlastně já se nemám ani právo k jeho aktivitám vyjadřovat. Na jednu stranu svaz komunikuje jen s Vojtou, na druhou stranu svaz žádá po jeho kývnutí doprovod starší 18-ti let. Taková malá schizofrenie... Přiznám se, že jsem rád, že Vojta v letošním školním roce nastartoval a nemá problémy. Určitě je dobře, když toho ve škole moc nezamešká. I z toho důvodu mi nevadí, že na MS do Argentiny nepoletí.“

O vysvětlení těchto obvinění jsme požádali i šéfa reprezentace, Michala Konopku z ŠSČR. Zeptali jsme se i na pravidla nominace a otázku financování účasti na MS.

M. Konopka: Lži, polopravdy a fantasmagorie

Michal Konopka – TMK ŠSČR

„V rozpočtu svazu 2009/reprezentace je kolonka MS juniorů do 20 let, kde je částka 15 000 Kč. Samozřejmě mě mrzí, že je částka tak nízká, původní návrh byl 35 000 Kč, ale bylo to seškrtáno. Částka je míněna jako příspěvek na letenku. Pořadatelé hradí jednomu hráči v kategorii juniorů a jedné hráčce v kategorii juniorek stravu a ubytování (875€ na osobu - pozn. VN), takže letenka je jediný náklad. Na trenéra se nic nedává, i s letenkou by to vyšlo minimálně na 50 000 Kč a to je hodně. Navíc upozorňuji, že tento turnaj nepatří mezi sledované ministerstvem, dotace nejsou žádné, a bohužel, i kdyby se někdo z našich stal v této kategorii třeba mistrem světa, šachy, resp. šachový svaz, za to žádné extra finance neobdrží. Na rozdíl od kategorie do 18 let nebo od soutěží dospělých.
Dotace 15 000 Kč se měla rozdělit rovným dílem mezi juniora a juniorku, když by jeden z nich nejel, pak by logicky celá částka připadla tomu, kdo jede. Co se částky 100 euro týče, tak svaz vždy automaticky platil všechny účastnické poplatky - na různých MS, ME, olympiádách. Je to z kolonky rozpočtu "Poplatky FIDE". V Argentině se pořadatel zachoval trochu nestandardně a chce poplatky dva. Olšarové budou nakonec uhrazeny oba - poplatek FIDE automaticky a účastnický registrační poplatek pořadatelům taky, schválilo se to na poslední schůzi VV. Kdyby jel kdokoliv z juniorů, tak by se postupovalo stejně.
Nominace na tyto soutěže se řídí rozhodnutím TMK, které bylo umístněno na web 11. dubna 2008. Viz Pravidla pro obsazování MS juniorů do 20 let. Přesně podle této směrnice byl osloven nejdříve Jan Krejčí, poté Cyril Ponížil, a po jejich odmítnutí se došlo na držitele v té době 2. nejvyššího juniorského ratingu, Vojtu Pláta. Podobné to bylo u juniorek, dotazována byla Havlíková, Němcová a až pak Olšarová. Mezitím se ještě změnil aktuální žebříček ELO, Plát šel dolů, přeskočil ho Rojíček, takže když Plát odmítl, dotazovali jsme se ještě Rojíčka a Biolka jr. Motivace byla zřejmá, chtěli jsme, aby s Olšarovou někdo jel. S oběma jednal Franta Štross, oba odmítli.
Co se doprovodné osoby starší 18ti let týče - to šlo tak trochu mimo mě, upozornil na to Petr Herejk na jedné ze schůzí. Na MS vysílá a přihlašuje hráče svaz, pokud hráč není plnoletý, skutečně potřebuje zástupce staršího 18ti let. To šlo jednoduše vyřešit tím, že by Vojta jel s Terezou, které už 18 let bylo. Byla to naprosto jasná varianta. V moment, kdy se konala ona schůze, na které to Petr Herejk nadnesl, tak se Olšarovi rozmýšleli, zda tam jejich dcera pojede, ale jak jsem mluvil s panem Olšarem, tak jsem věděl, že jejich zájem je hodně seriózní.
Celé toto ovšem bylo o něčem jiném. Plát starší si ještě našel výborný cíl, který mu uvěřil jeho báchorky - Pavla Matochu. Pavel byl ochoten mu pomoci, vycházel mu vstříc, plánoval mu sehnat kvalitního trenéra, a slíbil mu, že mu uhradí účast na MS do 20 let, tedy že uhradí zbývající náklady za letenku. Já jsem s tím neměl žádný problém, Pavlovi jsem neřekl jediné slovo proti. Pavel mi občas volal a ptal se, jestli už je jasné, zda pojede Olšarová či ne (od toho se odvíjela výše financí, které měl uhradit) a docela se o to staral. Pak mezi nimi došlo k roztržce a Pavel z toho pochopitelně vycouval. Následně na to se Plát vzdal účasti. Toť vše. Já to vidím jako jasnou a jednoduchou věc.
Na soustředění v Mariánských Lázních bude Vojtěch Plát také chybět. Vloni na poslední chvíli odřekl a museli jsme shánět náhradníka, nerad bych letos dopadl stejně."

