Magnus number one Carlsen oslavil 32. narozeniny

01.12.2022 06:13 | Zahraniční zprávy

Právě včera, 30.11. Magnus Carlsen oslavil své 32. narozeniny. Nejsilnější hráč planety se tak dostává věkově na absolutní vrchol. Dokáže to potvrdit i za šachovnicí?

Dovolil jsem si přidat několik zajímavých informací o Magnusovi, které možná neznáte. Informace (volně přeloženo) jsem čerpal z wikipedie: https://en.wikipedia.org/wiki/Magnus_Carlsen

Styl hraní Magnuse Carlsena


Carlsen měl v mládí agresivní styl hry a podle Simena Agdesteina se jeho hra vyznačovala „nebojácnou připraveností nabídnout materiál za aktivitu“. Jak dospíval, Carlsen zjistil, že tento riskantní herní styl není tak vhodný proti elitě šachového světa. Když začínal hrát na špičkových turnajích, měl problém z toho stylu hry a zahájení něco vytěžit. Pro pokrok se Carlsenův styl stal univerzálnějším, schopným dobře zvládat nejrůznější pozice.   

V roce 2015 Carlsen řekl, že střední hra je jeho oblíbená část hry, pokud jde o „čisté šachy“. V rozhovoru z roku 2016 Anish Giri řekl: "Magnus a já jsme si velmi blízcí, pokud jde o styl hry, ale v našem přístupu ke hře jsme naprosté protiklady. Magnus se snaží klást důraz pouze na hru, vyhýbat se přípravě, ale pro mě příprava hraje obrovskou roli."   

Garry Kasparov, který trénoval Carlsena v letech 2009 až 2010, řekl, že Carlsen má poziční styl podobný stylu minulých mistrů světa, jako jsou Anatolij Karpov , José Raúl Capablanca a Vasilij Smyslov, spíše než taktický styl Alexandra Alekhina, Michaila Tala, i samotného Kasparova. 

V rozhovoru z roku 2013 Peter Heine Nielsen řekl: "Doby velkých novinek jsou pryč a to dobře zapadá do Magnusova stylu."  Podle Carlsena však nemá žádné preference ve stylu hry.

 Garry Kasparov v roce 2013 řekl, že "Carlsen je kombinací Karpova a Fischera . Dostane svoji pozici a pak už nikdy nepustí to "buldočí kousnutí". Pro soupeře tak vyčerpávající."   

Carlsen také uvedl, že následuje tradici Karpova a Fischera, ale navíc zmiňuje Reubena Finea jako hráče, který „dělal v šachu něco podobného jako já“. 

 Viši Anand o Carlsenovi v roce 2012 řekl: "Magnus má neuvěřitelný vrozený smysl... Většina nápadů ho napadne naprosto přirozeně. Je také velmi flexibilní, zná všechny struktury a dokáže zahrát téměř jakoukoli pozici." Carlsena také přirovnal k Borisi Spasskému v nejlepších letech a prohlásil, že „Magnus dokáže doslova téměř všechno“. Garry Kasparov vyjádřil podobné pocity: "Carlsen má schopnost správně vyhodnotit jakoukoli pozici, kterou se před ním mohl pochlubit pouze Karpov." 

Na otázku v rozhovoru z roku 2016, zda Carlsenův styl připomíná jeho vlastní, Anatolij Karpov odpověděl: "Je to docela možné. Vyrostl, když jsem ještě hrál a možná studoval moje partie. Dokáže přeměnit minimální výhodu v rozhodující."  

V rozhovoru z roku 2012 Vladimir Kramnik uvedl, že Carlsenova „vynikající fyzická kondice“ byla faktorem přispívajícím k jeho úspěchu proti ostatním špičkovým hráčům, protože zabraňuje „psychickým selháním“. Což mu umožňuje udržet si vysoký standard hry při hraní dlouhých, těžkých partií celý turnaj, kdy hladina energie ostatních klesala. 

Tyler Cowen poskytl svůj pohled na Carlsenův herní styl: „Carlsen prokazuje jednu ze svých nejobávanějších vlastností, totiž svou ‚žahavost‘. Pomocí počítačové analýzy můžete měřit, kteří hráči dělají nejvíce pro to, aby jejich soupeři dělali chyby. Carlsen má podle této metriky nejvyšší skóre žahavosti, protože jeho kreativní tahy tlačí na druhého hráče a otevírají velký prostor pro chyby. Naproti tomu hráč jako Kramnik hraje vysoké procento přesných tahů a samozřejmě je velmi silný, ale tyto tahy jsou v určitém smyslu klidnější a je méně pravděpodobné, že způsobí chyby u soupeřů."

 Carlsenova schopnost koncovek byla popsána jako jedna z největších v historii. Jon Speelman , analyzující několik Carlsenových koncovek z London Classic 2012 (zejména jeho výhry s velmistry McShanem, Aronianem a Adamsem), popsal to, co nazývá „Carlsenův efekt“:  "... prostřednictvím spojené síly svých dovedností a neméně důležité pověsti, přivádí své protivníky k chybám. ... Hraje věcně, klidně, metodicky a především beze strachu: skvěle kalkuluje, s velmi málo chybami a dobrým procentem „nejlepších“ tahů. To z něj dělá monstrum a mnoho protivníků to neustojí."   

Jan Timman v roce 2012 napsal: "... Carlsenův repertoár je zaměřen na to, aby se vyhnul brzké krizi ve hře. Vždy se zaměřuje na střední hru, která se hodí ke strategickému přístupu." 

Carlsen také hraje (rychlé) šachy online pod mnoha jmény. Je známý svými "divnými zahájeními" a výjimečně silnou hrou, navzdory žertům a gagům. Carlsen je známý tím, že říká, že ho až tak nezajímá příprava na zahájení; jeho hlavní silnou stránkou je střední hra, ve které dokáže přehrát řadu svých protivníků pozičními prostředky. 

Pár zajímavostí o MC
  • Od roku 2016 se Carlsen identifikuje jako sociální demokrat a většinou dodržuje vegetariánskou stravu; dvě jeho sestry jsou vegetariánky
  • Carlsen je vášnivým fanouškem fotbalu , jeho oblíbeným klubem je Real Madrid CF. Jako uznání toho, že se stal mistrem světa v šachu, zahájil čestný výkop v utkání La Ligy mezi Realem Madrid a Realem Valladolid dne 30. listopadu 2013
  • Carlsen také sleduje Premier League a hraje fantasy fotbal . V prosinci 2019 se dostal na místo č. 1 ve hře Fantasy Premier League před sedmi miliony dalších hráčů, než nakonec zakončil sezónu na 10. místě
  • V dubnu 2022 hrál Carlsen poker na Norwegian Championships Main Event a skončil na 25. místě z 1050 hráčů.
  • Carlsen dělal modela pro reklamní kampaň G-Star Raw podzim/zima 2010 spolu s americkou herečkou Liv Tyler
  • V únoru 2014 se objevil v kampani G-Star Raw jaro/léto 2014 spolu s herečkou a modelkou Lily Cole
  • Filmový režisér JJ Abrams nabídl Carlsenovi roli ve filmu Star Trek Into Darkness jako „šachista z budoucnosti“, ale Carlsen nebyl schopen včas získat pracovní povolení pro natáčení
  • V roce 2017 se Carlsen jako speciální host objevil v seriálu Simpsonovi v epizodě , kde je odhalena Homerova šachová historie.
Magnus Carlsen je jeden, bezesporu, z nejlepších hráčů všech dob. Uvidíme, zda se mu podaří zlomit metu 2900 ela. Magnuse uvidíme v druhé půli ledna na turnaji ve Wijku, kde si poměří síly nejenom s šachovou špičkou, ale také s mladou generací. Psali jsme zde: https://www.nss.cz/nejlepsi-turnaj-vsech-dob--tata-steel-chess-2023

Robert Cvek

3x 2878x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lubomir1959

MC je určitě jeden z nejlepších hráčů světa všech dob, v tomto bodě souhlasím. Přesto mu ale nefandím a nikdy pro mě vzorem nebude. Právě proto, že je mistrem světa, právě proto, že je tak silným šachistou, by se měl srovnat s tím, že žádný sportovec nemůže neustále vyhrávat, že holt někdy musí i prohrát a umět prohru přijmout a nedělat z ní tragédii. Vlastností každého sportovce by mělo být to, že když prohraje, tak v prvé řadě hledá chybu u sebe a teprve pak u soupeře a ne naopak. A to i v případě, že má nějaký "dojem nebo pocit", že soupeř nehrál fér...Historie a zákony se totiž neptají na dojmy a pocity a na kdyby, ale na důkazy a výsledky.

+2 /-0 | 01.12.2022 18:47

sarmatam

....hmmm ? ....toť otázka ? .....ale Hans hraje dál ....a za pět let bude fšechno zase ,, ůplněk ,, jinak ...ani bych se nedivil , gdyby vedly šachovou top 50 filipínci....ani bych se nedivil ? ....dělám si srandu ....indové a číňani....ti budou udávat TEMPO ! ...o tom žádná.....

+0 /-0 | 01.12.2022 21:16

sarmatam
.....to co gdo řekl ....o MC....to je hodně zajímavé ...... ,, dost interesantní ,, tento dnešní článek ....A tak to má být ....jen tak dál ....proto mě hodně baví ty rozhovory , tam se člověk dozví věcí.....jj......
+0 /-0 | 01.12.2022 07:27