Levon Aronian alias Lev z Arménie
04.03.2018 07:00 | Turnaj kandidátů 2018Levon Grigori Aronian, narozen v Jerevanu 6. září 1982. Jako lídr s arménským týmem zaznamenal zlaté úspěchy na Olympiádě (2006, 2008 a 2012). Vítěz FIDE World Cup 2005 a 2017.
Čtrnáctého ledna roku 2017 podává Aronian ruku nám známému velmistru Harikrishnovi a začíná jeden z nejslavnějších turnajů naší doby (Wijk aan Zee 14.-29.ledna 2017). Bílými hrající Hari volí 1.e4 a Aronin použvá svoji hlavní zbraň, tzv. Marschllův útok. Partie po korektním průběhu končí remízou.
V té době Levon Aronian má elo rating 2780 a už delší dobu hledá "ztracenou formu". Dlouho tento fenomenální šachista byl světovou dvojkou, ale pak se "něco stalo" a jeho výsledky šly dolů, stejně tak elo body. Objevili se mladší a dravější.
Turnaj ve Wijku vyšel
Aronianovi výsledkově celkem dobře, když dělil 3.-5. místo se ziskem
7,5 ze 13 partií. Čtyři partie vyhrál a dvě prohrál. Hlavně jeho výhra s
GM Girim byla fenomenální. Tato partie obletěla svět. Bílými hrající
Aronian zcela nečekaně obětoval kvalitu na c4 a soupeře úplně
rozstřílel.
Nicméně pak přichází velmi studená sprcha.
V únoru hraje Aronin FIDE Grand Prix (Sharjah 18.-27.února 2017). A nevyhrává ani jednu jedinou partii a poslední partii prohrává s Ding Lirenem. Asi není zdravotně v pořádku, protože má docela dost krátkých, bezkrevných remíz. Ale pokud si chce arménský šampión zahrát turnaj kandidátů, musí hrát tyto turnaje jinak...
Aronian se svým týmem určitě nezahálel. Museli hodně pracovat, protože hned na dalším turnaji se ukázala ohromná síla tohoto geniálního šachisty. V dubnu přijíždí Aronian do Německa, kde hraje tzv. GRENKE Chess Clascic (16.-22. dubna 2017). Je to super turnaj, protože se ho účastní i sám mistr světa a další šachisté nejužší špičky. Vstup do turnaje má Aronian chladnější, když první dvě partie remizuje /nicméně tu druhou s mistrem světa :-) / ale pak vyhrává 4 partie za sebou! Neuvěřitelné = to připomíná Bobbyho Fischera. Vyhrává a na druhého Carlsena má 1,5 náskok, což je na sedmi kolový turnaj neskutečný výkon.
V Německu Aronian ještě zůstává, protože hraje pak první bundesligu (konec dubna). Obě partie hraje černými a obě vyhrává a ještě v obou partiích volí na 1.e4 g6. Levon jede... V červnu jede Aronian asi na nejprestižnější turnaj naší doby, do Norska, domoviny mistra světa (Norway Chess 6.-16.května 2017). V tomto turnaji, který má elový průměr skoro 2800(!!) vyhrává...Levon Aronian! A to s bodovým náskokem před GM Nakamurou a GM Kramnikem. Aronian dělá 6 bodů z 9 partií, poráží Kramnika a hlavně pak vyzyvatele mistra světa a samotného mistra světa! A partie s Magnusem Carlsenem obletěla celý svět, je to nikdy nekončící oslava šachu, jedna z nejkrásnějších partií naší doby.
V půli roku 2017 šel z arménského génia strach. Takové turnajové výsledky už dlouho Aronian neměl. Také jeho elo hodnocení se vystoupalo na 2809. Nicméně po posvícení někdy přichází sr...a. A stejně to měl i Aronian. Hraje FIDE Grand Prix (Ženeva 6.-15.července 2017), ale turnaj mu hrubě nevychází. Dělá -1, kdy dvě partie prohrává a jen jednu, poslední vyhrává. Sen o postupu do turnaje kandidátů se rozplynul, tedy pokud jde o postup z FIDE Grand Prix turnajů.
Na začátku srpna hraje Aronian super prestižní turnaj v Americe (Sinquefield Cup, 2.-11. srpna 2017). Sice dvě partie prohrává, ale tři vyhrává, končí na solidním pátém místě. Rozhodující zkouška odolnosti a ocelové vůle je FIDE World Cup (Tbilisi, 3.-27.září). Aronian nakonec celý tento "turnaj" vyhrává, když ve finále poráží Ding Lirena. Vřele doporučuji se podrobně podívat na celou pouť (partie) vítěze. Někdy musel překonat obrovské napětí, hlavně pak s mladým rusem Matlakovem. Tam měl Aronian namále. Ale právě tímto turnajem ukázal, že má i (konečně) ocelové nervy. Jak pro Dinga, tak i pro Aroniana to znamenalo (mimo jiné) účast v turnaji kandidátů!
Měsíc na to hraje Aronian mistrovství Evropy družstev. Na první šachovnici dělá slušných +2, hlavně výhra s GM Mamedyarovem je velmi cenná, ale Arménům se moc nedaří (týmu). Uprostřed listopadu odjíždí Aronian hrát poslední FIDE Grand Prix do Španělska (Palma De Mallorca 16.-25. listopadu 2017). Už mu o nic nejde, hraje lehce a v klidu a nakonec turnaj vyhrává (společně s GM Jakovenkem), když dělá 5,5 z 9 partií bez porážky.
Rok uzavírá turnajem v Londýně (London Classic 1.-11.prosince 2017). Tento turnaj Aronianovi moc nevychází. Nevyhrává ani jednu partii a jednu prohrává, s mistrem světa. Jak jsem partii viděl, tak se mi zdálo, že to prostě přepálil. Byla to poslední partie a Aronian moc toužil vyhrát, dělil by pak třetí místo. Když pak nevyužil šance partii zachránit (po docela zběsilé šarvátce v koncovce), mistr světa ho přehrál.
Celkově ale byl
rok 2017 pro Levona Aroniana velmi úspěšný. Ukázal svoji ohromnou sílu,
vyhrál super turnaje a hlavně se dostal na turnaj kandidátů. Ve svých 35
letech je veteránem světového šachu. Je bez pochyby, že moc touží se
utkat v bitvě o mistra světa. Zdá se mi, že právě tento turnaj kandidátů
bude největší zkouška pro arménského šampióna. Čas běží proti němu. Pak
přijde rodina a další věci a energie se bude muset tříštit... Ano,
rodina, děti atd. je nejvíce, ale pěkný titul mistra světa by jistě
nebyl na škodu :-)
Silné stránky:
Skvěle
propracované zahájení, nejenom do hloubky, ale i do šířky. Zabijácký
instinkt. Skvělá taktika a velmi dobrý strategický cit.
Slabé stránky:
Někdy
unáhlenost, relativně (na takové úrovni) slabší technika. A občas mu
"ujede" taktika - má velmi náročný styl šachu, kde se musí hodně moc
počítat. Určitá slabina může být, že mu to už "tolikrát" nevyšlo.
Můj tip:
Ačkoliv bych mu moc přál vítězství v turnaji kandidátů, tipuji si, že "opět" nevyhraje. Skončí vysoko, ale ne první.
GM Robert Cvek
:-) :-)
Souhlasím s Meruňkou a myslím, že by měla hrát i Ester !!
Chuck Norris je v porovnání s Marhulou začátečník ... Každopádně udělat nějakou turnajovou exhibici bývalých MS + za účasti Carlsena, by byla zajímavá podívaná.
Důvod? Marhula nepotřebuje důvody
Nebojte se jít Marhulo dál. I Boris Spasskij žije. A což dáti in memorian účast Bobby Fischerovi? No, engin by generoval jeho pravděpodobné tahy. To by pak teprve bylo sousto pro šachový svět
Máme v češtině své vzory, našich představených, né? Nechci tu skloňovat hříchy politiků, ale tohle tvrdé y mě uzemnilo. Udělat to redaktor nss, to by bylo řevu v našem malém rybníčku. Házím sem jen jako černý humor.
P.Telička, Europoslanec, dnešní Twitter Crtl+C, Crtl+V: ''byť s nepochopitelnymi vycytkami''
Zdejší body za příspěvky se hodí pouze ke koupi některých knih na nss jako sleva za ně, jinak k ničemu nejsou ...
Jsem rád, že jsme si to vyjasnili a příště si vaše články rád přečtu. I ty o Frankovi Jamesovi :-)
A třetí článek na vašich stránkách
http://www.sachycvek.cz/2016/12/london-chess-classic-2016/
A druhý článek na vašich stránkách, kde je tatáž chyba - Marschall.
Klidně si přiznejte, že to tak máte nastavené, to není ostuda.
http://www.sachycvek.cz/2016/11/mistrovstvi-sveta-boj-o-kazde-pole/
Tak ano, ani mi to nedalo moc práce. Přímo na vašich stránkách
http://www.sachycvek.cz/2017/04/extraliga-201617-rozhovor-se-stepanem-zilkou/
Zkusím, najít ten článek, kde se vám to stalo také, že jste napsal Marschall, ale nerad bych dopadl jako pan Ovčáček při hledání jednoho článku o Peroutkovi. V každém případě to byla jen faktická poznámka, nic proti vám.
Pane Cveku. Vaše články čtu nesmírně rád, ale už si jednou pro vždy opravte v hlavě jméno jednoho z největších koryfejů šachové historie. Frank James se nejmenoval Marschall, ale Marshall!! Je s podivem, že jeden z nejlepších šachistů ČR soustavně komolí toto jméno. Již jsem tento výraz viděl v několika Vašich článcích a vždy při tom trpím jak zvíře. Promiňte, ale je to opravdu strašné... Podobně někdo, už nevím kdo, píše soustavně Fisher, což je neméně otřesné.
Jinak děkuji za Vaše články
No každý máme to svoje, já čárky, Robert zjevně spojování slov do hromady
To mi připomíná... :-)
http://heavyho.blog.cz/0905/lev-z-armenie
Kdo vyhraje turnaj kandidátů? Je pravdou, že měl Mamedyarov poslední 2 partie odpočet s výrazně slabšíi hráči a naopak to bude pro Aroniana poslední šance na vrcholu bojovat o titul, čehož si on sám je určitě vědom a jistě dá do toho všechno. Pokud turnaj nepřepálí, mohl a měl by vyhrát ...