Malej, ale šikovnej

12.03.2019 14:19 | Prague International Chess Festival 2019

Zatímco turnaj Masters měl v pondělí na pořadu volný den, v turnaji Challengers se tvrdě bojovalo. Speciální host IM Michal Konopka, manažer českého národního týmu, provedl symbolický první tah v partii Van Nguyen - Peter Michalík.

Úvodní tah 6. kola Challengers provedl IM Michal Konopka

Cenu za nejlepší partii předchozího dne obdržel mladý Praggnanandhaa za své vítězství s Ju Wenjun. Organizátoři ocenili také Petera Michalíka a Jiřího Štočka za pěkný pat, kterým skončila jejich vzájemná partie v 5. kole. Oba ocenění dostali poslední knihu známého skladatele šachových studií IM Yochanana Afeka "Practical Chess Beauty".

Jako první skončil duel mezi Nguyenem a Michalíkem. Černý byl výborně připraven a hrál velice rychle. Pak ale minul nadějné pokračování a raději nabídnul remízu, kterou bílý akceptoval.

Remízou skončila i partie Ju – Bartel. V Archandělské variantě Španělské hry se černý dostal do nepříjemné pozice, když po standardní centrálním postupu 18…d5 nevzal na e4, ale pozici zablokoval, což dalo Ju krásné pole c4 a výhodu. Polský velmistr se však následně přesně bránil a uhájil remízu.

David Anton Guijarro si celou partii udržoval mírnou výhodu s Jiřím Štočkem. Český reprezentant ovšem odolal všem pokusům Španěla a partie skončila po 61 tazích patem.

Ani divoká partie mezi Davidem Paravyanem a Janem Krejčím nenašla svého vítěze. Bílý umožnil černému typickou oběť kvality na f3 a zdálo se, že by černý útok mohl prorazit. V divokých zápletkách se dalo jen velice obtížně orientovat a z obou hráčů se kouřilo, jak se snažili najít správné řešení. Po eliminaci většiny figur si černý nakonec přenesl mírnou výhodu až do koncovky, ale ta se nedala realizovat, a tak byla na světě další remíza.

Jediným vítězem v tomto kole se tak stal 13letý Praggnanandhaa, který vyhrál již podruhé v řadě. Včera porazil Mistryni světa žen Ju Wenjun a dnes nejvýše nasazeného a vždy nebezpečného Alexeje Širova. Už po deseti tazích získal bílý velice slibnou pozici, nadále zvyšoval svůj tlak a nakonec získal kvalitu, kterou uplatnil k vítězství. Tím se zároveň dotáhl na čelo turnaje.