MČR mužů v šachu 1.kolo aneb panečku to je jízda

19.09.2021 07:03 | Domácí zprávy

Panečku to je jízda, to byla první myšlenka, když jsem viděl první kolo. Turnaj se hned od prvního kola stává atraktivní podívanou.

Pouhé dvě partie skončily remízou. Štěpán Žilka měl bílé figury s Honzou Krejčím. Nicméně Štěpánovi se nepodařil přechod do střední hry a dostal se do horší pozice. Ale pak našel silné 27.d5! a partie skončila remízou.
Bojovná remíza byla také mezi Martinem Petrem a Jiřím Štočkem. I zde získal černý sympatickou pozici. Pak ale Jirka obětoval dva střelce za věž (což ale nemusel) a vznikla velmi konkrétní pozice. Raději bych ji hrál - od oka - za bílého, ale to je jen pocit, žádná počítačová analýza. Partie nakonec skončila opakováním tahů. Asi zasloužená pro oba borce.

Tomáš Polák chtěl asi nachytat Vojtu Pláta v zahájení a zvolil ostrý systém v grünfeldovi s h4!? Nedávno tento systém Vojta prohrál, ale nyní byl dobře připraven a byl to on, kdo zahájení znal lépe než soupeř. Rozhodující moment přišel po 18...Jxe5. Nyní bílý zahrál 19.Dc1? a asi přehlédl 20...Vfe8! Nutné bylo 19.Ja4. Po tahu 19.Dc1 se bílá pozice sesypala a Vojta Plát zaznamenal důležité vítězství navíc černými.

Drsnou oběť figury předvedl Vlasta Babula s Vojtou Zwardoňem. Vlasta postavil na e5 tzv. Pillsburyho jezdce. Což je mocná útočná figura. Nad černým králem se začaly stahovat mračna. Bílý pak zahrál 24.Jf5+!! a vyhrál krásným útokem na černého krále. Pokud by byla partie kola, pak by toto pro mne byla nejlepší partie. Navíc vhodná do učebnic na útok na krále.  

A poslední partie byla mezi Richardem Mládkem a Vanem Nguyenem. Zde došlo k obrovskému překvapení, protože Richard ve velkém stylu porazil jedničku turnaje!! Málokdy se vidí, aby poslední nasazený porazil prvního a navíc docela brutálním způsobem. Van udělal v partii dvě velké chyby a jen pravý mistr dokáže využít chyb a Richard to zvládl na jedničku. Ten vlašimský šachista je pro mne jedno velké překvapení aneb toto myslím říkal Gandalf o Bilbovi :-) Uvidíme co dále. Ale bez pochyb nám tady roste Pan Hráč.

Robert Cvek 

-
. kolo -
8x 4038x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Koutný

pane Kodl děkuji za moc pěkný komentář!

+0 /-0 | 19.09.2021 15:54

Kodl

Vážení...už jsem o tom tady psal,kdo nepřečetl,zopakuji. DR. Karl Robatsch GM jezdil na naše koncerty,když jsem tam hrál v minulosti v orchestru J. Strausse...krále valčíku.Řidil a dirigoval pravnuk Joe Staar,přímo pod zlatou sochou ve Stadtparku J. Strausse.Mezi řečí jsem se zmínil,že se pokouším hrát šachy....on mě pak navštívil v Těrlicku,sehráli jsme několik partii u mě na terase ....kde mám zahradní šachy. On mi dal několik tipu,abych se zlepšil.Neuznával teorii a trenéry šachu...pak mu vypočítali ELO a došli k 2651 ELO bodů. Nasadili ho na 1. šachovnici za Rakousko na Olympiádě,vždy na 1 desku,kde pak hrál,pokud se nepletu asi 11 Olympiád.Vymyslel Robatschovu obranu,kterou později propracoval nějaký Německy mistr...jméno Bernd Faustel.Byl extravagantni a trenerům šachu dokazoval,jaké mají mezery ve vědomostech,čímž se samozřejmě dostával do konfliktů.Později byl jmenován profesorem,za výzkum orchideji!!Njn.... byli jsme přátele.Pěkný den všem:-)

+0 /-0 | 19.09.2021 15:38

sarmatam
14:14- přesně tak, já bych dával jen jednu cenu,a to roční předplatné Československo šachu ,a to jen tomu kdo skončí na 64 místě,a byla by zaručená sranda.....za minutku on- line přenos ze Zlína , pojďme na to,chess go !
+0 /-0 | 19.09.2021 15:15

Petr Koutný

The Pot - odpovím z mé praxe. Pořádáme na lichess Meteleskum Bleskum, účast 100-150-200 hráčů a ceny spíš symbolické. Nemyslím si, že je to o cenách, na ty si stejně šáhne jen pár hráčů. Máme to s Youtube přenosem, články na nss a baví nás to. 

+0 /-0 | 19.09.2021 14:14

sarmatam
12:47: rád se kuknu,jen do toho,chess go !
+0 /-0 | 19.09.2021 13:41

Jirikovka@post.cz
Dneska má GM Plát černými GM Krejčího! Jsem zvědav zda GM Krejčí je silnější než GM Plát nebo není!
+0 /-0 | 19.09.2021 12:59

ThePot
Dobré partie. Hele, já mám obecní dotaz. Přemýšlíme s kolegy o zorganizování pravidelného online turnaje. Jednou za tří měsíce, s dobrým online marketingem (stránky, streamy, youtube atd.), to umíme. Jaký cenový fond si myslíte, že by byl zajímavý aby se přihlásili hráči aspoň 2200 ? Mám nějakou představu, ale rád bych něco slyšel. Děkuji!
+0 /-0 | 19.09.2021 12:47

sarmatam
SUPER, děkujeme za odkazy ( výsledky,los, pořadí), dnes druhé kolo,Van si zgustne (pochutná, spraví náladu po včerejšku),a rychard mládek ,ten by mohl černýmy dnes uštědřit vítězi pardubic 2021, další nulu,je to kruté, ale věřím f to ! :-)
+0 /-0 | 19.09.2021 07:53

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz