Mezi seniory dominovalo Rusko

05.07.2016 04:09 | MS seniorských týmů 2016

Pořádání 4. mistrovství světa seniorských týmů se letos ujal německý Radebeul, město nedaleko Drážďan, kde zemřel nejznámější a nejúspěšnější německý spisovatel Karel May. Všechno zlato odvezli Rusové.

Pořádání 4. mistrovství světa seniorských týmů se letos ujal německý Radebeul, město nedaleko Drážďan, kde zemřel nejznámější a nejúspěšnější německý spisovatel Karel May. Čtyřčlenných družstev se v Radisson Blu hotelu dohromady ve všech kategoriích (50+ a 65+, ženy a muži zvlášť) sešlo 107 a reprezentovalo 23 zemí. Z Čechů se nikdo neúčastnil, Slovensko vyslalo tým ve složení Peter Petran, Karol Motuz, Rastislav Briestensky a Jozef Franzen. Skončili desátí.

Hrací sál (zdroj: web turnaje)

První dvě kola nepřinesla žádná velká překvapení a favorizovaná družstva plnila papírové předpoklady. Ve třetím kole pozornost poutal především zápas v sekci žen, kdy na sebe narazily favorizované týmy Německa a Ruska, takže se trochu předčasně bojovalo o medaili. Rusky porazily domácí hráčky jednoznačně 3,5:0,5. Nervozita ale panovala v sekci mužů, kdy favorizované týmy Islandu a Anglie porazily své soupeře nejtěsnějším možným výsledkem 2,5:1,5. Zajímavostí třetího kola byla účast nejsilnější německé šachistky Elizabeth Päthz, která třetí kolo odstartovala.  I čtvrté kolo zažilo souboj favoritů. Tentokrát v sekci 65+ muži, kdy a sebe narazily dva ruské týmy. Večer po čtvrtém kole patřil simultánce Dr. Andreasa Dücksteina, který hrál jak proti mládeži, tak dospělým a prohrál pouze jedinou partii. V pátém kole se předvedl opět především tým Rusko 65+, který opět zvítězil a jako jediný neporažený tým se po s plným počtem 10 bodů ujal samostatného vedení.  V sekci 50+ se o průběžné prvenství dělili Arméni s Němci. Ani senioři nemají šachu nikdy dost, atak se večer po pátém kole hrál turnaj v bleskovém šachu. Mezi 83 účastníky, včetně 10 velmistrů, zvítězil GM Rafael Vaganian z Arménie.

Dr. Andreas Dücksteia při simultánce (zdroj: web turnaje)

Závěrečná čtyři kola v sekci 65+ neomylně ovládli ruští favorité, tým Rusko 65+. Všechny je vyhrál a odjížděl tak z MS zcela neporažen. V sekci 60+ se v závěrečných kolech trochu taktizovalo a padaly týmové remízy. O prvenství se tak přetahovaly domácí týmy s Arménií a o vítězi rozhodlo až poslední kolo, kde nejlepší výkon podal první výběr Německa a zajistil si tak vítězství.