Magnus Carlsen třicetiletý 3.díl

02.03.2021 05:02 | Historie

Přiznám se, že jsem zapomněl, že jsem měl rozepsaný "seriál" o MC na počest jeho třicátých narozenin. Děkuji na youtube za připomenutí! Zrovna jsem skončil u roku 2013

 Odkaz na druhý díl je zde: http://www.nss.cz/magnus-carlsen-tricetilety-2.dil

Tedy u turnaje kandidátů, který vyhrál Magnus před Vladimírem Kramnikem (oba měli 8,5/14). Tehdy tam "řádil" Vasilij Ivančuk, který porazil jak Magnuse tak i Vladimíra.


Shodou náhod jsem nedávno viděl film Magnus. Hodně mne zaujal jeho první zápas s Višim Anadem. Tedy tak jak ho popisovali a ukazovali. Pravda je, že začátek nebyl pro MC snadný.

Ono vůbec ta cesta k titulu nebyla pro Magnuse procházka růžovou zahradou. Tak tak vyhrál turnaj kandidátů. Pak si střihnul (příprava) turnaj v Norsku (1.ročník), kde dělil "až" 2. a 3. místo s Nakamurou za vítězným Karjakinem. Pak odjel do Moskvy, kde mu nevyšel bleskový turnaj. Hlavní turnaj, druhé místo za Gelfandem, také nebylo nic moc. Pak horko těžko poráží v rapidu Predojeviče 2,5:1,5. Borki je zdatný soupeř, ale má skoro o 250 menší elo než Magnus.

Chuť si Carlsen spravuje až v Americe (Sinquefield Cup, první ročník), kde vyhrává 4,5/6 před Nakamurou, Aronianem a Kamským. Všimněte si jak "skromně" začal tento super turnaj. 


A pak - od 9. září - začíná zápas o mistra světa s Viši Anandem. Když se podíváte na ten film, tak uvidíte, jak velmi hezky popisují a hlavně ukazují, jak byl Magnus nervózní. Dokonce několikrát upustil figurku. Řeč jeho těla byla jasná - balvan tlaku ho tížil. 

Hned první partie nemastná, neslaná remíza už v 16. tahu! A to měl Magnus bílé. Ve druhé partii Magnus překvapil na 1.e4 c6!? a další rychlá remíza. A třetí partie? Ta byla hrozná. Magnus se dostal do špatné pozice a mohl být jenom rád, že Viši nebyl naladěn agresivněji. Po třech partiích děs a hrůza pro tým vyzyvatele. 

Čtvrtá partie byla už lepší. Zde Magnus potrápil mistra světa. Přichází den volna, který je moc hezky "natočen" (co dělal a jak trávil čas MC) a po dnu volna....přichází predátor. Nejenom, že se razantně lepší hra MC, ale je sebevědomější, jistější. Ta tam jsou křečovité grimasy, divné držení těla a nejisté tahy, někdy končící pádem figurky. Magnus Carlsen krásně vyhrává 5. partii a pak i šestou. Vítězství v deváté partii je definitivní konec. Nakonec Magnus poráží mistra světa Višiho Ananda suverénně 6,5:3,5. Zápas na 12 partií je předčasně ukončen. 

A začíná zlatá éra Magnuse Carlsena.


-
. kolo -
7x 4669x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
giocozo
Playboy - Carlsena nevím, toho jsem viděl v kině, ale Album 61 je k zhlédnutí na YouTube.
+0 /-0 | 03.03.2021 14:20

Playboy

Zdravím všechny, poradí mi někdo prosím, kde se dají fily o Carlsenovi, Gelfandovi a případně i jiných šachistech shlédnout, případně stáhnout?  Děkuji hats off

+0 /-0 | 03.03.2021 11:33

xdavx x

giocozo, kokainistu asi trefil slak po te, co sputnik nakoupilo Slovensko :D

+0 /-0 | 02.03.2021 18:11

Zmestabileho

Carlsen má jako fenomenální hráč celé šachové historie ještě jako "bonus" jednu sportovní výhodu - a tou je nedostatečná úroveň hráčů světové špičky. Je sice doba široké konkurence, hráčů ve špičce je víc - ale ten přívlastek "širší" by se mohl nahradit slovem "plochý"... spousta plochých hráčů nemění nic na tom že špice úrovně mistra světa je vysoko nad nimi.

 

Tahle slabá úroveň top hráčů, ze kterých se mnozí stali "specialisty na remízy", umožnila i v době nedávné dostat se k souboji o titul i takovým plejerům "až druhé kategorie" - jako byli Gelfand nebo Karjakin. Tato situace byla velkou příležitostí třeba i pro našeho Navaru - příležitostí dostat se až k zápasu o titul. (Navara ovšem jak známo dal přednost rozvíjení své kariéry na turnajích jako je ostravský koník).

+0 /-0 | 02.03.2021 16:34

giocozo
:)) Počkej, za chvíli se zde zjeví Morphynista s tvrzením, že si čerpal informace z ruského dezinformačního serveru. ;)
+0 /-0 | 02.03.2021 12:18

xdavx x

V tom filmu ale chybi podstatná věc. Magnus už v té době byl samozřejmě velice silný šachista, nicméně v té zápasové pauze Magnus navštívíl jistého podivína, který mu do mozku voperoval čip, kterým se později proslavil Alfa Zero. Od té doby se Magnus neustále zlepšoval. Životnost takového čipu není ale neomezená a pry je Magnus teď často viděn jak místo šachových analýz, hledá na darknetu další možnosti úpravy svého elektronického společníka. CD studio RED již chystá nástupce CyberPunku 2077, Magnus 2023! 

+0 /-0 | 02.03.2021 11:45

giocozo
Film byl skvělý a v něm bylo jasně vidět, že i takový fenomén, je člověk z masa a kostí. Větší dojem na mě udělal ale film o Gelfandovi Album 61. Zde je popisována mnohem trnitější cesta, jejímž vyvrcholením byl boj o titul mistra světa s Anandem. Tak málo chybělo a šampiónem se stal Boris.
+0 /-0 | 02.03.2021 06:49