LCEL - na úvod Rumunsko a Argentina ve fišerkách

23.09.2022 19:27 | Zprávy

Minulý týden jsme zahájili světovou ligu LCWL a tento týden pro změnu zahájíme ligu evropskou (LCEL).

Tato soutěž je určena jen pro evropské týmy, kterým umožňuje lépe sladit časy utkání, než když se bojuje na světovém kolbišti.

Na druhou stranu se obvykle první divize LCWL znatelně překrývá s Premier divizí LCEL a třeba v minulé sezóně se jednalo o šest stejných týmů (ze sedmi), takže v LCEL byla spousta sdílených utkání, které se počítaly rovnou do obou soutěží.

Tuto sezónu je to o kapánek lepší - jednak je v 1. divizi LCWL více mimoevropských týmů (3), a navíc do Premier divize LCEL postoupila Itálie, takže na podzim budeme mít hned dva extra evropské zápasy.

A začneme rovnou tím druhým, neboť naším soupeřem bude

chesspawn v sobotu 24. září 2022 od 20:00 chesspawn

chesspawn tým Rumunského šachového svazu (RCF)chesspawn

Rumunsko totiž v každé lize reprezentuje jiný tým - v LCWL tým světové ligy, kdežto v LCEL tým šachového svazu. Oba jsou velmi silné a byly by ještě silnější, kdyby se spojily - ale zatím svůj rozkol nedokázaly překonat.

V každém případě v minulé (páté) sezóně LCEL mezi námi a RCF byl tak malý rozdíl, že jsme oba týmy získaly bronzové medaile. Takže jako obvykle se v sobotu bude opět jednat o tři vyrovnané dílčí zápasy, kdy každý jeden hráč může pomoci přetlačit vítězství na naši stranu.

A pokud uspějeme, uděláme si dobrý náskok v boji o medaile v aktuální šesté sezóně.

Ovšem to není vše ... po skončení zápasu s Rumunskem si ještě dáme

chesspawn v sobotu 24. září 2022 od 22:00 chesspawn

chesspawn souboj s Argentinou v Chess960 chesspawn

V této sezóně se totiž vracíme i do "fišerkové" (Chess960) soutěže světové ligy LCWL, která běží paralelně s hlavní soutěží a ve které jsme historicky rovněž patřili k nejlepším týmům na světě.

"Fišerky" se od běžného šachu liší tím, že v zahajovací pozici jsou figury na první a osmé řadě náhodně proházeny. Jsou sice určitá pravidla, že střelci musí být různobarevní a na každou stranu od krále musí být jedna věž (kvůli rošádám), ale jinak je vše náhodné. Takové rozložení figur zamezuje používání naučených zahájení a již od prvního tahu musí oba hráči myslet strategicky a zvažovat nové taktické možnosti. Více se dozvíte třeba zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fischerovy_%C5%A1achy

Argentinci skončili v minulé sezóně LCWL Chess960 na třetím místě, takže na rozehrání a zjištění našich ambicí je to nejlepší soupeř. Pojďme jim ukázat, že jsme fišerky hrát nezapomněli!

Celkově je tato modifikace šachu extra populární v Latinské Americe, neboť v aktuální první divizi jsou hned čtyři země z tohoto regionu (Argentina, Brazílie, Mexiko a Uruguay), jen tři z Evropy (Srbsko, Rumunsko a my) a ještě navíc Uzbekistán.

A to vše dohromady bude vytvářet pestrý šachový večer..., tak si určitě přijďte zahrát šachy za repre!

A jak to bude v sobotu probíhat?

Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.

A ještě jedna organizační ... protože budu v sobotu na cestách a nevím, zda se stihnu do startu utkání vrátit, kapitánování uvedených zápasu se laskavě ujme @repeated_blunder. Díky!

3x 1332x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
......nechci býti za ,, trapáka ,, ALE ? ......jednu vím JISTOU ......David Navara .......tohle propaguje ......tagže go ! ......chlapi .....rozjedem to ! děkujeme Davide , Roberte i Petře Koutný to dáš ? .....to nejde jen tak ojebat .......to je hudba budoucnosti .....viz první tah od Kasparova po deseti minutááách :-).....a jajajajajjj....chlapi dojděme ve velkém počtu ......
+0 /-0 | 23.09.2022 23:06

sarmatam
...PROPAGACE supééér...... :-)...děkujeme :-) ....
+1 /-0 | 23.09.2022 22:58

sarmatam
....musím zahrát ....jj...
+0 /-0 | 23.09.2022 22:56