P. Matocha: Nikdo nemůže za svého otce

Pavel Matocha

Peníze však rozhodně nebyly důvodem, proč Vojta Plát nejede na MS 18 do Argentiny. Pavel Matocha, předseda Pražské šachové společnosti, mu zajistil sponzora. "Letos na jaře mě otec Vojty Pláta požádal, jestli bych mu nepomohl sehnat sponzora pro účast na MS v Argentině. Přes všechny varovné informace, které jsem měl, o častém asociálním chování Miroslava Pláta, jsem kývnul. Vnímal jsem to tak, že Vojta Plát je talent českého šachu a že nikdo nemůže za svého otce. Zajistil jsem pro Vojtu sponzora, který by mu uhradil náklady na letenku. Zároveň jsem mu domluvil sponzora, který by mu hradil trénink se světovým trenérem (buď s Markem Dvoreckým nebo s Janem Timmanem). V srpnu mi Miroslav Plát bez jakéhokoli zdůvodnění napsal, že Vojta Plát do Argentiny nepojede a jak je Plátovým opileckým zvykem doprovodil tento svůj názorový obrat sprškou nechutných urážek a vulgarit," uvedl Pavel Matocha.

Odkazy:

web
55x 1760x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (55) Aktualizovat
24.10.2009 16:57 | Autor neznámý

Všechno ti je ukradené. Hlavně, že sem píšeš. :-) Asi to byl hodně špatný gympl...a pokud ti vadí, že jsme se ohradili proti tvéu napadání, tak si nás můžeš udat třeba FBI :-D

 

23.10.2009 11:57 | Autor neznámý

Já mám pocit, že i v ČR se šachy zastavily u Stalina. Plát je mi naprosto ukradený, stejně jako ostatní šachisté, debatuji pod článkem v oddělení DEBATA. Jestli vám to tak vadí, udejte mě NKVD. Nebo se raději půjdu přihlásit Berijovi sám.

22.10.2009 22:00 | Autor neznámý

čus devyjante a plát ti dačo urobil?

22.10.2009 17:23 | Autor neznámý

názor:  To je pravda pouze, pokavaď šachy nemají přesáhnout rámec koníčka. Asi víš, jak koexistuje popularita a sponzoring v profesionálním sportu. Nicméně já si to klidně pořeším, protože právě proto tady ta debata je.

22.10.2009 14:59 | Autor neznámý

 deVillante: TO bych neřelšil, jestli to tak je nebo není. On nemá žádnou zodpovědnost vůči nám a nemusí nám nic vysvětlovat

22.10.2009 09:54 | Autor neznámý

to bychom se museli zeptat Pláta, jaké podmínky má. Ale i přesto to někteří nepřenesou přes srdce a dají mu to, protože Vojta je svůj, pěkně "sežrat". Ale to platí po celý život....

22.10.2009 09:43 | Autor neznámý

Určitě má ale individuální program. To je pak postup při klasifikování úplně jiný.

22.10.2009 09:22 | Autor neznámý

pánové - problém není ve vystudování, to snad pochopíte. Otázka je o tom, že pokud Vojta hraje šachy velice intenzivně, tak ve škole moc není. A znám řadu učitelů a profesorů, kteří trpí pocitem méněcennosti a pokud jejich žák či student stráví mimo jejich hodinu více času něčím jiným než zrovna jejich předmětem, dají mu to "sežrat". Jestli budu chtít, tak studenta při zkoušce chytnu na jakékoliv maličkosti, popřípadě nedám klasifikaci, protože chyběl. Já bych se tu nehádal o tom, zda se "gympl" dá udělat "levou zadní". Já bych spíše přemýšlel o tom, jak dostat do povědomí učitelů a profesorů, že děti, kteří hrají šachy nejsou žádní "blbci". I když výjimky z pravidla jsou ( i v šachách je to to zvláštní O-O).  Tyto dohady nás nikam neposunou - a ukázkou řádného studenta je David, který měl relativně na začátku problém skloubit školu se šachovou hrou ( porotože nechtěl žádné výjimky a chtěl všechno dělat naplno). Jen takovou doušku nakonec - já jsem na vojně hrál šachy, protože tam byl oddíl šachový. A sám vím, jaký to byl mezi nimi boj o to, abych nemohl a mohl jet na zápasat, popřípadě trénovat . Jednou jsme jeli na rozhodující zápas v kraji a já jel jen proto, že náš "šachový velitel" oznámil mému veliteli praporu, že u zkoušek mu nikdo neprojde. Takže bych se nedohadoval, zda se škola dá udělat tak a tak, ale jaké podmínky onen člověk k tomu má....

22.10.2009 08:59 | Autor neznámý

Jen mi skutečně nepřijde, že jde skutečně o školu, jak praví pan Plát.

22.10.2009 08:58 | Autor neznámý

názor: Gympl to byl právě áčkový, ještě jsem po cestě stihnul vyhrát nějakou tu matematickou olympiádu. Ale šachy jsem na gymplu aktivně nehrál, to je pravda.

22.10.2009 00:10 | Autor neznámý

deVillante: Jestli si dodělal gympl, tak asi nějáký béčkový :-)  Radši ti to zkopíruji, chápu máš gympl, tak ti dělá problémy něco pochopit:

deVillante: Ty jsi nějákej chytrej...gymnázium je poněkud těžší a zkus si ho studovat a skloubit s takovou šachovou úrovní jako má Vojta.    - tudíš jsem měl na mysli hrát na úrovni 2400 a studovat gympl. A ona to není vůbec opravdu sranda držet si 15letech takovou uroven a ještě jít na horu, k tomu dělat gympl.

Jelikož ses tady chvásatal : Jinak s ukazováčkem levé ruky v anále a s ukazováčkem práve ruky v levé nosní dírce...  tak jsem předpokladal, že ti opravdu nedělal problémy gympl a po maturitě to dotáhnout na 2600...   holt to nejspíše bylo od tebe pouhé chvástání.

21.10.2009 21:11 | Autor neznámý

Zdravím, dělám kapitána ŠK GORDIC Jihlava a Vojta za nás jednu sezónu hostoval. Neodvažoval bych se tvrdit že Vojtu a jeho tátu nějak znám, ale určitou zkušenost jsem s nimi získal. Vojta po všech stránkách super, výborně hrál, nebyl nejmenší problém. Táta řekl bych z 90% bez problémů, názory, pod které bych se klidně podepsal atd., dodneška obdivuju, jak se snaží pro Vojtu udělat všechno možné i nemožné. Zbylých 10% ovšem občas ještě pochopitelné většinou ale naprosto neuvěřitelné úlety, bláboly, urážky - obvykle v noci v sms nebo mailu, a někdy pak ranní omluvy. Nevím jestli táta pije nebo ne, já ho viděl vždycky střízlivého. Ať tak nebo tak jeho úlety to může vysvětlit, ne však omluvit. Bohužel tím ale zcela ničí všechno dobré co pro Vojtu dělá. Přeju oběma to nejlepší a dovolím si malou radu - ráno je (dost často) moudřejší večera.

Poznámka - to že táta píše Vojtovým jménem (konkrétně sms z jeho mobilu) jsem zažil. Podle úrovně některých příspěvků si troufnu tvrdit, že je Vojta nepsal (pokud psal vůbec nějaké). 

21.10.2009 21:07 | Autor neznámý

Anebo jsem dodělal gympl? Co ty na to, názore?

21.10.2009 20:56 | Autor neznámý

deVillante: Tak to jsi nejspíše hráč s úrovní kolem 2600 a nebo hodně zamindrákovaný :-) 

21.10.2009 20:50 | Autor neznámý

názore: Gympl je v pohodě, akorát se tam člověk musí čas od času ukázat, i když má dobrý známky. Jinak s ukazováčkem levé ruky v anále a s ukazováčkem práve ruky v levé nosní dírce...

21.10.2009 19:25 | Autor neznámý

K článku bych se vyjádřit mohl ale myslím že k danému tématu je možno argumentovat jen všeobecně známým a všeobecně platným,což je celkem nuda. Ale rád bych jako student jednoho relativně prestižního pražského gymnázia doplnil, že vystudovat gymnázium opravdu není nic složitého ani s mými mizivými předpoklady, natož pro génia jako je Vojta Plát.

21.10.2009 18:54 | Autor neznámý

Jirka Kadlec: Bohužel tady není seriózní text ani nad příspěvky...

deVillante: Ty jsi nějákej chytrej...gymnázium je poněkud těžší a zkus si ho studovat a skloubit s takovou šachovou úrovní jako má Vojta.   

21.10.2009 18:38 | Autor neznámý

Stratchy007: Pokud někdo chce jen seriózní text, tak nečte příspěvky pod článkem...

21.10.2009 18:15 | Autor neznámý

Pokud někdo chce jen seriózní text, tak může např. v Mozille Firefox zablokovat všechny obrázky z nss

21.10.2009 18:12 | Autor neznámý

Smajlíci mně vyloženě nevadí, ale možnost zobrazovat/nezobrazovat by jistě nebyla na škodu. Hm?

21.10.2009 17:00 | Autor neznámý

Škola je hloupá výmluva, pokud není Vojta Plát idiot savant, tak by měla pro něj střední škola i s maturitou být prací na jedno odpoledne.

21.10.2009 14:58 | Autor neznámý

A dost, odmítám to dál číst. Přátelé, ty kýčovité žluté kuličky se Vám skutečně líbí? Pro webmastera: nešlo by vkládání skákajících matesů nějak omezit? Čtenář si může snadno splést seriózní server s pokleslými stránkami pro pubescenty.

21.10.2009 12:56 | Autor neznámý

Ad Jindřich: Je-li tomu opravdu tak (že je nutno dokladovat něco sponzorům), já Novoborský rád podpořím dalším příspěvkem. Nikdy jsem si nevšimnul, že by si kladli tak vysoký cíl něco na tomto serveru vyřešit...od toho jsou naopak oficiální struktury - tedy funkcionáři (kteří buď věci řeší nebo neřeší, z čehož jsou některé psychické úrazy, jiné psychické úrazy jsou prostě vrozené, jak jsem předeslal v minulém příspěvku...taky se mi líbí to vkládání smajlíků). Takže lidi si tu chodí prostě pokecat (určitě je lepší tento amerikanismus..."chodit na internet"...než čechismus "posouvat do pr"...což mimo jiné zavání 4% orientací - doufám hošši, že jsem vás neurazil, možná je vás i více procent...zase udělen smajlík...prostě si nemůžu pomoct...určitě znáte taky ten pocit). No a teď jdu analyzovat ty partie. Přes jisté mírné znevážení musím říct, že příspěvek Jindřicha Papaye je kvalitní a krom jednoho uklouznutí naprosto solidní. Některá individua (jako třeba já) jsou ale hravá a jelikož šachy moc neumí, tak je baví svět i jinak...prostě svět nemusí být úplně vážný....mundus vult decipo, ergo decipiatur. Pěkné odpoledne, už se těším, až zvýšíte sledovanost Novoborského. Ladis

21.10.2009 11:53 | Autor neznámý

já novoborským . Jenže i oni potřebují dokladovat sledovanost ( tož myslím si to), aby získali sponzory. Tu práci, kterou tu dělají "Bolek a Lolek" je k nezaplacení. Nikdo z nás za tu službu jim neplatí a nic není zadarmo! Proto je pro každého obrázkem vloženého času do těchto stránek právě počtem sledovatelů a diskutéru - jenže jak to platí v životě - k seriozní diskuzi se nikdo nepřipojí. Ale k "ptákovinám" se připojí celá řada. A to podle mne z jediného důvodu - nic nezkazím jakýmkoliv názorem .  Přeji Všem příjemné chvilky při analyzování partii - tam by se mělo daleko více vkládat vlastních "šachových názorů" bez Rybky a jiných pomocníků... Tam by to mělo hořet dohady všech okukovatelů stránek . Proto k Ladisovi - souhlas s tím, že novoborský web je prima server, ale diskuze by měly být k něčenmu, co nás posune vpřed. Ne do pr..... Pak ani tento server nepřežije....

