LCWL - o bronz s Francií

08.06.2023 13:59 | Turnaje

Další, už 11. sezóna světové ligy Live Chess World League (neboli LCWL) končí a nám v ní zbývá odehrát poslední utkání, konkrétně....

chesspawn v neděli 11. června 2023 od 20:20 chesspawn

chesspawn proti týmu Francie chesspawn

A zdaleka to nebude rutinní souboj, neboť v sázce jsou bronzové medaile z letošní soutěže.

V tomto roce jsme se utkali s Francií již dvakrát - nejprve v březnu v evropské lize LCEL (kde jsme všechny dílčí zápasy prohráli) a poté v dubnu v lize světové (kde jsme pro změnu všechny vyhráli, byť některé celkem těsně).

Přesto máme před Francií v tabulce LCWL jen jednobodový náskok, neboť těm se podařilo nečekaně ukrást dva body v bulletu Srbsku. A to znamená jediné - tedy, že poslední utkání sezóny bude opět jednoduše "kdo s koho" - kdo vyhraje více dílčích zápasů, získává bronz.

Z každého pohledu se dá očekávat vyrovnané utkání a kterýkoliv hráč může posunout výhodu na naši stranu. Srovnáme-li totiž dosavadní účast, Francouzi mají průměr 54 hráčů jen o maličko lepší než je našich českých 50.

My ale určitě dokážeme dát dohromady víc hráčů, vždyť v této sezóně hrálo za český nároďák ve světové lize už 229 spoluhráčů (seznam zde), takže by bylo skvělé, kdyby se na tento klíčový mač vrátili mnozí, kteří už za český tým hráli.

Tím ale samozřejmě vůbec neříkám, že nemají přicházet noví hráči všech úrovní - jsme za každého nováčka rádi, protože nás to také posiluje.

Důležitá bude rovněž účast v rámci celého programu (tedy bullet 2+1, blitz 5+2 i rapid 10+2) - nejsilnější stránkou Francouzů je zřejmě bullet, takže hned od začátku budeme potřebovat plnou sestavu.

Protože toto je týmová soutěž, tak je potřeba se vůbec nestydět a zkusit hrát. Uvědomte si přitom, že už jenom tím, že nastoupíte (a třeba i prohrajete), tak jste posunuli naši soupisku "dolů" a hráči pod Vámi tak dostanou snadnějšího soupeře (a dohromady tak máme větší šanci získat více bodů).

A v neděli půjde opravdu o každou jednotlivou partii - vůbec bych se při předpokládané vyrovnanosti obou týmu nedivil, že celé utkání (a tedy i o medailích) se klidně rozhodne v jedné partii a třeba až na úplně poslední šachovnici.

A jak tomu můžete pomoci právě Vy?

- pokud jste špičkový hráč, rádi Vás uvítáme - náš soupeř postaví téměř jistě titulované hráče, takže pravděpodobně dostanete rovnocenného soupeře a pomůžete nám eliminovat jejich největší hvězdy;

- pokud jste silný hráč, tak si pojďte taky zahrát - budete mít přiměřeného soupeře a právě silný střed soupisky je něco, o co se každý tým (a náš obzvláště) rád opře - tam se totiž získává nejvíce bodů;

- no a pokud jste slabší hráč - vůbec se nestyďte, i Vy můžete hodně pomoci. Toto je týmová soutěž a každá pozice na soupisce má stejnou šanci rozhodnout o finálním výsledku.

Prosím rozšiřujte informaci o tomto zápase i na další šachisty (nováčky i ty, kteří už za nás hráli) - čím nás bude více, tím silnější budeme. Je jasné, že i Francouzi budou shánět co nejvíce šachistů - nenechme se proto zahanbit.

Udělejte si všichni čas na týmové on-line šachy v národním dresu, mít bronzovou medaili ze světové ligy se jen tak nepoštěstí.


A jak to bude v neděli probíhat?

Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.

Připomínám, že další podrobnější informace o "live" ligových soutěžích včetně aktuálních tabulek najdete v průběžně aktualizovaných diskusních fórech:

Tentokrát obrázek nenavrhovala umělá inteligence, ale je připomenutím slavného videoklipu "Attention aux hommes" skupiny Tata Bojs - viz https://www.youtube.com/watch?v=7BVMt9BCTy0

0x 879x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované