MČR mužů v šachu 3.kolo aneb boj o vyvoleného

21.09.2021 07:11 | Domácí zprávy

Pomalu, ale jistě se blíží vyvolený MČR pro rok 2021. Kdo to bude? Kdo z nich bude Neo?

Rok co rok se systém opakuje, architekti vymyslí systém, kde se pak bojuje o vyvoleného. Jen málokdo ale spolkne červenou pilulku. Realita je drsná.

Včerejší třetí kolo bylo ještě drsnější než svět mimo Matrix. Opravdu jsem nečekal takovou bojovnost. Jen jedna remíza byla mezi Vlastou Babulou a Honzou Krejčím. Myslím si, že Honza měl malou výhodu, ale bílý se asi dobře bránil.

Těžký boj se rozpoutal mezi Richardem Mládkem a Štěpánem Žilkou. Richard nezvládl zahájení a dostal se do horší pozice. Ale bojoval a bojoval dobře. Nicméně pak přišel jeden z kritických momentů, který bílý nezvládl a dostal se do prohrané pozice. Nutno ocenit krásný úder Štěpána, braní jezdcem na f2.

Hned po zahájení udělal Martin Petr velkou chybu, když příliš brzo posunul pěšce na pole e5. Pohotový taktik Vojta Zwardoň toho hned využil a pěšce sebral. Byl to pak boj na dva výsledky. Vojta sehrál partii na jedničku a zaslouženě - v koncovce - vyhrál.

Již třetí prohru v řadě má Tomáš Polák. Ale jeden moment se špatně rozhodl a dostal se do strašně nepříjemné koncovky s Vanem Nguyenem. Navíc Van šrouby utahoval velmi pečlivě. Našel jsem jen jeden moment, kde to nezahrál dobře. Pro mne partie kola a moc hezká a poučná koncovka.

Drtivé vítězství zaznamenal Vojta Plát s Jiřím Štočkem. Asi málokdo by tipoval před partií, že zkušený velmistr prohraje v miniatuře. Ale Jirkovi moc nesedlo zahájení, nevyužil jedné šance a pak hrubě chyboval. A Vojta toho okamžitě využil. Nutno ale napsat, že pokud by se hrubá chyba nestala, stejně by měl bílý jasnou výhodu.


-
. kolo -
3x 1670x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
22.09.2021 14:50 | Pavel Capek

K partii Polák - Nguyen. Ta varianta dle stroje vypadá asi takto : 35)..,Sg5 36) f6 Jxe5 37) Jc2+ Kf1 38) Jxa1 Sxf6 39) Vd6 Sg5

Čili více-méně to, co jste uváděl v analýze, Roberte...

A stroj tvrdí, že to je přibližně rovina. Za kvalitu má bílý pěšce a dvojici střelců. No nevím, asi bych to radši hrál s tou kvalitou...

21.09.2021 13:16 | Robert Cvek

Bucefalos: ted nevim zda to nerikam ve videu. Ale musel by hrat na damskem kridle. Jeden z planu je ...b4 s ...a5,...a4 a pak vtrhnout vezi na a2 x c2 a nejde pokryt kralem pro ...Sxb3. Je tam ale vice planu jak hrat na damsk. kridle

21.09.2021 11:53 | Bucefalos

V partii Martina Petra. Jak by černý vyhrál, pokud by bílý zahrál 35.g4? Zdá se mi, že ten silný střelec černého tak silný není.