21.10.2009 09:54 | Autor neznámý

Pravda, za vším hledej peníze. Jinak naopak musím pochválit Novoborský, je to prima server - jeden z mála, kde se něco děje. Musím hlavně pochválit kolegu Jágra za reportáže, samozřejmě i kolegu Novotného. No a s těmi funkcionáři? Lidi se do nich rádi strefují, ale když se někdo hledá na práci, pak se většinou nikdo nenajde. Sedět u pivka a kritizovat umí leckdo, vytvořit něco užitečného pak již málokdo. Přátelé, mějte se, chtělo by se zakončit nějakým idealistickým klišé, že gens una sumus, ale takovou rodinu bych si nepřál - spíše zakončím pravdivým: geny jsou svinstvo. Ladis

21.10.2009 08:15 | Autor neznámý

Dobré ráno.

Připadá mi to, že novoborští potřebovali prokázat, že někdo jejich server sleduje. Protože po  roce pokud se podíváte na počty diskutujících je stav "tristkní". Ano je plno pasivních sledovatelů, pak je to řada skalních "diskutérů" ( stejní ve všech článcích) a jak je vidět, zbývající šachovou obec nijak nezaujala nabídka hodností . Zřejmě tímto článkem chtěli oživit skomírající diskuze na svých stránkách. Bohužel jediné dvě věci dokážou zdvihnout mandle šachovým fandům. Za 1) - je to navýšení členských příspěvků! A důvod??? SAZKA - co bude dál? Nikdo nikde nic neřeší a čeká se opět na měsíc před konferencí, kdy se najednou začnou vymýšlet nápady, až některým budou oči přecházet. Blíží se konec roku a víme jak svaz hospodaří??? Nejde o výsledek, ale o to kolik tam již peněz přišlo! Jestli to bude stačit do dalších let nebo se opravdu budeme muset rozloučit s vidinou řady svazových akcí a přesunout břemeno na pořadatele a hráče. A svaz bude jen spravovat nejnutnější věci vůči FIDE a ČSTV. Tady se diskutuje nad něčím, co šachu nepřinese nic v ničem. Za 2) - jsou to odměny za práci v šachu. Řada taktně mlčí, pak se podívají do hospodaření svazu a objeví vysokou položku odměn a mezd. Jenže - šach má minimální potřebu materiálu - nejvíce je práce právě hlavou.... Proto někdy bych byl raději, kdyby diskutující si sedli k serveru, našli nějaký dotační program počínaje ministerstvem a konče Evropou a našli něco, z čeho může šach čerpat. Nejen svazový, ale i krajský a oddíly. Plané diskuze nám nic nepřinesou. Proč zrovna se tu zabíráme Plátem? Nelze si nalhávat, že za vším jsou jen a jen peníze! Proto bych raději viděl diskuzi - jak opravdu dál... Peníze ze svých kapes dávat nechceme a snaha získat je odněkud jindy stále dáváme někomu jinému za úkol.

Přeji příjemný den

21.10.2009 02:29 | Autor neznámý

To jsou věci!? Chápu to dobře, že pod nickem Vojta Plát jednou píše táta a jednou za čas syn? Dále nechápu jak 16tiletý talent Českého šachu si může dovolit opakovaně ve veřejných internetových diskuzích psát o tom, že "u pivečka" by se to probralo jinak(několikrát zmíněno i v diskuzích na 63+1). Očekáváte pane Plát, že Slovenský svaz stojí o další talent typu Gm Maníka? To není nic osobního ani vůči panu Gm Maníkovi, ani proti Im Plátovi, ale o promrhaných možnostech nadějných šachistů, kteří třeba dosáhnou Gm, ale ustrnou na úrovni 2400-2500 a na této úrovni se uživit šachovou hrou opravdu nikomu nezávidím. Proto Vojto, věnuj se škole(proto přece nejedeš na MS), ale už nenapadej svaz za to, že Tě náležitě nepodporuje (už poněkolikráté). Šach je odedneška pouze Tvůj Koníček a Zábava.

Přiznávám, že neznám osobně ani Gm Maníka ani Im Vojtu Pláta. Toto je můj soukromý názor, který jsem si utvořil za poslední 2 roky kdy jsem se začal věnovat šachu a sledovat šachové internetové dění v ČR a SR.

S pozdravem šachové veřejnosti Jan Vaníček

20.10.2009 22:59 | Autor neznámý

Ja nevim, jak vy, ale ja to Terezce preju. Je to sikovna holka a ten bonus navic si zaslouzila.

20.10.2009 20:31 | Autor neznámý

Jsem zklamán chováním Bolka, který mi minulý týden psal proč Vojta nehraje MS juniorů v Argentině. Odpověděl jsem mu, přesně tak, jak je to v článku, ale nečekal jsem, že to bude zveřejněno a dostane se to do konfliktu s články pana Konopky a pana Matochy. Obou těchto pánů si vážím i když jsou mezi námi jisté rozpory. Vojta měl poslední dva roky se školou, kvůli tomu, že zameškával spoustu hodin, kvůli šachám i když měl individuální studium. Tento rok dostal tzv. nůž na krk, jelikož hrozilo Vojtovi vyloučení z gymplu, kvůli špatným známkám. Ano, jednal jsem s panem Matochou, svaz má zakázáno přes VV se mnou jednat. Argentina, je nádherná země, Vojta se tam moc těšil, ale vzhledem k tomu, že to koliduje s českou i slov.extraligou, kde jak jsem se zmínil, Vojta bude hrát šachovnice, kde jeho soupeři budou na úrovni GM. Toto vše jsme s Vojtou probírali, zda má smysl, hrát juniorské MS, kde při případné jedné prohře se dostanu k elově slabším hráčům. Cesta do Argentiny je dlouhá a je tam jiné časové pásmo a je potřeba se reaklimatizovat. Zjištoval jsem, jak dlouho je potřeba na reaklimatizaci a bylo mi sděleno, že minimálně 2-3 dny. I z toho důvodu jsme MS juniorů nakonec odmítli a z tohoto důvodu nejsme asi jediní. Navíc Vojta neovládá nijak extra cizí jazyky. O tomto byl pan Matocha informován. Plát Miroslav-notorický alkoholik a postrach všech funkcionářů. Já bych jen dodal, že to je pěkný podraz evidentně namířený proti nám.

20.10.2009 19:58 | Autor neznámý


Nas… funkcionáře, prosím, to má jistou logiku, z pohledu šestnáctiletého je to celkem dobré řešení. Koneckonců, jejich funkční období bude zcela jistě kratší, než šachová kariéra mladého IM. Trefovat se do nss? Okrajového plátku s tisícovkou čtenářů? Taky nic proti, jen mně napadá, že orel much nelapá. Ale nas… sponzory?! To je dobré k čemu?

Okamžitě přestoupit k jinému šach. svazu?! Rozhodně k tomu nenabádám, i když si myslím, že je to docela snadné. První norma splněná na Mitropě (reprezentační akci ČŠS s nominací), to je tak dávno, že to může být zapomenuto ve smršti skutečně důležitých víkendových vítězství. Ale co tomu řeknou v Třinci, když se jim zjeví pátý cizinec na soupisce?

Opravdu žasnu nad takovými iracionálními nápady a s obavami čekám další příspěvky.

20.10.2009 19:48 | Autor neznámý

Dovojuji si do diskuse vstoupit osobním svědectvím: Vojtu a jeho tatínka jsem viděl poprvé v životě na Fejfarově memoriálu. Oba vystupovali velmi sympaticky. Když jsme proti sobě před turnajem šli na ulici, uctivě mne pozdravili jako první, třebaže jsme se neznali, což mi přišlo sympatické (jsem, bohužel, podstatně starší nejen než Vojta, ale i než jeho tatínek). Vykládal jsem si to tak, že s širší šachovou veřejností chtějí dobře vycházet, což považuji za naprosto správné.

20.10.2009 19:32 | Autor neznámý

Už na to nereaguju. Tobě též Marki mnoho zdaru a věřím, že Vás Dubnica potrápí až s Vámi budeme hrát. Maj sa a ještě vela úspechov.

20.10.2009 19:27 | Autor neznámý

Ahoj Vojto.

Nereaguj na takéto diskusie. Je to chyba, ver mi. Proste tento článok ignoruj; načo je to dobré? Maj sa pekne, mnoho zdaru. Jano Markoš

20.10.2009 19:26 | Autor neznámý

OLD: ději za váš příspěvek, rozumný názor

20.10.2009 19:16 | Autor neznámý

Myslím si, že někteří co zde píší by si měli uvědomit, že je Vojta mladý kluk, skoro ještě dítě.A že hájí svého otce je snad samozřejmé.

Že se někomu jeho otec nelíbí, k tomu má dotyčný možná svůj důvod, ale pořád zůstává Vojtovým tátou. I to by si někteří přispívající měli uvědomit.

20.10.2009 18:25 | Autor neznámý

 Vojto, pokud si přeješ aby na nss.cz už o tobě nebyla ani jedna zmínka tak sem přestaň přispívat, jinak popíráš sám sebe. Tvoje reakce mi přijde docela hystrická. Neměl by ses nechat rozhodit každým takovým článkem a aniž bych hodnotil jeho obsah nebo pravdivost - rozumný lidi si na tebe/na tvýho tátu obrázek z jednoho článku neudělaj, takže kdyby nss.cz někoho chtěl úmyslně hanit, lidi by sem přestali chodit protože by to rychle prokoukli.

20.10.2009 17:45 | Autor neznámý

Tohle otisknout to je hrůza. A měli by jste hodně přemýšlet, jestli tohle je vhodné vydávat.  

Prostě je vhodné neustále někoho pinižovat a to dokonce na šachovém serveru, to už je opravdu příliš.  Na obranu Miroslava Pláta jen dodám, že se s ním dá jistě bez problémů vycházet. Ale musíte být opravdu čestný. 

20.10.2009 17:01 | Autor neznámý

"Pavel Matocha, předseda Pražské šachové společnosti..." a ta fotka hned vedle. Ja nevim, ma vubec sach u nas dustojnost? Jak vubec dopadl Tala, ktery se loni odvolal ke svazu? A proc se pořád trefujete do Platů, každý je nějaký. Za Vojtěcha bude především hovořit jeho ELO ne jeho řeči ani postoje. Hlavně je ještě na to mlád a navíc má "pěkné" vzory u vedení, "ferových GM" hráčů a funkcionářů. Je jen na něm jakou cestou půjde a jaké ELO mu to přinese.
Já si rád takový článek přečtu. Je to oživení, ale že bych to nějak osobně hrotil v diskuzi. Případně se tu chvástal ze znalosti práva, bez tak ani z vystudovanou Plzeňskou školou během letních prázdnin

 

20.10.2009 16:52 | Autor neznámý

VP: Proč to u tebe nehrozí? Protože nechceš?

20.10.2009 16:44 | Autor neznámý

Já myslím, že na kempy není potřeba jezdit, když člověk trénuje sám, baví ho to a chce něco dokázat, tak to prostě jde. Jen by mi každej doporučoval trenéra, ale proč? Měl snad Mamedyarov trenéra? Neměl. A  má 2700. A jinak s tím soudem jsem to nemyslel vážně, ale snad se nss nechce podobat právě zmiňovanému Blesku. Co se týče těch talentů, tak někteří měli v 10-ti letech větší elo než já v té době, ale ted stojí na místě a moc se nezlepšují. Asi špatná trenérská kvalita. Já jen doufám, že těch talentů přibude a nezůstanou na místě a budou se dále zlepšovat a jednou reprezentovat ČR na olympiádách a pod.akcích. To u mě nehrozí.

20.10.2009 16:35 | Autor neznámý

Máme v Česku i jiné mladé talenty. 

20.10.2009 16:35 | Autor neznámý

Obávám se, Vojto, že seš vedle, jak ta jedle.Kup si někdy Blesk, anebo Šíp, ve kterých jsou články často celé vymyšlené, očerňující veřejně známé osoby a nikdo z onich očerněných nemá šanci s touto situací nic udělat.Ani soudně.Ikdyž soud vyhraje a vysoudí odškodnění, tak druhý den ony noviny napíšou další lež.Ať se ti to líbí, nebo ne, v šachové obci si osoba veřejně známá a tak musíš počítat s takovými články.Jednou z mála cest jak z toho ven, je netrénovat, nejezdit na šachové kempy s PÁNY trenéry jako Dvorecký a za dva, tři roky budeš průměrný a neštěkne po tobě ani pes.Talentů bylo , je a bude mraky.

20.10.2009 16:33 | Autor neznámý

No, když čtu rétoriku obou pánů Plátů, myslím, že přechod V. Pláta mladšího k jinému ŠS by pro český šach byl spíše přínosem .

20.10.2009 16:32 | Autor neznámý

Samozřejmě to nemyslím doslovně, ale takovéto osobní věci by se líp řešili u pivka v hospodě, než tady na nss.cz  Jinak ve škole jsem začal dobře a škola má u mě přednost a vždy mít bude, takže nepotřebuju být velmistrem ve 14, mně stačí být velmistrem klidně ve 40-ti , ale za to mít schopné vzdělání.

20.10.2009 16:09 | Autor neznámý

Vojto , pokud mohu poradit, já bych byl trochu nad věcí , kdyby Tvoje přání platilo doslova, tak bych se pořádně nedozvěděl,jak skončil Fejfar , který jsme si,  myslím, v pohodě všichni zahráli , protože jsi ho vyhrál Ty  , ale Tvé přání chápu, zvláště ve spojení,co napsal HonzaH - já jsem nechodím někoho urážet či se mu posmívat,a doufám,že je nás takových více (tedy kromě mých "oblíbených anonymů" )  . Ale bulvár je bulvár ...,že ?.Tedy Vojto, pokud dostala škola přednost ,tak já Ti jen .

20.10.2009 16:05 | Autor neznámý

At si to dotáhne kam chce, je to můj otec a jsem na něho za svoje úspěchy náležitě hrdej...Jen mě někdy štve s těmi výlemi, ale myslím, že má z 90% pravdu akorát si to nikdo nemyslí, protože na něho má skoro každý špatný názor, ale tak to mě ani mýho tátu nezajímá. Jinak práva neznám, ale takovej článek mi připadne až moc osobní a neměl by se takto veřejně řešit.

20.10.2009 16:00 | Autor neznámý

to VP: Nejde o to, že ti není 18, ale o to že v demokratickém státě si nemůže někdo umanout, že o něm nesmí nějaké médium mluvit a psát. Jedině můžeš žalovat, že o tobě někdo vědomě šíří lži...což není samozřejmě tento případ, protože článek je složený čistě z rozhovorů. Jediný koho můžeš žalovat je tvůj otec za špinění svého jména:). Což by stejně asi neprošlo. Doufám, že to tvůj otec nedotáhne tak daleko jako Kamsky starší...

20.10.2009 16:00 | Autor neznámý

však ano, je to chyba mého otce, měl by být ticho a nevěnovat se takovým hloupostem...jinak jsem zvědavej na ty komenty, doufám, že budou stát za to... :D

20.10.2009 15:54 | Autor neznámý

nechápu sice větu: "Toto už překračuje všechny meze a že na nějaký přiblblý rozhovor přistoupí i můj otec, to už je opravdu moc" nepřipadá mi to jako chyba nss.cz, ale pana Pláta, ale budiž... Jinak dovolím si trochu zavěštit - tento článek by mohl mít 200+ příspěvků. Tak sem s nimi, ať se mám čím bavit

20.10.2009 15:48 | Autor neznámý

Tak já to k soudu nedám, ale zákonný zástupce ano.

20.10.2009 15:45 | Autor neznámý

Tak to mě pobavilo...poslední příspěvek je úlet i na 14-ti letého chlapce. (nebo kolik ti je). Když nemám základ z práv, tak jsem raději zticha:)).

20.10.2009 15:38 | Autor neznámý

Osobně si přeji aby na nss.cz už nebyla ani jedna zmínka o mně. Jakmile se zde něco objeví, bude se to právně řešit. Toto už překračuje všechny meze a že na nějaký přiblblý rozhovor přistoupí i můj otec, to už je opravdu moc. Jsem rád, že ČR nereprezentuji a pane Matocha ty vaše sponzory si strčte s prominutím do ..., nenechám ze sebe dělat blbce tím důvodem, proč můj otec zrušil účast na MS, jsem byl já. Budu rád v ústraní a nejraději bych okamžitě přestoupil k jinému šach.svazu. Dále k tomu asi nemám co říct.

20.10.2009 15:34 | Autor neznámý

Já mít o 12 let míň a o 300 bodů vyšší elo tak letím hned.

20.10.2009 14:47 | Autor neznámý

No mne se to zdá škoda.. byl by to zážitek (nejen šachový) za hubičku - vezmu-li v potaz všechny ty dotace.

20.10.2009 13:46 | Autor neznámý

No, když nechce, tak nechce. Asi ví, co dělá...