LCWL - íránské zápolení

03.03.2024 06:01 | Turnaje

Minulý víkend pro nás začala 13. sezóny LCWL (Live Chess World Chess League) a hned náš letošní první duel s Ázerbájdžánem bylo opravdu náročné utkání s hořskosladkým koncem.

V bulletu a blitzu jsme stáli proti výrazné přesile (38 proti 71, respective 35 proti 68) a to se prostě zlomit na naši stranu nedalo.

Do rapidu se už tolik Ázerbájdžánců nepřihlásilo, takže počty hráčů na soupisce se vyrovnaly (35 proti 41), ale pořád byl rozdíl v průměrném týmovém ratingu cca 190 (!) bodů v náš neprospěch.

Naštěstí náš šachový um a bojovnost slavily úspěch a rapid zápas napínavý do posledního tahu jsme těsně vyhráli 37 ku 33. Zase jsme tím potvrdili, že v týmových soutěžích "rating je jen číslo".

Ale tím pro nás souboje s nováčky elitní divize LCWL nekončí - naším dalším vyzyvatelem bude

chesspawn v neděli 3. března 2024 od 18:30 chesspawn

chesspawn silný tým Íránu chesspawn

A to bude pravděpodobně ještě o kousek tvrdší oříšek ... Írán vyhrál v minulé sezóně druhou divizi LCWL a v té aktuální už má z minulé neděle trojbodový skalp megasilného Srbska, které sice nedokázali nijak zásadně přečíslit, ale přehráli ho opravdu silnou soupiskou na čele hned se čtyřmi titulovaným hráči.

Zápasy IRN-SRB se přitom hrály na cca 45 šachovnicích, takže abychom byli konkurenceschopní, budeme se potřebovat sejít v počtu okolo 50 (a klidně i vyšším).

Protože toto je týmová soutěž, tak je potřeba se vůbec nestydět a zkusit hrát. Uvědomte si přitom, že už jenom tím, že nastoupíte (a třeba i prohrajete), tak jste posunuli naši soupisku "dolů" a hráči pod Vámi tak dostanou snadnějšího soupeře (a dohromady tak máme větší šanci získat více bodů).

v neděli může jít opravdu o každou jednotlivou partii - vůbec bych se nedivil, že se celé utkání může rozhodnout třeba až na úplně poslední šachovnici.

A jak tomu můžete pomoci právě Vy?

- pokud jste špičkový hráč, rádi Vás uvítáme - náš soupeř postaví téměř jistě titulované hráče, takže pravděpodobně dostanete rovnocenného soupeře a pomůžete nám eliminovat jejich největší hvězdy;

- pokud jste silný hráč (+/- 2000), tak si pojďte taky zahrát - budete mít přiměřeného soupeře a právě silný střed soupisky je něco, o co se každý tým (a náš obzvláště) rád opře - tam se totiž získává nejvíce bodů;

- pokud jste pokročilý hráč (+/- 1500), tak Vy nám aktuálně chybíte nejvíce, protože v téhle kategorii se nás schází čím dál méně a právě tady se potom "ratingové nůžky" mezi soupiskami nejvíce rozevřou;

- no a pokud jste slabší hráč (+/- 1000) - vůbec se nestyďte, i Vy můžete hodně pomoci. Toto je týmová soutěž a každá pozice na soupisce má stejnou šanci rozhodnout o finálním výsledku.

Prosím rozšiřujte informaci o tomto zápase i na další šachisty (nováčky i ty, kteří už za nás hráli) - čím nás bude více, tím silnější budeme a lepší výsledek uhrajeme.

Udělejte si proto všichni čas na týmové on-line šachy v národním dresu.

A jak konkrétně to bude v neděli probíhat?


Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.


Připomínám, že další podrobnější informace o LCWL včetně aktuálních tabulek a týmových statistik najdete v průběžně aktualizovaném diskusním fóru LCWL 2024-S1 (S13)

Dnešní obrázek byl  již tradičně vytvořen pomocí kreativní neuronové sítě v nástroji Stable Diffusion XL, konkrétně z fráze "Iranian woman without hijab playing chess" .

0x 1109x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované