Mistrem Evropy Izraelec Tseitlin

23.03.2013 06:00 | ME seniorů 2013

Překvapení se zrodilo v bulharském Plovdivu. Z titulu mistra Evropy se raduje izraelský velmistr Mark Tseitlin (2380), až dvanáctý nasazený hráč turnaje. Mezi ženami byla nejlepší domácí hráčka WGM Margarita Voiska (2289).

Mark Tseitlin dosáhl samostatného vítězství, měl náskok poloviny bodu před GM Jevgenijem Svěšnikovem (2534). O další polovinu bodu zpět byl GM Nikolaj Puškov (2352), obhájce loňského prvenství. Tseitlin prošel turnajem bez porážky, předvedl výkon na úrovni 2583. V posledních dvou kolech mu stačily dvě remízy. Také oba další medailisté prošli turnajem bez porážky.

10IMMaryasin BorisISR23366.0234946.550.0

Také seniorská mistryně Evropy dosáhla samostatného vítězství. Margarita Voiska měla klasickou turnajovou cestu, na úvod 4/4, ke konci stačily remízy, které pojistily sedmibodový zisk. Také druhé místo mezi ženami bylo samostatné, se šesti a půl body je získala WGM Galina Strutinská (2313). Třetí příčka připadla WGM Tamar Chmiadašviliové (2148), která měla lepší pomocné hodnocení než WIM Taťána Fominová (2219).

Poř.
1WGMVoiska MargaritaBUL22897.0218044.048.5
2WGMStrutinskaya Galina NRUS23136.5217544.047.0
3WGMKhmiadashvili TamarGEO21486.0216442.546.5

Bezprostředně po skončení šampionátu v klasickém šachu se hrálo také mistrovství Evropy v rapid šachu. Čerstvý mistr Evropy zrychlené tempo oželel, bylo tedy jasné, že seniorské mistry Evropy budeme mít dva. V rapid šachu byli nejlepší domácí GM Ivan Radulov (2291) a GM Jevgenij Svěšnikov (2534). Pomocná kritéria rozhodla ve prospěch Bulhara, a tak znovu slavil hráč, který turnajovým favoritem rozhodně nebyl. Třetí příčka už zase patřila „těžké váze“, obsadil ji GM Vladimir Ochotnik (2458). I výsledek turnaje žen udělal radost Bulharům: zvítězila WGM Ružka Genovová (2211) před GM Nonou Gaprindašviliovou (2256) a WGM Galinou Strutinskou