Magnus Carlsen nebude obhajovat titul Mistra světa

20.07.2022 13:21 | Zahraniční zprávy

Magnus Carlsen, pětinásobný mistr světa v šachu, dnes ukončil měsíce spekulací oznámením, že nebude obhajovat svůj titul. 31letý Nor neodchází do šachového důchodu a slibuje, že bude nejlepší na světě, ale nebude hrát zápas mistrovství světa!

To znamená, že  příští  mistr světa bude jeden z dvojice Ding Liren – Ian Nepomniachtchi.

 

Na začátku roku 2021 v jednom rozhovoru Magnus Carlsen řekl:  „S největší pravděpodobností budu hrát zápas o MS v roce 2021 a pokud vyhraji, nemám ponětí, zda budu hrát další zápas o MS“.

Když Magnus vyhrál zápas mistrovství světa, tak téměř okamžitě poté (co vyhrál svůj 5. titul proti Ianu Nepomniachtchimu v Dubaji), poskytl podcastový rozhovor svému příteli Magnusovi Barstadovi, kde řekl:

 „Pokud někdo jiný než Firouzja vyhraje turnaj kandidátů, je nepravděpodobné, že budu hrát příští zápas mistrovství světa“.

Magnus tedy oznámil své rozhodnutí, ale jak víme, tak  19letý Alireza Firouzja se  ani nepřiblížil vítězství v turnaji kandidátů. V novém podcastu, s názvem „The Magnus Effect“ pro jeho sponzora Unibet, Magnus nyní odhaluje, že jeho dobrodružství na mistrovství světa je u konce, alespoň prozatím.

"Nakonec platí rozhodnutí, se kterým jsem docela spokojený a nad kterým jsem přemýšlel už delší dobu, řekl bych, že více než rok, pravděpodobně skoro rok a půl . Mluvil jsem s lidmi v mém týmu, mluvil jsem s FIDE…. A závěr je, ano, je to velmi jednoduché, že nejsem motivován hrát další zápas. Jednoduše mám pocit, že nemám moc co získat. Nemám ten zápas rád a přestože jsem si jistý, že zápas by byl zajímavý z historických důvodů a tak dále, nemám žádnou chuť hrát a já ten zápas prostě hrát nebudu."


Poslední Carlsenovo „vyjednávání“ s FIDE dopadlo tak, že Magnus Carlsen měl 40minutovou schůzku s prezidentem světové šachové federace (FIDE) Arkadym Dvorkovičem a generálním ředitelem FIDE Emilem Sutovským v Madridu o posledním víkendu turnaje kandidátů, když už bylo jasné, že Ian Nepomniachtchi bude příštím vyzyvatelem . Tato schůzka byla považována za diskuzi o tom, co by Magnusovi umožnilo hrát nový zápas. Magnus ale vysvětluje, že šlo hlavně o sdělení jeho rozhodnutí. Magnus:  "Jak mnozí vědí, byl jsem v Madridu na závěr turnaje kandidátů. Po závěru turnaje jsem souhlasil, že se sejdu s Dvorkovičem a Sutovským z FIDE, abychom si trochu popovídali. Na toto setkání jsem neměl žádné požadavky ani návrhy. Oni měli pár návrhů, ale podstatou toho bylo, že jsem jim řekl, že nebudu obhajovat svůj titul v příštím zápase mistrovství světa. Měli jsme o tom malou diskusi. Měli nějaké návrhy, některé se mi líbily, některé ne."

Motivací pro Carlsena zůstává rekordní meta 2900 ELO .  Magnus Carlsen, jehož aktuální rating je 2864 a rekord má na 2882, přesto  neplánuje hrát jen pro zábavu.

Komentoval: "Doufám, že se mi podaří přiblížit se k jednomu z mých dalších velkých cílů, kterým je dosáhnout 2900 Elo. Znamená to, že cíl není dále, než byl dříve, i když je těžký. Ale uvidíme, prostě se budu snažit dělat správné věci, věřit si a užívat si to. Upřímně řečeno, jsem nadšený, že se vrátím tam, kde jsem byl v roce 2011, 2012 a na začátku roku 2013. Tedy v době, kde jsem se snažil zlepšovat, dělat správné věci, hrát turnaje, být nejlepší na světě... a nestarat se o mistrovství světa!"

Bude to nová éra v šachu, kdy Magnus Carlsen již nebude mistrem světa….


 - článek volně přeložen ze stránek chess24

47x 5976x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (47) Aktualizovat
sarmatam
.......no to právě bude ......číňan jestli uspěje tak vznikne v číně šachový ,,boom ,, a to bude zase úplně něco ,co se bude řešit a probírat....o tom žádná......a gdo za to bude odpovědný ? ......MC ......
+0 /-0 | 22.07.2022 05:45

kraken8

Davide, já ale nikde nepíšu, že ten hokej je sledovanej stejně, jak když tam jsou ti opravdu nejlepší (tzn. i všichni možní hráči z NHL). Ale ... ale sledovaný to je i tak no xd

Je jasný, že bez Carlsena to bude míň sledovaný na "neutrálních" místech (jako např. Česko xd), nicméně tady je opravdu otázka, jestli celosvětově ta sledovanost nebude vyšší (pač Čína) ...

+2 /-0 | 21.07.2022 13:09

64
Padají návrhy na zrychlení formátu či tempa. Tak si jenom připomeňme, v rapidu je posledním mistrem světa mladý Uzbek Abdusattarov s elem asi 2680. (rapidové má možná vyšší). Nepo obhajuje střibro, Magnus bronz. Takže ani v ostatních formátech nemá "král" nic jistého.
+2 /-0 | 21.07.2022 00:12

64
@ DB: Tak mi nevíme, jestli je MG ještě nejlepší hráč světa. Rozhodně neobhajuje, takže nebude ani mistrem světa. Viděl jsem s ním právě rozhovor, kde Magnus působí značně zpruzeně. Různě to okecavá, proč nebude hrát, ale vlastně to ani nedokáže věrohodně vysvětlit.Možna je to jen takový momentální rozmar, který už nemůže vzít zpět, únava materiálu nebo nějaká nordická chandra. Třeba se bude realizovat v blickach online nebo v pokeru. Tipuji že Nepo a Liren budou hrát s elánem.
+2 /-0 | 20.07.2022 23:55

xdavx x

krakene, jak kteri nejlepsi... letosni absence ruskeho tymu mela za nasledek nejnizsi navstevnost mimo kovidove casy... zejmena proto, ze finsko je kousek. skoda ze jsem nikde nenarazil na sledovanost v TV, protoze treba me to moc nezajimalo, takove vetsi evropske hry, tech zapasu je za rok docela dost.

takze pro me je treba MS bez Carlsena neco jako exhibice navara short.... o nicem.

+0 /-1 | 20.07.2022 22:24

kraken8
Pilgrim: Neříkám, že zrovna Vy sledujete MS nebo OH v ledním hokeji, ale zrovna tam většinou ti nejlepší chybí a sledovaný to teda je...
+3 /-0 | 20.07.2022 22:19

xdavx x

64 tak ono mistrovstvi sveta bez ucasti nejlepsiho sachisty sveta, to muze byt jakekoli, jen ne zapas o mistra sveta.

+0 /-1 | 20.07.2022 22:17

Pilgrim

S vědomím toho, že nejsilnější hráč jej nehraje, nebude mít význam ten zápas ani sledovat! 

+1 /-2 | 20.07.2022 22:08

Pilgrim
Vložte obsah
+0 /-0 | 20.07.2022 22:06

64
@Petr Koutný : Proč by měl být zápas o MS zrovna nudný? Zaprvé porcujeme medvěda, který ještě běhá po lese. Chci tím říci, že nikdo ještě nemůže vědět, jaký ten zápas nakonec bude. Turnaj kandidátů také nebyl nudný, ale překvapivý. Hrálo v něm spousta zajímavých hráčů světové špičky. Nepo nebyl favoritem, ale nakonec překvapil, a nenudil. Vyhrál v této konkurenci o parník. Boj o titul si zaslouží. Stát se vyzývatelem dvakrát po sobě něco také znamená, nemá smysl ho snižovat. Totéž platí o Ding Lirenovi. V rozhodující partií se prosadil proti super-nenudnému hráči jakým je Nakamura. V turnaji neuspěl Caruana či mladík Firuzja, o kterých se vždy Carlsen vyjadřoval jako o největší možné konkurenci. Magnus obhajovat nebude, to je jeho věc. Není to poprvé, co mistr světa nehraje nebo dělá nějaké obstrukce. Ale nedělejme z šachu záležitost jednoho muže, špička je dost pestrá a nápaditá.
+4 /-0 | 20.07.2022 21:37

kraken8

No spletl jsem se a to hodně. Pro mě teda velký překvapení.

Playboy: Neříkám, že žádnej takovej není, ale nevím o případu, že by v jiným sportu mistr světa odmítl obhajobu, ale dál by na té stejné špičkové úrovni pokračoval v kariéře xd

+3 /-0 | 20.07.2022 20:08

OldřichKuželka

@Playboy: Podíváme-li se do historie, stalo se vícekrát, že v prvním zápase o titul mistr světa vyzyvatele porazil, ve druhém ale podlehl. Botvinnik se Smyslovem, Petrosjan se Spasským, snad bychom sem mohli započítat i známý nedokončený zápas Karpov - Kasparov. A tak se už nedovíme, zda by Něpomňaščij se zkušenostmi, které v souboji s Carlsenem získal, byl tentokrát vyrovnanějším soupeřem.  S první částí přispěvku souhlasím. 

+1 /-0 | 20.07.2022 20:02

Petr Koutný

64 - Nudný zápaso Mistra světa bez Magnuse....To je takové mistrovství, které bude nudné dříve,ještě dříve než začne....Mistr světa amoleta...tak asi nějak..:) 

+2 /-1 | 20.07.2022 20:01

64
Tenhle zápas bude poprvé v dějinách šachu sledovat většina světa. Nic lepšího jsme si pro propagaci královské hry nemohli přát. Přece jen 1,5miliardy Číňanů je mnohem více než 5 milionů Norů.
+3 /-0 | 20.07.2022 19:27

giocozo
brazina - Bingo ! A mohl zas. Nepo prahnul jistě po odvetě. Získat titul s Magnusem má nesrovnatelně větší cenu, než s Dingem. Navíc má i zkušenosti z prvního zápasu. Myslím si, že i pro diváky by to byl atraktivní zápas.
+1 /-0 | 20.07.2022 19:04

ThePot
Gio, souhlas. FIDE by měla oficiálně vyhlásit zápas Magnus - Nepo a podmínky technické prohry. Když Magnus odmítne, zapsat mu porážku a Nepomňašího prohlásit MS. Jeho vyzyvatel musí vzejít řádně z turnaje kandidátů. Ten turnaj je stavěn jen pro jednoho vítěze, Ding se tam i tak dostal soudružskou trafikou. Nakamura si to zaslouží i víc, kvůli pár blbým tahům to nedotáh, ale zas na Grand Prix řádně ustál tlak Jesipěnka a porazil i Aronjana (a to není co byste dělali každý den..). Tohle je nesmysl. Fide by podle mě by se měla zachovat tvrdě. Pravidla jsou pravidla, takhle to nejde dělat.
+2 /-0 | 20.07.2022 19:03

xdavx x

gio, nepo s nim uz snad hral ne?

+1 /-0 | 20.07.2022 18:53

ThePot
Redaktor z článku na iDnesu dokonce správně transliteroval jméno čínského génia. Ting Li-žen. Já Ting Li-žen. Ty Ting li-žen. A všichni jsme Ting Li-Ženové. Takový docela Ting Li-Ženoidní článek
+1 /-0 | 20.07.2022 18:52

64
Správně rozhodnutí. Na vrcholu odejít. Magnusovi již šlape na záda mládež jako Firouza, Duda, Rapport. A přijdou další, třeba borci že Střední Asie a indická lavina Nepo je v solidní formě a Číňana jsme ještě v bojích o mistra světa neměli. Bude to zajímavé.
+2 /-0 | 20.07.2022 18:52

giocozo
Pro Nepa to musí být zklamání. Místo s MC bude hrát se soupeřem, kterého už v kandidátech porazil. Proč je najednou změna a Nepo není tedy prohlášen za Mistra světa, jako kdysi Karpov, když Fischer odmítl nastoupit k zápasu ?! Pro Dinga to může být naopak neuvěřitelná cesta štěstí k titulu, kdy vlastně naskočil do turnaje, jako náhradník za Karjakina, potom prohrál s Nepem a skončil druhý a nakonec může brát vše ! Pro něho i pro jeho zem to bude obrovská motivace. A nakonec tu budeme mít situace, kdy Mistr světa a nejlepší hráč planety nebude tentýž člověk. Rozhodnutí Magnuse respektuji.
+3 /-0 | 20.07.2022 18:36

xdavx x

the pot, pujde jeste vyrazne dolu... tohle je jen korekce... 

+1 /-2 | 20.07.2022 17:56

ThePot
No dobře už. Hlavně, že bitcoin je zpět na 24k. Tak hezký den všem :)
+2 /-1 | 20.07.2022 17:32

Jarda Aljochin

Neexistuje nic takového jako předem vyhraný zápas. Ale odpovídá to přístupu už těch nejmladších šachitů. Šachy jsou soubjem intelektů. Mnozí si tím pádem myslí, že když jsou dobrými či výbornými hráči šachu, tak mají i nesporný patent na rozum.

+0 /-2 | 20.07.2022 17:18

ciki333

Djokovič nehrál Australian Open a byrokraté ho nepustí ani na US Open...Šachové olympiády se nezúčastní čínští ani ruští reprezentanti. Bezesporu zmíněné absence velikánů degradují sportovní soutěže minimálně o jeden řád, ale svět se kvůli nim nezastaví. V brzké době budeme svědky další zostřující se segregace sportovců a udílení trestů na základě kolektivní viny. Do role rozhodčího a soudce se, jak jinak, deleguje "liberálně demokratický" Západ. Což vygeneruje v horizontu několika let paralelní sportovní organizace (svazy). Na jedné straně Evropa, Austrálie a USA...na druhé Rusko, ČLR, Indie, některé státy Jižní Ameriky a JAR. Stručně, budeme míti více "mistrů světa" v jedné disciplíně, dle příslušnosti k regionu. Něco podobného zažil před 30 - 40 lety profi box, byť v tom tehdy globál politika nefigurovala...

+3 /-2 | 20.07.2022 16:58

J V
Osobně z toho radost nemám a nepřijde mi to fér. Zápas Karpov vs. Fischer se nikdy nehrál, takže o jeho výsledku lze spekulovat. Jakou čočku ale dostal Nepo loni, dodnes pamatujeme. Plánovaný zápas se předem dostává na takovou úroveň, jako kdyby v letošním Wimbledonu nehrál Djokovič a Nadal.
+2 /-0 | 20.07.2022 16:27

ciki333

Petr Koutný

Nebereš, Petře, v potaz ideologickou rovinu zápasu. Unavený představitel dekadentního a zdegenerovaného Západu - Carlsen - rezignuje na obhajobu titulu MS. Reprezentant USA - Nakamura - končí před branami... Sled událostí jakoby v předstihu symbolizoval konec Pax Americana.

Emisaři dvou vůdčích zemí BRICS - Nepo x Ding - se utkají na 64 polích o šachového krále planety Země. Čínsko-ruský duel je předzvěstí nového uspořádání světa. Přežije triumvirát - ČLR, Rusko a oslabené USA...Evropu čeká zapomnění.

+5 /-4 | 20.07.2022 16:17

pavelno

Je to dehonestace šachu. Borec rok před obhajobou podmíní svoji účast konkrétním jménem (trapas a neslýchané) a pak ještě jako chvilka napětí, a poté tak teda mi se fakt hrát nechce.

Titul by měl automaticky získat Nepo. Je to podobné, jako když Fischer odmítl hrát s Karpovem.

+3 /-2 | 20.07.2022 16:08

ThePot
Vítěz zápasu Ding - Nepo nebude mít obdiv a respekt jako opravdový mistr světa leda tak u Petra Koutného. Ostatní šachový svět ho přijme a prohlásí za jasného, zaslouženého mistra světa, vzešlého ze zápasu světové dvojky a trojky. Pokud chce Magnus utočit na pozice Kasparova a Fišera, tak ten zápas prostě hrát musí. Jinak to jsou řeči typu Karpov by nikdy neporazil Fišera (což si málokdo soudný myslí), nebo že Euwe porazil Alechina náhodou. Výsledek prostě bude na tabuli
+2 /-2 | 20.07.2022 16:03

Petr Koutný
Zdeňku kdo by chtěl sponzorovat zápas mistrovství světa, kde mistr světa nebude mít obdiv a respekt jako opravdový mistr světa. Něco jako v době, kdy se hrály zároveň dva zápasy dvou federací a historický jsou tito vítězové v zapomnění.
+2 /-0 | 20.07.2022 15:56

ciki333

Země BRICS rády zasponzorují duel Nepo vs. Ding...Vždyť je to pro ně reklama jako hrom.

+2 /-1 | 20.07.2022 15:51

JD

Možná je to tak lepší.. určitě bych chtěl vidět jak Magnus hraje turnaj kandidátů..Ding nebo Nepo peníze se na to seženou, sice bych je nechal hrát za pivo a párek, ale možná ještě někdo něco přihodí..

+0 /-2 | 20.07.2022 15:42

Robert Cvek
Vidím to zcela prozaicky. MC prostě si chce užívat života, hrát atd. A titul MS mu byl "jen" přítěží.
+1 /-0 | 20.07.2022 15:08

Petr Koutný
Ono bude zajímavé i to, kde FIDE vezme peníze na zápas Nepo-Ding. Rusové to určitě nebudou platit, USA a Evropu to moc nebude zajímat, jestli to nezaplatí Číňani, pak to bude hodně finančně chudý zápas...
+1 /-0 | 20.07.2022 15:01

paulz

Tak nějak Peťo si to představuji taky. Navíc pro zápas Magnus Nepo je otázka kde vzít finance. Pokud by proti Magnusovi hrál Firouzja si teda myslím, že takové problémy by nebyly. A proto byl Firouzja nejspíš jediný proti kterému byl Magnus ochotný nastoupit. 

+1 /-1 | 20.07.2022 14:53

Petr Koutný
Mě to napadlo protože jsem včera zaslechl, že nějaký mistr světa v krasobruslení končí se závody a nebude obhajovat zlato na olympiádě, protože bude jezdit revue. Prostě v jejich světě je něco víc, něco lukrativnějšího a sledovaného než mistrovství světa, či olympiáda. Možná tady chce kráčet Magnus. To že to bude silné oslabení FIDE je vysoce pravděpodobné.
+1 /-0 | 20.07.2022 14:45

xdavx x

skoro se chce rict ze od Steinitze po Aljechina mel ten titul daleko vetsi vahu... nevim jak to prijde ostatnim,, ale s uctou ke vsem MS od Botvinika, nemely tehdy zapasy o titul vetsi stavu?

+1 /-1 | 20.07.2022 14:42

Petr Koutný
Možná Magnus dokáže získat větší pozornost a finance pro jiný formát zápasu a třeba budoucí mistři světa budou toužit být součástí jeho šou. Současný formát zápasu mistrovství světa je pomalý, dlouhý, často nudný a bez Magnuse možná i nezajímavý. FIDE se tímto rozhodnutím hodně oslabí a velký vliv můžou získat soukromé projekty nad ofic.akcemi. Úpadek svazů na státní úrovni kopíruje úpadek FIDE.
+3 /-1 | 20.07.2022 14:39

sarmatam
.....MOHL BY POTOM DÁT NĚJAKEJ rozhovor , ŽE BYL NA dovolené , a že o těch partiích o MISTRA SVETRA aňi neví :-)......
+0 /-0 | 20.07.2022 14:34

sarmatam
......nejlepší by bylo , aby ty partie mezi tím a tím ani NESLEDOVAL.......
+0 /-0 | 20.07.2022 14:32

xdavx x

a proc ne? co si ma dokazovat  hraci, kterym dava bombu s prstem v nose... vubec se nedivim... ani jeden z tech dvou plantazniku nebude bran za nejlepsiho na svete, dokud bude mc hrat sachy.

+3 /-1 | 20.07.2022 14:26

Jarda Aljochin

Maňus slibuje, že zůstane nejlepší?

+1 /-0 | 20.07.2022 14:21

Jarda Aljochin

Maňusi, tvl.

+1 /-0 | 20.07.2022 14:19

paulz

Tady jde v první řadě o prachy. Něco mě říká, že to bude upravená myšlenka Kasparova....

+2 /-1 | 20.07.2022 14:16

xdavx x

aspon nekdo ve svete slabochu ma koule vzeprit se bafunarum.

+1 /-0 | 20.07.2022 13:45

sarmatam
......možná to ale dává ale i smysl , aspoň NELŽE ! .....to co řekne , to platí......BEZTAK za 10 let , bude jinak .....o tom žádná,,,,,,,
+0 /-0 | 20.07.2022 13:43

sarmatam
......no potěš :-( ........
+0 /-0 | 20.07.2022 13:27