Londýn se promění do černobílé

04.12.2015 07:00 | London Chess Classic 2015

Po roce se oči šachového světa opět otáčí k britské metropoli, která hostí London Chess Classic. Největší pozornost bude upřena hlavnímu turnaji, ve kterém se představí desítka TOP hráčů v čele s Magnusem Carlsenem.

Hlavní turnaj startuje prvním kolem již dnes od 16:00 londýnského času, u nás bude tedy o hodinu více. Hrát se bude systémem každý s každým, což při deseti hráčích znamená devět partií pro každého velmistra. K dispozici mají hráči 2 hodiny na 40 tahů a následně hodinu na dohrání s inkrementem 30 vteřin za každý odehraný tah od 41. tahu.

Celý turnaj je součástí Grand Chess Tour, ve které se odehrály již turnaje Norway Chess a Sinquefield Cup – londýnský turnaj tak je třetím a také posledním turnajem šachových grandslamů. Těchto turnajů se vždy účastní pravidelná devítka účastníků, která je na každý turnaj doplněna o hráče dle přání organizátora. V Londýně to nemůže být nikdo jiný než Michael Adams.

Průběžné pořadí Grand Chess Tour


Průběžné pořadí Tour vede Veselin Topalov (zdroj: twitter SaintLouis ChessClub)

Ve startovní listině nalezneme jedno známější jméno než druhé a již před turnajem je jisté, že nás čeká parádní šachová podívaná a fakt, že tento turnaj může vyhrát opravdu každý. Největším favoritem bude zřejmě Magnus Carlsen, ale ten si musí zvykat v poslední době i na porážky a toho budou chtít jeho sokové využít také v Londýně.


V dnešním prvním kole nás hned čeká několik zajímavých dvojic, například domácí želízko v ohni Adams vyzve Ananda nebo Caruana si to rozdá s Aronianem.

1. kolo, pátek 17:00 SEČ
Veselin Topalov - Anish Giri
Alexander Griščuk - Hikaru Nakamura
Vachier-Lagrave - Magnus Carlsen
Fabiano Caruana - Levon Aronian
Viswanathan Anand - Michael Adams


Odkazy

oficiální web
online přenos
rozlosování

9x 4523x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
06.12.2015 11:13 | N. Očník

Playboy: to má MC špatný ... jestli stačí proti němu spokojit se s remízou a on s tím nic nezmůže, i když by rád hrál na výhru .... tak to bych si nechal v partii s ním taky líbit :D

05.12.2015 10:30 | Playboy

Na Carlsenovi bylo vidět, že se snažil hrát na výhru,  ale soupeř se spokojil s remízou, než aby riskoval, partie se mi líbila  ... smiley Nakamurovi se nepodařilo najít nejlepší řešení, nutné říci, že to bylo z lidského pohledu těžké enlightened

04.12.2015 21:16 | exot

První kolo přineslo 2 šoky: první pro Topalova, který přehlédl Dd5 a dostal se z přivyhrané pozice do matu, a druhý pro Nakamuru, který vyhranou pozici dovedl duchapřítomně aspoň do remízy. Carlsen dobře zahraná remíza černými, Anand dobře zahraná remíza bílými. :-)

04.12.2015 15:24 | giocozo

Kiklos - Jednou provždy Fischer ! Tohle není náhoda. Pokud píšu o velikánech, měl bych vědět, jak se jmenovali.

04.12.2015 11:31 | N. Očník

A zde https://sports.bwin.com/en/sports/67/betting/chess#sportId=67 kurzy pro dnešní den :)

04.12.2015 10:45 | Viktor

To já si tipnu, že Magnus všem ukáže, i když bez ztráty kytičky to nebude.

04.12.2015 10:37 | exot

Miloval jsem Carlsenovu dominanci, kdy prohrával jednu partii ročně a pořád se mračil a odpovídal jednoslovně. Teď, když se všude usmívá a prohrává dvě až tři partie za turnaj, už to není ono. Tipuju, že turnaj vyhraje Topalov.

04.12.2015 10:30 | kiklos

Magnus je stále nejlepší, ale už ne o dvě délky. Těsně za zády má smečku výborných vyrovnaných soupeřů. Aktuálně nejlepší je vždy ten, který předvede mimořádnou formu.

 

Tak, jako vládl světu Fisher, potom Karpov a po něm Kasparov a chvíli také Carlsen, už nikdo momentálně nevládne. A bylo by pro mě překvapením, kdyby se podobná světovláda v dohledné době znovu objevila ať již s MC či někým dalším. Přesto jsem velmi zvědav, zda se již v lednu ukáže mimořádná vynalézavost Wei Yi i proti silnějším hráčům než dosud.

 

V Londýně očekávám, že chytne slinu někdo ze čtveřice Vachier, Nakamura, Aronian, Giri. Jednomu z nich ta forma sedne a turnaj těsně vyhraje. Naopak u Topalova tipuji propad formy a výsledek v druhé polovině startovního pole.

04.12.2015 09:57 | exot

Na Magnuse jsem zvědavý. Měl by se dát dokupy, protože jestli si jeho soupeři zvyknou na to, že ho můžou porážet, můžeme se na podzim těšit na nového šampiona.